Hem: Teman: Förarbeten:

Omslaget till förarbetetSOU 2019:69 Validering – för kompetensförsörjning och livslångt lärande

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Omslaget till förarbetetSOU 2019:69 Validering – för kompetensförsörjning och livslångt lärande ( 496 sidor )

Visa sidan

Sören Öman har inte medverkat till detta förarbete, men väl till många andra. » Förarbeten med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Valideringsdelegationen 2015–2019 (U 2015:10) [ Avslutad 2019 ]

Valideringsdelegationen 2015–2019 (U 2015:10)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-11-19
Direktiv för delegationen, se dir. 2015:120 och dir. 2018:101
Lokal : Garnisonen, 103 33 Stockholm
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:18 En nationell strategi för validering
SOU 2018:29 Validering i högskolan - för tillgodoräknande och livslångt lärande
SOU 2019:69 Validering – för kompetensförhöjning och livslångt lärande
Medverkande :
Ordförande : Anders Ferbe, fr.o.m. 2018-01-18 t.o.m. 2019-12-30
Ordförande : Jonas Milton, fr.o.m. 2015-11-19 t.o.m. 2017-09-05
Ledamot : Mats Andersson, nationell samordnare, fr.o.m. 2018-02-13 t.o.m. 2018-07-31
Ledamot : Jeanette Arbetsförmedlingen Azinovic, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-02-13
Ledamot : Anders Sveriges Kommuner Barane, och Regioner, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Chamilla Bohman, enhetschef, fr.o.m. 2019-03-19 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Tim Tillväxtverket Brooks, fr.o.m. 2017-11-09 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Anna Tillväxtverket Bünger, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2017-11-08
Ledamot : Linda Daugaard, enhetschef, fr.o.m. 2019-02-14 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Geoff Erici, undervisningsråd, fr.o.m. 2019-09-01 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Johan Svenska Kommunalarbetareförbundet Ingelskog, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-03-18
Ledamot : Malin Universitets- Jönsson, och högskolerådet, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Anna Myndigheten Kahlson, för yrkeshögskolan, fr.o.m. 2016-11-28 t.o.m. 2017-05-31
Ledamot : Josefine IF Metall Larsson, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : David Statens Lundgren, skolverk, fr.o.m. 2017-01-17 t.o.m. 2019-03-31
Ledamot : Jesper Unionen Lundholm, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Christian Jusek Lövgren, fr.o.m. 2016-12-01 t.o.m. 2017-10-31
Ledamot : Lars Svenska ESF-rådet Lööw, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2018-02-12
Ledamot : Torgny Martinsson, expert för kompetensförsörjning, fr.o.m. 2018-09-04 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Hans Millmark, samordnare, fr.o.m. 2018-09-14 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Marina Visita Nilsson, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2016-06-14
Ledamot : Maria Teknikföretagen Rosendahl, fr.o.m. 2019-01-01 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Svante Statens Sandell, skolverk, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2017-01-16
Ledamot : Svante Sandell, undervisningsråd, fr.o.m. 2019-04-01 t.o.m. 2019-08-31
Ledamot : Maria Steinbach Lindgren, utredare, fr.o.m. 2018-06-01 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Erika Myndigheten Svanström, för yrkeshögskolan, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2016-11-27
Ledamot : Charlotte Jusek Tarschys, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2016-11-30
Ledamot : Charlotte Jusek Tarschys, fr.o.m. 2018-01-25 t.o.m. 2019-10-31
Ledamot : Peter Visita Thomelius, fr.o.m. 2016-06-15 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Fredrik Almega Voltaire, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Amelie Teknikföretagen von Zweigbergk, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2018-09-03
Sakkunnig : Helena Gymnasie-och Asp, vuxenutbildningsenheten/ U, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-08-31
Sakkunnig : Anna Beijmo, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-09-01
Sakkunnig : Lotta Bodelius, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-02-27
Sakkunnig : Emma Cars, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2017-08-31
Sakkunnig : Emma Cars, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2018-11-29
Sakkunnig : Karin Edholm, kansliråd, fr.o.m. 2016-09-01 t.o.m. 2017-02-08
Sakkunnig : Nina Gustafsson Åberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-09-22
Sakkunnig : Love Hansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2018-05-31
Sakkunnig : Maria Arbetsmarknadsenheten/ Hansson, A, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2018-10-08
Sakkunnig : Christina Hassel, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-09 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Linda Hindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-05-09 t.o.m. 2017-10-04
Sakkunnig : Drazenko Jozic, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-02-28 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Roger Karlsson, rättssekretariatet Utbildningsdepartementet, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Sakkunnig : Carl-Johan Enheten Klint, för regional tillväxt och EU:s sammanhållningspolitik/ N, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Jennie Larsson, K departementssekreterare, fr.o.m. 2019-09-23 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Carina Lindén, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-30 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Lina Budgetavdelningen/ Fi Lundblad, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-19
Sakkunnig : Helena Universitets- Mähler Lejon, och högskoleenheten/ U, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2018-08-30
Sakkunnig : Maria Enheten Nilsson, för folkhälsa och sjukvård/ S, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-05-08
Sakkunnig : Per Anders Nilsson Strandberg, kansliråd, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Emil Integrationsenheten/ Plisch, A, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2019-09-01
Sakkunnig : Malin Winbladh, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-30 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Kenneth Abrahamsson, professor, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Jacob Sveriges Adamowicz, förenade studentkårer (SFS), fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Mikaela Svenskt Almerud, näringsliv, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Anneli Högskolan Dalarna Andersson, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Maria Malmö Andersson, högskola, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Per Andersson, professor, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Anders Region Skåne Axelsson, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Annika Berkland, rådgivare, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-03-31
Expert : Maria Bernhardsen, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Zenita Vård- Cider, och omsorgscollege, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Zenita Cider, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Björn Validering Väst Dufva Hellsten, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Björn Dufva Hellsten, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Samuel TCO Engblom, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Ingegerd Skärteknikcentrum Sverige AB Green, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2106-12-30
Expert : Ingegerd Green, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Tarmo Lunds Haavisto, universitet och ledamot i expertgruppen för studieadministrativa, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Martin Högskolan Väst Hellström, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Pernilla Göteborgs Hultberg, universitet, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Katarina KTH Jonsson Berglund, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Anna Kahlson, handläggare, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Linda Linnéuniversitetet Leonhardt, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Anna-Karin Umeå Lidström Persson, universitet, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Christian SACO Lövgren, fr.o.m. 2018-01-25 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Eva Nordlund, senior rådgivare, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : , Oscarsson, Eva SACO (avliden december 2017), fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Lena DalaWux Palm Eriksson, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Kersti Raustorp, rådgivare, fr.o.m. 2019-05-27 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Pär Myndigheten Sellberg, för yrkeshögskolan, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Maria Myndigheten Steinbach Lindgren, för yrkeshögskolan, fr.o.m. 2017-08-15 t.o.m. 2018-05-31
Expert : Caroline Trygghetsfonden TSL Söder, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Caroline Söder, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Agneta Folkbildningsrådet Wallin, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Sekreterare : Helena Asp, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-01 t.o.m. 2020-01-13
Sekreterare : Nadja Ben Ammar, kommunikatör, fr.o.m. 2018-03-27 t.o.m. 2020-01-13
Sekreterare : Karl Berg, fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2017-05-14
Sekreterare : Josefin Claesson, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2018-03-15
Sekreterare : Karin Hagaeus, extra åklagare, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2019-12-31
Sekreterare : André Hesselbäck, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2018-03-31
Sekreterare : Anna Kahlson, fr.o.m. 2017-06-01 t.o.m. 2018-04-30
Sekreterare : Elin Landell, kanslichef, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2020-01-31
Sekreterare : Emma Svennerstam, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Medverkanden ( 82 st. ♀ 49 ♂ 33 )

Anders Ferbe  [] ( Ordförande )
Jonas Milton  [] ( Ordförande )
Mats Andersson  [] ( Ledamot )
Chamilla Bohman  [] ( Ledamot )
Linda Daugaard  [] ( Ledamot )
Geoff Erici  [] ( Ledamot )
Torgny Martinsson  [] ( Ledamot )
Hans Millmark  [] ( Ledamot )
Svante Sandell  [] ( Ledamot )
Maria Steinbach Lindgren  [] ( Expert )
Anna Beijmo  [] ( Sakkunnig )
Lotta Bodelius  [] ( Sakkunnig )
Emma Cars  [] ( Sakkunnig )
Karin Edholm  [] ( Sakkunnig )
Nina Gustafsson Åberg  [] ( Sakkunnig )
Love Hansson  [] ( Sakkunnig )
Christina Hassel  [] ( Sakkunnig )
Linda Hindberg  [] ( Sakkunnig )
Drazenko Jozic  [] ( Sakkunnig )
Roger Karlsson  [] ( Sakkunnig )
Jennie Larsson  [] ( Sakkunnig )
Carina Lindén  [] ( Sakkunnig )
Per Anders Nilsson Strandberg  [] ( Sakkunnig )
Malin Winbladh  [] ( Sakkunnig )
Kenneth Abrahamsson  [] ( Expert )
Per Andersson  [] ( Expert )
Annika Berkland  [] ( Expert )
Maria Bernhardsen  [] ( Expert )
Zenita Cider  [] ( Expert )
Björn Dufva Hellsten  [] ( Expert )
Ingegerd Green  [] ( Expert )
Anna Kahlson  [] ( Sekreterare )
Eva Nordlund  [] ( Expert )
Kersti Raustorp  [] ( Expert )
Caroline Söder  [] ( Expert )
Helena Asp  [] ( Sekreterare )
Nadja Ben Ammar  [] ( Sekreterare )
Karl Berg  [] ( Sekreterare )
Josefin Claesson  [] ( Sekreterare )
Karin Hagaeus  [] ( Sekreterare )
André Hesselbäck  [] ( Sekreterare )
Elin Landell  [] ( Sekreterare )
Emma Svennerstam  [] ( Sekreterare )
Jeanette Azinovic  [] ( Ledamot )
Anders Barane  [] ( Ledamot )
Tim Brooks  [] ( Ledamot )
Anna Bünger  [] ( Ledamot )
Johan Ingelskog  [] ( Ledamot )
Malin Jönsson  [] ( Ledamot )
Josefine Larsson  [] ( Ledamot )
David Lundgren  [] ( Ledamot )
Jesper Lundholm  [] ( Ledamot )
Christian Lövgren  [] ( Expert )
Lars Lööw  [] ( Ledamot )
Marina Nilsson  [] ( Ledamot )
Maria Rosendahl  [] ( Ledamot )
Erika Svanström  [] ( Ledamot )
Charlotte Tarschys  [] ( Ledamot )
Peter Thomelius  [] ( Ledamot )
Fredrik Voltaire  [] ( Ledamot )
Amelie von Zweigbergk  [] ( Ledamot )
Maria Hansson  [] ( Sakkunnig )
Carl-Johan Klint  [] ( Sakkunnig )
Lina Lundblad  [] ( Sakkunnig )
Helena Mähler Lejon  [] ( Sakkunnig )
Maria Nilsson  [] ( Sakkunnig )
Emil Plisch  [] ( Sakkunnig )
Jacob Adamowicz  [] ( Expert )
Mikaela Almerud  [] ( Expert )
Anneli Andersson  [] ( Expert )
Maria Andersson  [] ( Expert )
Anders Axelsson  [] ( Expert )
Samuel Engblom  [] ( Expert )
Tarmo Haavisto  [] ( Expert )
Martin Hellström  [] ( Expert )
Pernilla Hultberg  [] ( Expert )
Katarina Jonsson Berglund  [] ( Expert )
Linda Leonhardt  [] ( Expert )
Lena Palm Eriksson  [] ( Expert )
Pär Sellberg  [] ( Expert )
Agneta Wallin  [] ( Expert )
Omslaget till SOU 2019:69

Källa : Sveriges riksdag, Regeringskansliet, Kungl. biblioteket

Vanliga frågor om SOU 2019:69 Validering – för kompetensförsörjning och livslångt lärande

Vilken utredning gjorde betänkandet SOU 2019:69?

Valideringsdelegationen 2015-2019 (U 2015:10) lämnade betänkandet SOU 2019:69.

Vilka medverkade till SOU 2019:69?

Anders Ferbe, Jonas Milton, Mats Andersson, Chamilla Bohman, Linda Daugaard, Geoff Erici, Torgny Martinsson, Hans Millmark, Svante Sandell, Maria Steinbach Lindgren, Anna Beijmo, Lotta Bodelius, Emma Cars, Karin Edholm, Nina Gustafsson Åberg, Love Hansson, Christina Hassel, Linda Hindberg, Drazenko Jozic, Roger Karlsson, Jennie Larsson, Carina Lindén, Per Anders Nilsson Strandberg, Malin Winbladh, Kenneth Abrahamsson, Per Andersson, Annika Berkland, Maria Bernhardsen, Zenita Cider, Björn Dufva Hellsten, Ingegerd Green, Anna Kahlson, Eva Nordlund, Kersti Raustorp, Caroline Söder, Helena Asp, Nadja Ben Ammar, Karl Berg, Josefin Claesson, Karin Hagaeus, André Hesselbäck, Elin Landell, Emma Svennerstam, Jeanette Azinovic, Anders Barane, Tim Brooks, Anna Bünger, Johan Ingelskog, Malin Jönsson, Josefine Larsson, David Lundgren, Jesper Lundholm, Christian Lövgren, Lars Lööw, Marina Nilsson, Maria Rosendahl, Erika Svanström, Charlotte Tarschys, Peter Thomelius, Fredrik Voltaire, Amelie von Zweigbergk, Maria Hansson, Carl-Johan Klint, Lina Lundblad, Helena Mähler Lejon, Maria Nilsson, Emil Plisch, Jacob Adamowicz, Mikaela Almerud, Anneli Andersson, Maria Andersson, Anders Axelsson, Samuel Engblom, Tarmo Haavisto, Martin Hellström, Pernilla Hultberg, Katarina Jonsson Berglund, Linda Leonhardt, Anna-Karin Lidström Persson, Lena Palm Eriksson, Pär Sellberg och Agneta Wallin var med när betänkandet SOU 2019:69 skrevs.

Vilka direktiv hade utredningen som skrev betänkandet SOU 2019:69?

Hur många sidor har betänkandet SOU 2019:69?

Betänkandet SOU 2019:69 är på 496 sidor.

Senast uppdaterad 2020-06-07 av Sören Öman