Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Karin Edholm

Sök kontaktuppgifter till Karin Edholm på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Karin Edholm

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Karin Edholm medverkat i ( 7 st. ):

Tillitsdelegationen (Fi 2016:03) [ Pågående ] [ Expert ]
Tillitsdelegationen (Fi 2016:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-06-16
Direktiv för delegationen, se dir. 2016:51, dir. 2017:119 och dir. 2019:6
Delegationen beräknas avsluta sitt arbete senast 2 maj 2020.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:56 Jakten på den perfekta ersättningsmodellen - Vad händer med medarbetarnas handlingsutrymme?
SOU 2018:48 En lärande tillsyn. Statlig granskning som bidrar till verksamhetsutveckling i vård, skola och omsorg
SOU 2018:38 Styra och leda med tillit. Forskning och praktik
SOU 2018:47 Med tillit växer handlingsutrymmet - tillitsbaserad styrning och ledning av välfärdssektorn
SOU 2019:43 Med tillit följer bättre resultat – tillitsbaserad styrning och ledning i staten Politisk handlingskraft i en regeringsnära utvecklingsmiljö
Medverkande :
Ordförande : Christina Forsberg, generaldirektör, fr.o.m. 2019-03-29
Ordförande : Laura Hartman, fr.o.m. 2016-06-16 t.o.m. 2019-03-28
Ledamot : Shirin Ahlbäck Öberg, docent, fr.o.m. 2019-03-29
Ledamot : Emil Broberg, fr.o.m. 2016-06-16
Ledamot : Christina Forsberg, generaldirektör, fr.o.m. 2018-09-04 t.o.m. 2019-03-28
Ledamot : Gunilla Hult Backlund, fr.o.m. 2016-06-16
Ledamot : Rikard Jermsten, generaldirektör, fr.o.m. 2018-09-04
Expert : Kristina Althoff, enhetschef, fr.o.m. 2019-06-25
Expert : Robin Anderson Boström, fr.o.m. 2016-12-20
Expert : Helena Cantù, fr.o.m. 2016-12-20
Expert : Johanna Carnö, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-05-08
Expert : Niclas Damm, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-10-08
Expert : Karin Edholm, kansliråd, fr.o.m. 2019-10-09
Expert : Karin Edin, kansliråd, fr.o.m. 2018-09-10
Expert : Christina Eklöf, fr.o.m. 2016-12-20
Expert : Thomas Ericson, fr.o.m. 2016-12-20
Expert : Christine Feuk, fr.o.m. 2016-12-20
Expert : Inger Gustafsson, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-05-08
Expert : Jakob Hellman, utvecklingsledare, fr.o.m. 2019-05-09
Expert : Jacob Henriksson, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-10-08
Expert : Emma Holstad, kansliråd, fr.o.m. 2019-03-19
Expert : Anna Kessling, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-10-08
Expert : Maria Lidström, fr.o.m. 2018-03-19 t.o.m. 2019-10-08
Expert : Karin Lönnheden, stabschef, fr.o.m. 2019-03-01
Expert : Erik Magnusson, fr.o.m. 2016-12-20
Expert : Jenny Munkelt, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2018-03-18
Expert : Patrik Olofsson, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-10-08
Expert : Håkan Olsson, fr.o.m. 2016-12-20
Expert : Thord Redman, fr.o.m. 2016-12-20
Expert : Tomas Rosenberg, polismästare, fr.o.m. 2019-03-01
Expert : Hanna Sjöberg, fr.o.m. 2016-12-20
Expert : Hampus Strömberg, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-10-08
Expert : Eva Svensson, ämnesråd, fr.o.m. 2019-03-01
Expert : Torkel Winbladh, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2018-09-09
Expert : Johanna Wockatz, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2019-10-08
Huvudsekreterare : Anna Lexelius, fr.o.m. 2016-08-15 t.o.m. 2019-03-11
Huvudsekreterare : Anna Pauloff, tidigare utredningschef, fr.o.m. 2019-04-23
Sekreterare : Louise Bringselius, fr.o.m. 2017-01-25 t.o.m. 2018-05-31
Sekreterare : Karin Ekdahl Wästberg, fr.o.m. 2016-08-15 t.o.m. 2019-08-11
Sekreterare : Monica Engström, fr.o.m. 2017-08-14 t.o.m. 2018-04-30
Sekreterare : Pernilla Fexdal, assistent, fr.o.m. 2018-08-13
Sekreterare : Mattias Fogelgren, fr.o.m. 2017-04-17
Sekreterare : Martin Fransson, forskningsledare, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2019-09-20
Sekreterare : Kristin Gunnarsson, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2018-06-18
Sekreterare : Lena Hamilton, fr.o.m. 2018-04-16 t.o.m. 2018-05-17
Sekreterare : Kajsa Hanspers, fr.o.m. 2016-08-15 t.o.m. 2017-07-31
Sekreterare : Karin Hååg, fr.o.m. 2018-04-03
Sekreterare : Unni Mannerheim, fr.o.m. 2016-09-05 t.o.m. 2018-06-30
Sekreterare : Ola Norbäck, assessor, fr.o.m. 2019-09-30
Sekreterare : Ewa Preston, fr.o.m. 2016-11-15 t.o.m. 2017-08-13
Sekreterare : Johan Quist, forskningsledare, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2019-09-20
Sekreterare : Emma Sterky, utredningssekreterare, fr.o.m. 2020-01-01 t.o.m. 2020-05-02
Sekreterare : Katarina Wetter Edman, forskningsledare, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2019-09-20
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Delegationen för korrekta utbetalningar (Fi 2016:07) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Delegationen för korrekta utbetalningar i välfärdssystemen (Fi 2016:07)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-06-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:60
Delegationen beräknas avsluta sitt arbete senast 1 december 2019.
Utredningen har avgett :
Rapport 3 Styrning av arbetet med att motverka felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen - En kartläggning
Rapport 4 Läckaget i välfärdssystemet, del 1 - Omfattningsstudier och bedömningar av felaktiga utbetalningar från vissa välfärdssystem
Rapport 4, bilaga Läckaget i välfärdssystemet, del 1 - Omfattningsstudier och bedömningar av felaktiga utbetalningar från vissa välfärdssystem Bilaga
Rapport 2 Bidragsmoralen i samhället - En aktuell lägesbild av inställningen till felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen
Rapport 5 Digitalisering och AI för korrekta utbetalningar från välfärdssystemen
Rapport 6 Läckaget i välfärdssystemen, del 2 - Omfattningen av felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen
Medverkande :
Ordförande : Sven-Erik Österberg, fr.o.m. 2016-06-30 t.o.m. 2019-12-12
Ledamot : Eva-Lena Edberg, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Astrid Eklund, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Per Eleblad, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Margaretha Forsman, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Fredrik Holmberg, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-08-23
Ledamot : Gunilla Kasala Schöllin, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Åsa Lindahl, chefsjurist, fr.o.m. 2018-04-24 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Stefan Lundberg, chefsåklagare, fr.o.m. 2018-08-24 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Torbjörn Martinsson, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Maria Modin, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-04-17
Ledamot : Tora Philip, fr.o.m. 2018-04-18 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Åke Svensson, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-08-23
Ledamot : Anneli Westerling Greer, fr.o.m. 2017-06-08 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Annelie Westman, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Lennart Wittberg, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-01-31
Expert : Mats Bengtsson, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Karin Berglöf Hedar, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-01-31
Expert : Lisa Carlsson, utredare, fr.o.m. 2019-08-13 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Nils-Fredrik Carlsson, fr.o.m. 2016-11-16 t.o.m. 2019-04-29
Expert : Karin Edholm, fr.o.m. 2017-10-06 t.o.m. 2018-08-23
Expert : Kenneth Eliasson, fr.o.m. 2019-04-01 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Fanny Ericson Hållén, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-08-24 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Cecilia Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2019-04-30 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Eva Grönborg, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Karl Gutberg, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Matilda Hansson, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2016-12-04
Expert : Ulf Hellstenius, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Fredrik Holmström, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Stina Hovmöller, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Ricky Ifwarsson, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-10-05
Expert : Stefan Jönsson, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Maria Kain, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-08-12
Expert : Helen Kasström, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Linnéa Lindberg, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-10-05
Expert : Johanna Mattsson, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Per-Olov Mörn, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Marie Nordmarc, fr.o.m. 2017-10-06 t.o.m. 2019-02-20
Expert : Caroline Renås, departementssekreterarare, t.o.m. 2019-02-21
Expert : Josefin Sandström, fr.o.m. 2017-10-06 t.o.m. 2018-01-31
Expert : Maria Sertcanli, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-10-05
Expert : Johanna Skinnari, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Maria Söderberg, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-10-05
Expert : Lena Warstrand, fr.o.m. 2017-10-06 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Johan Wockelberg Hedlund, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Sara Almer, ämnesråd, fr.o.m. 2016-09-14 t.o.m. 2019-12-19
Sekreterare : Joacim Danielsson, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2019-12-01
Sekreterare : Mimmi Diamant, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Marit Dozzi, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2019-12-19
Sekreterare : Elisabeth Frid, utredare, fr.o.m. 2018-05-01 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Niklas Ottosson, utredningssekreterare, fr.o.m. 2019-03-11 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Vilhelm Reuterswärd, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2018-08-13 t.o.m. 2018-12-09
Sekreterare : Bessam Saleh, fr.o.m. 2016-11-21 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Ingela Thorsson, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2018-04-02
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:59 Samlade åtgärder för korrekta utbetalningar från välfärdssystemen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Valideringsdelegationen 2015–2019 (U 2015:10) [ Avslutad 2019 ] [ Sakkunnig ]
Valideringsdelegationen 2015–2019 (U 2015:10)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-11-19
Direktiv för delegationen, se dir. 2015:120 och dir. 2018:101
Lokal : Garnisonen, 103 33 Stockholm
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:18 En nationell strategi för validering
SOU 2018:29 Validering i högskolan - för tillgodoräknande och livslångt lärande
SOU 2019:69 Validering - för kompetensförsörjning och livslångt lärande
Medverkande :
Ordförande : Anders Ferbe, fr.o.m. 2018-01-18 t.o.m. 2019-12-30
Ordförande : Jonas Milton, fr.o.m. 2015-11-19 t.o.m. 2017-09-05
Ledamot : Mats Andersson, nationell samordnare, fr.o.m. 2018-02-13 t.o.m. 2018-07-31
Ledamot : Jeanette Arbetsförmedlingen Azinovic, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-02-13
Ledamot : Anders Sveriges Kommuner Barane, och Regioner, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Chamilla Bohman, enhetschef, fr.o.m. 2019-03-19 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Tim Tillväxtverket Brooks, fr.o.m. 2017-11-09 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Anna Tillväxtverket Bünger, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2017-11-08
Ledamot : Linda Daugaard, enhetschef, fr.o.m. 2019-02-14 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Geoff Erici, undervisningsråd, fr.o.m. 2019-09-01 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Johan Svenska Kommunalarbetareförbundet Ingelskog, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-03-18
Ledamot : Malin Universitets- Jönsson, och högskolerådet, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Anna Myndigheten Kahlson, för yrkeshögskolan, fr.o.m. 2016-11-28 t.o.m. 2017-05-31
Ledamot : Josefine IF Metall Larsson, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : David Statens Lundgren, skolverk, fr.o.m. 2017-01-17 t.o.m. 2019-03-31
Ledamot : Jesper Unionen Lundholm, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Christian Jusek Lövgren, fr.o.m. 2016-12-01 t.o.m. 2017-10-31
Ledamot : Lars Svenska ESF-rådet Lööw, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2018-02-12
Ledamot : Torgny Martinsson, expert för kompetensförsörjning, fr.o.m. 2018-09-04 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Hans Millmark, samordnare, fr.o.m. 2018-09-14 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Marina Visita Nilsson, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2016-06-14
Ledamot : Maria Teknikföretagen Rosendahl, fr.o.m. 2019-01-01 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Svante Statens Sandell, skolverk, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2017-01-16
Ledamot : Svante Sandell, undervisningsråd, fr.o.m. 2019-04-01 t.o.m. 2019-08-31
Ledamot : Maria Steinbach Lindgren, utredare, fr.o.m. 2018-06-01 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Erika Myndigheten Svanström, för yrkeshögskolan, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2016-11-27
Ledamot : Charlotte Jusek Tarschys, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2016-11-30
Ledamot : Charlotte Jusek Tarschys, fr.o.m. 2018-01-25 t.o.m. 2019-10-31
Ledamot : Peter Visita Thomelius, fr.o.m. 2016-06-15 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Fredrik Almega Voltaire, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Amelie Teknikföretagen von Zweigbergk, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2018-09-03
Sakkunnig : Helena Gymnasie-och Asp, vuxenutbildningsenheten/ U, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-08-31
Sakkunnig : Anna Beijmo, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-09-01
Sakkunnig : Lotta Bodelius, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-02-27
Sakkunnig : Emma Cars, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2017-08-31
Sakkunnig : Emma Cars, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2018-11-29
Sakkunnig : Karin Edholm, kansliråd, fr.o.m. 2016-09-01 t.o.m. 2017-02-08
Sakkunnig : Nina Gustafsson Åberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-09-22
Sakkunnig : Love Hansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2018-05-31
Sakkunnig : Maria Arbetsmarknadsenheten/ Hansson, A, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2018-10-08
Sakkunnig : Christina Hassel, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-09 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Linda Hindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-05-09 t.o.m. 2017-10-04
Sakkunnig : Drazenko Jozic, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-02-28 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Roger Karlsson, rättssekretariatet Utbildningsdepartementet, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Sakkunnig : Carl-Johan Enheten Klint, för regional tillväxt och EU:s sammanhållningspolitik/ N, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Jennie Larsson, K departementssekreterare, fr.o.m. 2019-09-23 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Carina Lindén, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-30 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Lina Budgetavdelningen/ Fi Lundblad, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-19
Sakkunnig : Helena Universitets- Mähler Lejon, och högskoleenheten/ U, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2018-08-30
Sakkunnig : Maria Enheten Nilsson, för folkhälsa och sjukvård/ S, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-05-08
Sakkunnig : Per-Anders Nilsson Strandberg, kansliråd, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Emil Integrationsenheten/ Plisch, A, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2019-09-01
Sakkunnig : Malin Winbladh, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-30 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Kenneth Abrahamsson, professor, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Jacob Sveriges Adamowicz, förenade studentkårer (SFS), fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Mikaela Svenskt Almerud, näringsliv, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Anneli Högskolan Dalarna Andersson, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Maria Malmö Andersson, högskola, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Per Andersson, professor, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Anders Region Skåne Axelsson, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Annika Berkland, rådgivare, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-03-31
Expert : Maria Bernhardsen, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Zenita Vård- Cider, och omsorgscollege, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Zenita Cider, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Björn Validering Väst Dufva Hellsten, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Björn Dufva Hellsten, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Samuel TCO Engblom, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Ingegerd Skärteknikcentrum Sverige AB Green, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2106-12-30
Expert : Ingegerd Green, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Tarmo Lunds Haavisto, universitet och ledamot i expertgruppen för studieadministrativa, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Martin Högskolan Väst Hellström, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Pernilla Göteborgs Hultberg, universitet, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Katarina KTH Jonsson Berglund, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Anna Kahlson, handläggare, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Linda Linnéuniversitetet Leonhardt, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Anna-Karin Umeå Lidström Persson, universitet, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Christian SACO Lövgren, fr.o.m. 2018-01-25 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Eva Nordlund, senior rådgivare, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : , Oscarsson, Eva SACO (avliden december 2017), fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Lena DalaWux Palm Eriksson, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Kersti Raustorp, rådgivare, fr.o.m. 2019-05-27 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Pär Myndigheten Sellberg, för yrkeshögskolan, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Maria Myndigheten Steinbach Lindgren, för yrkeshögskolan, fr.o.m. 2017-08-15 t.o.m. 2018-05-31
Expert : Caroline Trygghetsfonden TSL Söder, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Caroline Söder, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Agneta Folkbildningsrådet Wallin, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Sekreterare : Helena Asp, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-01 t.o.m. 2020-01-13
Sekreterare : Nadja Ben Ammar, kommunikatör, fr.o.m. 2018-03-27 t.o.m. 2020-01-13
Sekreterare : Karl Berg, fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2017-05-14
Sekreterare : Josefin Claesson, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2018-03-15
Sekreterare : Karin Hagaeus, extra åklagare, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2019-12-31
Sekreterare : André Hesselbäck, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2018-03-31
Sekreterare : Anna Kahlson, fr.o.m. 2017-06-01 t.o.m. 2018-04-30
Sekreterare : Elin Landell, kanslichef, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2020-01-31
Sekreterare : Emma Svennerstam, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om utvärdering och analys inom utbildningsområdet (U 2008:10) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]

Utredningen om utvärdering och analys inom utbildningsområdet(U 2008:10)


Beteckning : U 2008:10
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2010-03-09
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2008-10-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:132 och dir. 2009:48
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Sandahl, Rolf, fr.o.m. 2008-11-11 t.o.m. 2009-12-09
Expert : Edholm, Karin, fr.o.m. 2008-12-09 t.o.m. 2009-12-09
Expert : Fridborn, Philip, fr.o.m. 2009-02-24 t.o.m. 2009-12-09
Expert : Johansson Jordan, Ulrika, fr.o.m. 2008-12-09 t.o.m. 2009-08-17
Expert : Magnusson, Per, fr.o.m. 2008-12-09 t.o.m. 2009-12-09
Expert : Persson, Kristian, fr.o.m. 2008-12-09 t.o.m. 2009-02-23
Expert : Persson, Marine, fr.o.m. 2009-08-18 t.o.m. 2009-12-09
Sekreterare : Duell, Ulla, fr.o.m. 2008-12-15 t.o.m. 2009-12-09
Sekreterare : Forssman, Fredrik, fr.o.m. 2009-04-01 t.o.m. 2009-04-30
Sekreterare : Wallén, Ulrika, fr.o.m. 2008-12-01 t.o.m. 2009-12-23

Rapporter

SOU 2009:94Att nå ut och nå ända fram – Hur tillgången till policyinriktad utvärdering och forskningsresultat inom utbildningsområdet kan tillgodoses
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om utbildningsinspektionens framtida inriktning och utformning (U 2007:09) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]

Utredningen om utbildningsinspektionens framtida inriktning och utformning (U 2007:09)


Beteckning : U 2007:09
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2008-03-05
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2007-06-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:80
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Davidsson, Leif, fr.o.m. 2007-06-18 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Ahnborg, Marie Hélène, fr.o.m. 2007-09-11 t.o.m. 2007-12-13
Expert : Dahlstedt, Lena, fr.o.m. 2007-09-11 t.o.m. 2007-12-13
Expert : Edholm, Karin, fr.o.m. 2007-09-11 t.o.m. 2007-12-13
Expert : Högberg, Brittmarie, fr.o.m. 2007-09-11 t.o.m. 2007-12-13
Expert : Löfbom, Eva, fr.o.m. 2007-09-11 t.o.m. 2007-12-13
Expert : Mendes, Malin, fr.o.m. 2007-09-11 t.o.m. 2007-12-13
Expert : Ornbrant, Rolf, fr.o.m. 2007-09-11 t.o.m. 2007-12-13
Expert : Tillberg, Ulrika, fr.o.m. 2007-09-11 t.o.m. 2007-12-13
Sekreterare : Franklin, Peter, fr.o.m. 2007-08-06 t.o.m. 2007-12-31
Sekreterare : Kriegholm, Gunnar, fr.o.m. 2007-08-27 t.o.m. 2007-12-31

Rapporter

SOU 2007:101Tydlig och öppen – Förslag till en stärkt skolinspektion
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:80 Utbildningsinspektionens framtida inriktning och utformning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:101 Tydlig och öppen – Förslag till en stärkt skolinspektion [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen för översyn av myndighetsstrukturen inom skolväsendet m.m. (U 2007:03) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]

Utredningen för översyn av myndighetsstrukturen inom skolväsendet m.m. (U 2007:03)


Beteckning : U 2007:03
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2008-03-05
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2007-03-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:28 och 2007:122
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Forsell, Hans, fr.o.m. 2007-03-15 t.o.m. 2007-11-01
Expert : Edholm, Karin, fr.o.m. 2007-03-27 t.o.m. 2007-11-01
Expert : Högberg, Brittmarie, fr.o.m. 2007-03-27 t.o.m. 2007-11-01
Expert : Mendes, Malin, fr.o.m. 2007-03-27 t.o.m. 2007-11-01
Expert : Skeppstedt, Anna, fr.o.m. 2007-03-27 t.o.m. 2007-11-01
Expert : Sparr, Martin, fr.o.m. 2007-03-27 t.o.m. 2007-11-01
Sekreterare : Gullfeldt, Eva, fr.o.m. 2007-04-01 t.o.m. 2007-11-30
Sekreterare : Ljungdahl, Sten, fr.o.m. 2007-04-01 t.o.m. 2007-10-31

Rapporter

SOU 2007:79Tre nya skolmyndigheter
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:79 Tre nya skolmyndigheter [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Expertgrupp för ökad måluppfyllelse och elever i behov av särskilt stöd (U 1999:H) [ Avslutad 2001 ] [ Sekreterare ]

Expertgrupp för ökad måluppfyllelse och elever i behov av särskilt stöd (U 1999:H)


Beteckning : U 1999:H
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2001-09-06
Status : Avslutad 2001 B
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1999-12-06
Direktiv för
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Lundberg, Agneta, fr.o.m. 1999-11-06 t.o.m. 2001-05-07
Expert : Agnbjörn-Ahlbäck, Gunilla, fr.o.m. 2000-05-12 t.o.m. 2001-05-07
Expert : Carlsson, Jenny, fr.o.m. 2000-05-12 t.o.m. 2001-05-07
Expert : Fahlgren, Robert, fr.o.m. 2000-05-12 t.o.m. 2001-05-07
Expert : Johansson, Kurt, fr.o.m. 2000-05-12 t.o.m. 2001-05-07
Expert : Levy, Mikael, fr.o.m. 2000-05-12 t.o.m. 2001-05-07
Expert : Persson, Bengt, fr.o.m. 2000-05-12 t.o.m. 2001-05-07
Expert : Roslund, Kent, fr.o.m. 2000-06-13 t.o.m. 2001-05-07
Expert : Sjöstrand, Liselott, fr.o.m. 2000-05-12 t.o.m. 2000-06-12
Expert : Tovetjärn, Margareta, fr.o.m. 2000-05-12 t.o.m. 2001-05-07
Expert : Zachrisson, Elisabeth, fr.o.m. 2000-05-12 t.o.m. 2001-05-07
Sekreterare : Edholm, Karin, fr.o.m. 2000-05-12 t.o.m. 2001-05-07
Sekreterare : Strömberg, Merja, fr.o.m. 2000-05-12 t.o.m. 2001-05-07

Rapporter

Ds 2001:19Elevens framgång – Skolans ansvar
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2001:19 Elevens framgång – Skolans ansvar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman