: : :

Medverkande i utredning : Sara Kullgren

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Sara Kullgren

Utredningar som Sara Kullgren medverkat i ( 8 st. ):

Utredningen om lärlingsprovanställning – en ny anställningsform med utbildningsinnehåll (A 2011:07) [ Avslutad 2012 ] [ Huvudsekreterare ]

Utredningen om lärlingsprovanställning – en ny anställningsform med utbildningsinnehåll (A 2011:07)


Beteckning : A 2011:07
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Senast ändrad : 2013-03-13
Status : Avslutad 2012 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2011-11-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:87
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Stråth, Claes, fr.o.m. 2011-10-27 t.o.m. 2012-11-30
Expert : Byström, Per, fr.o.m. 2011-11-17 t.o.m. 2012-01-23
Expert : Ellehöj, Helle, fr.o.m. 2011-11-17 t.o.m. 2012-11-30
Expert : Johansson, Jacob, fr.o.m. 2012-01-24 t.o.m. 2012-11-30
Expert : Richardson, Katarina, fr.o.m. 2011-11-17 t.o.m. 2012-02-14
Expert : Söderström, Martin, fr.o.m. 2012-02-15 t.o.m. 2012-11-30
Huvudsekreterare : Kullgren, Sara, fr.o.m. 2011-11-14 t.o.m. 2012-12-16
Sekreterare : Olofsson, Jonas, fr.o.m. 2012-01-09 t.o.m. 2012-11-30

Rapporter

Källa : Sveriges riksdag
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:80 Utbildningsanställning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
FunkA-utredningen (A 2011:03) [ Avslutad 2013 ] [ Sekreterare ]

FunkA-utredningen (A 2011:03)


Beteckning : A 2011:03
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Senast ändrad : 2014-03-21
Status : Avslutad 2013 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2011-06-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:59 och dir. 2012:27
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Husmark Pehrsson, Cristina, fr.o.m. 2011-06-22 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Brisenhorn, Elsemarie, fr.o.m. 2011-08-30 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Eriksson, Chatrine, fr.o.m. 2011-08-30 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Fernquist, Urban, fr.o.m. 2011-08-30 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Fogelberg, Anders, fr.o.m. 2011-08-30 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Forsell, Åsa, fr.o.m. 2011-08-30 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Fristedt, Karin, fr.o.m. 2011-08-30 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Isacsson, Kenneth, fr.o.m. 2011-08-30 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Johansson, Gunnar, fr.o.m. 2011-08-30 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Krook, Anna-Lena, fr.o.m. 2011-08-30 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Larsson, Malin, fr.o.m. 2011-10-10 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Levin-Pölde, Mari-Ann, fr.o.m. 2011-08-30 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Lundblad, Lina, fr.o.m. 2011-08-30 t.o.m. 2012-02-13
Expert : Löfgren, Gustaf, fr.o.m. 2012-02-14 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Rezania, Farbod, fr.o.m. 2011-08-30 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Ringborg, Pontus, fr.o.m. 2011-08-30 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Roselin, Patrick, fr.o.m. 2011-08-30 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Santesson, Anna, fr.o.m. 2011-08-30 t.o.m. 2011-11-30
Expert : Thorén, Michael, fr.o.m. 2011-08-30 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Thulin Skantze, Eva, fr.o.m. 2011-08-30 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Wrede, Håkan, fr.o.m. 2011-08-30 t.o.m. 2013-01-15
Huvudsekreterare : Landell, Elin, fr.o.m. 2011-06-22 t.o.m. 2013-01-31
Sekreterare : Cronsioe, Carina, fr.o.m. 2011-08-15 t.o.m. 2013-01-31
Sekreterare : Kullgren, Sara, fr.o.m. 2012-02-15 t.o.m. 2012-03-31
Sekreterare : Kullgren, Sara, fr.o.m. 2012-12-03 t.o.m. 2012-12-21
Sekreterare : Ossowicki, Mattias, fr.o.m. 2011-08-22 t.o.m. 2012-06-11
Sekreterare : Santesson, Anna, fr.o.m. 2011-12-01 t.o.m. 2012-05-30
Sekreterare : Santesson, Anna, fr.o.m. 2012-09-17 t.o.m. 2012-12-31

Rapporter

SOU 2012:31Sänkta trösklar – högt i tak. Arbete, utveckling, trygghet
SOU 2012:31Sänkta trösklar – högt i tak. Arbete, utveckling, trygghet
Lättläst
SOU 2012:92Arbetshjälpmedel och försäkringsskydd för arbete på lika villkor
SOU 2012:92Arbetshjälpmedel och försäkringsskydd för arbete på lika villkor
Lättläst
Källa : Sveriges riksdag
Utredningen om ökat arbetskraftsdeltagande bland nyanlända utrikes födda kvinnor och anhöriginvandrare (A 2011:06) [ Avslutad 2012 ] [ Sekreterare ]

Utredningen om ökat arbetskraftsdeltagande bland nyanlända utrikes födda kvinnor och anhöriginvandrare (A 2011:06)


Beteckning : A 2011:06
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Senast ändrad : 2013-03-13
Status : Avslutad 2012 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2011-10-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:88
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Landell, Elin, fr.o.m. 2011-10-13
Expert : Almqvist, Jan, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Andersson Joona, Pernilla, fr.o.m. 2011-11-08 t.o.m. 2012-08-27
Expert : Ekström, Erika, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Ferm, Göran, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Frank, Karin, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Lidström, Maria, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Perols, Karin, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Rödin, Magnus, fr.o.m. 2012-08-28
Expert : Schierbeck, Jan, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Sibbmark, Kristina, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Sjöström, Magnus, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Wittenmark, Lars, fr.o.m. 2011-11-08
Expert : Özcan, Gülay, fr.o.m. 2012-08-28
Sekreterare : Envall, Anna, fr.o.m. 2012-01-02
Sekreterare : Grönqvist, Hans, fr.o.m. 2012-06-18 t.o.m. 2012-09-21
Sekreterare : Kullgren, Sara, fr.o.m. 2012-09-10
Sekreterare : Niknami, Susan, fr.o.m. 2012-06-18 t.o.m. 2012-09-21
Sekreterare : Rosén, Kajsa, fr.o.m. 2011-10-13

Rapporter

SOU 2012:9Förmån och fälla – nyanländas uttag av föräldrapenning
SOU 2012:69Med rätt att delta – Nyanlända kvinnor och anhöriginvandrare på arbetsmarknaden
Källa : Sveriges riksdag
Parlamentariska socialförsäkringsutredningen (S 2010:04) [ Avslutad 2015 ] [ Sekreterare ]

Parlamentariska socialförsäkringsutredningen (S 2010:04)


Beteckning : S 2010:04
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2016-11-04
Status : Avslutad 2015 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2010-04-29
Direktiv för kommittén, se dir. 2010:48, dir. 2011:40, dir. 2012:26, 2012:90 och 2015:7
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Axén, Gunnar, fr.o.m. 2010-11-11
Ordförande : Kristersson, Ulf, fr.o.m. 2010-04-29 t.o.m. 2010-10-05
Ledamot : Almqvist, Erik, fr.o.m. 2010-11-29 t.o.m. 2011-11-29
Ledamot : Axén, Gunnar, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2010-11-10
Ledamot : Bengtsson, Finn, fr.o.m. 2012-05-14
Ledamot : Björck, Patrik, fr.o.m. 2011-09-27
Ledamot : Carlsson Löfdahl, Emma, fr.o.m. 2014-10-21
Ledamot : Eneroth, Tomas, fr.o.m. 2010-10-26
Ledamot : Ericson, Gunvor G, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2014-10-20
Ledamot : Ericsson, Jan, fr.o.m. 2012-10-10
Ledamot : Ernkrans, Matilda, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2010-10-25
Ledamot : Federley, Fredrick, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2012-05-31
Ledamot : Finstorp, Lotta, fr.o.m. 2010-11-29
Ledamot : Gustafsson, Lars, fr.o.m. 2012-04-20
Ledamot : Henriksson, Emma, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2012-04-19
Ledamot : Häggström, Lars-Anders, fr.o.m. 2011-08-18
Ledamot : Johansson, Wiwi-Anne, fr.o.m. 2012-09-12
Ledamot : Karlsson, Sonia, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2011-09-26
Ledamot : König Jerlmyr, Anna, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2010-11-10
Ledamot : Lunderquist, Kajsa, fr.o.m. 2011-01-11 t.o.m. 2012-05-13
Ledamot : Lång, David, fr.o.m. 2012-08-17
Ledamot : Löfven, Stefan, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2011-08-17
Ledamot : Nylander, Christer, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2014-10-20
Ledamot : Olsson, LiseLotte, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2012-09-11
Ledamot : Pehrson, Johan, fr.o.m. 2010-11-11 t.o.m. 2013-12-19
Ledamot : Persson, Rickard, fr.o.m. 2014-11-17
Ledamot : Svantesson, Elisabeth, fr.o.m. 2012-08-06 t.o.m. 2012-10-09
Ledamot : Sällström, Sven-Olof, fr.o.m. 2011-11-30 t.o.m. 2012-08-16
Ledamot : Tobé, Tomas, fr.o.m. 2010-11-11 t.o.m. 2012-08-05
Ledamot : Ullenhag, Erik, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2010-10-05
Ledamot : Zander, Solveig, fr.o.m. 2012-06-01
Sakkunnig : Båth Bertram, Ulrika, fr.o.m. 2013-08-09
Sakkunnig : Ekholm, Anders, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2013-11-17
Sakkunnig : Hoegy, Charlotta, fr.o.m. 2010-10-04
Sakkunnig : Holmqvist, Mats, fr.o.m. 2010-10-04
Sakkunnig : Ivarsson, Kent, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2013-02-27
Sakkunnig : Johansson, Sara, fr.o.m. 2011-11-22
Sakkunnig : Kantelius, Hannes, fr.o.m. 2014-11-17
Sakkunnig : Levin, Henrik, fr.o.m. 2013-03-08 t.o.m. 2013-08-08
Sakkunnig : Lindgren, Hugo, fr.o.m. 2013-01-16
Sakkunnig : Lindgren, Karin, fr.o.m. 2011-12-05 t.o.m. 2012-10-11
Sakkunnig : Ljungberg, Lena, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2011-12-29
Sakkunnig : Ljungqvist, Peter, fr.o.m. 2014-01-01
Sakkunnig : Moberg, Henrik, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2011-11-21
Sakkunnig : Mäkk, Marie, fr.o.m. 2010-10-04
Sakkunnig : Nordmarc, Marie, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2012-12-27
Sakkunnig : Oretun Wilnier, Jenny, fr.o.m. 2013-01-16 t.o.m. 2013-08-15
Sakkunnig : Rapp, Patrik, fr.o.m. 2012-09-18
Sakkunnig : Rinman Henning, Mårten, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2011-02-08
Sakkunnig : Sandgren Massih, Sofia, fr.o.m. 2011-10-20 t.o.m. 2012-12-10
Sakkunnig : Sandkull, Karin, fr.o.m. 2012-10-12 t.o.m. 2014-11-16
Sakkunnig : Stillerud, Karin, fr.o.m. 2010-10-04
Sakkunnig : Stjernfält, Johan, fr.o.m. 2011-02-09 t.o.m. 2012-09-17
Sakkunnig : Söderström, Martin, fr.o.m. 2010-10-26 t.o.m. 2011-10-19
Sakkunnig : Westerberg, Anna, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2010-10-25
Sakkunnig : Wollberg, Peter, fr.o.m. 2010-10-04
Sakkunnig : Åhm, Henrik, fr.o.m. 2013-08-16
Sakkunnig : Åkhagen, Marie, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2011-12-04
Sakkunnig : Åsbrink, Annika, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2013-12-31
Sakkunnig : Åström, Johanna, fr.o.m. 2012-12-11
Sekreterare : Altsjö, Hans, fr.o.m. 2014-11-17 t.o.m. 2015-01-30
Sekreterare : Bergström, Viktoria, fr.o.m. 2014-03-17 t.o.m. 2015-03-22
Sekreterare : Davidsson, Lars, fr.o.m. 2014-06-02 t.o.m. 2014-08-31
Sekreterare : Eriksson, Ingemar, fr.o.m. 2013-08-26 t.o.m. 2015-03-06
Sekreterare : Evjen, Johanna, fr.o.m. 2012-02-01 t.o.m. 2012-03-31
Sekreterare : Fransson, Anna, fr.o.m. 2011-08-29 t.o.m. 2013-08-11
Sekreterare : Grape, Linda, fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2012-05-06
Sekreterare : Hopstadius, Jasmina, fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2011-12-31
Sekreterare : Hultin, Mårten, fr.o.m. 2010-11-01
Sekreterare : Kullgren, Sara, fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2012-06-28
Sekreterare : Kållberg, Maria, fr.o.m. 2011-05-01 t.o.m. 2012-07-31
Sekreterare : Larsson, Jakob, fr.o.m. 2010-09-13
Sekreterare : Ljungberg, Lena, fr.o.m. 2014-09-15 t.o.m. 2015-01-30
Sekreterare : Nordmarc, Marie, fr.o.m. 2013-01-07
Sekreterare : Persson, Ulrika, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2015-02-08
Sekreterare : Seger, Lars, fr.o.m. 2013-02-04 t.o.m. 2015-02-15
Sekreterare : Wennemo, Irene, fr.o.m. 2010-08-01 t.o.m. 2013-07-09
Sekreterare : Westman, Anneli, fr.o.m. 2010-10-01
Sekreterare : Wickström, Göran, fr.o.m. 2013-05-01 t.o.m. 2015-02-02
Sekreterare : Åkesson, Esbjörn, fr.o.m. 2012-03-01 t.o.m. 2012-06-30
Sekreterare : Åkesson, Esbjörn, fr.o.m. 2012-09-10 t.o.m. 2015-02-08
Sekreterare : Åkesson, Per, fr.o.m. 2012-11-19 t.o.m. 2014-08-31

Rapporter

SOU 2011:74I gränslandet – Social trygghet vid gränsarbete i Norden
SOU 2012:47Harmoniserat inkomstbegrepp – Möjligheter att använda månadsuppgifter i social- och arbetslöshetsförsäkringarna
SOU 2013:64Pensionärers och förtroendevaldas ersättningsrätt i arbetslöshetsförsäkringen
SOU 2015:21Mer trygghet och bättre försäkring. Slutbetänkande av Parlamentariska socialförsäkringsutredningen (2 volymer)
Källa : Sveriges riksdag
Utredningen om lärlingsanställning (U 2009:02) [ Avslutad 2010 ] [ Sekreterare ]

Utredningen om lärlingsanställning (U 2009:02)


Beteckning : U 2009:02
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2011-03-03
Status : Avslutad 2010 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2009-07-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:70 och dir. 2009:128
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Wennemo, Irene, fr.o.m. 2009-08-11 t.o.m. 2010-04-07
Expert : Brunell, Elin, fr.o.m. 2009-10-19 t.o.m. 2010-04-07
Expert : Karlsson, Fritjof, fr.o.m. 2009-09-15 t.o.m. 2010-04-07
Expert : Larsson, Tommy, fr.o.m. 2009-09-15 t.o.m. 2010-04-07
Expert : Åkerdahl, Ulrika, fr.o.m. 2009-09-15 t.o.m. 2010-04-07
Sekreterare : Kullgren, Sara, fr.o.m. 2009-09-10 t.o.m. 2010-04-08
Biträdande sekreterare : Wall, Annakarin, fr.o.m. 2009-09-10 t.o.m. 2010-04-24

Rapporter

SOU 2010:19Lärling – en bro mellan skola och arbetsliv
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2009:70 Lärlingsanställning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2009:128 Tilläggsdirektiv till utredningen om lärlingsanställning (U 2009:02) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:19 Lärling – en bro mellan skola och arbetsliv [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (N 2006:02) Arbetstagares rätt till information och medverkan vid gränsöverskridande fusioner [ Avslutad 2006 ] [ Ledamot ]

Utredningen (N 2006:02) Arbetstagares rätt till information och medverkan vid gränsöverskridande fusioner


Beteckning : 2006:02
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2007-03-23
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2006-02-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:21
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Tejning, Marianne, fr.o.m. 2006-03-06 t.o.m. 2006-11-09
Expert : Begene, Anette, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2006-11-09
Expert : Danelius, Johan, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2006-11-09
Expert : Herzfeld Olsson, Petra, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2006-11-09
Ledamot : Brorsson, Kent, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2006-11-09
Ledamot : Hamskär, Ingemar, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2006-11-09
Ledamot : Ingelskog, Johan, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2006-11-09
Ledamot : Kullgren, Sara, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2006-11-09
Ledamot : Maier, Lena, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2006-11-09
Ledamot : Weihe, Anders, fr.o.m. 2006-04-10 t.o.m. 2006-11-09
Sekreterare : Sylvan, Monica, fr.o.m. 2006-03-06 t.o.m. 2006-11-23

Rapporter

SOU 2006:97Arbetstagares medverkan vid gränsöverskridande fusioner.
Källa : Sveriges riksdag
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:97 Arbetstagares medverkan vid gränsöverskridande fusioner [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (N 2006:07) Personlig integritet i arbetslivet [ Avslutad 2009 ] [ Ledamot ]

Utredningen (N 2006:07) Personlig integritet i arbetslivet


Beteckning : N 2006:07
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Senast ändrad : 2010-03-12
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2006-05-11
Direktiv för utredningen se, dir. 2006:55, dir. 2008:85 och dir. 2008:152
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Lilja Hansson, Cathrine, fr.o.m. 2006-09-01 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Engblom, Samuel, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2008-09-14
Ledamot : Fredén, Thomas, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2008-07-31
Ledamot : Gellner, Lars, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Grenfors, Jeanette, fr.o.m. 2007-09-10 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Hoffstedt, Anneli, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Jonsson, Claes-Mikael, fr.o.m. 2008-08-01 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Kullgren, Sara, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2007-09-09
Ledamot : de Lange, Arne, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Maier Söderberg, Lena, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Wahlstedt, John, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Aringer, Leif, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Herzfeld Olsson, Petra, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Jillger, Aimée, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Malmberg, Jonas, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Runmarker, Agneta, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Säfsten, Mathias, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-04-14
Expert : Öman, Sören, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2008-12-05
Sekreterare : Rosén, Johan, fr.o.m. 2006-12-01 t.o.m. 2009-04-14
Sekreterare : Sylvan, Monica, fr.o.m. 2006-11-24 t.o.m. 2009-05-05

Rapporter

SOU 2009:44Integritetsskydd i arbetslivet
Källa : Sveriges riksdag
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:44 Integritetsskydd i arbetslivet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (N 2005:04) Rätt till tjänstledighet för att gå ned i arbetstid [ Avslutad 2005 ] [ Sekreterare ]

Utredningen (N 2005:04) Rätt till tjänstledighet för att gå ned i arbetstid


Beteckning : N 2005:04
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2006-03-20
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2004-10-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:156
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Stråth, Claes, fr.o.m. 2005-03-21 t.o.m. 2005-12-01
Expert : Hellström Rückert, Sofie, fr.o.m. 2005-05-31 t.o.m. 2005-12-01
Expert : Lann, Fredrik, fr.o.m. 2005-05-31 t.o.m. 2005-12-01
Expert : Martinsson, Marie, fr.o.m. 2005-05-31 t.o.m. 2005-12-01
Expert : Nilsson, Malin, fr.o.m. 2005-05-31 t.o.m. 2005-12-01
Expert : Olofsson, Gustav, fr.o.m. 2005-05-31 t.o.m. 2005-12-01
Expert : Stålsby, Anders, fr.o.m. 2005-05-31 t.o.m. 2005-12-01
Sekreterare : Ericson, Thomas, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2005-11-06
Sekreterare : Kullgren, Sara, fr.o.m. 2005-03-21 t.o.m. 2005-12-15

Rapporter

SOU 2005:106Partiell ledighet
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2004:156 Rätt till tjänstledighet för att gå ned i arbetstid [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:106 Partiell ledighet [ pdf|Ikon för riksdagen ]

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman