Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Monica Sylvan

Sök kontaktuppgifter till Monica Sylvan på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Monica Sylvan

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Monica Sylvan medverkat i ( 8 st. ):

Utredningen om ett stärkt skydd mot diskriminering på grund av ålder (IJ 2009:01) [ Avslutad 2011 ] [ Sekreterare ]

Utredningen om ett stärkt skydd mot diskriminering på grund av ålder (IJ 2009:01)


Beteckning : IJ 2009:01
Departement : Integrations- och jämställdhetsdepartementet
Senast ändrad : 2013-01-16
Status : Avslutad 2011 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2009-08-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:72
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Lundh, Petra, fr.o.m. 2009-08-13 t.o.m. 2010-08-27
Expert : Höög, Annika, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-08-27
Expert : Jalava, Per-Erik, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-08-27
Expert : Järvenpää, Jimmy, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-08-27
Expert : Mellfors, Britta, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-08-27
Expert : Mobacke, Gunnar, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-08-27
Expert : Persson Härneskog, Gudrun, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-08-27
Expert : Tekin Befrits, Bilge, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-08-27
Expert : Wanhatalo, Daniel, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-08-27
Sekreterare : Sylvan, Monica, fr.o.m. 2009-09-01 t.o.m. 2010-10-15

Rapporter

SOU 2010:60Ett utvidgat skydd mot åldersdiskriminering
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2009:72 Ett stärkt skydd mot diskriminering på grund av ålder [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:60 Ett utvidgat skydd mot åldersdiskriminering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (N 2006:02) Arbetstagares rätt till information och medverkan vid gränsöverskridande fusioner [ Avslutad 2006 ] [ Sekreterare ]

Utredningen (N 2006:02) Arbetstagares rätt till information och medverkan vid gränsöverskridande fusioner


Beteckning : 2006:02
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2007-03-23
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2006-02-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:21
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Tejning, Marianne, fr.o.m. 2006-03-06 t.o.m. 2006-11-09
Expert : Begene, Anette, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2006-11-09
Expert : Danelius, Johan, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2006-11-09
Expert : Herzfeld Olsson, Petra, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2006-11-09
Ledamot : Brorsson, Kent, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2006-11-09
Ledamot : Hamskär, Ingemar, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2006-11-09
Ledamot : Ingelskog, Johan, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2006-11-09
Ledamot : Kullgren, Sara, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2006-11-09
Ledamot : Maier, Lena, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2006-11-09
Ledamot : Weihe, Anders, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2006-11-09
Sekreterare : Sylvan, Monica, fr.o.m. 2006-03-06 t.o.m. 2006-11-23

Rapporter

SOU 2006:97Arbetstagares medverkan vid gränsöverskridande fusioner.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:97 Arbetstagares medverkan vid gränsöverskridande fusioner [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (N 2006:07) Personlig integritet i arbetslivet [ Avslutad 2009 ] [ Sekreterare ]

Utredningen (N 2006:07) Personlig integritet i arbetslivet


Beteckning : N 2006:07
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Senast ändrad : 2010-03-12
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2006-05-11
Direktiv för utredningen se, dir. 2006:55, dir. 2008:85 och dir. 2008:152
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Lilja Hansson, Cathrine, fr.o.m. 2006-09-01 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Engblom, Samuel, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2008-09-14
Ledamot : Fredén, Thomas, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2008-07-31
Ledamot : Gellner, Lars, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Grenfors, Jeanette, fr.o.m. 2007-09-10 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Hoffstedt, Anneli, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Jonsson, Claes-Mikael, fr.o.m. 2008-08-01 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Kullgren, Sara, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2007-09-09
Ledamot : de Lange, Arne, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Maier Söderberg, Lena, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Wahlstedt, John, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Aringer, Leif, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Herzfeld Olsson, Petra, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Jillger, Aimée, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Malmberg, Jonas, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Runmarker, Agneta, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Säfsten, Mathias, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Öman, Sören, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2008-12-05
Sekreterare : Rosén, Johan, fr.o.m. 2006-12-01 t.o.m. 2009-04-14
Sekreterare : Sylvan, Monica, fr.o.m. 2006-11-24 t.o.m. 2009-05-05

Rapporter

SOU 2009:44Integritetsskydd i arbetslivet
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:44 Integritetsskydd i arbetslivet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om diskriminering och annan kränkande behandling inom skolväsendet m.m. (U 2003:10) [ Avslutad 2004 ] [ Sekreterare ]

Utredningen om diskriminering och annan kränkande behandling inom skolväsendet m.m. (U 2003:10)


Beteckning : U 2003:10
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2005-03-07
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2003-09-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:114
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Bengtsson, Bertil, fr.o.m. 2003-09-16 t.o.m. 2004-05-14
Expert : Hilborn, Ingegärd, fr.o.m. 2004-03-16 t.o.m. 2004-05-14
Expert : Holtz, Carin, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2004-05-14
Expert : Härneskog, Örjan, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2004-05-14
Expert : Lindqvist, Maria, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2004-05-14
Expert : Lisskar-Dahlgren, Eva, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2004-05-14
Expert : Syrén, Peter, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2004-05-14
Expert : Uzunel, Cafer, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2004-05-14
Expert : Zackari, Gunilla, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2004-05-14
Sekreterare : Sylvan, Monica, fr.o.m. 2003-10-13 t.o.m. 2004-05-31
Assistent : Bergström, Jenny, fr.o.m. 2003-10-28 t.o.m. 2004-05-31

Rapporter

SOU 2004:50Skolans ansvar för kränkningar av elever
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:50 Skolans ansvar för kränkningar av elever [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om extraordinära smittskyddsåtgärder (S 2003:01) [ Avslutad 2003 ] [ Sekreterare ]

Utredningen om extraordinära smittskyddsåtgärder (S 2003:01)


Beteckning : S 2003:01
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2004-03-04
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2003-01-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:12 och dir. 2003:79
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Holstad, Sigvard, fr.o.m. 2003-02-01
Sekreterare : Sylvan, Monica, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2003-10-12

Rapporter

SOU 2003:83Extraordinärt smittskydd
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:83 Extraordinärt smittskydd [ pdf |Paragraftecken ]
Diskrimineringskommittén (N 2002:06) [ Avslutad 2006 ] [ Sekreterare ]

Diskrimineringskommittén (N 2002:06)


Beteckning : N 2002:06
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2007-03-01
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2002-01-31
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:11, dir. 2003:69 och dir. 2005:8
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Ewerlöf, Göran, fr.o.m. 2002-05-01 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Anderberg, Christel, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2002-12-01
Ledamot : Andersson, Hans, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Arosenius, Marcela, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Astudillo, Luciano, fr.o.m. 2003-04-08 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Frebran, Rose-Marie, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Granlund, Marie, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Jönsson, Anita, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Kerimo, Yilmaz, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Larsson, Kristina, fr.o.m. 2003-09-02 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Lindgren, Anna, fr.o.m. 2002-12-02 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Nilsson Hedström, Lotta, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-09-01
Ledamot : Nilsson, Martin, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Rohdin, Lennart, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Abrahamsson, Charlotte, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2002-12-01
Expert : Asklöf, Cecilia, fr.o.m. 2003-10-13 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Bengtson Ekström, Katarina, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2003-09-24
Expert : Bergström, Gunnar, fr.o.m. 2003-02-10 t.o.m. 2003-09-28
Expert : Boman Lindberg, Emma, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2005-09-05
Expert : Borgström, Claes, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Bågling, Linda, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Gellner, Lars, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Gunnarsdottir, Anna Theodòra, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2005-03-13
Expert : Hamskär, Ingemar, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Herzfeld Olsson, Petra, fr.o.m. 2005-09-06 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Hilmarsdottir, Johanna Read, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Hoffstedt, Anneli, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Holmberg, Fredrik, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-09-01
Expert : Hååg, Karin, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Härneskog, Örjan, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Höög, Katarina, fr.o.m. 2003-09-02 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Johansson, Mats, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-09-01
Expert : Järvenpää, Jimmy, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Lappalainen, Paul, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Laxén, Marianne, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-10-12
Expert : Lindblad, Jenny, fr.o.m. 2003-09-18 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Lindelöf, Agneta, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Linna, Katri, fr.o.m. 2005-03-14 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Lisskar-Dahlgren, Eva, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Ljunggren, Niklas, fr.o.m. 2003-09-02 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Lööw, Lars, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Maier, Lena, fr.o.m. 2003-09-25 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Olauson, Erland, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2003-09-17
Expert : Perseverante Kimenga, José, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Skarhed, Anna, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-09-01
Expert : Staaf, Catharina, fr.o.m. 2003-09-02 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Syrén, Peter, fr.o.m. 2002-12-02 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Söderlöf, Göran, fr.o.m. 2004-12-06 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Utterström, Astrid, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Uzunel, Cafer, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Vilgren, Madelaine, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Wadstein, Margareta, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Wikberg, Maria, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Ytterberg, Hans, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Zackari, Gunilla, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Åström, Lars, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2003-02-09
Huvudsekreterare : Persson Härneskog, Gudrun, fr.o.m. 2002-05-16 t.o.m. 2006-03-31
Sekreterare : Isaksson, Dan, fr.o.m. 2002-05-16 t.o.m. 2006-03-10
Sekreterare : Pålsson Helander, Susanna, fr.o.m. 2003-01-13 t.o.m. 2006-03-10
Sekreterare : Roth, Hans Ingvar, fr.o.m. 2004-09-10 t.o.m. 2005-02-28
Sekreterare : Sylvan, Monica, fr.o.m. 2004-12-01 t.o.m. 2006-03-05
Bitr. sekreterare : Tekin-Befrits, Bilge, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2004-11-30

Rapporter

SOU 2004:55Ett utvidgat skydd mot könsdiskriminering – delbetänkande
SOU 2006:22En sammanhållen diskrimineringslagstiftning del 1 och 2
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:55 Ett utvidgat skydd mot könsdiskriminering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2006:22 En sammanhållen diskrimineringslagstiftning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén för översyn av skollagen m.m. (U 1999:01) [ Avslutad 2003 ] [ Sekreterare ]

Kommittén för översyn av skollagen m.m. (U 1999:01)


Beteckning : U 1999:01
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2004-03-05
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1999-02-25
Direktiv för kommittén, se dir. 1999:15 och 2002:9
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Johansson, Sven-Åke, fr.o.m. 2000-10-10 t.o.m. 2003-01-31
Ordförande : Lundgren, Ulf P., fr.o.m. 1999-03-15 t.o.m. 2000-10-09
Ledamot : Björklund, Jan, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Danielsson, Torgny, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Franke, Sigbrit, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Hansson, Patrik, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Johansson, Eva, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Johansson, Tomas, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-07-23
Ledamot : Lindström, Solveig, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Ottosson, Christina, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Pertoft, Mats, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Romilson, Christer, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Viklund, Margit, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Wadman, Per, fr.o.m. 2000-07-24 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Westman, Henrik, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Åberg, Ingmari, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunnig : Eliasson, Ragnar, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunnig : Fernstedt, Louise, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunnig : Höök, Johan, fr.o.m. 2000-05-08 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunnig : Lenman, Charlotte, fr.o.m. 2000-03-27 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunnig : Lindblom, Annica, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-01-13
Sakkunnig : Nelfelt, Eva, fr.o.m. 1999-10-04 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunnig : Nyström Karlsson, Annika, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunnig : Rosensvärd, Barbro, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-05-07
Sakkunnig : Westerholm, Anna, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 1999-10-03
Sakkunnig : Westlund, Helen, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-03-26
Sakkunnig : Åkerlind, Annika, fr.o.m. 2002-03-12 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Durhán, Ewa, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Eriksson, Anneli, fr.o.m. 2000-11-13 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Hilborn, Ingegärd, fr.o.m. 2000-12-12 t.o.m. 2001-11-05
Expert : Hultcranzt, Karl-Ivar, fr.o.m. 2000-11-13 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Lindskog, Ingrid, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Martin Korpi, Barbara, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Nordberg, Frank, fr.o.m. 2000-11-13 t.o.m. 2002-05-01
Huvudsekreterare : Norström, Carl, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2001-10-17
Sekreterare : Aggebo, Claes-Göran, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2000-04-16
Sekreterare : Hilborn, Ingegärd, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2003-01-31
Sekreterare : Hjorth, Sonja, fr.o.m. 1999-09-13 t.o.m. 2000-05-21
Sekreterare : Sylvan, Monica, fr.o.m. 1999-07-05 t.o.m. 2003-03-31
Sekreterare : Werner, Lars, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Fredriksson, Östen, fr.o.m. 2000-04-01 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Lindberg, Jan, fr.o.m. 2000-04-01 t.o.m. 2002-12-31
Assistent : Florell, Anna, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2002-06-30
Assistent : William-Olsson, Malin, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-03-01

Rapporter

SOU 2002:121Skollag för kvalitet och likvärdighet med bilagedel
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:121 Skollag för kvalitet och likvärdighet [ pdf |Paragraftecken ]
1996 års smittskyddskommitté (S 1996:07) [ Avslutad 1999 ] [ Sekreterare ]

1996 års smittskyddskommitté (S 1996:07)


Beteckning : S 1996:07
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2000-03-07
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1996-09-05
Direktiv för kommittén, se dir. 1996:68.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Billum, Susanne, fr.o.m. 1996-09-13
Ledamot : Carlson, Leif, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Halvarsson, Isa, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Hedén, Carl-Gustaf, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Israelsson, Karin, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Löfgren, Ove, fr.o.m. 1996-11-01
Ledamot : Markström, Elisebeht, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Sjöberg, Ethel, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Toll, Hans, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Wiklund, Pontus, fr.o.m. 1996-10-17
Ledamot : Ytterberg, Mariann, fr.o.m. 1996-10-17
Sakkunnig : Holmqvist, Lena, fr.o.m. 1996-10-17
Sakkunnig : Törnqvist, Mårten, fr.o.m. 1996-10-17 t.o.m. 1997-06-30
Sakkunnig : Widell, Jonas, fr.o.m. 1997-07-01
Expert : Belfrage, Kerstin, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Bergquist, Seth Olof, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Falkenström, Bertil, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Hansson, Hans Bertil, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Klum, Anita, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Knutsson, Hasse, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Lennerhed, Lena, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Nordenfelt, Erik, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Ramstedt, Kristina, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Strandell, Annika, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Sundin, Anita, fr.o.m. 1996-10-17
Expert : Tüll, Peet J, fr.o.m. 1996-10-17
Sekreterare : Taabu, Gun-Marie, fr.o.m. 1996-11-01
Sekreterare : Ramstedt, Kristina, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1998-03-31
Sekreterare : Schroeder, Maria, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 1999-06-13
Sekreterare : Sylvan, Monica, fr.o.m. 1996-12-01 t.o.m. 1999-05-16

Rapporter

SOU 1999:55Smittskydd, samhälle och individ Del A+B.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1996:68 Utvärdering av smittskyddslagen m.m.

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:51 Smittskydd, samhälle och individ [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman