Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen (N 2006:07) Personlig integritet i arbetslivet

Offentlig utredning under Arbetsmarknadsdepartementet (tillsatt av Näringsdepartementet)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen (N 2006:07) Personlig integritet i arbetslivet [ Avslutad 2009 ]

Offentlig utredning under Arbetsmarknadsdepartementet (tillsatt av Näringsdepartementet)

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 20 st. ♀ 9 ♂ 11 ) :

Cathrine Lilja Hansson  []  ( Särskild utredare )
Claes-Mikael Jonsson  []  ( Ledamot )
John Wahlstedt  []  ( Ledamot )
Leif Aringer  []  ( Expert )
Petra Herzfeld Olsson  []  ( Expert )
Aimée Jillger  []  ( Expert )
Jonas Malmberg  []  ( Expert )
Agneta Runmarker  []  ( Expert )
Mathias Säfsten  []  ( Expert )
Sören Öman ( Expert )
Johan Rosén  []  ( Sekreterare )
Monica Sylvan  []  ( Sekreterare )
Samuel Engblom  []  ( Ledamot )
Thomas Fredén  []  ( Ledamot )
Lars Gellner  []  ( Ledamot )
Jeanette Grenfors  []  ( Ledamot )
Anneli Hoffstedt  []  ( Ledamot )
Sara Kullgren  []  ( Ledamot )
Arne de Lange  []  ( Ledamot )
Lena Maier Söderberg  []  ( Ledamot )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen (N 2006:07) Personlig integritet i arbetslivet
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-05-11
Direktiv för utredningen se, dir. 2006:55, dir. 2008:85 och dir. 2008:152
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:44 Integritetsskydd i arbetslivet
Medverkande :
Särskild utredare : Cathrine Lilja Hansson, fr.o.m. 2006-09-01 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Samuel TCO Engblom, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2008-09-14
Ledamot : Thomas LO Fredén, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2008-07-31
Ledamot : Lars Svensk Näringsliv Gellner, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Jeanette Sveriges Kommuner Grenfors, och landsting, fr.o.m. 2007-09-10 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Anneli Arbetsgivarverket Hoffstedt, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Claes-Mikael Jonsson, fr.o.m. 2008-08-01 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Sara Sveriges Kullgren, kommuner och landsting, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2007-09-09
Ledamot : Arne Finansförbundet de Lange, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Lena SACO Maier Söderberg, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : John Wahlstedt, tf chefsjurist, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Leif Aringer, överläkare, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Petra Herzfeld Olsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Aimée Jillger, verksjurist, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Jonas Malmberg, professor, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Agneta Runmarker, dataråd, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Mathias Säfsten, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Sören Öman, juristkonsult, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2008-12-05
Sekreterare : Johan Rosén, fr.o.m. 2006-12-01 t.o.m. 2009-04-14
Sekreterare : Monica Sylvan, fr.o.m. 2006-11-24 t.o.m. 2009-05-05

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman