Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Drazenko Jozic

Sök kontaktuppgifter till Drazenko Jozic på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Drazenko Jozic

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Drazenko Jozic medverkat i ( 7 st. ):

Utredningen om åtgärder för att förhindra fusk vid högskoleprovet (U 2018:07) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Utredningen om fusk vid högskoleprovet (U 2018:07)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-08-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:91 och dir. 2019:11
Lokal : Garnisonen, 103 33 Stockholm
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:37 Kontroller vid högskoleprovet - ett lagförslag om åtgärder mot fusk
SOU 2019:50 Fusk vid antagningen till högskoleutbildning - vad händer sen?
Medverkande :
Särskild utredare : Anna Tansjö, rådman, fr.o.m. 2018-09-20 t.o.m. 2019-12-06
Expert : Tove Axelsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-11-29
Expert : Maria Emanuelsson, jurist, fr.o.m. 2018-11-06 t.o.m. 2019-07-01
Expert : Lovisa Hellberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-07-01
Expert : Mikael Herjevik, bitr. chefsjurist, fr.o.m. 2019-07-02 t.o.m. 2019-11-29
Expert : Magnus Hjort, stabschef, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-07-01
Expert : Drazenko Jozic, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-22 t.o.m. 2019-11-29
Expert : Tuula Kuosmanen, avdelningschef, fr.o.m. 2019-07-02 t.o.m. 2019-11-29
Expert : Per Anders Nilsson Strandberg, kansliråd, fr.o.m. 2019-07-02 t.o.m. 2019-11-29
Expert : Kave Noori, studerande, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-11-29
Expert : Anna Owens, jurist, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2018-11-05
Expert : Cristina Pérez, jurist, fr.o.m. 2019-07-02 t.o.m. 2019-11-29
Expert : Birgitta Resenius, tf. chefsjurist, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-07-01
Expert : Peder Tjäderborn, enhetschef, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-07-01
Expert : Ulf Walther, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2018-11-21
Expert : Mattias Wande, jurist, fr.o.m. 2019-07-02 t.o.m. 2019-11-29
Sekreterare : Per Anders Nilsson Strandberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-17 t.o.m. 2019-05-31
Sekreterare : Magdalena Petersson, utredningssekreterare, fr.o.m. 2018-09-17 t.o.m. 2019-11-29
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

En sfi och vuxenutbildning av högre kvalitet (U 2018:06) [ Avslutad 2020 ] [ Sakkunnig ]
Stärkt kvalitet och likvärdighet inom komvux för elever med svenska som andraspråk (KLIVA) (U 2018:06)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-07-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:73, dir. 2019:3, dir. 2019:23, dir. 2019:40 och dir. 2019:65
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:66 Samverkande krafter - för stärkt kvalitet och likvärdighet inom komvux för elever med svenska som andraspråk
Medverkande :
Särskild utredare : Karin Sandwall Åsberg, föreståndare, fr.o.m. 2018-07-26 t.o.m. 2020-02-29
Särskild utredare : Karin Sandwall Åsberg, föreståndare, fr.o.m. 2020-03-01 t.o.m. 2020-12-01
Sakkunnig : Anita Carlstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-20 t.o.m. 2020-12-01
Sakkunnig : Emma Cars, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-20 t.o.m. 2018-11-21
Sakkunnig : Josefin Claesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-20 t.o.m. 2020-12-01
Sakkunnig : Lovisa Hellberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-20 t.o.m. 2020-12-01
Sakkunnig : Drazenko Jozic, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-20 t.o.m. 2019-10-14
Sakkunnig : Frédrérique Lémery, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2018-09-20 t.o.m. 2019-05-31
Sakkunnig : Anna Skeppstedt, ämnesråd, fr.o.m. 2019-10-15 t.o.m. 2020-12-01
Sakkunnig : Malin Winbladh, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-22 t.o.m. 2020-12-01
Sakkunnig : Torkel Winbladh, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-10-15 t.o.m. 2020-12-01
Expert : Björn Andersson, utredare, fr.o.m. 2018-09-20 t.o.m. 2020-12-01
Expert : Jonas Hedström, avdelningsjurist, fr.o.m. 2018-09-20 t.o.m. 2020-12-01
Expert : Emil Johansson, kvalificerad handläggare, fr.o.m. 2018-09-20 t.o.m. 2019-11-25
Expert : Lotta Königsson, kvalificerad handläggare, fr.o.m. 2019-11-26 t.o.m. 2020-12-01
Expert : Riikka Tilja, undervisningsråd, fr.o.m. 2018-09-20 t.o.m. 2020-12-01
Sekreterare : Inger Bergendorff, undervisningsråd, fr.o.m. 2018-08-20 t.o.m. 2020-12-01
Sekreterare : Mikael Hellstadius, jurist, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-12-01
Sekreterare : Michaela Zankl, regionchef, fr.o.m. 2018-08-27 t.o.m. 2020-12-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utbildningsdatautredningen (U 2016:03) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
Utbildningsdatautredningen (U 2016:03)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-06-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:63
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:49 EU:s dataskyddsförordning och utbildningsområdet
Medverkande :
Särskild utredare : Mikael Westberg, fr.o.m. 2016-06-30 t.o.m. 2017-06-02
Sakkunnig : Tyri Öhman, kansliråd, fr.o.m. 2016-09-26 t.o.m. 2017-06-02
Expert : Anna Barklund, ämnesråd, fr.o.m. 2016-09-26 t.o.m. 2017-06-02
Expert : Anna Berg, jurist, fr.o.m. 2016-09-26 t.o.m. 2017-06-02
Expert : Jenny Blom, enhetschef, fr.o.m. 2016-09-26 t.o.m. 2017-06-02
Expert : Andreas Bokerud, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-09-26 t.o.m. 2017-01-23
Expert : Mariette Dennholt, förbundsjurist, fr.o.m. 2016-09-26 t.o.m. 2017-06-02
Expert : Ulrika Ehlin, chefsjurist, fr.o.m. 2016-09-26 t.o.m. 2017-06-02
Expert : Hedvig Feltelius, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-09-26 t.o.m. 2017-06-02
Expert : Anna Grebäck, jurist, fr.o.m. 2016-09-26 t.o.m. 2017-06-02
Expert : Ulrika Harnesk, jurist, fr.o.m. 2016-09-26 t.o.m. 2017-06-02
Expert : Drazenko Jozic, chefsjurist, fr.o.m. 2016-09-26 t.o.m. 2017-06-02
Expert : Johan Lindeberg, verksjurist, fr.o.m. 2016-09-26 t.o.m. 2017-06-02
Expert : Per Anders Nilsson Strandberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-01-24 t.o.m. 2017-06-02
Expert : Kristina Söderberg, förbundsjurist, fr.o.m. 2016-09-26 t.o.m. 2017-06-02
Expert : Tomas Östlund, handläggare, fr.o.m. 2016-09-26 t.o.m. 2017-06-02
Sekreterare : Tommy Fraenkel, fr.o.m. 2016-08-24 t.o.m. 2017-06-02
Sekreterare : Anne-Therése Zetterström, fr.o.m. 2016-07-01 t.o.m. 2017-06-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2016:63 Personuppgiftsbehandling inom utbildningsområdet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2017:49 EU:s dataskyddsförordning och utbildningsområdet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Valideringsdelegationen 2015–2019 (U 2015:10) [ Avslutad 2019 ] [ Sakkunnig ]
Valideringsdelegationen 2015–2019 (U 2015:10)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-11-19
Direktiv för delegationen, se dir. 2015:120 och dir. 2018:101
Lokal : Garnisonen, 103 33 Stockholm
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:18 En nationell strategi för validering
SOU 2018:29 Validering i högskolan - för tillgodoräknande och livslångt lärande
SOU 2019:69 Validering – för kompetensförhöjning och livslångt lärande
Medverkande :
Ordförande : Anders Ferbe, fr.o.m. 2018-01-18 t.o.m. 2019-12-30
Ordförande : Jonas Milton, fr.o.m. 2015-11-19 t.o.m. 2017-09-05
Ledamot : Mats Andersson, nationell samordnare, fr.o.m. 2018-02-13 t.o.m. 2018-07-31
Ledamot : Jeanette Arbetsförmedlingen Azinovic, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-02-13
Ledamot : Anders Sveriges Kommuner Barane, och Regioner, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Chamilla Bohman, enhetschef, fr.o.m. 2019-03-19 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Tim Tillväxtverket Brooks, fr.o.m. 2017-11-09 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Anna Tillväxtverket Bünger, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2017-11-08
Ledamot : Linda Daugaard, enhetschef, fr.o.m. 2019-02-14 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Geoff Erici, undervisningsråd, fr.o.m. 2019-09-01 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Johan Svenska Kommunalarbetareförbundet Ingelskog, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-03-18
Ledamot : Malin Universitets- Jönsson, och högskolerådet, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Anna Myndigheten Kahlson, för yrkeshögskolan, fr.o.m. 2016-11-28 t.o.m. 2017-05-31
Ledamot : Josefine IF Metall Larsson, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : David Statens Lundgren, skolverk, fr.o.m. 2017-01-17 t.o.m. 2019-03-31
Ledamot : Jesper Unionen Lundholm, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Christian Jusek Lövgren, fr.o.m. 2016-12-01 t.o.m. 2017-10-31
Ledamot : Lars Svenska ESF-rådet Lööw, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2018-02-12
Ledamot : Torgny Martinsson, expert för kompetensförsörjning, fr.o.m. 2018-09-04 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Hans Millmark, samordnare, fr.o.m. 2018-09-14 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Marina Visita Nilsson, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2016-06-14
Ledamot : Maria Teknikföretagen Rosendahl, fr.o.m. 2019-01-01 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Svante Statens Sandell, skolverk, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2017-01-16
Ledamot : Svante Sandell, undervisningsråd, fr.o.m. 2019-04-01 t.o.m. 2019-08-31
Ledamot : Maria Steinbach Lindgren, utredare, fr.o.m. 2018-06-01 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Erika Myndigheten Svanström, för yrkeshögskolan, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2016-11-27
Ledamot : Charlotte Jusek Tarschys, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2016-11-30
Ledamot : Charlotte Jusek Tarschys, fr.o.m. 2018-01-25 t.o.m. 2019-10-31
Ledamot : Peter Visita Thomelius, fr.o.m. 2016-06-15 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Fredrik Almega Voltaire, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Amelie Teknikföretagen von Zweigbergk, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2018-09-03
Sakkunnig : Helena Gymnasie-och Asp, vuxenutbildningsenheten/ U, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-08-31
Sakkunnig : Anna Beijmo, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-09-01
Sakkunnig : Lotta Bodelius, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-02-27
Sakkunnig : Emma Cars, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2017-08-31
Sakkunnig : Emma Cars, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2018-11-29
Sakkunnig : Karin Edholm, kansliråd, fr.o.m. 2016-09-01 t.o.m. 2017-02-08
Sakkunnig : Nina Gustafsson Åberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-09-22
Sakkunnig : Love Hansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2018-05-31
Sakkunnig : Maria Arbetsmarknadsenheten/ Hansson, A, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2018-10-08
Sakkunnig : Christina Hassel, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-09 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Linda Hindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-05-09 t.o.m. 2017-10-04
Sakkunnig : Drazenko Jozic, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-02-28 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Roger Karlsson, rättssekretariatet Utbildningsdepartementet, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Sakkunnig : Carl-Johan Enheten Klint, för regional tillväxt och EU:s sammanhållningspolitik/ N, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Jennie Larsson, K departementssekreterare, fr.o.m. 2019-09-23 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Carina Lindén, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-30 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Lina Budgetavdelningen/ Fi Lundblad, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-19
Sakkunnig : Helena Universitets- Mähler Lejon, och högskoleenheten/ U, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2018-08-30
Sakkunnig : Maria Enheten Nilsson, för folkhälsa och sjukvård/ S, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-05-08
Sakkunnig : Per Anders Nilsson Strandberg, kansliråd, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Emil Integrationsenheten/ Plisch, A, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2019-09-01
Sakkunnig : Malin Winbladh, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-30 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Kenneth Abrahamsson, professor, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Jacob Sveriges Adamowicz, förenade studentkårer (SFS), fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Mikaela Svenskt Almerud, näringsliv, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Anneli Högskolan Dalarna Andersson, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Maria Malmö Andersson, högskola, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Per Andersson, professor, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Anders Region Skåne Axelsson, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Annika Berkland, rådgivare, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-03-31
Expert : Maria Bernhardsen, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Zenita Vård- Cider, och omsorgscollege, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Zenita Cider, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Björn Validering Väst Dufva Hellsten, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Björn Dufva Hellsten, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Samuel TCO Engblom, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Ingegerd Skärteknikcentrum Sverige AB Green, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2106-12-30
Expert : Ingegerd Green, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Tarmo Lunds Haavisto, universitet och ledamot i expertgruppen för studieadministrativa, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Martin Högskolan Väst Hellström, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Pernilla Göteborgs Hultberg, universitet, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Katarina KTH Jonsson Berglund, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Anna Kahlson, handläggare, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Linda Linnéuniversitetet Leonhardt, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Anna-Karin Umeå Lidström Persson, universitet, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Christian SACO Lövgren, fr.o.m. 2018-01-25 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Eva Nordlund, senior rådgivare, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : , Oscarsson, Eva SACO (avliden december 2017), fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Lena DalaWux Palm Eriksson, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Kersti Raustorp, rådgivare, fr.o.m. 2019-05-27 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Pär Myndigheten Sellberg, för yrkeshögskolan, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Maria Myndigheten Steinbach Lindgren, för yrkeshögskolan, fr.o.m. 2017-08-15 t.o.m. 2018-05-31
Expert : Caroline Trygghetsfonden TSL Söder, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Caroline Söder, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Agneta Folkbildningsrådet Wallin, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Sekreterare : Helena Asp, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-01 t.o.m. 2020-01-13
Sekreterare : Nadja Ben Ammar, kommunikatör, fr.o.m. 2018-03-27 t.o.m. 2020-01-13
Sekreterare : Karl Berg, fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2017-05-14
Sekreterare : Josefin Claesson, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2018-03-15
Sekreterare : Karin Hagaeus, extra åklagare, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2019-12-31
Sekreterare : André Hesselbäck, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2018-03-31
Sekreterare : Anna Kahlson, fr.o.m. 2017-06-01 t.o.m. 2018-04-30
Sekreterare : Elin Landell, kanslichef, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2020-01-31
Sekreterare : Emma Svennerstam, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om informationsutbyte vid brottsbekämpning m.m. (Ju 2010:02) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]
Utredningen om informationsutbyte vid brottsbekämpning m.m. (Ju 2010:02)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-02-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:17 och 2010:112
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 11014, 404 21 Göteborg,tel. 031-701 53 63 (sekr.)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:20 Dataskydd vid europeiskt polisiärt och straffrättsligt samarbete. Dataskyddsrambeslutet, Europolanställdas befattning med hemliga uppgifter
SOU 2011:80 Informationsutbyte vid samarbete mot grov organiserad brottslighet
Medverkande :
Särskild utredare : Sten Wahlqvist, kammarrättslagman, fr.o.m. 2010-02-25 t.o.m. 2011-12-31
Expert : Ann-Marie Ahlqvist, verksjurist, fr.o.m. 2011-01-12 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Helena Bontin, rättslig expert, fr.o.m. 2010-03-22 t.o.m. 2011-03-15
Expert : Lars Dahlström, rådman, fr.o.m. 2010-03-22 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Jenny Ferm, kansliråd, fr.o.m. 2011-01-12 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Yvette Glantz, verksjurist, fr.o.m. 2011-01-12 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Lars Haglund, rättslig expert, fr.o.m. 2011-01-12 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Nicklas Hjertonsson, jurist, fr.o.m. 2010-03-22 t.o.m. 2011-03-15
Expert : Ulf Jonare, verksjurist, fr.o.m. 2010-03-22 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Drazenko Jozic, verksjurist, fr.o.m. 2011-01-12 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Tommy Kangasvieri, bitr. enhetschef, fr.o.m. 2010-03-22 t.o.m. 2011-03-15
Expert : Peder Liljeqvist, rådman, fr.o.m. 2010-03-22 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Hans-Olof Lindblom, chefsjurist, fr.o.m. 2011-01-25 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Johan Lindmark, byråchef, fr.o.m. 2010-03-22 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Malin Lundberg, jurist, fr.o.m. 2010-03-22 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Marija Momcilovic, biträdande chefsjurist, fr.o.m. 2011-01-12 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Leena Reinikainen, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-03-22 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Erik Stenström, verksjurist, fr.o.m. 2011-01-12 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Sara Thörngren, chefsjurist, fr.o.m. 2010-03-22 t.o.m. 2011-12-07
Expert : Annika Waller, ämnesråd, fr.o.m. 2010-03-22 t.o.m. 2011-03-15
Expert : Solveig Wollstad, chefsåklagare, fr.o.m. 2010-03-22 t.o.m. 2011-12-07
Sekreterare : Hans Wikner, rådman, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Socialtjänstdatautredningen (S 2007:09) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Socialtjänstdatautredningen (S 2007:09)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-06-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:92
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:32 Socialtjänsten Integritet- Effektivtet
Medverkande :
Särskild utredare : Sten Wahlqvist, kammarrättslagman, fr.o.m. 2007-08-01
Sakkunnig : Anders Ekholm, departementsråd, fr.o.m. 2007-10-01
Sakkunnig : Daniel Forslund, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-12-01
Sakkunnig : Jimmy Järvenpää, kansliråd, fr.o.m. 2007-10-01
Expert : Gaby Borglund, dataråd, fr.o.m. 2007-10-01
Expert : Lars Dahlström, rådman, fr.o.m. 2007-10-01
Expert : Drazenko Jozic, jurist, fr.o.m. 2007-10-01
Expert : Peder Liljekvist, rådman, fr.o.m. 2007-10-01
Expert : Josephine Lindgren, handläggare, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2008-10-05
Expert : Catharina Mann, handläggare, fr.o.m. 2008-10-06
Expert : Eva Nilsson, chefsjurist, fr.o.m. 2007-10-01
Expert : Karin Nylén, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-10-06
Expert : Karin Stillerud, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-09-01
Expert : Lisa Ståhlberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2008-08-31
Expert : Kerstin Westergren, statistiker, fr.o.m. 2007-10-01
Expert : Ulla Åhs, handläggare, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Pär Ödman, förbundsjurist, fr.o.m. 2008-04-01
Sekreterare : Hans Wikner, fr.o.m. 2007-08-13 t.o.m. 2009-05-03
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:32 Socialtjänsten – Integritet – Effektivitet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om behov av bestämmelser om obligatorisk registerkontroll av personal vid hem för vård eller boende (S 2004:05) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Utredningen om behov av bestämmelser om obligatorisk registerkontroll av personal vid hem för vård eller boende (S 2004:05)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-06-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:83
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:65 Registerkontroll av personal vid hem för vård eller boende som tar emot barn eller unga
Medverkande :
Särskild utredare : Anita Werner, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Aimée Jillger, verksjurist, fr.o.m. 2004-12-01
Expert : Drazenko Jozic, jurist, fr.o.m. 2004-12-01
Expert : Robert Stenbom, institutionschef, fr.o.m. 2004-12-01
Sekreterare : Helena Åhlén, fr.o.m. 2005-01-17 t.o.m. 2005-08-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman