Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Thomas Fredén

Sök kontaktuppgifter till Thomas Fredén på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Thomas Fredén

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Thomas Fredén medverkat i ( 5 st. ):

Utredningen (N 2006:07) Personlig integritet i arbetslivet [ Avslutad 2009 ] [ Ledamot ]
Utredningen (N 2006:07) Personlig integritet i arbetslivet
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-05-11
Direktiv för utredningen se, dir. 2006:55, dir. 2008:85 och dir. 2008:152
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:44 Integritetsskydd i arbetslivet
Medverkande :
Särskild utredare : Cathrine Lilja Hansson, fr.o.m. 2006-09-01 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Samuel TCO Engblom, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2008-09-14
Ledamot : Thomas LO Fredén, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2008-07-31
Ledamot : Lars Svensk Näringsliv Gellner, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Jeanette Sveriges Kommuner Grenfors, och landsting, fr.o.m. 2007-09-10 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Anneli Arbetsgivarverket Hoffstedt, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Claes-Mikael Jonsson, fr.o.m. 2008-08-01 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Sara Sveriges Kullgren, kommuner och landsting, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2007-09-09
Ledamot : Arne Finansförbundet de Lange, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Lena SACO Maier Söderberg, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : John Wahlstedt, tf chefsjurist, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Leif Aringer, överläkare, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Petra Herzfeld Olsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Aimée Jillger, verksjurist, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Jonas Malmberg, professor, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Agneta Runmarker, dataråd, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Mathias Säfsten, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Sören Öman, juristkonsult, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2008-12-05
Sekreterare : Johan Rosén, fr.o.m. 2006-12-01 t.o.m. 2009-04-14
Sekreterare : Monica Sylvan, fr.o.m. 2006-11-24 t.o.m. 2009-05-05
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:44 Integritetsskydd i arbetslivet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén om genetisk integritet (S 2001:01) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
Kommittén om genetisk integritet (S 2001:01)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-03-08
Direktiv för kommittén, se dir. 2001:20, dir. 2002:58 och dir. 2003:167
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:119 Rättslig reglering av stamcellsforskning
SOU 2004:20 Genetik, integritet och etik
Medverkande :
Ordförande : Johan Munck, justitieråd, fr.o.m. 2001-03-09
Ledamot : Ingrid Andersson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-06-01
Ledamot : Lennart Daléus, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2002-10-31
Ledamot : Sven-Olof Edvinsson, överläkare, fr.o.m. 2002-11-01
Ledamot : Lars Granberg, U led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2001-06-01
Ledamot : Åsa Gyberg-Karlsson, laboratorievetare, fr.o.m. 2002-11-01
Ledamot : AnnMarie Johansson-Sahlin, socionom, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2002-10-31
Ledamot : Per Landgren, led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 2001-06-01
Ledamot : Christina Nenes, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2001-06-01
Ledamot : Bertil Persson, f.d. led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2001-06-01
Ledamot : Lennart Rohdin, f.d. led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 2001-06-01
Sakkunnig : Leif Aringer, överläkare, fr.o.m. 2003-09-01
Sakkunnig : Bo Barrefelt, ämnesråd, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2003-08-31
Sakkunnig : Gisela Dahlquist, professor, fr.o.m. 2001-06-01
Sakkunnig : Erik Forsse, kansliråd, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2002-10-31
Sakkunnig : Charlotte Hall, ämnesråd, fr.o.m. 2003-01-15
Sakkunnig : Göran Hermerén, professor, fr.o.m. 2001-06-01
Sakkunnig : Lena Jonsson, ämnesråd, fr.o.m. 2001-06-01
Sakkunnig : Staffan Nilsson, fil.doktor, fr.o.m. 2001-06-01
Sakkunnig : Anna Nitzelius, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2002-02-28
Sakkunnig : Ulf Pettersson, professor, fr.o.m. 2001-06-01
Sakkunnig : Thomas Utterström, departementsråd, fr.o.m. 2001-06-01
Sakkunnig : Jan Wahlström, professor, fr.o.m. 2001-06-01
Expert : Martin Agell, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2001-11-15 t.o.m. 2002-09-16
Expert : Elisabeth Blennow, överläkare, fr.o.m. 2001-06-01
Expert : Anne-Christine Centerstig, utredare, fr.o.m. 2001-06-01
Expert : Carl Falck, förbundsjurist, fr.o.m. 2001-06-01
Expert : Göran Flood, försäkringsdirektör, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2001-09-30
Expert : Thomas Fredén, ombudsman, fr.o.m. 2001-06-01
Expert : Marie Hosinsky, förbundsekonom, fr.o.m. 2001-10-01
Expert : Karin Lien, socialförsäkringsexpert, fr.o.m. 2001-06-01
Expert : Jan Nordin, direktör, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2001-11-14
Sekreterare : Hans-Gunnar Axberger, fr.o.m. 2001-04-23 t.o.m. 2003-10-31
Sekreterare : Katarina Persson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-03-24
Sekreterare : Ann-Louise Roos, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2004-02-29
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:119 Rättslig reglering av stamcellsforskning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2004:20 Genetik, integritet och etik [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (A 1997:01) förbud mot diskriminering i arbetslivet av person med funktionshinder [ Avslutad 1998 ]
Utredningen (A 1997:01) förbud mot diskriminering i arbetslivet av person med funktionshinder
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-02-06
Direktiv för utredningen : se dir. 1997:8.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:176 Förbud mot diskriminering i arbetslivet av personer med funktionshinder Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Hans Karlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-02-06 t.o.m. 1998-08-16
Expert : Gunilla Ekvall, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1998-08-16
Expert : Inga-Britt Lagerlöf, kansliråd, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1998-08-16
Expert : Cathrine Lilja, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1998-08-16
Anita Axelsson, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Karl Danielsson, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-02-28
Magnus Ekström, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Thomas Fredén, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 1998-08-16
Birgitta Fredriksson, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Erna-Maria Fredriksson, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Lars Gellner, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Ingemar Hamskär, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Majvor Hansson, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Anders Karlsson, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Lennart Karlix, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-03-08
Stefan Käll, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Anna Lind, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Lars-Håkan Lindkvist, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Sonja Persson, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Thomas Spogardh, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Håkan Thomsson, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Britt Trossmark, fr.o.m. 1998-03-09
Sam Uhlin, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Sekreterare : Jan Bergman, fr.o.m. 1997-05-05
Sekreterare : Karin Sederholm, fr.o.m. 1998-03-02
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Branschsaneringsutredningen (Ju 1995:11) [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Branschsaneringsutredningen (Ju 1995:11)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:142 och dir. 1997:14.
Lokal : Regeringsgatan 30-32, 103 33 STOCKHOLM, tel. 08-405 4866 (Söderholm), 405 4516 (Emanuelsson Korsell)
Utredningen har avgett :
SOU 1996:172 Licensavgift - en principskiss Utredningen har avgett
SOU 1997:111 Branschsanering och andra metoder mot ekobrott Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ulf Adelsohn, landshövding, fr.o.m. 1995-11-16 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Sayed Aly, fil.kand, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Peter Ander, direktör, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Anneli Bergholm, polisintendent, fr.o.m. 1997-01-16 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Björn Blomqvist, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Anna-Lena Dahlqvist, statsåklagare, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1996-11-14
Expert : Yngve Engström, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1996-09-04
Expert : Thomas Fredén, ombudsman, fr.o.m. 1996-02-20 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Bo Hillman, revisionsdirektör, fr.o.m. 1997-02-03 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Klas-Erik Hjorth, revisor, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Susanne Holmström, bitr. länskronodirektör, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Peter Högberg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1996-06-25 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Leif Jennekvist, polisöverintendent, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1997-01-15
Expert : Hans Johansson, direktör, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Bert Lindberg, länsskattechef, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Dan Magnusson, professor, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Barbro Palmerlund, ordförande, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Irene Reuterfors-Mattsson, förbundsjurist, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Staffan Sandström, departementsråd, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Herbert Silbermann, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-09-05 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Gunnel Skeppholm, tf. statsåklagare, fr.o.m. 1996-11-15 t.o.m. 1997-09-15
Expert : Eva Thorsell, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1997-09-15
Sekreterare : Lars Emanuelsson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-01-15 t.o.m. 1997-10-12
Sekreterare : Inger Söderholm, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1997-09-03
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:172 Licensavgift – en principskiss [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1997:111 Branschsanering och andra metoder mot ekobrott [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen (A 1994:05) om medicinska kontroller i arbetslivet [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]
Utredningen (A 1994:05) om medicinska kontroller i arbetslivet
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1994:111.
Lokal : Arbetsmarknadsdepartementet, 103 33 Stockholm, tel. växel 405 10 00.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:63 Medicinska undersökningar i arbetslivet. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Stig Larsson, direktör, fr.o.m. 1994-09-19 t.o.m. 1996-05-31
Sakkunnig : Leif Aringer, med dr docent, fr.o.m. 1994-12-21 t.o.m. 1996-04-26
Sakkunnig : Bo Barrefelt, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-12-21 t.o.m. 1996-04-26
Sakkunnig : Lena Jonsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-12-21 t.o.m. 1996-04-26
Sakkunnig : Helena Jäderblom, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1994-12-21 t.o.m. 1996-04-26
Expert : Marianne Hörding, sekreterare, fr.o.m. 1994-12-21 t.o.m. 1996-04-26
Expert : Thomas Fredén, ombudsman, fr.o.m. 1994-12-21 t.o.m. 1996-04-26
Expert : Kerstin Hildingsson, ombudsman, fr.o.m. 1994-12-21 t.o.m. 1996-04-26
Expert : Sverker Höglund, med dr docent, fr.o.m. 1994-12-21 t.o.m. 1996-04-26
Expert : Eric Jannerfeldt, med. lic, fr.o.m. 1994-12-21 t.o.m. 1996-04-26
Expert : Inger Mattsson, förhandlingsdirektör, fr.o.m. 1994-12-21 t.o.m. 1996-04-26
Expert : Urban Ryadal, ombudsman, fr.o.m. 1994-12-21 t.o.m. 1996-04-26
Expert : Margareta Sandberg, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 1994-12-21 t.o.m. 1996-04-26
Sekreterare : Björn Lundgren, byråchef, fr.o.m. 1994-12-15 t.o.m. 1996-06-01
Jakob Hedenmo, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1996-04-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1994:111 Medicinska kontroller i arbetslivet

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:63 Medicinska undersökningar i arbetslivet [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman