Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Valideringsdelegationen 2015–2019 (U 2015:10)

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Valideringsdelegationen 2015–2019 (U 2015:10) [ Avslutad 2019 ]

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 82 st. ♀ 49 ♂ 33 ) :

Anders Ferbe  []  ( Ordförande )
Jonas Milton  []  ( Ordförande )
Mats Andersson  []  ( Ledamot )
Chamilla Bohman  []  ( Ledamot )
Linda Daugaard  []  ( Ledamot )
Geoff Erici  []  ( Ledamot )
Torgny Martinsson  []  ( Ledamot )
Hans Millmark  []  ( Ledamot )
Svante Sandell  []  ( Ledamot )
Maria Steinbach Lindgren  []  ( Expert )
Anna Beijmo  []  ( Sakkunnig )
Lotta Bodelius  []  ( Sakkunnig )
Emma Cars  []  ( Sakkunnig )
Karin Edholm  []  ( Sakkunnig )
Nina Gustafsson Åberg  []  ( Sakkunnig )
Love Hansson  []  ( Sakkunnig )
Christina Hassel  []  ( Sakkunnig )
Linda Hindberg  []  ( Sakkunnig )
Drazenko Jozic  []  ( Sakkunnig )
Roger Karlsson  []  ( Sakkunnig )
Jennie Larsson  []  ( Sakkunnig )
Carina Lindén  []  ( Sakkunnig )
Per Anders Nilsson Strandberg  []  ( Sakkunnig )
Malin Winbladh  []  ( Sakkunnig )
Kenneth Abrahamsson  []  ( Expert )
Per Andersson  []  ( Expert )
Annika Berkland  []  ( Expert )
Maria Bernhardsen  []  ( Expert )
Zenita Cider  []  ( Expert )
Björn Dufva Hellsten  []  ( Expert )
Ingegerd Green  []  ( Expert )
Anna Kahlson  []  ( Sekreterare )
Eva Nordlund  []  ( Expert )
Kersti Raustorp  []  ( Expert )
Caroline Söder  []  ( Expert )
Helena Asp  []  ( Sekreterare )
Nadja Ben Ammar  []  ( Sekreterare )
Karl Berg  []  ( Sekreterare )
Josefin Claesson  []  ( Sekreterare )
Karin Hagaeus  []  ( Sekreterare )
André Hesselbäck  []  ( Sekreterare )
Elin Landell  []  ( Sekreterare )
Emma Svennerstam  []  ( Sekreterare )
Jeanette Azinovic  []  ( Ledamot )
Anders Barane  []  ( Ledamot )
Tim Brooks  []  ( Ledamot )
Anna Bünger  []  ( Ledamot )
Johan Ingelskog  []  ( Ledamot )
Malin Jönsson  []  ( Ledamot )
Josefine Larsson  []  ( Ledamot )
David Lundgren  []  ( Ledamot )
Jesper Lundholm  []  ( Ledamot )
Christian Lövgren  []  ( Expert )
Lars Lööw  []  ( Ledamot )
Marina Nilsson  []  ( Ledamot )
Maria Rosendahl  []  ( Ledamot )
Erika Svanström  []  ( Ledamot )
Charlotte Tarschys  []  ( Ledamot )
Peter Thomelius  []  ( Ledamot )
Fredrik Voltaire  []  ( Ledamot )
Amelie von Zweigbergk  []  ( Ledamot )
Maria Hansson  []  ( Sakkunnig )
Carl-Johan Klint  []  ( Sakkunnig )
Lina Lundblad  []  ( Sakkunnig )
Helena Mähler Lejon  []  ( Sakkunnig )
Maria Nilsson  []  ( Sakkunnig )
Emil Plisch  []  ( Sakkunnig )
Jacob Adamowicz  []  ( Expert )
Mikaela Almerud  []  ( Expert )
Anneli Andersson  []  ( Expert )
Maria Andersson  []  ( Expert )
Anders Axelsson  []  ( Expert )
Samuel Engblom  []  ( Expert )
Tarmo Haavisto  []  ( Expert )
Martin Hellström  []  ( Expert )
Pernilla Hultberg  []  ( Expert )
Katarina Jonsson Berglund  []  ( Expert )
Linda Leonhardt  []  ( Expert )
Anna-Karin Lidström Persson  []  ( Expert )
Lena Palm Eriksson  []  ( Expert )
Pär Sellberg  []  ( Expert )
Agneta Wallin  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Valideringsdelegationen 2015–2019 (U 2015:10)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-11-19
Direktiv för delegationen, se dir. 2015:120 och dir. 2018:101
Lokal : Garnisonen, 103 33 Stockholm
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:18 En nationell strategi för validering
SOU 2018:29 Validering i högskolan - för tillgodoräknande och livslångt lärande
SOU 2019:69 Validering – för kompetensförhöjning och livslångt lärande
Medverkande :
Ordförande : Anders Ferbe, fr.o.m. 2018-01-18 t.o.m. 2019-12-30
Ordförande : Jonas Milton, fr.o.m. 2015-11-19 t.o.m. 2017-09-05
Ledamot : Mats Andersson, nationell samordnare, fr.o.m. 2018-02-13 t.o.m. 2018-07-31
Ledamot : Jeanette Arbetsförmedlingen Azinovic, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-02-13
Ledamot : Anders Sveriges Kommuner Barane, och Regioner, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Chamilla Bohman, enhetschef, fr.o.m. 2019-03-19 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Tim Tillväxtverket Brooks, fr.o.m. 2017-11-09 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Anna Tillväxtverket Bünger, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2017-11-08
Ledamot : Linda Daugaard, enhetschef, fr.o.m. 2019-02-14 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Geoff Erici, undervisningsråd, fr.o.m. 2019-09-01 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Johan Svenska Kommunalarbetareförbundet Ingelskog, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-03-18
Ledamot : Malin Universitets- Jönsson, och högskolerådet, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Anna Myndigheten Kahlson, för yrkeshögskolan, fr.o.m. 2016-11-28 t.o.m. 2017-05-31
Ledamot : Josefine IF Metall Larsson, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : David Statens Lundgren, skolverk, fr.o.m. 2017-01-17 t.o.m. 2019-03-31
Ledamot : Jesper Unionen Lundholm, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Christian Jusek Lövgren, fr.o.m. 2016-12-01 t.o.m. 2017-10-31
Ledamot : Lars Svenska ESF-rådet Lööw, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2018-02-12
Ledamot : Torgny Martinsson, expert för kompetensförsörjning, fr.o.m. 2018-09-04 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Hans Millmark, samordnare, fr.o.m. 2018-09-14 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Marina Visita Nilsson, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2016-06-14
Ledamot : Maria Teknikföretagen Rosendahl, fr.o.m. 2019-01-01 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Svante Statens Sandell, skolverk, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2017-01-16
Ledamot : Svante Sandell, undervisningsråd, fr.o.m. 2019-04-01 t.o.m. 2019-08-31
Ledamot : Maria Steinbach Lindgren, utredare, fr.o.m. 2018-06-01 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Erika Myndigheten Svanström, för yrkeshögskolan, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2016-11-27
Ledamot : Charlotte Jusek Tarschys, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2016-11-30
Ledamot : Charlotte Jusek Tarschys, fr.o.m. 2018-01-25 t.o.m. 2019-10-31
Ledamot : Peter Visita Thomelius, fr.o.m. 2016-06-15 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Fredrik Almega Voltaire, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Amelie Teknikföretagen von Zweigbergk, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2018-09-03
Sakkunnig : Helena Gymnasie-och Asp, vuxenutbildningsenheten/ U, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-08-31
Sakkunnig : Anna Beijmo, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-09-01
Sakkunnig : Lotta Bodelius, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-02-27
Sakkunnig : Emma Cars, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2017-08-31
Sakkunnig : Emma Cars, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2018-11-29
Sakkunnig : Karin Edholm, kansliråd, fr.o.m. 2016-09-01 t.o.m. 2017-02-08
Sakkunnig : Nina Gustafsson Åberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-09-22
Sakkunnig : Love Hansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2018-05-31
Sakkunnig : Maria Arbetsmarknadsenheten/ Hansson, A, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2018-10-08
Sakkunnig : Christina Hassel, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-09 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Linda Hindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-05-09 t.o.m. 2017-10-04
Sakkunnig : Drazenko Jozic, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-02-28 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Roger Karlsson, rättssekretariatet Utbildningsdepartementet, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Sakkunnig : Carl-Johan Enheten Klint, för regional tillväxt och EU:s sammanhållningspolitik/ N, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Jennie Larsson, K departementssekreterare, fr.o.m. 2019-09-23 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Carina Lindén, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-30 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Lina Budgetavdelningen/ Fi Lundblad, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-19
Sakkunnig : Helena Universitets- Mähler Lejon, och högskoleenheten/ U, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2018-08-30
Sakkunnig : Maria Enheten Nilsson, för folkhälsa och sjukvård/ S, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-05-08
Sakkunnig : Per Anders Nilsson Strandberg, kansliråd, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Emil Integrationsenheten/ Plisch, A, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2019-09-01
Sakkunnig : Malin Winbladh, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-30 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Kenneth Abrahamsson, professor, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Jacob Sveriges Adamowicz, förenade studentkårer (SFS), fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Mikaela Svenskt Almerud, näringsliv, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Anneli Högskolan Dalarna Andersson, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Maria Malmö Andersson, högskola, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Per Andersson, professor, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Anders Region Skåne Axelsson, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Annika Berkland, rådgivare, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-03-31
Expert : Maria Bernhardsen, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Zenita Vård- Cider, och omsorgscollege, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Zenita Cider, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Björn Validering Väst Dufva Hellsten, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Björn Dufva Hellsten, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Samuel TCO Engblom, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Ingegerd Skärteknikcentrum Sverige AB Green, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2106-12-30
Expert : Ingegerd Green, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Tarmo Lunds Haavisto, universitet och ledamot i expertgruppen för studieadministrativa, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Martin Högskolan Väst Hellström, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Pernilla Göteborgs Hultberg, universitet, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Katarina KTH Jonsson Berglund, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Anna Kahlson, handläggare, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Linda Linnéuniversitetet Leonhardt, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Anna-Karin Umeå Lidström Persson, universitet, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Christian SACO Lövgren, fr.o.m. 2018-01-25 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Eva Nordlund, senior rådgivare, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : , Oscarsson, Eva SACO (avliden december 2017), fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Lena DalaWux Palm Eriksson, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Kersti Raustorp, rådgivare, fr.o.m. 2019-05-27 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Pär Myndigheten Sellberg, för yrkeshögskolan, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Maria Myndigheten Steinbach Lindgren, för yrkeshögskolan, fr.o.m. 2017-08-15 t.o.m. 2018-05-31
Expert : Caroline Trygghetsfonden TSL Söder, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Caroline Söder, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Agneta Folkbildningsrådet Wallin, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Sekreterare : Helena Asp, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-01 t.o.m. 2020-01-13
Sekreterare : Nadja Ben Ammar, kommunikatör, fr.o.m. 2018-03-27 t.o.m. 2020-01-13
Sekreterare : Karl Berg, fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2017-05-14
Sekreterare : Josefin Claesson, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2018-03-15
Sekreterare : Karin Hagaeus, extra åklagare, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2019-12-31
Sekreterare : André Hesselbäck, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2018-03-31
Sekreterare : Anna Kahlson, fr.o.m. 2017-06-01 t.o.m. 2018-04-30
Sekreterare : Elin Landell, kanslichef, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2020-01-31
Sekreterare : Emma Svennerstam, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-03-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman