Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Lars Gellner

Sök kontaktuppgifter till Lars Gellner på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Lars Gellner

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Lars Gellner medverkat i ( 13 st. ):

Stridsåtgärdsutredningen (A 2017:03) [ Avslutad 2018 ] [ Sekreterare ]
Stridsåtgärdsutredningen (A 2017:03)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-06-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:70
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:40 Vissa fredspliktsfrågor
Medverkande :
Särskild utredare : Tommy Larsson, fr.o.m. 2017-07-01 t.o.m. 2018-06-20
Sakkunnig : Per Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-01-29 t.o.m. 2018-05-31
Sakkunnig : Maria Rasmussen, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-02 t.o.m. 2018-05-31
Expert : Elisabeth Kristensson, kansliråd, fr.o.m. 2017-10-02 t.o.m. 2018-05-31
Expert : Erik Sjödin, universitetslektor, fr.o.m. 2017-10-02 t.o.m. 2018-05-31
Expert : Maria Wiberg, kansliråd, fr.o.m. 2017-10-02 t.o.m. 2018-05-31
Sekreterare : Lars Gellner, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2018-05-31
Sekreterare : Sigrid Solvin, fr.o.m. 2017-07-10 t.o.m. 2018-06-20
Sekreterare : Ronny Venngren, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2018-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:40 Vissa fredspliktsfrågor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om nya utstationeringsregler (A 2014:04) [ Avslutad 2015 ]
Utredningen om nya utstationeringsregler (A 2014:04)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-06-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:81, dir. 2014:150 och dir. 2014:166
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:13 Tillämpningsdirektivet till utstationeringsdirektivet - Del I
SOU 2015:38 Tillämpningsdirektivet till utstationeringsdirektivet - Del II
Medverkande :
Särskild utredare : Anna Middelman, fr.o.m. 2014-06-05 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Sara Bratberg, ämnesråd, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Lars Davidsson, kansliråd, fr.o.m. 2014-12-09 t.o.m. 2015-01-18
Expert : Emy Gustavsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2014-10-27
Expert : Anna-Karin Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-01-19 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Per Lindblom, rättssakkunnig, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Olivier Linden, ämnesråd, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Gustaf Löfgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2014-12-08
Expert : Maria Nyman, jurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Karin Söderberg, kansiråd, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Frank Walterson, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Maria Wiberg, kansliråd, fr.o.m. 2014-10-28 t.o.m. 2015-03-31
Samuel Engblom, chefsjurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2014-11-03
Torbjörn Eklund, jurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Lars Gellner, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Mattias Landgren, chefsjurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2014-11-03
Tommy Larsson, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Lena Maier Söderberg, chefsjurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Sofia EU-rättsjurist Råsmar, fr.o.m. 2014-11-04 t.o.m. 2015-03-31
Robert Sjunnebo, jurist, fr.o.m. 2014-11-04 t.o.m. 2015-03-31
Lars Nordfors, chefsjurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Linda Nordblom, fr.o.m. 2014-12-01 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Susanna Ribrant, fr.o.m. 2014-08-06 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Anu Rintala, fr.o.m. 2014-08-25 t.o.m. 2015-04-13
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om upphandling och villkor enligt kollektivavtal (S 2014:20) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
Utredningen om upphandling och villkor enligt kollektivavtal (S 2014:20)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-12-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:162 och dir. 2015:90
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:78 Upphandling och villkor enligt kollektivavtal
SOU 2016:15 Arbetsklausuler och sociala hänsyn i offentlig upphandling - ILO:s konvention nr 94 samt en internationell jämförelse
Medverkande :
Särskild utredare : Niklas Bruun, professor, fr.o.m. 2014-12-22 t.o.m. 2016-03-01
Sakkunnig : Mattias Almqvist, fr.o.m. 2015-02-19
Sakkunnig : Karin Sandkull, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Kerstin Ahlberg, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Niklas Beckman, fr.o.m. 2015-10-09
Expert : Ulrica Dyrke, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Torbjörn Eklund, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Samuel Engblom, fr.o.m. 2015-02-19 t.o.m. 2015-10-08
Expert : Lars Gellner, fr.o.m. 2015-02-19 t.o.m. 2015-10-08
Expert : Stefan Holm, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Gudridur Kristjansdottir, M, fr.o.m. 2015-10-09
Expert : Lena Maier Söderberg, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Erik Murray, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Maria Nyman, fr.o.m. 2015-03-23
Expert : Sofie Rehnström, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Sofia Råsmar, fr.o.m. 2015-10-09
Expert : Sara Sandelius, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Lisa Sennström, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Grith Skovgaard Ølykke, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Anna Svanestrand, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Kristoffer Sällfors, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Oskar Taxén, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Fredrik Woods, fr.o.m. 2015-02-19 t.o.m. 2015-05-27
Sekreterare : Hanna Björknäs, fr.o.m. 2015-02-01 t.o.m. 2016-03-06
Sekreterare : Camilla Molina, fr.o.m. 2015-02-01 t.o.m. 2016-03-06
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om Försvarsmaktens militära personalförsörjning (Fö 2013:03) [ Avslutad 2014 ] [ Expert ]
Utredningen om Försvarsmaktens militära personalförsörjning (Fö 2013:03)
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-10-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:94
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:73 Försvarsmakten i samhället - en långsiktigt hållbar militär personalförsörjning och en modern folkförankring av försvaret
Medverkande :
Särskild utredare : Stefan Ryding-Berg, chefsjurist, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2014-11-14
Sakkunnig : Ulla Gustavsson, departementsråd, fr.o.m. 2014-02-24 t.o.m. 2014-11-14
Sakkunnig : Mia Löw, kansliråd, fr.o.m. 2014-02-24 t.o.m. 2014-11-14
Sakkunnig : Carl van Duin, militärsakkunnig, fr.o.m. 2014-02-24 t.o.m. 2014-11-14
Sakkunnig : Helena Mähler Lejon, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-05-21 t.o.m. 2014-11-14
Expert : Andrew Casson, vice rektor, fr.o.m. 2014-05-21 t.o.m. 2014-11-14
Expert : Carl Durling, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2014-03-04 t.o.m. 2014-11-14
Expert : Madeleine Engström, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2014-11-14
Expert : Roland Ekenberg, rikshemvärnschef, fr.o.m. 2014-02-24 t.o.m. 2014-11-14
Expert : Reidun Eklöw, vice ordförande i FOS, fr.o.m. 2014-03-06 t.o.m. 2014-11-14
Expert : Klas Eksell, stf personaldirektör, fr.o.m. 2014-02-24 t.o.m. 2014-11-14
Expert : Lars Gellner, jurist, fr.o.m. 2014-03-06 t.o.m. 2014-11-14
Expert : Soledad Grafeuille, enhetschef, fr.o.m. 2014-03-07 t.o.m. 2014-11-14
Expert : Anette Rihagen, rikslottachef, fr.o.m. 2014-02-24 t.o.m. 2014-11-14
Expert : Pär Sellberg, samordnare, fr.o.m. 2014-05-27 t.o.m. 2014-11-14
Huvudsekreterare : Anna Tengberg, t.f. rådman, fr.o.m. 2014-01-27 t.o.m. 2014-11-01
Sekreterare : Cecilia Wihlborg, fr.o.m. 2014-03-10 t.o.m. 2014-11-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2013:94 Försvarsmaktens personalförsörjning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om meddelarskydd för privatanställda i offentligt finansierad verksamhet (Ju 2012:11) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
Utredningen om meddelarskydd för privatanställda i offentligt finansierad verksamhet (Ju 2012:11)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-06-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:76, dir. 2013:39 och dir. 2013:39
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:79 Stärkt meddelarskydd för privatanställda i offentligt finansierad verksamhet
Medverkande :
Särskild utredare : Margareta Åberg, kammarrättspresident, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2013-12-31
Expert : Anna Barklund, ämnesråd, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Katarina Berglund Siegbahn, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-03-11 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Ylva Ehn, jurist, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Samuel Engblom, chefsjurist, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Carita Fallström, förbundsjurist, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Hedvig Forsselius, kansliråd, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Lars Gellner, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Anna Gralberg, kansliråd, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Maria Hellberg, ämnesråd, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-03-10
Expert : Per Larsson, doktorand, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Johan Ndure, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Kirsi Piispanen, förbundsjurist, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Sofie Rehnström, jurist, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Annica Runsten, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Nils Erik Solberg, chefsjurist, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Jonas Stenmo, chesjurist, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Göran Söderlöf, arbetsjurist, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Alice Teodorescu, jurist, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Pär Trehörning, ombudsman, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Pia Andersson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Gudrun Brunegård, landstingsråd /KD, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Jonas Eklund, jur.kand. /MP, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Margareta Kjellin, B led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Manfred Löfvenhaft, advokat /FP, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Richard Nordin, led. av riksdagen /C, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Jonas Rydfors, politisk sekreterare /SD, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Karin Rågsjö, informationsansvarig /V, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Sekreterare : Kristian Karlemon, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2012-10-19 t.o.m. 2013-12-05
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utstationeringskommittén (A 2012:03) [ Avslutad 2015 ]
Utstationeringskommittén (A 2012:03)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-09-27
Direktiv för kommittén, se dir. 2012:92, dir. 2014:82, dir. 2014:149 och dir. 2015:57
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:83 Översyn av lex Laval
Medverkande :
Ordförande : Marie Granlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-11-18
Ordförande : Elisabeth Svantesson, ordförande, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2013-09-19
Ordförande : Tomas Tobé, led. av riksdagen, fr.o.m. 2013-10-07 t.o.m. 2014-11-17
Ledamot : Johan Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-12-15
Ledamot : Anti Avsan, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Berit Bengtsson, filosofie doktor, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Katarina Brännström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Andreas Carlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2015-01-18
Ledamot : Ulf Holm, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-11-30
Ledamot : Frida Johansson Metso, ledamot, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Ylva Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-10-22
Ledamot : Désirée Pethrus, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-01-19
Ledamot : Maria Plass, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-12-15
Ledamot : Raimo Pärssinen, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-12-16
Ledamot : Annika Qarlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Janne Rudén, förbundsordförande, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Sven-Olof Sällström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Marco Venegas, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-12-16
Expert : Carl Fredrik Bergström, professor, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Gabriella Björnfot, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-08-27
Expert : Sara Bratberg, kansliråd, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Lars Davidsson, kansliråd, fr.o.m. 2014-12-09 t.o.m. 2015-01-18
Expert : Johanna Evjen, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Emma Görnerup Cardell, kansliråd, fr.o.m. 2013-12-10 t.o.m. 2015-03-11
Expert : Anna-Karin Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-01-19
Expert : Sofie Lagerstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2015-08-26
Expert : Pär Lindblom, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-03-12
Expert : Gustaf Löfgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-09-16 t.o.m. 2014-12-08
Expert : Jonas Malmberg, ordförande, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Anna Middelman, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Susanna Ribrant, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2014-08-10
Expert : Olle Rosén, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2013-09-15
Expert : Anna Strandbacke, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2015-01-18
Expert : Karin Söderberg, kansliråd, fr.o.m. 2014-08-11 t.o.m. 2015-06-14
Expert : Maria Wiberg, kansliråd, fr.o.m. 2015-01-19
Samuel Engblom, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Lars Gellner, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Claes-Mikael Jonsson, jurist, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2013-11-18
Mattias Landgren, chefsjurist, fr.o.m. 2013-11-19 t.o.m. 2014-11-03
Tommy Larsson, jurist, fr.o.m. 2013-02-20
Lars Nordfors, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Karl Pfeifer, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Robert Sjunnebo, jurist, fr.o.m. 2014-11-04
Lena Maier Söderberg, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Huvudsekreterare : Sören Öman, fr.o.m. 2012-12-01
Sekreterare : Tomas Lindell, fr.o.m. 2013-01-07 t.o.m. 2013-07-06
Sekreterare : Linda Nordblom, fr.o.m. 2013-04-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:83 Översyn av lex Laval [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (Fö 2009:03) om Försvarsmaktens framtida personalförsörjning [ Avslutad 2010 ] [ Expert ]
Utredningen (Fö 2009:03) om Försvarsmaktens framtida personalförsörjning
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-07-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:58
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:86 Personalförsörjningen i ett reformerat försvar
Medverkande :
Särskild utredare : Thomas Rolén, kammarrättspresident, fr.o.m. 2009-07-16
Sakkunnig : Maisoun Jabali, kansliråd, fr.o.m. 2009-10-07
Sakkunnig : Anders Oltorp, militärsakkunnig, fr.o.m. 2009-10-07
Expert : Mattias Dejke (f.d.Alfredsson), kommendörkapten, fr.o.m. 2009-10-07
Expert : Helle Ellehöj, kansliråd, fr.o.m. 2009-10-07
Expert : Lars Gellner, jurist, fr.o.m. 2009-10-23
Expert : Lena Hallin, överste, fr.o.m. 2009-10-07
Expert : Gunnar Jonason, sektionschef, fr.o.m. 2010-02-01
Expert : Gunnar Karlsson, generalmajor, fr.o.m. 2009-10-07
Expert : Tomas Keisu, kanslichef, fr.o.m. 2010-03-01
Expert : Elisabet Petersson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-10-07
Expert : Karl Pfiefer, chefsjurist, fr.o.m. 2009-10-07
Expert : Paulina Rehbinder, studerande, fr.o.m. 2010-02-01
Expert : Göran Rodin, departementsråd, fr.o.m. 2009-10-07
Sekreterare : Tomas Keisu, kanslichef, fr.o.m. 2009-09-07 t.o.m. 2010-02-28
Sekreterare : Hanna Kristiansson, tf. kammarrättsassessor, fr.o.m. 2009-09-07
Sekreterare : Anna Sandahl, kansliråd, fr.o.m. 2009-09-07
Lars Johansson, ombudsman, fr.o.m. 2009-10-23
Inger Mattsson Kasserud, bitr. förhandlingschef, fr.o.m. 2009-10-23
Eva Lindquist, förhandlingschef, fr.o.m. 2009-10-23
Niklas Simson, förhandlingschef, fr.o.m. 2009-10-23
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2009:58 Personalförsörjning för det reformerade försvaret [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:86 Personalförsörjningen i ett reformerat försvar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av kraven för F-skatt m.m. (Fi 2007:10) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Utredningen om översyn av kraven för F-skatt m.m. (Fi 2007:10)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-08-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:116 och dir. 2008:23
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:76 F-skatt åt flera - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Christer Sjödin, fr.o.m. 2007-08-09 t.o.m. 2008-07-04
Expert : Håkan Alm, fr.o.m. 2007-11-05
Expert : Pia Blank Törnroos, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Nils-Fredrik Carlsson, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Jacqueline Deniz-Kiviharju, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Ann Düring, fr.o.m. 2007-11-05 t.o.m. 2008-03-09
Expert : Helle Ellehöj, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Samuel Engblom, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Anders Fogelberg, fr.o.m. 2008-03-10
Expert : Annika Fritsch, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Lars Gellner, fr.o.m. 2007-11-05
Expert : Ingemar Göransson, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Kent Ivarsson, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Claes-Mikael Jonsson, fr.o.m. 2007-11-05
Expert : Elisabeth Lane, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Lena Maier Söderberg, fr.o.m. 2008-03-20
Expert : Robert Nilsson, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Kerstin Nyquist, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Urban Rydin, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Hanna Schmidt, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Elisabeth Sheikh, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Fredrik von Unge, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : John Wahlstedt, fr.o.m. 2007-09-25 t.o.m. 2008-03-19
Sekreterare : Carina Ferm Brodén, fr.o.m. 2007-08-20 t.o.m. 2008-07-20
Sekreterare : Birgitta Törnered, fr.o.m. 2007-10-02 t.o.m. 2008-07-06
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:76 F-skatt åt flera [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (N 2006:07) Personlig integritet i arbetslivet [ Avslutad 2009 ] [ Ledamot ]
Utredningen (N 2006:07) Personlig integritet i arbetslivet
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-05-11
Direktiv för utredningen se, dir. 2006:55, dir. 2008:85 och dir. 2008:152
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:44 Integritetsskydd i arbetslivet
Medverkande :
Särskild utredare : Cathrine Lilja Hansson, fr.o.m. 2006-09-01 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Samuel TCO Engblom, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2008-09-14
Ledamot : Thomas LO Fredén, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2008-07-31
Ledamot : Lars Svensk Näringsliv Gellner, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Jeanette Sveriges Kommuner Grenfors, och landsting, fr.o.m. 2007-09-10 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Anneli Arbetsgivarverket Hoffstedt, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Claes-Mikael Jonsson, fr.o.m. 2008-08-01 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Sara Sveriges Kullgren, kommuner och landsting, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2007-09-09
Ledamot : Arne Finansförbundet de Lange, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Lena SACO Maier Söderberg, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : John Wahlstedt, tf chefsjurist, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Leif Aringer, överläkare, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Petra Herzfeld Olsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Aimée Jillger, verksjurist, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Jonas Malmberg, professor, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Agneta Runmarker, dataråd, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Mathias Säfsten, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Sören Öman, juristkonsult, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2008-12-05
Sekreterare : Johan Rosén, fr.o.m. 2006-12-01 t.o.m. 2009-04-14
Sekreterare : Monica Sylvan, fr.o.m. 2006-11-24 t.o.m. 2009-05-05
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:44 Integritetsskydd i arbetslivet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Diskrimineringskommittén (N 2002:06) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Diskrimineringskommittén (N 2002:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-01-31
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:11, dir. 2003:69 och dir. 2005:8
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:55 Ett utvidgat skydd mot könsdiskriminering - delbetänkande
SOU 2006:22 En sammanhållen diskrimineringslagstiftning del 1 och 2
Medverkande :
Ordförande : Göran Ewerlöf, fr.o.m. 2002-05-01 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Christel Anderberg, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2002-12-01
Ledamot : Hans Andersson, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Marcela Arosenius, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Luciano Astudillo, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-04-08 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Rose-Marie Frebran, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Marie Granlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Anita Jönsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Yilmaz Kerimo, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Kristina Larsson, fr.o.m. 2003-09-02 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Anna Lindgren, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-12-02 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Lotta Nilsson Hedström, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-09-01
Ledamot : Martin Nilsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Lennart Rohdin, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Charlotte Abrahamsson, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2002-12-01
Expert : Cecilia Asklöf, kansliråd, fr.o.m. 2003-10-13 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Katarina Bengtson Ekström, förbundsjurist, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2003-09-24
Expert : Gunnar Bergström, arbetsrättschef, fr.o.m. 2003-02-10 t.o.m. 2003-09-28
Expert : Emma Boman Lindberg, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2005-09-05
Expert : Claes Borgström, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Linda Bågling, rättssakkunnig, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Lars Gellner, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Anna Theodòra Gunnarsdottir, vik. diskrimineringsombudsman, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2005-03-13
Expert : Ingemar Hamskär, chefsjurist, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Petra Herzfeld Olsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-09-06 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Johanna Read Hilmarsdottir, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Anneli Hoffstedt, förhandlingsdirektör, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Fredrik Holmberg, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-09-01
Expert : Karin Hååg, kansliråd, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Örjan Härneskog, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Katarina Höög, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-02 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Mats Johansson, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-09-01
Expert : Jimmy Järvenpää, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Paul Lappalainen, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Marianne Laxén, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-10-12
Expert : Jenny Lindblad, utredare, fr.o.m. 2003-09-18 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Agneta Lindelöf, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Katri Linna, diskrimineringsombudsman, fr.o.m. 2005-03-14 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Eva Lisskar-Dahlgren, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Niklas Ljunggren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-09-02 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Lars Lööw, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Lena Maier, juris doktor, fr.o.m. 2003-09-25 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Erland Olauson, kanslichef, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2003-09-17
Expert : José Perseverante Kimenga, verksjurist, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Anna Skarhed, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-09-01
Expert : Catharina Staaf, departementsråd, fr.o.m. 2003-09-02 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Peter Syrén, fr.o.m. 2002-12-02 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Göran Söderlöf, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2004-12-06 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Astrid Utterström, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Cafer Uzunel, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Madelaine Vilgren, utbildningskonsult, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Margareta (avliden) Wadstein, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Maria Wikberg, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Hans Ytterberg, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Gunilla Zackari, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Lars Åström, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2003-02-09
Huvudsekreterare : Gudrun Persson Härneskog, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-05-16 t.o.m. 2006-03-31
Sekreterare : Dan Isaksson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-05-16 t.o.m. 2006-03-10
Sekreterare : Susanna Pålsson Helander, hovrättsassessor, fr.o.m. 2003-01-13 t.o.m. 2006-03-10
Sekreterare : Hans Ingvar Roth, teol.dr., fr.o.m. 2004-09-10 t.o.m. 2005-02-28
Sekreterare : Monica Sylvan, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-12-01 t.o.m. 2006-03-05
Bitr. sekreterare : Bilge Tekin-Befrits, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2004-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:55 Ett utvidgat skydd mot könsdiskriminering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2006:22 En sammanhållen diskrimineringslagstiftning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Diskrimineringsutredningen 2001 (N 2001:01) [ Avslutad 2002 ]
Diskrimineringsutredningen 2001 (N 2001:01)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-12-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:106 och 2002:12
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:43 Ett utvidgat skydd mot diskriminering
Medverkande :
Särskild utredare : Marianne Tejning, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-05-15
Expert : Charlotte Abrahamsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Emma Boman, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Anders Dereborg, hovrättssassessor, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2001-10-14
Expert : Catarina Eklundh, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-01-29
Expert : Örjan Härneskog, fr.o.m. 2002-01-30 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Jimmy Järvenpää, fr.o.m. 2002-01-30 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Agneta Lindelöf, hovrättsråd, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Katri Linna, ombudsman, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2001-12-04
Expert : Eva Lisskar-Dahlgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Jenny Olausson, ombudsman, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Anna Skarhed, fr.o.m. 2001-10-15 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Astrid Utterström, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Cafer Uzunel, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Margareta Wadstein, fr.o.m. 2001-12-05 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Hans Ytterberg, ombudsman, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Gunilla Zackari, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Katarina Bengtsson Ekström, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Gunnar Bergström, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Ledamot : Maria-Paz Acciardo, utredare, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2001-06-10
Carl Durling, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Lars Gellner, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Ledamot : Maud Jansson, ombudsman, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-05-02
Helena Johansson, sekretariatschef, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Göran Söderlöf, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Sekreterare : Dan Isaksson, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2002-05-25
Sekreterare : Karin Lundström, fr.o.m. 2001-04-02 t.o.m. 2002-03-31
Sekreterare : Gudrun Persson Härneskog, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2002-05-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:43 Ett utvidgat skydd mot diskriminering [ pdf |Paragraftecken ]
Utredning (A 1997:02) förbud mot diskriminering i arbetslivet på grund av sexuell läggning [ Avslutad 1997 ]
Utredning (A 1997:02) förbud mot diskriminering i arbetslivet på grund av sexuell läggning
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1997:7.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:175 Förbud mot diskriminering i arbetslivet på grund av sexuell läggning. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Berit Andnor, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-03-07 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Cathrine Lilja, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Anita Linder, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1997-11-30
Håkan Andersson, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1997-11-30
Karl Danielsson, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1997-11-30
Lena Emanuelsson, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1997-11-30
Lars Gellner, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1997-11-30
Ingemar Hamskär, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1997-11-30
Lennart Karlix, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1997-11-30
Lars-Håkan Lindkvist, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1997-11-30
Eva Ogenborg, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1997-11-30
Heinz Spira, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1997-11-30
Sam Uhlin, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1997-11-30
Sekreterare : Örjan Härneskog, fr.o.m. 1997-05-05 t.o.m. 1997-12-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:175 Förbud mot diskriminering i arbetslivet på grund av sexuell läggning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (A 1997:01) förbud mot diskriminering i arbetslivet av person med funktionshinder [ Avslutad 1998 ]
Utredningen (A 1997:01) förbud mot diskriminering i arbetslivet av person med funktionshinder
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-02-06
Direktiv för utredningen : se dir. 1997:8.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:176 Förbud mot diskriminering i arbetslivet av personer med funktionshinder Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Hans Karlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-02-06 t.o.m. 1998-08-16
Expert : Gunilla Ekvall, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1998-08-16
Expert : Inga-Britt Lagerlöf, kansliråd, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1998-08-16
Expert : Cathrine Lilja, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1998-08-16
Anita Axelsson, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Karl Danielsson, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-02-28
Magnus Ekström, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Thomas Fredén, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 1998-08-16
Birgitta Fredriksson, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Erna-Maria Fredriksson, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Lars Gellner, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Ingemar Hamskär, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Majvor Hansson, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Anders Karlsson, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Lennart Karlix, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-03-08
Stefan Käll, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Anna Lind, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Lars-Håkan Lindkvist, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Sonja Persson, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Thomas Spogardh, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Håkan Thomsson, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Britt Trossmark, fr.o.m. 1998-03-09
Sam Uhlin, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Sekreterare : Jan Bergman, fr.o.m. 1997-05-05
Sekreterare : Karin Sederholm, fr.o.m. 1998-03-02
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman