Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Claes-Mikael Jonsson

Sök kontaktuppgifter till Claes-Mikael Jonsson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Claes-Mikael Jonsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Claes-Mikael Jonsson medverkat i ( 5 st. ):

Utredningen om aktiva åtgärder mot diskriminering (A 2012:02) [ Avslutad 2014 ]
Utredningen om aktiva åtgärder mot diskriminering (A 2012:02)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-07-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:80, dir. 2013:36, dir. 2013:86 och dir. 2014:24
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:41 Nya regler om aktiva åtgärder mot diskriminering
Medverkande :
Särskild utredare : Cathrine Lilja Hansson, ordförande, fr.o.m. 2012-10-23 t.o.m. 2014-06-15
Expert : Amelie Berg, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-06-03 t.o.m. 2014-06-15
Expert : Elin Brunell, jurist, fr.o.m. 2014-02-11 t.o.m. 2014-06-15
Expert : Christina Hammarstedt, kansliråd, fr.o.m. 2012-12-18 t.o.m. 2014-06-15
Expert : Anders Iregren, forskare, fr.o.m. 2012-12-18 t.o.m. 2014-06-15
Expert : Johan Lilly Gyberg, utredare, fr.o.m. 2012-12-18 t.o.m. 2014-06-15
Expert : Annika Mansnérus, ämnesråd, fr.o.m. 2012-12-18 t.o.m. 2014-06-15
Expert : Luca Nesi, enhetschef, fr.o.m. 2012-12-18 t.o.m. 2014-06-15
Expert : Karin Sandkull, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-12-18 t.o.m. 2013-06-02
Expert : Aleksandra Sjöstrand, utredare, fr.o.m. 2013-01-29 t.o.m. 2014-06-15
Expert : Johan Soerensson, chefsjurist, fr.o.m. 2012-12-18 t.o.m. 2014-06-15
Josefin Edström, utredare, fr.o.m. 2013-02-04 t.o.m. 2014-06-15
Ulrika Hagström, utredare, fr.o.m. 2013-02-04 t.o.m. 2014-06-15
Claes-Mikael Jonson, jurist, fr.o.m. 2013-02-04 t.o.m. 2013-11-11
Sherlot Jonsson, utredare, fr.o.m. 2013-02-04 t.o.m. 2014-06-15
Eva Kovar, jur.kand., fr.o.m. 2013-02-04 t.o.m. 2014-06-15
Sofie Rehnström, jurist, fr.o.m. 2013-11-12 t.o.m. 2014-06-15
Anna Ulveson, handläggare, fr.o.m. 2013-02-04 t.o.m. 2014-06-15
Sekreterare : Christina Fredin, fr.o.m. 2013-01-07 t.o.m. 2014-01-31
Sekreterare : Sofia Tollgerdt, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2014-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2014:41 Nya regler om aktiva åtgärder mot diskriminering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utstationeringskommittén (A 2012:03) [ Avslutad 2015 ]
Utstationeringskommittén (A 2012:03)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-09-27
Direktiv för kommittén, se dir. 2012:92, dir. 2014:82, dir. 2014:149 och dir. 2015:57
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:83 Översyn av lex Laval
Medverkande :
Ordförande : Marie Granlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-11-18
Ordförande : Elisabeth Svantesson, ordförande, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2013-09-19
Ordförande : Tomas Tobé, led. av riksdagen, fr.o.m. 2013-10-07 t.o.m. 2014-11-17
Ledamot : Johan Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-12-15
Ledamot : Anti Avsan, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Berit Bengtsson, filosofie doktor, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Katarina Brännström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Andreas Carlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2015-01-18
Ledamot : Ulf Holm, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-11-30
Ledamot : Frida Johansson Metso, ledamot, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Ylva Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-10-22
Ledamot : Désirée Pethrus, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-01-19
Ledamot : Maria Plass, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-12-15
Ledamot : Raimo Pärssinen, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-12-16
Ledamot : Annika Qarlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Janne Rudén, förbundsordförande, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Sven-Olof Sällström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Marco Venegas, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-12-16
Expert : Carl Fredrik Bergström, professor, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Gabriella Björnfot, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-08-27
Expert : Sara Bratberg, kansliråd, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Lars Davidsson, kansliråd, fr.o.m. 2014-12-09 t.o.m. 2015-01-18
Expert : Johanna Evjen, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Emma Görnerup Cardell, kansliråd, fr.o.m. 2013-12-10 t.o.m. 2015-03-11
Expert : Anna-Karin Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-01-19
Expert : Sofie Lagerstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2015-08-26
Expert : Pär Lindblom, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-03-12
Expert : Gustaf Löfgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-09-16 t.o.m. 2014-12-08
Expert : Jonas Malmberg, ordförande, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Anna Middelman, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Susanna Ribrant, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2014-08-10
Expert : Olle Rosén, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2013-09-15
Expert : Anna Strandbacke, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2015-01-18
Expert : Karin Söderberg, kansliråd, fr.o.m. 2014-08-11 t.o.m. 2015-06-14
Expert : Maria Wiberg, kansliråd, fr.o.m. 2015-01-19
Samuel Engblom, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Lars Gellner, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Claes-Mikael Jonsson, jurist, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2013-11-18
Mattias Landgren, chefsjurist, fr.o.m. 2013-11-19 t.o.m. 2014-11-03
Tommy Larsson, jurist, fr.o.m. 2013-02-20
Lars Nordfors, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Karl Pfeifer, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Robert Sjunnebo, jurist, fr.o.m. 2014-11-04
Lena Maier Söderberg, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Huvudsekreterare : Sören Öman, fr.o.m. 2012-12-01
Sekreterare : Tomas Lindell, fr.o.m. 2013-01-07 t.o.m. 2013-07-06
Sekreterare : Linda Nordblom, fr.o.m. 2013-04-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:83 Översyn av lex Laval [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om genomförande av europaparlamentets och rådets direktiv om arbetstagare som hyrs ut av bemanningsföretag (A 2009:01) [ Avslutad 2011 ]
Utredningen om genomförande av europaparlamentets och rådets direktiv om arbetstagare som hyrs ut av bemanningsföretag (A 2009:01)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-09-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:85, dir. 2010:102 och dir. 2010:118
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:5 Bemanningsdirektivets genomförande i Sverige
Medverkande :
Särskild utredare : Birgitta Nyström, fr.o.m. 2009-09-24 t.o.m. 2011-01-24
Expert : Tommy Larsson, fr.o.m. 2009-11-25 t.o.m. 2010-05-30
Expert : Anna Svanestrand, fr.o.m. 2010-06-08 t.o.m. 2011-01-24
Sekreterare : Eva Mårtensson Serrander, fr.o.m. 2009-10-15 t.o.m. 2011-01-31
Niklas Svenskt Näringsliv Beckman, fr.o.m. 2009-11-25 t.o.m. 2011-01-24
Carl Arbetsgivarverket Durling, fr.o.m. 2009-11-25 t.o.m. 2011-01-24
Ingemar TCO Hamskär, fr.o.m. 2009-11-25 t.o.m. 2011-01-24
Claes-Mikael LO Jonsson, fr.o.m. 2009-11-25 t.o.m. 2011-01-24
Gabriella Bemanningsföretagen Sebardt, fr.o.m. 2009-11-25 t.o.m. 2011-01-24
Marie-Louise Saco Strömgren, fr.o.m. 2009-11-25 t.o.m. 2011-01-24
Göran Sveriges Kommuner Söderlöf, och Landsting, fr.o.m. 2009-11-25 t.o.m. 2011-01-24
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:5 Bemanningsdirektivets genomförande i Sverige [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av kraven för F-skatt m.m. (Fi 2007:10) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Utredningen om översyn av kraven för F-skatt m.m. (Fi 2007:10)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-08-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:116 och dir. 2008:23
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:76 F-skatt åt flera - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Christer Sjödin, fr.o.m. 2007-08-09 t.o.m. 2008-07-04
Expert : Håkan Alm, fr.o.m. 2007-11-05
Expert : Pia Blank Törnroos, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Nils-Fredrik Carlsson, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Jacqueline Deniz-Kiviharju, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Ann Düring, fr.o.m. 2007-11-05 t.o.m. 2008-03-09
Expert : Helle Ellehöj, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Samuel Engblom, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Anders Fogelberg, fr.o.m. 2008-03-10
Expert : Annika Fritsch, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Lars Gellner, fr.o.m. 2007-11-05
Expert : Ingemar Göransson, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Kent Ivarsson, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Claes-Mikael Jonsson, fr.o.m. 2007-11-05
Expert : Elisabeth Lane, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Lena Maier Söderberg, fr.o.m. 2008-03-20
Expert : Robert Nilsson, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Kerstin Nyquist, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Urban Rydin, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Hanna Schmidt, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Elisabeth Sheikh, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Fredrik von Unge, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : John Wahlstedt, fr.o.m. 2007-09-25 t.o.m. 2008-03-19
Sekreterare : Carina Ferm Brodén, fr.o.m. 2007-08-20 t.o.m. 2008-07-20
Sekreterare : Birgitta Törnered, fr.o.m. 2007-10-02 t.o.m. 2008-07-06
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:76 F-skatt åt flera [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (N 2006:07) Personlig integritet i arbetslivet [ Avslutad 2009 ] [ Ledamot ]
Utredningen (N 2006:07) Personlig integritet i arbetslivet
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-05-11
Direktiv för utredningen se, dir. 2006:55, dir. 2008:85 och dir. 2008:152
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:44 Integritetsskydd i arbetslivet
Medverkande :
Särskild utredare : Cathrine Lilja Hansson, fr.o.m. 2006-09-01 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Samuel TCO Engblom, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2008-09-14
Ledamot : Thomas LO Fredén, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2008-07-31
Ledamot : Lars Svensk Näringsliv Gellner, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Jeanette Sveriges Kommuner Grenfors, och landsting, fr.o.m. 2007-09-10 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Anneli Arbetsgivarverket Hoffstedt, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Claes-Mikael Jonsson, fr.o.m. 2008-08-01 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Sara Sveriges Kullgren, kommuner och landsting, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2007-09-09
Ledamot : Arne Finansförbundet de Lange, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Lena SACO Maier Söderberg, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : John Wahlstedt, tf chefsjurist, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Leif Aringer, överläkare, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Petra Herzfeld Olsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Aimée Jillger, verksjurist, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Jonas Malmberg, professor, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Agneta Runmarker, dataråd, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Mathias Säfsten, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Sören Öman, juristkonsult, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2008-12-05
Sekreterare : Johan Rosén, fr.o.m. 2006-12-01 t.o.m. 2009-04-14
Sekreterare : Monica Sylvan, fr.o.m. 2006-11-24 t.o.m. 2009-05-05
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:44 Integritetsskydd i arbetslivet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman