Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Agneta Runmarker

Sök kontaktuppgifter till Agneta Runmarker på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Agneta Runmarker

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Agneta Runmarker medverkat i ( 6 st. ):

Utredningen om effektivare polisiära åtgärder i gränsnära områden (Ju 2020:07) [ Avslutad 2021 ] [ Expert ]
Utredningen om effektivare polisiära åtgärder i gränsnära områden (Ju 2020:07)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-03-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:23, dir. 2021:43
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 19 november 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Stefan Reimer, justitieråd, fr.o.m. 2020-03-05 t.o.m. 2021-11-17
Sakkunnig : Oskar Jöberger, kansliråd, fr.o.m. 2020-04-17 t.o.m. 2021-11-17
Sakkunnig : Håkan Sellman, kansliråd, fr.o.m. 2020-04-17 t.o.m. 2021-11-17
Sakkunnig : Marcus Westman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-04-17 t.o.m. 2020-11-01
Sakkunnig : Carolina Wiger, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-11-02 t.o.m. 2021-11-17
Expert : Johanna Björkman, advokat, fr.o.m. 2020-04-17 t.o.m. 2021-11-17
Expert : Ida Forss, jurist, fr.o.m. 2020-04-17 t.o.m. 2021-11-17
Expert : Daniel Gottberg, verksjurist, fr.o.m. 2020-04-17 t.o.m. 2021-11-17
Expert : Sofie Hogen, polisinspektör, fr.o.m. 2020-04-17 t.o.m. 2021-11-17
Expert : Helen Johansson, verksjurist, fr.o.m. 2020-04-17 t.o.m. 2021-11-17
Expert : Eric Nordberg, processledare, fr.o.m. 2020-04-17 t.o.m. 2021-11-17
Expert : Agneta Runmarker, dataråd, fr.o.m. 2020-04-17 t.o.m. 2021-11-17
Sekreterare : Johanna Helevirta, hovrättsassessor, fr.o.m. 2020-03-09 t.o.m. 2021-12-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2021:92 Åtgärder i gränsnära områden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Integritetskommittén (Ju 2014:09) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
Integritetskommittén (Ju 2014:09)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-05-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:65 och dir. 2016:12
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:41 Hur står det till med den personliga integriteten? - en kartläggning av Integritetskommittén
SOU 2017:52 Så stärker vi den personliga integriteten
Medverkande :
Ordförande : Göran Gräslund, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2014-05-08 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Phia Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2015-01-21
Ledamot : Agneta Börjesson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-05-19 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Christoffer Dulny, pol. sekreterare, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2014-10-19
Ledamot : Maria Ferm, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2016-11-06
Ledamot : Xamuel Gonzalez Westling, kommunfullmäktig ledamot, fr.o.m. 2015-04-28 t.o.m. 2016-03-02
Ledamot : Mats Green, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-10-20 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Krister Hammarbergh, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Ulf Isaksson, advokat, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Eva-Lena Jansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-01-22 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Frida Johansson Metso, psykolog, fr.o.m. 2014-07-30 t.o.m. 2016-10-17
Ledamot : Ulrika Karlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2016-10-19
Ledamot : Mathias Leveborn, politisk sekreterare, fr.o.m. 2016-03-03 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Johan Linander, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2016-03-22
Ledamot : Veronica Lindholm, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-10-23 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Elin Lundgren, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Jonas Millard, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-10-20 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Andreas Norlén, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2016-10-19
Ledamot : Jessika Roswall, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-10-20 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Anders Schröder, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-11-07 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Ardalan Shekarabi, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2014-10-22
Ledamot : Tuve Skånberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Mathias Sundin, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-10-18 t.o.m. 2017-04-25
Ledamot : Hanna Wagenius, jurist, fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Heidi-Maria Wallinder, politisk sekreterare, fr.o.m. 2015-05-19 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Alice Åström, f.d. led av riksdagen, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2015-04-27
Ledamot : Emanuel Öz, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-05-19 t.o.m. 2017-06-07
Expert : Ingela Alverfors, jurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-08-19
Expert : Sara Ahmed, fr.o.m. 2016-07-14 t.o.m. 2017-06-07
Expert : Fia Edwald, enhetschef, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2016-03-22
Expert : Mikael It-säkerhetsspecialist Ejner, fr.o.m. 2016-08-25 t.o.m. 2017-06-07
Expert : Anne-Marie Eklund Löwinder, säkerhetschef, fr.o.m. 2014-10-20 t.o.m. 2017-06-07
Expert : Ulrika Harnesk, jurist, fr.o.m. 2015-08-20 t.o.m. 2016-09-11
Expert : Jens Henriksson, fr.o.m. 2016-07-14 t.o.m. 2017-06-07
Expert : Anna Hörnlund, jurist, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2014-08-17
Expert : Gunnar Idesten, säkerhetsspecialist, fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2017-06-07
Expert : Jeanette Kronwall, jurist, fr.o.m. 2014-10-20 t.o.m. 2016-07-13
Expert : Agneta Runmarker, dataråd, fr.o.m. 2016-09-12 t.o.m. 2017-06-07
Expert : Mårten Schultz, professor, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2017-06-07
Expert : Mathias Säfsten, ämnesråd, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2016-07-13
Sekreterare : Maria Jacobsson, jurist, fr.o.m. 2015-11-16 t.o.m. 2017-06-13
Sekreterare : Erik Janzon, enhetschef, fr.o.m. 2014-06-09 t.o.m. 2017-05-31
Sekreterare : Katarina Monfils Gustafsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2014-07-01 t.o.m. 2015-11-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2014:65 Den personliga integriteten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2016:12 Tilläggsdirektiv till Integritetskommittén (Ju 2014:09) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om behandling av personuppgifter inom verksamheten för Inspektionen för socialförsäkringen (S 2013:13) [ Avslutad 2014 ] [ Expert ]
Utredningen om behandling av personuppgifter inom verksamheten för Inspektionen för socialförsäkringen (S 2013:13)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-08-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:83 och dir. 2014:89
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:67 Inbyggd integritet inom Inspektionen för socialförsäkringen
Medverkande :
Särskild utredare : Per Furberg, advokat, fr.o.m. 2013-09-10
Sakkunnig : Jimmy Järvenpää, kansliråd, fr.o.m. 2013-10-17
Sakkunnig : Eva Stina Lönngren, kansliråd, fr.o.m. 2013-10-17
Sakkunnig : Nils Sjöblom, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-10-17
Expert : Catarina Eklundh-Ahlgren, chefsjurist, fr.o.m. 2013-10-17
Expert : Danliel Hallberg, analyschef, fr.o.m. 2013-10-17
Expert : Patrik Havermann, enhetschef, fr.o.m. 2013-10-17 t.o.m. 2014-06-09
Expert : Lena Igelström, chef statistikenheten, fr.o.m. 2013-10-17
Expert : Cecilia Magnusson Sjöberg, professor, fr.o.m. 2013-10-17
Expert : Maria Norberg, verksjurist, fr.o.m. 2013-10-17
Expert : Agneta Runmarker, dataråd, fr.o.m. 2013-10-17
Expert : Susanne Svanholm, myndighetsjurist, fr.o.m. 2014-06-10
Expert : Gunnar Svensson, rättslig specialist, fr.o.m. 2013-10-17
Sekreterare : Johanna Wasteson, fr.o.m. 2013-09-10 t.o.m. 2014-09-24
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2014:67 Inbyggd integritet inom Inspektionen för socialförsäkringen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om personuppgiftsbehandling inom den arbetsmarknadspolitiska verksamheten och i tillsynsverksamheten över denna (A 2011:01) [ Avslutad 2012 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om personuppgiftsbehandling inom den arbetsmarknadspolitiska verksamheten och i tillsynsverksamheten över denna (A 2011:01)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-03-31
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:23 och dir. 2011:117
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:4 Kompletterande regler om personuppgiftsbehandling på det arbetsmarknadspolitiska området
Medverkande :
Särskild utredare : Margareta Åberg, fr.o.m. 2011-04-18 t.o.m. 2012-01-31
Expert : Anna Byström, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2011-04-18 t.o.m. 2012-01-31
Expert : Karin Ericsson, avdelningschef, fr.o.m. 2011-04-18 t.o.m. 2012-01-31
Expert : Anna Hörnlund, jurist, fr.o.m. 2011-04-18 t.o.m. 2012-01-31
Expert : Lars Seger, chefsjurist, fr.o.m. 2011-04-18 t.o.m. 2012-01-31
Expert : Niklas Wallentin, verksjurist, fr.o.m. 2011-04-18 t.o.m. 2012-01-31
Huvudsekreterare : Marie Georgson Petrén, fr.o.m. 2011-04-18 t.o.m. 2011-06-19
Sekreterare : Joanna Berlin, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2012-01-31
Sekreterare : Agneta Runmarker, fr.o.m. 2011-06-13 t.o.m. 2012-02-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (N 2006:07) Personlig integritet i arbetslivet [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Utredningen (N 2006:07) Personlig integritet i arbetslivet
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-05-11
Direktiv för utredningen se, dir. 2006:55, dir. 2008:85 och dir. 2008:152
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:44 Integritetsskydd i arbetslivet
Medverkande :
Särskild utredare : Cathrine Lilja Hansson, fr.o.m. 2006-09-01 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Samuel TCO Engblom, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2008-09-14
Ledamot : Thomas LO Fredén, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2008-07-31
Ledamot : Lars Svensk Näringsliv Gellner, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Jeanette Sveriges Kommuner Grenfors, och landsting, fr.o.m. 2007-09-10 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Anneli Arbetsgivarverket Hoffstedt, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Claes-Mikael Jonsson, fr.o.m. 2008-08-01 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Sara Sveriges Kullgren, kommuner och landsting, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2007-09-09
Ledamot : Arne Finansförbundet de Lange, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Lena SACO Maier Söderberg, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : John Wahlstedt, tf chefsjurist, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Leif Aringer, överläkare, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Petra Herzfeld Olsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Aimée Jillger, verksjurist, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Jonas Malmberg, professor, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Agneta Runmarker, dataråd, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Mathias Säfsten, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Sören Öman, juristkonsult, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2008-12-05
Sekreterare : Johan Rosén, fr.o.m. 2006-12-01 t.o.m. 2009-04-14
Sekreterare : Monica Sylvan, fr.o.m. 2006-11-24 t.o.m. 2009-05-05
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:44 Integritetsskydd i arbetslivet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
En rättslig reglering av forskningsetisk prövning (U 2001:A) [ Avslutad 2001 ]
En rättslig reglering av forskningsetisk prövning (U 2001:A)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avsluta 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-03-12
Arbetsgruppen skall redovisa sitt uppdrag senast den 30 juni 2001.
Utredningen har avgett :
Ds 2001:62 Etikprövning av forskning som avser människor
Medverkande :
Ann-Christine Finansdepartementet Bystedt, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Erik Utbildningsdepartementet Forsse, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Lena Socialdepartementet Jonsson, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Sekreterare : Eva Utbildningsdepartementet Lindeblad, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Gisela Umeå Dahlqvist, universitet, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Olle Stiftelsen Edqvist, för strategisk forskning, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Robert Forskningsrådet Eriksson, för arbetsliv och socialvetenskap, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Bengt Vetenskapsrådet Hansson, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Paul Karolinska Hjelmdahl, sjukhuset, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Mats Ola Uppsala Ottosson, universitet, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Nina Socialstyrelsen Rehnqvist, fr.o.m. 2001-04-09 t.o.m. 2001-06-30
Agneta Datainspektionen Runmarker, fr.o.m. 2001-04-09 t.o.m. 2001-06-30
Elisabeth Uppsala Rynning, universitet, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Ann-Charlotte Gentekniknämnden Smedler, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Britt-Marie Ersta Ternestedt, vårdetiska institut, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Inge-Bert Umeå Täljedal, universitet, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Sighild Läkemedelsverket Westman Neasers, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2001:62 Etikprövning av forskning som avser människor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman