Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Linda Hindberg

Sök kontaktuppgifter till Linda Hindberg på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Linda Hindberg

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Linda Hindberg medverkat i ( 8 st. ):

Samsjuklighetsutredningen (S 2020:08) [ Pågående ] [ Sekreterare ]
Samsjuklighetsutredningen (S 2020:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-06-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:68
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 30 november 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Printz, kanslichef, fr.o.m. 2020-06-17 t.o.m. 2021-11-30
Sakkunnig : Kalle Brandstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-12-01
Sakkunnig : Joanna Hägg, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-09-25
Sakkunnig : Andrea Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-09-25 t.o.m. 2020-11-30
Sakkunnig : Max Roos, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-09-25
Expert : Thomas Fröberg, enhetschef, FAMNA, fr.o.m. 2020-09-25
Expert : Sara Gustavsson Roxell, social strateg, Vision, fr.o.m. 2020-09-25
Expert : Fredrik Hjulström, socialpolitisk chef, Akademikerförbundet, SSR, fr.o.m. 2020-09-25
Expert : Linda Hörnqvist, utredare, fr.o.m. 2020-12-01
Expert : Joffen Kleiven, specialistsjuksköterska psykiatri, Vårdförbundet, fr.o.m. 2020-09-25
Expert : Carl Lundgren, utredare, Myndigheten för vård- och omsorgsanalys, fr.o.m. 2020-09-25 t.o.m. 2020-11-30
Expert : Sara Lövenhag, enhetschef, Statens institutionsstyrelse, fr.o.m. 2020-09-25
Expert : Mikael Malm, handläggare, SKR, fr.o.m. 2020-09-25
Expert : Zophia Mellgren, handläggare, SKR, fr.o.m. 2020-09-25
Expert : Lars-Håkan Nilsson, medicinsk rådgivare, Kriminalvården, fr.o.m. 2020-09-25
Expert : Eva Nilsson Bågenholm, leg. läkare, ordförande i Vårdföretagarna, fr.o.m. 2020-09-25
Expert : Marie Risbeck, enhetschef, Folkhälsomyndigheten, fr.o.m. 2020-09-25 t.o.m. 2020-12-31
Expert : Sofia Rydgen Stale, specialist i psykiatri, Sveriges Läkarförbund, fr.o.m. 2020-09-25
Expert : Peter Salmi, utredare, Socialstyrelsen, fr.o.m. 2020-09-25
Expert : Ann-Kristin Sandberg, förbundsordförande, Riksförbundet Attention, fr.o.m. 2020-09-25
Expert : Jenny Telander, biträdande enhetschef, fr.o.m. 2021-01-01
Expert : Sara Wallhed Finn, legitimerad psykolog, Psykologförbundet, fr.o.m. 2020-09-25
Sekreterare : Maria Branting, utredare, fr.o.m. 2020-09-15
Sekreterare : Ewa Gustafsson, f.d. kansliråd, fr.o.m. 2020-07-01
Sekreterare : Linda Hindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-08-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om en sammanhållen god och nära vård för barn och unga (S 2019:05) [ Avslutad 2021 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om en sammanhållen god och nära vård för barn och unga (S 2019:05)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-12-02
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:93
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 1 oktober 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Peter Almgren, barnläkare, fr.o.m. 2020-01-15 t.o.m. 2021-10-06
Sakkunnig : Kalle Brandstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-11-14
Sakkunnig : Christopher Carlson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-29
Sakkunnig : Maj Fagerlund, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-05-01
Sakkunnig : Hedvig Feltelius, kansliråd, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2020-09-06
Sakkunnig : Linda Hindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2020-09-30
Sakkunnig : Nela Lalouni, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-03-01 t.o.m. 2021-05-08
Sakkunnig : Andrea Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2020-11-13
Sakkunnig : Tom Nilstierna, ämnesråd, fr.o.m. 2021-03-01
Sakkunnig : Malin Nylén Bolinder, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-01-21
Sakkunnig : Sara Tunlid, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-05-10
Sakkunnig : Marie Törn, kansliråd, fr.o.m. 2020-09-07
Sakkunnig : Jessika Yin, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2020-10-19
Expert : Rosita Claesson Wigand, utredare, fr.o.m. 2020-03-19
Expert : Anders Feijer, enhetschef, fr.o.m. 2020-03-19
Expert : Camilla Holmqvist, kommundirektör, fr.o.m. 2020-04-14
Expert : Magnus Jägerskog, generalsekreterare, fr.o.m. 2020-03-19
Expert : Charlotta Larsdotter, direktör, fr.o.m. 2020-07-06
Expert : Timmy Larsson, undervisningsråd, fr.o.m. 2020-03-19
Expert : Tyra Warfvinge, handläggare, fr.o.m. 2020-03-19
Senior rådgivare : Göran Stiernstedt, läkare, fr.o.m. 2020-04-01
Sekreterare : Frida Bjurström, strateg, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2021-10-06
Sekreterare : Sandra Creutz, utredare, fr.o.m. 2020-02-10
Sekreterare : Niklas Eklöf, digital strateg, fr.o.m. 2020-04-01
Sekreterare : Caroline Elgan Elgan, jurist, fr.o.m. 2020-02-19
Sekreterare : Klara Granat, kansliråd, fr.o.m. 2020-02-01 t.o.m. 2021-10-06
Sekreterare : Cecilia Ivarsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2021-05-01 t.o.m. 2021-10-06
Sekreterare : Ylva Malmquist, utredare, fr.o.m. 2020-12-01
Sekreterare : Antonia Reuter, psykolog, fr.o.m. 2020-12-01
Sekreterare : Nadja Zandpour, jurist, fr.o.m. 2021-01-11 t.o.m. 2021-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2019:93 En sammanhållen god och nära vård för barn och unga [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om specialistsjuksköterskeutbildning och vissa andra hälso- och sjukvårdsutbildningar (U 2017:08) [ Avslutad 2018 ] [ Expert ]
Utredningen om specialistsjuksköterskeutbildning och vissa andra hälso- och sjukvårdsutbildningar (U 2017:08)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-07-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:86
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:77 Framtidens specialistsjuksköterska - ny roll, nya möjligheter
Medverkande :
Särskild utredare : Kenth Nauclér, konsult, fr.o.m. 2017-09-15 t.o.m. 2018-11-01
Expert : Malin Bolinder, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-26 t.o.m. 2017-11-21
Expert : Lotta Christofferson, utredare, fr.o.m. 2017-10-26 t.o.m. 2018-03-18
Expert : Lisa Davidsson, handläggare, fr.o.m. 2018-03-19 t.o.m. 2018-11-01
Expert : Tomas Egeltoft, utredare, fr.o.m. 2017-10-26 t.o.m. 2018-11-01
Expert : Therese Falén, utredare, fr.o.m. 2017-10-26 t.o.m. 2018-06-18
Expert : Ulla Falk, förbundsombudsman, fr.o.m. 2017-10-26 t.o.m. 2018-11-01
Expert : Isabell Fridh, universitetslektor, fr.o.m. 2017-10-26 t.o.m. 2018-11-01
Expert : Linda Hindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-26 t.o.m. 2018-03-18
Expert : Anna Humble, enhetschef, fr.o.m. 2017-10-26 t.o.m. 2018-11-01
Expert : Hossein Kamali, utredare, fr.o.m. 2018-06-19 t.o.m. 2018-11-01
Expert : Lisa Midlert, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-11-22 t.o.m. 2018-11-01
Expert : Nela Söder, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-03-19 t.o.m. 2018-11-01
Expert : Ann-Charlotte Wallin, ämnesråd, fr.o.m. 2017-10-26 t.o.m. 2018-11-01
Huvudsekreterare : Malin Bolinder, fr.o.m. 2017-11-22 t.o.m. 2018-11-15
Sekreterare : John-Erik Berqvist, skyddshandläggare, fr.o.m. 2018-06-15 t.o.m. 2018-10-31
Sekreterare : Charlotte Elam, utredare, fr.o.m. 2017-09-15 t.o.m. 2018-03-04
Sekreterare : Margitta Fröberg, senior jurist, fr.o.m. 2017-12-05 t.o.m. 2018-11-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:77 Framtidens specialistsjuksköterska – ny roll, nya möjligheter [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Samordnad utveckling för god och nära vård (S 2017:01) [ Avslutad 2021 ] [ Sakkunnig ]
Samordnad utveckling för god och nära vård (S 2017:01)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-03-02
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:24, dir. 2017:97, dir. 2018:90 och dir. 2019:49
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm, tel. 08-405 31 45 (andersson). webbplats: sou.gov.se/godochnaravard
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete i slutet av januari 2021.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:53 God och nära vård. En gemensam färdplan och målbild
SOU 2018:39 God och nära vård. En primärvårdsreform
SOU 2019:29 God och nära vård. Vård i samverkan
SOU 2020:19 God och nära vård.En reform för ett hållbart hälso- och sjukvårdssystem
Medverkande :
Särskild utredare : Anna Nergårdh, chefsläkare, fr.o.m. 2017-03-06 t.o.m. 2021-01-31
Sakkunnig : Malin Bolinder, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-11-01 t.o.m. 2017-11-27
Sakkunnig : Anna Brooks, kansliråd, fr.o.m. 2017-11-01 t.o.m. 2018-09-10
Sakkunnig : Anna Dahlin, kansliråd, fr.o.m. 2018-09-11 t.o.m. 2019-09-12
Sakkunnig : Fredrik Friberg, kansliråd, fr.o.m. 2017-11-01 t.o.m. 2019-03-26
Sakkunnig : Anna Gralberg, kansliråd, fr.o.m. 2018-09-11 t.o.m. 2020-06-21
Sakkunnig : Linda Hindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-12 t.o.m. 2020-08-25
Sakkunnig : Andrea Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-08-26
Sakkunnig : Sverker Lönnerholm, ämnesråd, fr.o.m. 2019-03-27
Sakkunnig : Lisa Midlert, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-11-28
Sakkunnig : Elin Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-11-01 t.o.m. 2018-09-10
Sakkunnig : Elin Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-02-21 t.o.m. 2019-10-09
Sakkunnig : Elin Sundberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-11 t.o.m. 2019-02-20
Sakkunnig : Elin Sundberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-10-10
Sakkunnig : Nina Viberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-11-01 t.o.m. 2018-09-10
Sakkunnig : Petra Zetterberg Ferngren, ämnesråd, fr.o.m. 2019-09-13 t.o.m. 2020-03-11
Expert : Peter Berggren, allmänläkare, fr.o.m. 2017-11-01
Expert : Niklas Eklöf, digital strateg, fr.o.m. 2017-11-01 t.o.m. 2018-10-28
Expert : Kristina Fridensköld, avdelningschef, fr.o.m. 2018-10-29 t.o.m. 2019-12-04
Expert : Anders Gustafson, representant för Funktionsrätt Sverige, fr.o.m. 2017-11-01
Expert : Hanna Lundstedt, distriktssköterska, fr.o.m. 2017-11-01
Expert : Niklas Långström, medicinskt sakkunnig, fr.o.m. 2020-03-12
Expert : Lisbeth Löpare Johansson, samordnare, fr.o.m. 2020-05-14
Expert : Iréne Nilsson Carlsson, folkhälsoråd, fr.o.m. 2017-11-01
Expert : Torill Skaar Magnusson, förvaltningschef, fr.o.m. 2019-09-13
Expert : Emma Spak, samordnare Nära vård, fr.o.m. 2017-11-01 t.o.m. 2020-05-13
Expert : Susanne Söderberg, samverkanschef, fr.o.m. 2019-09-13
Expert : Karl Torring, verksamhetschef, fr.o.m. 2020-03-12
Expert : Annemieke Ålenius, avdelningschef, fr.o.m. 2019-12-05
Anna-Lena Sörenson, led. av riksdagen /S, t.o.m. 2018-10-02
Kristina Nilsson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2018-10-24
Jessica Rydell, landstingsråd MP, Region Kalmar, t.o.m. 2020-09-03
Susanne Nordling, landstingsråd MP, Region Stockholm, fr.o.m. 2020-09-04
Linda Fleetwood, landstingsråd V, landstinget i Kalmar län
Cecilia Waltersson Grönvall, led. av riksdagen /M
Christer Jonsson, landstingsråd C, landstinget i Kalmar län
Barbro Westerholm, led. av riksdagen /L
Emma Henriksson, led. av riksdagen /KD
Per Ramhorn, led. av riksdagen /SD
Sekreterare : Louise Andersson, kansliråd, fr.o.m. 2017-03-03
Sekreterare : Anna-Klara Brage, jur.kand., fr.o.m. 2019-01-28
Sekreterare : Niklas Eklöf, digital strateg, fr.o.m. 2018-10-22 t.o.m. 2020-04-01
Sekreterare : Caroline-Olivia Elgán, jur kand, fr.o.m. 2019-09-01 t.o.m. 2020-03-03
Sekreterare : Malin Lundberg, jurist, fr.o.m. 2017-10-11 t.o.m. 2019-03-31
Sekreterare : Max Printz, fil.kand., fr.o.m. 2019-11-06 t.o.m. 2020-01-31
Sekreterare : Max Printz, fil.kand., fr.o.m. 2020-02-01 t.o.m. 2020-03-01
Sekreterare : Max Printz, fil.kand., fr.o.m. 2020-03-02 t.o.m. 2020-03-31
Sekreterare : Karin Träff Nordström, allmänläkare, fr.o.m. 2017-10-02 t.o.m. 2018-06-30
Sekreterare : Marie Öberg Lindevall, civilekonom, fr.o.m. 2017-10-02 t.o.m. 2018-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om elevers möjligheter att nå kunskapskraven (U 2017:07) [ Avslutad 2021 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om elevers möjligheter att nå kunskapskraven (U 2017:07)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-07-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:88, dir. 2018:33, dir. 2018:58, dir. 2019:38 och dir. 2020:18
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 28 februari 2021.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:42 En annan möjlighet till särskilt stöd. Reglering av kommunala resursskolor
Medverkande :
Särskild utredare : Greger Bååth, f.d. generalsekreterare, fr.o.m. 2018-03-14 t.o.m. 2018-06-01
Särskild utredare : Kerstin Hultgren, ämnesråd, fr.o.m. 2018-06-02 t.o.m. 2019-06-30
Särskild utredare : Åsa Karle, utredare, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2018-01-31
Särskild utredare : Tommy Lagergren, bitr. generaldirektör, fr.o.m. 2019-12-11
Sakkunnig : Erik Adell Hellström, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-03-26 t.o.m. 2019-09-30
Sakkunnig : Fredrik Ahlén, M departementssekreterare, fr.o.m. 2019-10-01
Sakkunnig : Saskia Bodin, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-03-26 t.o.m. 2020-09-08
Sakkunnig : Leif Eriksson, J departementssekreterare, fr.o.m. 2019-03-26
Sakkunnig : Per Eriksson, G ämnesråd, fr.o.m. 2019-03-26
Sakkunnig : Josefine Gustafsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-03-26 t.o.m. 2020-09-08
Sakkunnig : Ullalena Haeggman, kansliråd, fr.o.m. 2019-03-26 t.o.m. 2020-05-11
Sakkunnig : Andreas Hermansson, kansliråd, fr.o.m. 2020-09-09
Sakkunnig : Linda Hindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-05-12 t.o.m. 2020-09-29
Sakkunnig : Andrea Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-09-30
Sakkunnig : Cristina Pontis, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-03-26 t.o.m. 2020-03-09
Sakkunnig : Christina Velander, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-09-09
Sakkunnig : Marie Törn, kansliråd, fr.o.m. 2020-03-10
Sakkunnig : Hugo Wester, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-03-26 t.o.m. 2019-09-30
Expert : Lena Adamson, direktör, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2018-01-31
Expert : Erik Adell Hellström, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-08-15 t.o.m. 2019-03-25
Expert : Erik André, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2018-04-01
Expert : Elin Bengtsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2019-02-20
Expert : Joakim Blomberg, enhetschef, fr.o.m. 2017-10-31
Expert : Saskia Bodin, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-02-21 t.o.m. 2019-03-25
Expert : Greger Bååth, tidigare generaldirektör, fr.o.m. 2018-06-02
Expert : Kristina Dahlberg, undervisningsråd, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2020-03-05
Expert : Leif Eriksson, J departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-03-25
Expert : Per Eriksson, G ämnesråd, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2019-03-25
Expert : Carl-Erik Flodmark, medicinskt sakkunnig, fr.o.m. 2018-08-15
Expert : Anna-Lena Gard, rådgivare, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2018-09-24
Expert : Josefine Gustavsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2019-03-25
Expert : Ullalena Haeggman, kansliråd, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2019-03-25
Expert : Elisabeth Högberg, samordnare, fr.o.m. 2018-09-25
Expert : Marie Israelsson, undervisningsråd, fr.o.m. 2020-03-10
Expert : Niclas Järvklo, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-31
Expert : Ulrika Lundqvist, enhetschef, fr.o.m. 2018-03-01
Expert : Cristina Pontis, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-06-02 t.o.m. 2019-03-25
Expert : Anna-Lena Sjölund, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2018-08-14
Expert : Marie Törn, kansliråd, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2018-04-01
Expert : Eva Wallberg, kanslichef, fr.o.m. 2018-05-22
Expert : Hugo Wester, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2019-03-25
Expert : Niclas Westin, enhetschef, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2018-02-28
Expert : Susanne Zetterquist, utredare, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2018-08-14
Huvudsekreterare : Karin Moberg, kansliråd, fr.o.m. 2019-12-19
Sekreterare : Nadia Boussaid Pettersson, jurist, fr.o.m. 2017-11-27 t.o.m. 2018-03-11
Sekreterare : Åsa Ernestam, utredare, fr.o.m. 2020-01-27
Sekreterare : Jan Käll, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-04-18
Sekreterare : Cecilia von Otter, utredare, fr.o.m. 2020-01-25
Sekreterare : Kajsa Thunholm, regionkommunikatör, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2018-01-31
Sekreterare : Marie Törn, fr.o.m. 2018-04-02 t.o.m. 2019-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Att vända frånvaro till närvaro – en utredning om problematisk elevfrånvaro (U 2015:11) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
Att vända frånvaro till närvaro - en utredning om problematisk elevfrånvaro (U 2015:11)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-11-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:119 och dir. 2016:50
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:94 Saknad! Uppmärksamma elevers frånvaro och agera
Medverkande :
Särskild utredare : Malin Gren Landell, fr.o.m. 2015-11-20 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Hedvig Feltelius, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-01-26 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Linda Hindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-09-22 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Marie Törn, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-01-26 t.o.m. 2016-12-30
Sekreterare : Staffan Engström, fr.o.m. 2016-03-01 t.o.m. 2016-06-30
Sekreterare : Annika Haglund, fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2016-12-30
Sekreterare : Fredrik Simonsson, fr.o.m. 2016-01-18 t.o.m. 2016-06-06
Sekreterare : Anna Sundborg, fr.o.m. 2016-08-22 t.o.m. 2016-12-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:94 Saknad! Uppmärksamma elevers frånvaro och agera [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Valideringsdelegationen 2015–2019 (U 2015:10) [ Avslutad 2019 ] [ Sakkunnig ]
Valideringsdelegationen 2015–2019 (U 2015:10)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-11-19
Direktiv för delegationen, se dir. 2015:120 och dir. 2018:101
Lokal : Garnisonen, 103 33 Stockholm
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:18 En nationell strategi för validering
SOU 2018:29 Validering i högskolan - för tillgodoräknande och livslångt lärande
SOU 2019:69 Validering – för kompetensförhöjning och livslångt lärande
Medverkande :
Ordförande : Anders Ferbe, fr.o.m. 2018-01-18 t.o.m. 2019-12-30
Ordförande : Jonas Milton, fr.o.m. 2015-11-19 t.o.m. 2017-09-05
Ledamot : Mats Andersson, nationell samordnare, fr.o.m. 2018-02-13 t.o.m. 2018-07-31
Ledamot : Jeanette Arbetsförmedlingen Azinovic, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-02-13
Ledamot : Anders Sveriges Kommuner Barane, och Regioner, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Chamilla Bohman, enhetschef, fr.o.m. 2019-03-19 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Tim Tillväxtverket Brooks, fr.o.m. 2017-11-09 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Anna Tillväxtverket Bünger, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2017-11-08
Ledamot : Linda Daugaard, enhetschef, fr.o.m. 2019-02-14 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Geoff Erici, undervisningsråd, fr.o.m. 2019-09-01 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Johan Svenska Kommunalarbetareförbundet Ingelskog, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-03-18
Ledamot : Malin Universitets- Jönsson, och högskolerådet, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Anna Myndigheten Kahlson, för yrkeshögskolan, fr.o.m. 2016-11-28 t.o.m. 2017-05-31
Ledamot : Josefine IF Metall Larsson, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : David Statens Lundgren, skolverk, fr.o.m. 2017-01-17 t.o.m. 2019-03-31
Ledamot : Jesper Unionen Lundholm, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Christian Jusek Lövgren, fr.o.m. 2016-12-01 t.o.m. 2017-10-31
Ledamot : Lars Svenska ESF-rådet Lööw, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2018-02-12
Ledamot : Torgny Martinsson, expert för kompetensförsörjning, fr.o.m. 2018-09-04 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Hans Millmark, samordnare, fr.o.m. 2018-09-14 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Marina Visita Nilsson, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2016-06-14
Ledamot : Maria Teknikföretagen Rosendahl, fr.o.m. 2019-01-01 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Svante Statens Sandell, skolverk, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2017-01-16
Ledamot : Svante Sandell, undervisningsråd, fr.o.m. 2019-04-01 t.o.m. 2019-08-31
Ledamot : Maria Steinbach Lindgren, utredare, fr.o.m. 2018-06-01 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Erika Myndigheten Svanström, för yrkeshögskolan, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2016-11-27
Ledamot : Charlotte Jusek Tarschys, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2016-11-30
Ledamot : Charlotte Jusek Tarschys, fr.o.m. 2018-01-25 t.o.m. 2019-10-31
Ledamot : Peter Visita Thomelius, fr.o.m. 2016-06-15 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Fredrik Almega Voltaire, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Amelie Teknikföretagen von Zweigbergk, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2018-09-03
Sakkunnig : Helena Gymnasie-och Asp, vuxenutbildningsenheten/ U, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-08-31
Sakkunnig : Anna Beijmo, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-09-01
Sakkunnig : Lotta Bodelius, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-02-27
Sakkunnig : Emma Cars, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2017-08-31
Sakkunnig : Emma Cars, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2018-11-29
Sakkunnig : Karin Edholm, kansliråd, fr.o.m. 2016-09-01 t.o.m. 2017-02-08
Sakkunnig : Nina Gustafsson Åberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-09-22
Sakkunnig : Love Hansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2018-05-31
Sakkunnig : Maria Arbetsmarknadsenheten/ Hansson, A, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2018-10-08
Sakkunnig : Christina Hassel, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-09 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Linda Hindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-05-09 t.o.m. 2017-10-04
Sakkunnig : Drazenko Jozic, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-02-28 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Roger Karlsson, rättssekretariatet Utbildningsdepartementet, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Sakkunnig : Carl-Johan Enheten Klint, för regional tillväxt och EU:s sammanhållningspolitik/ N, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Jennie Larsson, K departementssekreterare, fr.o.m. 2019-09-23 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Carina Lindén, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-30 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Lina Budgetavdelningen/ Fi Lundblad, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-19
Sakkunnig : Helena Universitets- Mähler Lejon, och högskoleenheten/ U, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2018-08-30
Sakkunnig : Maria Enheten Nilsson, för folkhälsa och sjukvård/ S, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-05-08
Sakkunnig : Per Anders Nilsson Strandberg, kansliråd, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Emil Integrationsenheten/ Plisch, A, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2019-09-01
Sakkunnig : Malin Winbladh, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-30 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Kenneth Abrahamsson, professor, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Jacob Sveriges Adamowicz, förenade studentkårer (SFS), fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Mikaela Svenskt Almerud, näringsliv, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Anneli Högskolan Dalarna Andersson, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Maria Malmö Andersson, högskola, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Per Andersson, professor, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Anders Region Skåne Axelsson, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Annika Berkland, rådgivare, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-03-31
Expert : Maria Bernhardsen, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Zenita Vård- Cider, och omsorgscollege, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Zenita Cider, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Björn Validering Väst Dufva Hellsten, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Björn Dufva Hellsten, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Samuel TCO Engblom, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Ingegerd Skärteknikcentrum Sverige AB Green, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2106-12-30
Expert : Ingegerd Green, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Tarmo Lunds Haavisto, universitet och ledamot i expertgruppen för studieadministrativa, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Martin Högskolan Väst Hellström, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Pernilla Göteborgs Hultberg, universitet, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Katarina KTH Jonsson Berglund, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Anna Kahlson, handläggare, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Linda Linnéuniversitetet Leonhardt, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Anna-Karin Umeå Lidström Persson, universitet, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Christian SACO Lövgren, fr.o.m. 2018-01-25 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Eva Nordlund, senior rådgivare, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : , Oscarsson, Eva SACO (avliden december 2017), fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Lena DalaWux Palm Eriksson, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Kersti Raustorp, rådgivare, fr.o.m. 2019-05-27 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Pär Myndigheten Sellberg, för yrkeshögskolan, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Maria Myndigheten Steinbach Lindgren, för yrkeshögskolan, fr.o.m. 2017-08-15 t.o.m. 2018-05-31
Expert : Caroline Trygghetsfonden TSL Söder, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Caroline Söder, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Agneta Folkbildningsrådet Wallin, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Sekreterare : Helena Asp, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-01 t.o.m. 2020-01-13
Sekreterare : Nadja Ben Ammar, kommunikatör, fr.o.m. 2018-03-27 t.o.m. 2020-01-13
Sekreterare : Karl Berg, fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2017-05-14
Sekreterare : Josefin Claesson, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2018-03-15
Sekreterare : Karin Hagaeus, extra åklagare, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2019-12-31
Sekreterare : André Hesselbäck, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2018-03-31
Sekreterare : Anna Kahlson, fr.o.m. 2017-06-01 t.o.m. 2018-04-30
Sekreterare : Elin Landell, kanslichef, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2020-01-31
Sekreterare : Emma Svennerstam, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Skönhetsutredningen (S 2014:12) [ Avslutad 2015 ] [ Sakkunnig ]
Skönhetsutredningen (S 2014:12)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-04-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:61
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:100 Kroppsbehandlingar. Åtgärder för ett stärkt konsumentskydd
Medverkande :
Särskild utredare : Eva Nilsson Bågenholm, specialistläkare, fr.o.m. 2014-05-19
Sakkunnig : Rebecca Heinemann, kansliråd, fr.o.m. 2015-02-05
Sakkunnig : Linda Hindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-02-05
Expert : Anders Alexandersson, jurist, fr.o.m. 2015-02-05
Expert : Tesi Aschan, jurist, fr.o.m. 2015-02-05
Expert : Peter Franzén, leg. tandläkare, fr.o.m. 2015-02-05
Expert : Carina Gamborg, ordförande, fr.o.m. 2015-02-05
Expert : Johan Gulliksson, utredare, fr.o.m. 2015-02-05
Expert : Annica Joensuu, ordförande, fr.o.m. 2015-02-05
Expert : Olle Olsson, handläggare, fr.o.m. 2015-02-05
Expert : Ulf Samuelson, leg. tandläkare, fr.o.m. 2015-02-05
Expert : Catarina Wallman, leg.tandläkare, fr.o.m. 2015-02-05
Expert : Maria Wiezell, jurist, fr.o.m. 2015-02-22
Expert : Susanne Zakrisson, enhetschef, fr.o.m. 2015-02-05
Sekreterare : Åsa Dahlström, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-11-30
Sekreterare : Johanna Hedström, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:100 Kroppsbehandlingar – Åtgärder för ett stärkt konsumentskydd [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman