Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Eva Nordlund

Sök kontaktuppgifter till Eva Nordlund på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Eva Nordlund

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Eva Nordlund medverkat i ( 7 st. ):

Arbetsmarknadsutredningen (A 2016:03) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Arbetsmarknadsutredningen (A 2016:03)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-06-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:56 och dir. 2017:71
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 35 09 (Grafeuille)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:82 Vägledning för framtidens arbetsmarknad
SOU 2019:03 Effektivt, tydligt och träffsäkert - Det statliga åtagandet för framtida arbetsmarknad
Medverkande :
Särskild utredare : Cecilia Fahlberg Pihlgren, fr.o.m. 2016-06-22 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Christer Bergqvist, verksamhetschef, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-01
Expert : Anna-Carin Bylund, bitr. generalsekreterare, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Petra Capelle, kansliråd, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2017-02-02
Expert : Petra Capelle, kansliråd, fr.o.m. 2017-05-15 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Magnus Engberg, områdeschef, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Håkan Eriksson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Américo Fernandez, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Christina Hassel, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Vivi Jacobson-Libietis, utredare, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Jonas Jarefors, kansliråd, fr.o.m. 2017-02-03 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Henrik Jonsson, kansliråd, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Malin Jönsson, utredare, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Maria Karanta, utredare, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Carl-Johan Klint, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Anders Larsson, enhetschef, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Staffan Nilsson, utredare, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Eva Nordlund, senior rådgivare, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Ulrika Sjöholm, upphandlingsjurist, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2018-05-17
Expert : Karin Stillerud, kansliråd, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Mårten Svensson Risdal, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2017-05-14
Expert : Annika Sundén, analysdirektör, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Martin Söderström, fil.dr., fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Niclas Wallentin, verksjurist, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Therese Wallqvister, analytiker, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Peter Wollberg, ämnesråd, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Huvudsekreterare : Soledad Grafeuille, fr.o.m. 2016-08-08 t.o.m. 2019-01-31
Sekreterare : Cathrine Carlberg, fr.o.m. 2017-09-13 t.o.m. 2019-01-31
Sekreterare : Carina Cronsioe, fr.o.m. 2016-10-01 t.o.m. 2017-08-31
Sekreterare : Josefin Edström, fr.o.m. 2017-08-07 t.o.m. 2019-01-31
Sekreterare : Elsa Engström, fr.o.m. 2016-12-01 t.o.m. 2019-01-31
Sekreterare : Louise Gerdemo Holmgren, fr.o.m. 2016-10-01 t.o.m. 2019-01-31
Sekreterare : Mia Löw, fr.o.m. 2016-12-01 t.o.m. 2017-06-30
Sekreterare : Fredrik Ribbing, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2019-01-31
Sekreterare : Ulrika Sjöholm, fr.o.m. 2018-05-18 t.o.m. 2019-01-31
Sekreterare : Mikael Vall, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2018-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Valideringsdelegationen 2015–2019 (U 2015:10) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Valideringsdelegationen 2015–2019 (U 2015:10)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-11-19
Direktiv för delegationen, se dir. 2015:120 och dir. 2018:101
Lokal : Garnisonen, 103 33 Stockholm
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:18 En nationell strategi för validering
SOU 2018:29 Validering i högskolan - för tillgodoräknande och livslångt lärande
SOU 2019:69 Validering – för kompetensförhöjning och livslångt lärande
Medverkande :
Ordförande : Anders Ferbe, fr.o.m. 2018-01-18 t.o.m. 2019-12-30
Ordförande : Jonas Milton, fr.o.m. 2015-11-19 t.o.m. 2017-09-05
Ledamot : Mats Andersson, nationell samordnare, fr.o.m. 2018-02-13 t.o.m. 2018-07-31
Ledamot : Jeanette Arbetsförmedlingen Azinovic, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-02-13
Ledamot : Anders Sveriges Kommuner Barane, och Regioner, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Chamilla Bohman, enhetschef, fr.o.m. 2019-03-19 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Tim Tillväxtverket Brooks, fr.o.m. 2017-11-09 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Anna Tillväxtverket Bünger, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2017-11-08
Ledamot : Linda Daugaard, enhetschef, fr.o.m. 2019-02-14 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Geoff Erici, undervisningsråd, fr.o.m. 2019-09-01 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Johan Svenska Kommunalarbetareförbundet Ingelskog, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-03-18
Ledamot : Malin Universitets- Jönsson, och högskolerådet, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Anna Myndigheten Kahlson, för yrkeshögskolan, fr.o.m. 2016-11-28 t.o.m. 2017-05-31
Ledamot : Josefine IF Metall Larsson, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : David Statens Lundgren, skolverk, fr.o.m. 2017-01-17 t.o.m. 2019-03-31
Ledamot : Jesper Unionen Lundholm, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Christian Jusek Lövgren, fr.o.m. 2016-12-01 t.o.m. 2017-10-31
Ledamot : Lars Svenska ESF-rådet Lööw, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2018-02-12
Ledamot : Torgny Martinsson, expert för kompetensförsörjning, fr.o.m. 2018-09-04 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Hans Millmark, samordnare, fr.o.m. 2018-09-14 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Marina Visita Nilsson, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2016-06-14
Ledamot : Maria Teknikföretagen Rosendahl, fr.o.m. 2019-01-01 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Svante Statens Sandell, skolverk, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2017-01-16
Ledamot : Svante Sandell, undervisningsråd, fr.o.m. 2019-04-01 t.o.m. 2019-08-31
Ledamot : Maria Steinbach Lindgren, utredare, fr.o.m. 2018-06-01 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Erika Myndigheten Svanström, för yrkeshögskolan, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2016-11-27
Ledamot : Charlotte Jusek Tarschys, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2016-11-30
Ledamot : Charlotte Jusek Tarschys, fr.o.m. 2018-01-25 t.o.m. 2019-10-31
Ledamot : Peter Visita Thomelius, fr.o.m. 2016-06-15 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Fredrik Almega Voltaire, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Amelie Teknikföretagen von Zweigbergk, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2018-09-03
Sakkunnig : Helena Gymnasie-och Asp, vuxenutbildningsenheten/ U, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-08-31
Sakkunnig : Anna Beijmo, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-09-01
Sakkunnig : Lotta Bodelius, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-02-27
Sakkunnig : Emma Cars, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2017-08-31
Sakkunnig : Emma Cars, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2018-11-29
Sakkunnig : Karin Edholm, kansliråd, fr.o.m. 2016-09-01 t.o.m. 2017-02-08
Sakkunnig : Nina Gustafsson Åberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-09-22
Sakkunnig : Love Hansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2018-05-31
Sakkunnig : Maria Arbetsmarknadsenheten/ Hansson, A, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2018-10-08
Sakkunnig : Christina Hassel, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-09 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Linda Hindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-05-09 t.o.m. 2017-10-04
Sakkunnig : Drazenko Jozic, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-02-28 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Roger Karlsson, rättssekretariatet Utbildningsdepartementet, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Sakkunnig : Carl-Johan Enheten Klint, för regional tillväxt och EU:s sammanhållningspolitik/ N, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Jennie Larsson, K departementssekreterare, fr.o.m. 2019-09-23 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Carina Lindén, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-30 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Lina Budgetavdelningen/ Fi Lundblad, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-19
Sakkunnig : Helena Universitets- Mähler Lejon, och högskoleenheten/ U, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2018-08-30
Sakkunnig : Maria Enheten Nilsson, för folkhälsa och sjukvård/ S, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-05-08
Sakkunnig : Per Anders Nilsson Strandberg, kansliråd, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Emil Integrationsenheten/ Plisch, A, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2019-09-01
Sakkunnig : Malin Winbladh, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-30 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Kenneth Abrahamsson, professor, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Jacob Sveriges Adamowicz, förenade studentkårer (SFS), fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Mikaela Svenskt Almerud, näringsliv, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Anneli Högskolan Dalarna Andersson, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Maria Malmö Andersson, högskola, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Per Andersson, professor, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Anders Region Skåne Axelsson, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Annika Berkland, rådgivare, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-03-31
Expert : Maria Bernhardsen, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Zenita Vård- Cider, och omsorgscollege, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Zenita Cider, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Björn Validering Väst Dufva Hellsten, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Björn Dufva Hellsten, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Samuel TCO Engblom, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Ingegerd Skärteknikcentrum Sverige AB Green, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2106-12-30
Expert : Ingegerd Green, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Tarmo Lunds Haavisto, universitet och ledamot i expertgruppen för studieadministrativa, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Martin Högskolan Väst Hellström, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Pernilla Göteborgs Hultberg, universitet, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Katarina KTH Jonsson Berglund, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Anna Kahlson, handläggare, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Linda Linnéuniversitetet Leonhardt, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Anna-Karin Umeå Lidström Persson, universitet, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Christian SACO Lövgren, fr.o.m. 2018-01-25 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Eva Nordlund, senior rådgivare, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : , Oscarsson, Eva SACO (avliden december 2017), fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Lena DalaWux Palm Eriksson, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Kersti Raustorp, rådgivare, fr.o.m. 2019-05-27 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Pär Myndigheten Sellberg, för yrkeshögskolan, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Maria Myndigheten Steinbach Lindgren, för yrkeshögskolan, fr.o.m. 2017-08-15 t.o.m. 2018-05-31
Expert : Caroline Trygghetsfonden TSL Söder, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Caroline Söder, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Agneta Folkbildningsrådet Wallin, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Sekreterare : Helena Asp, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-01 t.o.m. 2020-01-13
Sekreterare : Nadja Ben Ammar, kommunikatör, fr.o.m. 2018-03-27 t.o.m. 2020-01-13
Sekreterare : Karl Berg, fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2017-05-14
Sekreterare : Josefin Claesson, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2018-03-15
Sekreterare : Karin Hagaeus, extra åklagare, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2019-12-31
Sekreterare : André Hesselbäck, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2018-03-31
Sekreterare : Anna Kahlson, fr.o.m. 2017-06-01 t.o.m. 2018-04-30
Sekreterare : Elin Landell, kanslichef, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2020-01-31
Sekreterare : Emma Svennerstam, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

GRUV-utredningen (U 2011:07) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
GRUV-utredningen (U 2011:07)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-10-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:92 och dir. 2012:117
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:20 Kommunal vuxenutbildning på grundläggande nivå - en översyn för ökad individanpassning och effektivitet
Medverkande :
Särskild utredare : Geoff Erici, f.d. departementsråd, fr.o.m. 2011-10-10 t.o.m. 2013-04-21
Expert : Katarina Arvidsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-01-10 t.o.m. 2012-10-21
Expert : Anders Borgström, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-01-10 t.o.m. 2013-04-02
Expert : Peter Ekborg, enhetschef, fr.o.m. 2012-01-10 t.o.m. 2013-04-02
Expert : Anna Enwall, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-22 t.o.m. 2013-04-02
Expert : Margaretha Holmlund, utredare, fr.o.m. 2012-01-10 t.o.m. 2013-04-02
Expert : Anders Jutell, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-01-10 t.o.m. 2013-04-02
Expert : Roy Melchert, utredare, fr.o.m. 2012-01-10 t.o.m. 2013-04-02
Expert : Eva Nordlund, undervisningsråd, fr.o.m. 2012-01-10 t.o.m. 2013-04-02
Expert : Christine Wälikangas, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-10 t.o.m. 2013-04-02
Sekreterare : Eva Andersson, undervisningsråd, fr.o.m. 2011-11-01 t.o.m. 2013-01-09
Sekreterare : Carl-Johan Stolt, utredare, fr.o.m. 2012-05-21 t.o.m. 2013-03-26
Sekreterare : Helena Wintgren, undervisningsråd, fr.o.m. 2011-12-16 t.o.m. 2013-04-02
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Sfi-utredningen (U 2011:05) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
Sfi-utredningen (U 2011:05)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-09-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:81, dir. 2012:82, dir. 2012:130, dir. 2013:10 och dir. 2013:93
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:76 Svenska för invandrare - valfrihet, flexibilitet och individanpassning
Medverkande :
Särskild utredare : Christer Hallerby, f.d. statssekreterare, fr.o.m. 2011-09-23 t.o.m. 2013-10-31
Sakkunnig : Jan Schierbeck, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2012-12-31
Sakkunnig : Annika Århammar, kansliråd, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Björn Andersson, utredare, fr.o.m. 2012-01-10 t.o.m. 2013-03-18
Expert : Nina Andersson Brynja, utredare, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2012-01-09
Expert : Anders Borgström, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-04-23 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Anita Carlstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-05-08 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Peter Ekborg, avdelningschef, fr.o.m. 2012-09-18 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Ellen Hausel Heldahl, avdelningschef, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Robert Holmblad, fr.o.m. 2012-03-21 t.o.m. 2012-09-17
Expert : Hans-Göran Johansson, sakområdesspecialist, fr.o.m. 2012-01-31 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Jenny Lindblad, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-06-17
Expert : Roy Melchert, utredare, fr.o.m. 2013-03-19 t.o.m. 2013-04-22
Expert : Maria Nordin Skult, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Eva Nordlund, undervisningsråd, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Karin Perols, utredare, fr.o.m. 2013-04-23 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Jan Rehnstam, undervisningsråd, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2012-09-16
Expert : Anna Santesson, ämnesråd, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2012-01-16
Expert : Anna Skeppstedt, kansliråd, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Hanna Zeland, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2013-10-31
Sekreterare : Elisabeth Fogelberg, undervisningsråd, fr.o.m. 2013-04-02 t.o.m. 2013-06-30
Sekreterare : Johan Hultgren, verksjurist, fr.o.m. 2013-07-08 t.o.m. 2013-10-31
Sekreterare : Jan Rehnstam, undervisningsråd, fr.o.m. 2012-09-17 t.o.m. 2013-10-31
Sekreterare : Gunnar Sallstedt, kansliråd, fr.o.m. 2011-11-01 t.o.m. 2013-10-31
Sekreterare : Kristina Swiech, utredare, fr.o.m. 2012-01-09 t.o.m. 2012-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om bildandet av Myndigheten för yrkeshögskola (U 2008:12) [ Avslutad 2009 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om bildandet av Myndigheten för yrkeshögskola(U 2008:12)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-12-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:153 och dir. 2009:26
Delrapport från Utredningen om bildandet av Myndigheten för yrkeshögskolan inkom den 28 maj 2009, dnr. U2009/3673/SV. Slutrapport från Utredningen om bildadet av Myndigheten för yrkeshögskolan inkom den 30 juni 2009, dnr. U2009/4397/SVUppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Pia Enochsson, generaldirektör, fr.o.m. 2009-03-03 t.o.m. 2009-06-30
Expert : Anna Cederschiöld, avdelningschef, fr.o.m. 2009-03-31 t.o.m. 2009-06-30
Expert : Ana Gnospeilus, rådgivare, fr.o.m. 2009-03-31 t.o.m. 2009-06-30
Expert : Karl Gutberg, utredare, fr.o.m. 2009-03-31 t.o.m. 2009-06-30
Expert : Brittmarie Högberg, ämnesråd, fr.o.m. 2009-03-31 t.o.m. 2009-06-30
Expert : Sven-Erik Wallin, departementsråd, fr.o.m. 2009-03-31 t.o.m. 2009-06-30
Expert : Jean-Pierre Zune, utredare, fr.o.m. 2009-04-14 t.o.m. 2009-06-30
Huvudsekreterare : Mats Miljand, departementsråd, fr.o.m. 2009-03-16 t.o.m. 2009-06-30
Sekreterare : Per Byström, kansliråd, fr.o.m. 2009-03-17 t.o.m. 2009-06-30
Sekreterare : Robert Modlitba, kansliråd, fr.o.m. 2009-03-10 t.o.m. 2009-06-30
Sekreterare : Eva Nordlund, undervisningsråd, fr.o.m. 2009-04-14 t.o.m. 2009-05-31
Sekreterare : Helena Nybom, fr.o.m. 2009-04-01 t.o.m. 2009-06-30
Sekreterare : Jenny Wendle, utbildningsdirektör, fr.o.m. 2009-03-16 t.o.m. 2009-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om utbildning till yrkeslärare (U 2008:05) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Utredningen om utbildning till yrkeslärare (U 2008:05)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-04-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:41
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:112 Yrkeskunnande - en likvärdig sökväg till lärarutbildning mot yrkesämnen
Medverkande :
Särskild utredare : Ulf Melin, generaldirektör, fr.o.m. 2008-05-20 t.o.m. 2008-11-30
Expert : Carl-Gustaf Carlsson, rektor, fr.o.m. 2008-05-20 t.o.m. 2008-11-30
Expert : Marianne Feldt, handläggare, fr.o.m. 2008-05-20 t.o.m. 2008-11-30
Expert : Erik Henriks, ämnesråd, fr.o.m. 2008-05-20 t.o.m. 2008-11-30
Expert : Brittmarie Högberg, ämnesråd, fr.o.m. 2008-05-20 t.o.m. 2008-11-30
Expert : Kerstin Littke, förvaltningschef, fr.o.m. 2008-05-20 t.o.m. 2008-11-30
Expert : Eva Nordlund, undervisningsråd, fr.o.m. 2008-05-20 t.o.m. 2008-11-30
Expert : Jan Olsson, förhandlare, fr.o.m. 2008-05-20 t.o.m. 2008-11-30
Expert : Björn Schéele, enhetschef, fr.o.m. 2008-05-20 t.o.m. 2008-11-30
Expert : Per-Anders Strandberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-05-20 t.o.m. 2008-11-30
Sekreterare : Klar-Gunnar Starck, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2008-05-20 t.o.m. 2008-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2008:41 Utbildning till yrkeslärare [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om validering av vuxnas kunskap och kompetens (U 1999:06) [ Avslutad 2001 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om validering av vuxnas kunskap och kompetens (U 1999:06)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-11-04
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:86, dir. 2000:84 och dir. 2001:47
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:78 Validering av vuxnas kunskap och kompetens - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Elving Andersson, regionsekreterare, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2001-10-11
Sakkunnig : Kenneth Abrahamsson, docent, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2001-10-11
Sakkunnig : Adéle Ennab, samordnare, fr.o.m. 2001-06-30 t.o.m. 2001-10-11
Sakkunnig : Klas Falk, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-02-24 t.o.m. 2001-10-11
Sakkunnig : Lars-Åke Henriksson, ombudsman, fr.o.m. 2000-02-24 t.o.m. 2001-10-11
Sakkunnig : Signhild Håkansson, folkhögskolesekreterare, fr.o.m. 2000-02-24 t.o.m. 2001-10-11
Sakkunnig : Stefan Löfkvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-02-24 t.o.m. 2001-10-11
Sakkunnig : Eva-Maria Morin, ombudsman, fr.o.m. 2000-02-24 t.o.m. 2000-06-05
Sakkunnig : Ronny Nilsson, avdelningschef, fr.o.m. 2000-02-24 t.o.m. 2001-06-29
Sakkunnig : Eva Nordlund, expert, fr.o.m. 2000-02-24 t.o.m. 2001-10-11
Sakkunnig : Margareta Nygren, expert, fr.o.m. 2000-02-24 t.o.m. 2001-10-11
Sakkunnig : Bengt Olsson, f.d. utbildningschef, fr.o.m. 1999-12-20 t.o.m. 2001-10-11
Sakkunnig : Anita Pettersson, fr.o.m. 2000-06-06 t.o.m. 2001-10-11
Sakkunnig : Ulla-Britt Selander, handläggare, fr.o.m. 2000-02-24 t.o.m. 2001-10-12
Sekreterare : Eva Ragnarsson, utredare, fr.o.m. 2000-02-07 t.o.m. 2001-11-23
Bitr. sekreterare : Thorbjörn Levin, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2001:78 Validering av vuxnas kunskap och kompetens [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman