Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Aimée Jillger

Sök kontaktuppgifter till Aimée Jillger på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Aimée Jillger

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Aimée Jillger medverkat i ( 8 st. ):

Utbyte av uppgifter ur kriminalregister (Ju 2010:C) [ Avslutad 2011 ]
Utbyte av uppgifter ur kriminalregister (Ju 2010:C)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-03-11
Direktiv för se, PM dnr Ju2010/2196/P
Medverkande :
Olof Egerstedt, f.d. överdirektör, fr.o.m. 2010-03-11 t.o.m. 2011-04-30
Aimée Jillger, verksjurist på Rikspolisstyrelsen, fr.o.m. 2010-03-11 t.o.m. 2011-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2011:15 Utbyte av uppgifter ur kriminalregister mellan EU:s medlemsstater [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (N 2006:07) Personlig integritet i arbetslivet [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Utredningen (N 2006:07) Personlig integritet i arbetslivet
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-05-11
Direktiv för utredningen se, dir. 2006:55, dir. 2008:85 och dir. 2008:152
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:44 Integritetsskydd i arbetslivet
Medverkande :
Särskild utredare : Cathrine Lilja Hansson, fr.o.m. 2006-09-01 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Samuel TCO Engblom, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2008-09-14
Ledamot : Thomas LO Fredén, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2008-07-31
Ledamot : Lars Svensk Näringsliv Gellner, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Jeanette Sveriges Kommuner Grenfors, och landsting, fr.o.m. 2007-09-10 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Anneli Arbetsgivarverket Hoffstedt, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Claes-Mikael Jonsson, fr.o.m. 2008-08-01 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Sara Sveriges Kullgren, kommuner och landsting, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2007-09-09
Ledamot : Arne Finansförbundet de Lange, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Lena SACO Maier Söderberg, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : John Wahlstedt, tf chefsjurist, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Leif Aringer, överläkare, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Petra Herzfeld Olsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Aimée Jillger, verksjurist, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Jonas Malmberg, professor, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Agneta Runmarker, dataråd, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Mathias Säfsten, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Sören Öman, juristkonsult, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2008-12-05
Sekreterare : Johan Rosén, fr.o.m. 2006-12-01 t.o.m. 2009-04-14
Sekreterare : Monica Sylvan, fr.o.m. 2006-11-24 t.o.m. 2009-05-05
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:44 Integritetsskydd i arbetslivet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om Kustbevakningens personuppgiftsbehandling (Fö 2004:04) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Utredningen om Kustbevakningens personuppgiftsbehandling(Fö 2004:04)
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-10-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:143
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:18 Kustbevakningens personuppgiftsbehandling Integritet - Effektivitet.
Medverkande :
Särskild utredare : Sten Wahlqvist, kammarrättslagman, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Annkatrin Hübinette, jurist, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Aimée Jillger, verksjurist, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Peder Liljeqvist, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : , Samuelson, Peter 1:e kustbevakningsinspektör, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Daniel Ström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Annika W. Wikingsson, verksjurist, fr.o.m. 2004-11-01
Sekreterare : Lars Dahlström, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-11-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2004:143 Behandling av personuppgifter i Kustbevakningens verksamhet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om behov av bestämmelser om obligatorisk registerkontroll av personal vid hem för vård eller boende (S 2004:05) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Utredningen om behov av bestämmelser om obligatorisk registerkontroll av personal vid hem för vård eller boende (S 2004:05)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-06-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:83
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:65 Registerkontroll av personal vid hem för vård eller boende som tar emot barn eller unga
Medverkande :
Särskild utredare : Anita Werner, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Aimée Jillger, verksjurist, fr.o.m. 2004-12-01
Expert : Drazenko Jozic, jurist, fr.o.m. 2004-12-01
Expert : Robert Stenbom, institutionschef, fr.o.m. 2004-12-01
Sekreterare : Helena Åhlén, fr.o.m. 2005-01-17 t.o.m. 2005-08-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Polisdatautredningen (Ju 2000:01) [ Avslutad 2001 ] [ Expert ]
Polisdatautredningen (Ju 2000:01)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-12-09
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:99
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 347, 401 25 GÖTEBORG,tel. 031-701 53 63 (sekr.)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:92 Behandling av personuppgifter i polisens verksamhet
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Schäder, regeringsråd, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Expert : Maria Berggren Broms, bitr. chefsjurist, fr.o.m. 2000-02-01 t.o.m. 2001-12-31
Expert : Anders Danielsson, polismästare, fr.o.m. 2000-02-01 t.o.m. 2001-12-31
Expert : Lotta Gustavson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-02-01 t.o.m. 2000-05-21
Expert : Aimée Jillger, verksjurist, fr.o.m. 2000-02-01 t.o.m. 2001-12-31
Expert : Anna-Karin Waldton, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2001-06-15 t.o.m. 2001-12-31
Expert : Britt Marie Wester, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2000-02-01 t.o.m. 2001-06-14
Expert : Christina Weihe, rättschef, fr.o.m. 2000-05-22 t.o.m. 2001-12-31
Sekreterare : Roy Johansson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-02-01 t.o.m. 2001-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2001:92 Behandling av personuppgifter i polisens verksamhet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om behandling av personuppgifter vid allmänna domstolar, allmänna förvaltningsdomstolar samt hyres- och arrendenämnder (Ju 2000:08) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]
Utredningen om behandling av personuppgifter vid allmänna domstolar, allmänna förvaltningsdomstolar samt hyres- och arrendenämnder(Ju 2000:08)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-10-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:74
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Västergatan 47, Box 187,201 21 MALMÖ, tel. 040-35 57 96 (sekr.)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:32 Domstolarnas register och personuppgiftslagen - En rättslig anpassning - delbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Sten Wahlqvist, kammarrättslagman, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Annika Bokefors, dataråd, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Charlotte Brokelind, rådman, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Magnus Ekman, lagman, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Lena Grunditz, sektionschef, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Claes Gränström, överdirektör, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Karin Hollunger Wågnert, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Ulf Jansson, byrådirektör, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Aimée Jillger, verksjurist, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Björn Karlsson, hovrättsråd, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Per-Olof Persson, kammaråklagare, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Rolf Samuelsson, dataråd, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Lennart Wallström, hyresråd, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Torgny Wetterberg, advokat, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-01-31
Sekreterare : Peder Liljeqvist, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Offentlighets- och sekretesskommittén (Ju 1999:06) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
Offentlighets- och sekretesskommittén (Ju 1999:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-04-16
Direktiv för kommittén, se dir. 1998:32, dir. 2003:24 och dir. 2003:163
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:3 Offentlighetsprincipen och den nya tekniken - delbetänkande
SOU 2002:97 Ordning och reda bland allmänna handlingar
SOU 2003:99 Ny sekretesslag
SOU 2004:75 Insyn och sekretess - i statliga företag - i internationellt samarbete
Medverkande :
Ordförande : Per Kjellsson, lagman, fr.o.m. 1999-05-01 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Monica Green, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Kenth Högström, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Birgitta Kruse, journalist, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 1999-10-05
Ledamot : Britt-Marie Lindkvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Monica Lindow, sektionschef, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Inger Lundgren, kanslichef, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Ann Lång, jur.kand., fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Svante Nycander, f.d. chefsredaktör, fil.hed.dr., fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Inger René, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Per-Olof Svensson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Stefan Tornberg, oppositionsråd, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Peder Bjursten, hovrättsassessor, fr.o.m. 2003-04-23 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Malin Bonthron, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2000-12-31
Expert : Maria Eka, kansliråd, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2003-04-22
Expert : Tom Ekelund, advokat, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Monica Felding, rådman, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Anna Flodin, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2000-12-31
Expert : Berndt Fredriksson, departementsråd, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Claes Gränström, överarkivarie, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Margareta Gårdmark Nylén, ämnesråd, fr.o.m. 2001-11-12 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Sigurd Heuman, lagman, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2003-09-14
Expert : Katrin Hollunger Wågnert, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-03-20 t.o.m. 2001-04-30
Expert : Per Hultengård, jurist, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Aimée Jillger, verksjurist, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Lena Klintefall Råssjö, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2001-11-11
Expert : Eva Lenberg, kansliråd, fr.o.m. 2001-05-01 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Peder Liljeqvist, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Alf Lindberg, journalist, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Leif Lindgren, chefsjurist, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Ulla Lönnqvist Endre, jurist, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Stina Malmberg, språkexpert, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Cecilia Mauritzon, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2001-03-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Mats Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-15 t.o.m. 2004-02-03
Expert : Klas Reinholdsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2000-03-19
Expert : Irene Reuterfors-Mattsson, förbundsjurist, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Peter Seipel, professor, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2003-09-28
Expert : Hans Sundström, chefsjurist, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Ulrika Ternby, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2004-02-04 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Kristina Widgren, chefsjurist, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2004-08-31
Sekreterare : Monica Felding, rådman, fr.o.m. 2000-12-01 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Fredrik Forssman, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-12-08 t.o.m. 2001-12-31
Sekreterare : Ulrika Geijer, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-01-16 t.o.m. 2004-07-31
Sekreterare : Peder Liljeqvist, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2004-09-30
Sekreterare : Cecilia Mauritzon, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2001-01-28
Sekreterare : Elisabet Reimers, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-08-16 t.o.m. 2001-01-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (Fi 1995:11) om vissa folkbokföringsfrågor [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]
Utredningen (Fi 1995:11) om vissa folkbokföringsfrågor
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1995:101.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:68 Några folkbokföringsfrågor. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Björn Karlsson, hovrättsråd, fr.o.m. 1995-08-16
Expert : Marie Ahlqvist, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-09-01
Expert : Aimée Jillger, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-09-01
Expert : Anita Linder, kammarrrättsassessor, fr.o.m. 1995-09-01
Expert : Birgitta Pettersson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-09-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1995:101 Vissa folkbokföringsfrågor

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:68 Några folkbokföringsfrågor [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman