Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Lena Maier Söderberg

Sök kontaktuppgifter till Lena Maier Söderberg på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Lena Maier Söderberg

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Lena Maier Söderberg medverkat i ( 6 st. ):

Utredningen om en moderniserad arbetsrätt (A 2019:01) [ Avslutad 2020 ]
Utredningen om en moderniserad arbetsrätt (A 2019:01)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-04-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:17
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 31 maj 2020.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:30 Betänkande En moderniserad arbetsrätt
Medverkande :
Särskild utredare : Gudmund Toijer, justitieråd, fr.o.m. 2019-04-25 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Hanna Edlundh, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-05-20 t.o.m. 2020-04-19
Sakkunnig : Elisabeth Kristenssom, kansliråd, fr.o.m. 2019-05-20 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Sofie Lagerstedt, kansliråd, fr.o.m. 2020-03-16 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Ruth-Aïda Nahum, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-20 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Susanna Ståhl, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-05-20 t.o.m. 2020-06-01
Sakkunnig : Hanna Svensson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2019-05-20 t.o.m. 2020-03-15
Expert : Ola Bergström, professor, fr.o.m. 2019-05-20 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Anna Breman, chefsekonom, fr.o.m. 2019-04-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Oscar Nordström Skans, professor, fr.o.m. 2019-04-25 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Åsa Olli Segendorf, fil.dr, fr.o.m. 2020-02-17 t.o.m. 2020-06-01
Expert : Per Skedinger, docent, fr.o.m. 2019-04-25 t.o.m. 2020-06-01
Lise-Lotte Argulander, arbetsjurist, fr.o.m. 2019-05-23 t.o.m. 2020-06-01
Niklas Beckman, arbetsjurist, fr.o.m. 2019-05-23 t.o.m. 2020-06-01
Tomas Björck, arbetsjurist, fr.o.m. 2019-05-23 t.o.m. 2020-06-01
Jens Lidén, arbetsjurist, fr.o.m. 2019-05-23 t.o.m. 2020-06-01
Hedda Mann, chefsjurist, fr.o.m. 2019-05-23 t.o.m. 2020-06-01
Lena Maier Söderberg, chefsjurist, fr.o.m. 2019-05-23 t.o.m. 2020-06-01
Sofie Rehnström, arbetsjurist, fr.o.m. 2019-05-23 t.o.m. 2020-06-01
Huvudsekreterare : Marie Gartell, fr.o.m. 2019-06-01 t.o.m. 2020-06-07
Sekreterare : Pernilla Andersson Joona, fr.o.m. 2019-08-01 t.o.m. 2020-05-31
Sekreterare : Tommy Larsson, fr.o.m. 2019-06-01 t.o.m. 2020-05-31
Sekreterare : Maria Rasmussen, fr.o.m. 2019-04-25 t.o.m. 2020-06-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2019:17 En moderniserad arbetsrätt [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2020:30 En moderniserad arbetsrätt [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om nya utstationeringsregler (A 2014:04) [ Avslutad 2015 ]
Utredningen om nya utstationeringsregler (A 2014:04)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-06-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:81, dir. 2014:150 och dir. 2014:166
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:13 Tillämpningsdirektivet till utstationeringsdirektivet - Del I
SOU 2015:38 Tillämpningsdirektivet till utstationeringsdirektivet - Del II
Medverkande :
Särskild utredare : Anna Middelman, fr.o.m. 2014-06-05 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Sara Bratberg, ämnesråd, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Lars Davidsson, kansliråd, fr.o.m. 2014-12-09 t.o.m. 2015-01-18
Expert : Emy Gustavsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2014-10-27
Expert : Anna-Karin Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-01-19 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Per Lindblom, rättssakkunnig, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Olivier Linden, ämnesråd, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Gustaf Löfgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2014-12-08
Expert : Maria Nyman, jurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Karin Söderberg, kansiråd, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Frank Walterson, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Maria Wiberg, kansliråd, fr.o.m. 2014-10-28 t.o.m. 2015-03-31
Samuel Engblom, chefsjurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2014-11-03
Torbjörn Eklund, jurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Lars Gellner, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Mattias Landgren, chefsjurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2014-11-03
Tommy Larsson, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Lena Maier Söderberg, chefsjurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Sofia EU-rättsjurist Råsmar, fr.o.m. 2014-11-04 t.o.m. 2015-03-31
Robert Sjunnebo, jurist, fr.o.m. 2014-11-04 t.o.m. 2015-03-31
Lars Nordfors, chefsjurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Linda Nordblom, fr.o.m. 2014-12-01 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Susanna Ribrant, fr.o.m. 2014-08-06 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Anu Rintala, fr.o.m. 2014-08-25 t.o.m. 2015-04-13
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om upphandling och villkor enligt kollektivavtal (S 2014:20) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
Utredningen om upphandling och villkor enligt kollektivavtal (S 2014:20)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-12-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:162 och dir. 2015:90
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:78 Upphandling och villkor enligt kollektivavtal
SOU 2016:15 Arbetsklausuler och sociala hänsyn i offentlig upphandling - ILO:s konvention nr 94 samt en internationell jämförelse
Medverkande :
Särskild utredare : Niklas Bruun, professor, fr.o.m. 2014-12-22 t.o.m. 2016-03-01
Sakkunnig : Mattias Almqvist, fr.o.m. 2015-02-19
Sakkunnig : Karin Sandkull, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Kerstin Ahlberg, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Niklas Beckman, fr.o.m. 2015-10-09
Expert : Ulrica Dyrke, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Torbjörn Eklund, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Samuel Engblom, fr.o.m. 2015-02-19 t.o.m. 2015-10-08
Expert : Lars Gellner, fr.o.m. 2015-02-19 t.o.m. 2015-10-08
Expert : Stefan Holm, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Gudridur Kristjansdottir, M, fr.o.m. 2015-10-09
Expert : Lena Maier Söderberg, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Erik Murray, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Maria Nyman, fr.o.m. 2015-03-23
Expert : Sofie Rehnström, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Sofia Råsmar, fr.o.m. 2015-10-09
Expert : Sara Sandelius, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Lisa Sennström, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Grith Skovgaard Ølykke, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Anna Svanestrand, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Kristoffer Sällfors, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Oskar Taxén, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Fredrik Woods, fr.o.m. 2015-02-19 t.o.m. 2015-05-27
Sekreterare : Hanna Björknäs, fr.o.m. 2015-02-01 t.o.m. 2016-03-06
Sekreterare : Camilla Molina, fr.o.m. 2015-02-01 t.o.m. 2016-03-06
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om registerutdrag i arbetslivet (A 2013:04) [ Avslutad 2014 ]
Utredningen om registerutdrag i arbetslivet (A 2013:04)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-05-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:56 och dir. 2014:34
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:48 Registerutdrag i arbetslivet
Medverkande :
Särskild utredare : Michaël Koch, fr.o.m. 2013-05-24 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Helena Levin, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-09-01 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Naiti del Sante, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-09-01 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Pernilla Svärd, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-09-01 t.o.m. 2014-05-30
Niklas Beckman, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2013-09-01 t.o.m. 2014-06-30
Lise Donovan, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2013-09-01 t.o.m. 2014-06-30
Carl Durling, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2013-09-01 t.o.m. 2014-06-30
Lena Maier Söderberg, chefsjurist, fr.o.m. 2013-09-01 t.o.m. 2014-06-30
Sofie Rehnström, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2013-09-01 t.o.m. 2014-06-30
Anna Svanestrand, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2013-09-01 t.o.m. 2014-06-30
Sekreterare : Pernilla Arrland, fr.o.m. 2013-06-10 t.o.m. 2014-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2014:48 Registerutdrag i arbetslivet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utstationeringskommittén (A 2012:03) [ Avslutad 2015 ]
Utstationeringskommittén (A 2012:03)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-09-27
Direktiv för kommittén, se dir. 2012:92, dir. 2014:82, dir. 2014:149 och dir. 2015:57
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:83 Översyn av lex Laval
Medverkande :
Ordförande : Marie Granlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-11-18
Ordförande : Elisabeth Svantesson, ordförande, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2013-09-19
Ordförande : Tomas Tobé, led. av riksdagen, fr.o.m. 2013-10-07 t.o.m. 2014-11-17
Ledamot : Johan Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-12-15
Ledamot : Anti Avsan, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Berit Bengtsson, filosofie doktor, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Katarina Brännström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Andreas Carlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2015-01-18
Ledamot : Ulf Holm, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-11-30
Ledamot : Frida Johansson Metso, ledamot, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Ylva Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-10-22
Ledamot : Désirée Pethrus, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-01-19
Ledamot : Maria Plass, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-12-15
Ledamot : Raimo Pärssinen, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-12-16
Ledamot : Annika Qarlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Janne Rudén, förbundsordförande, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Sven-Olof Sällström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Marco Venegas, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-12-16
Expert : Carl Fredrik Bergström, professor, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Gabriella Björnfot, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-08-27
Expert : Sara Bratberg, kansliråd, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Lars Davidsson, kansliråd, fr.o.m. 2014-12-09 t.o.m. 2015-01-18
Expert : Johanna Evjen, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Emma Görnerup Cardell, kansliråd, fr.o.m. 2013-12-10 t.o.m. 2015-03-11
Expert : Anna-Karin Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-01-19
Expert : Sofie Lagerstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2015-08-26
Expert : Pär Lindblom, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-03-12
Expert : Gustaf Löfgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-09-16 t.o.m. 2014-12-08
Expert : Jonas Malmberg, ordförande, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Anna Middelman, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Susanna Ribrant, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2014-08-10
Expert : Olle Rosén, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2013-09-15
Expert : Anna Strandbacke, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2015-01-18
Expert : Karin Söderberg, kansliråd, fr.o.m. 2014-08-11 t.o.m. 2015-06-14
Expert : Maria Wiberg, kansliråd, fr.o.m. 2015-01-19
Samuel Engblom, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Lars Gellner, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Claes-Mikael Jonsson, jurist, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2013-11-18
Mattias Landgren, chefsjurist, fr.o.m. 2013-11-19 t.o.m. 2014-11-03
Tommy Larsson, jurist, fr.o.m. 2013-02-20
Lars Nordfors, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Karl Pfeifer, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Robert Sjunnebo, jurist, fr.o.m. 2014-11-04
Lena Maier Söderberg, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Huvudsekreterare : Sören Öman, fr.o.m. 2012-12-01
Sekreterare : Tomas Lindell, fr.o.m. 2013-01-07 t.o.m. 2013-07-06
Sekreterare : Linda Nordblom, fr.o.m. 2013-04-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:83 Översyn av lex Laval [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av kraven för F-skatt m.m. (Fi 2007:10) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Utredningen om översyn av kraven för F-skatt m.m. (Fi 2007:10)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-08-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:116 och dir. 2008:23
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:76 F-skatt åt flera - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Christer Sjödin, fr.o.m. 2007-08-09 t.o.m. 2008-07-04
Expert : Håkan Alm, fr.o.m. 2007-11-05
Expert : Pia Blank Törnroos, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Nils-Fredrik Carlsson, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Jacqueline Deniz-Kiviharju, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Ann Düring, fr.o.m. 2007-11-05 t.o.m. 2008-03-09
Expert : Helle Ellehöj, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Samuel Engblom, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Anders Fogelberg, fr.o.m. 2008-03-10
Expert : Annika Fritsch, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Lars Gellner, fr.o.m. 2007-11-05
Expert : Ingemar Göransson, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Kent Ivarsson, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Claes-Mikael Jonsson, fr.o.m. 2007-11-05
Expert : Elisabeth Lane, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Lena Maier Söderberg, fr.o.m. 2008-03-20
Expert : Robert Nilsson, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Kerstin Nyquist, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Urban Rydin, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Hanna Schmidt, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Elisabeth Sheikh, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Fredrik von Unge, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : John Wahlstedt, fr.o.m. 2007-09-25 t.o.m. 2008-03-19
Sekreterare : Carina Ferm Brodén, fr.o.m. 2007-08-20 t.o.m. 2008-07-20
Sekreterare : Birgitta Törnered, fr.o.m. 2007-10-02 t.o.m. 2008-07-06
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:76 F-skatt åt flera [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman