Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Christina Hassel

Sök kontaktuppgifter till Christina Hassel på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Christina Hassel

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Christina Hassel medverkat i ( 9 st. ):

Försöksverksamhetskommittén (Fi 2021:09) [ Pågående ] [ Sakkunnig ]
Försöksverksamhetskommittén (Fi 2021:09)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2021-11-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2021:110
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 14 december 2023.
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Teljebäck, ordförande, fr.o.m. 2021-11-03
Sakkunnig : Li Björk Dronjak, departementssekreterare, fr.o.m. 2022-05-20
Sakkunnig : Christina Hassel, departementssekreterare, fr.o.m. 2022-02-24
Sakkunnig : Andreas Hermansson, kansliråd, fr.o.m. 2022-02-04
Sakkunnig : Peter Håkansson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2022-02-04
Sakkunnig : Christian Magnusson, departementssekreterare, fr.o.m. 2022-02-04 t.o.m. 2022-02-23
Sakkunnig : Carl Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2022-02-04 t.o.m. 2022-04-07
Sakkunnig : Erika Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2022-02-04
Sakkunnig : Jenny Wada, departementssekreterare, fr.o.m. 2022-02-04
Sakkunnig : Anna Weinholt, kansliråd, fr.o.m. 2022-04-08
Sakkunnig : Karl Westberg, kansliråd, fr.o.m. 2022-06-02
Sakkunnig : Ylva Wide, departementssekreterare, fr.o.m. 2022-02-04
Expert : Björn Kullander, handläggare, fr.o.m. 2022-02-04
Huvudsekreterare : Cristina Eriksson Stephanson, föredragande i riksdagen, fr.o.m. 2022-01-01
Sekreterare : Susanne Widding-Gidlund, rättslig expert, fr.o.m. 2021-12-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2021:110 Försöksverksamhet i kommuner och regioner [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om sfi-peng till utbildningsanordnare (U 2020:08) [ Avslutad 2022 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om sfi-peng till utbildningsanordnare (U 2020:08)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-12-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:138 och 2021:85
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 31 mars 2022.
Medverkande :
Särskild utredare : Björn Tyrefors, docent, fr.o.m. 2020-12-18
Sakkunnig : Josefin Claesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-04-27
Sakkunnig : Christina Hassel, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-04-27
Sakkunnig : Andreas Hermansson, kansliråd, fr.o.m. 2021-04-27
Expert : Tobias Fannkvist, utredare, fr.o.m. 2021-04-27
Expert : Jussi Koreila, verksamhetschef, fr.o.m. 2021-04-27
Expert : Riikka Tilja, undervisningsråd, fr.o.m. 2021-04-27
Sekreterare : Lisa Ahlström, jurist, fr.o.m. 2021-03-15
Sekreterare : Isabella Enbågen, projektledare, fr.o.m. 2021-04-01
Sekreterare : Maria Rydell, t.f. rektor, fr.o.m. 2021-09-27
Sekreterare : Robert Östling, universitetslektor, fr.o.m. 2021-05-04 t.o.m. 2021-09-03
Sekreterare : Robert Östling, universitetslektor, fr.o.m. 2021-09-04 t.o.m. 2021-10-03
Sekreterare : Robert Östling, universitetslektor, fr.o.m. 2021-11-16 t.o.m. 2021-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2022:17 En modell för att mäta och belöna progression inom sfi [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om ett mer konkurrenskraftigt system för stöd vid korttidsarbete (Fi 2018:01) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Utredningen om ett mer konkurrenskraftigt system för stöd vid korttidsarbete (Fi 2018:01)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-02-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:5, dir. 2018:49 och dir. 2018:109
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:66 Ett mer konkurrenskraftigt system för stöd vid korttidsarbete
SOU 2019:10 Stöd för validering eller kompetensåtgärder i samband med korttidsarbete
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Ferbe, f.d. förbundsordförande, fr.o.m. 2018-02-15 t.o.m. 2019-02-17
Expert : Charlotta Carlberg, ämnesråd, fr.o.m. 2018-03-23 t.o.m. 2018-09-03
Expert : Darko Davidovic, förbundsjurist, fr.o.m. 2018-03-23 t.o.m. 2018-09-03
Expert : Andreas Edenman, chefsjurist, fr.o.m. 2018-03-23 t.o.m. 2018-09-03
Expert : Fredrik Gunnarsson, rådgivare, fr.o.m. 2018-09-04 t.o.m. 2019-02-17
Expert : Christina Hassel, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-03-23 t.o.m. 2019-02-17
Expert : Iida Häkkinen Skans, utredare, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-02-17
Expert : Johan Höij, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-03-23 t.o.m. 2019-02-17
Expert : Susanna Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-03-23 t.o.m. 2019-02-17
Expert : Anna Kahlson, utredare, fr.o.m. 2018-09-04 t.o.m. 2019-02-17
Expert : Mats Kinnwall, chefsekonom, fr.o.m. 2018-03-23 t.o.m. 2018-09-03
Expert : Josefin Larsson, utredare, fr.o.m. 2018-09-04 t.o.m. 2019-02-17
Expert : Jesper Lundholm, utredare, fr.o.m. 2018-03-23 t.o.m. 2019-02-17
Expert : Ann-Sofie Mattsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-03-23 t.o.m. 2019-02-17
Expert : Patrick Möllerström, utredare, fr.o.m. 2018-09-04 t.o.m. 2019-02-17
Expert : Maria Rosendahl, enhetschef, fr.o.m. 2018-09-04 t.o.m. 2019-02-17
Expert : Marie Römpötti, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-04 t.o.m. 2019-02-17
Expert : Erica Sjölander, kanslichef, fr.o.m. 2018-03-23 t.o.m. 2019-02-17
Expert : Robert Tenselius, ekonom, fr.o.m. 2018-09-04 t.o.m. 2019-02-17
Expert : John Wahlstedt, arbetsrättschef, fr.o.m. 2018-03-23 t.o.m. 2018-09-03
Expert : Anna Westlund, ekonom, fr.o.m. 2018-03-23 t.o.m. 2018-10-08
Expert : Fredrik Vogel, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-03-23 t.o.m. 2019-02-17
Expert : Johnny Zetterberg, docent, fr.o.m. 2018-03-23 t.o.m. 2019-02-17
Huvudsekreterare : Ingrid Strömberg, ekonom, fr.o.m. 2018-02-15 t.o.m. 2018-08-19
Sekreterare : Tomas Lindell, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2018-04-16 t.o.m. 2019-02-24
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Styrutredningen för funktionshinderspolitiken (S 2017:09) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Styrutredningen för funktionshinderspolitiken (S 2017:09)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-12-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:133 och dir. 2018:115
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:23 Styrkraft i funktionshinderspolitiken
Medverkande :
Särskild utredare : Martin Olauzon, utredare, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2019-05-07
Expert : Sophie Ahlstrand, kansliråd, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-01-29
Expert : Ingrid Birgersson, jurist, fr.o.m. 2019-01-30 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Vanessa Bonsib, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-01-29
Expert : Anna Bruce, forskare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Kenneth Eliasson, utredare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Helena Hagelroth, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Christina Hassel, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Per-Olof Hedvall, docent, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Anders Hektor, kansliråd, fr.o.m. 2018-09-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Jeanette Jarmlinger, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-03-18 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Annika Järemo, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Amanda Lindberg, styrelseordförande, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Frida Nannesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-01-29
Expert : Lars Nilsson, kansliråd, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Lena Olofsson Warstrand, ämnesråd, fr.o.m. 2019-01-30 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Martin Qvist, filosofie doktor, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Elena Roksmann, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Anna Schölin, kansliråd, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Linda Svanhed, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-03-17
Expert : Anna Thomsson, handläggare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Elisabeth Wallenius, ordförande, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Sofia Wennberg di Gasper, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2018-09-02
Expert : Lisa Widén, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2018-09-02
Expert : Karl-Oskar Öhman, utredare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-04-30
Sekreterare : Anders Berg, revisionsdirektör, fr.o.m. 2018-03-01 t.o.m. 2019-05-07
Sekreterare : Malin Gedda, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-03-29 t.o.m. 2018-04-17
Sekreterare : Hanna Åkesson, samordnare, fr.o.m. 2018-04-23 t.o.m. 2019-05-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:23 Styrkraft i funktionshinderspolitiken [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Komvuxutredningen (U 2017:01) [ Avslutad 2018 ] [ Sakkunnig ]
Komvuxutredningen (U 2017:01)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-02-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:21 och dir. 2017:125
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:71 En andra och en annan chans - ett komvux i tiden
Medverkande :
Särskild utredare : Roger Mörtvik, f.d. statssekreterare, fr.o.m. 2017-02-16 t.o.m. 2018-09-03
Sakkunnig : Amelie Andersson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-14 t.o.m. 2018-08-31
Sakkunnig : Emma Cars, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-04-20 t.o.m. 2018-08-31
Sakkunnig : Josefine Gustavsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-04-20 t.o.m. 2018-08-31
Sakkunnig : Christina Hassel, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-04-20 t.o.m. 2018-08-31
Sakkunnig : Stefan Holmgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-04-20 t.o.m. 2017-07-28
Sakkunnig : Kristina Lindström, ämnesråd, fr.o.m. 2017-04-20 t.o.m. 2018-08-31
Sakkunnig : Åsa Rurling, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-04-20 t.o.m. 2018-08-31
Expert : Björn Andersson, utredare, fr.o.m. 2017-04-20 t.o.m. 2017-08-31
Expert : Kristina Cunningham, utredare, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2018-08-31
Expert : Kenneth Drougge, avdelningschef, fr.o.m. 2017-04-20 t.o.m. 2018-08-31
Expert : Jan Lindblom, undervisningsråd, fr.o.m. 2017-04-20 t.o.m. 2018-08-31
Sekreterare : Mikael Andersson, fr.o.m. 2017-03-09 t.o.m. 2018-09-03
Sekreterare : Isabella Enbågen, fr.o.m. 2017-04-10 t.o.m. 2018-09-03
Sekreterare : Camilla Lööw Lundin, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-09-03
Sekreterare : Mona Siösteen, fr.o.m. 2017-03-09 t.o.m. 2018-09-03
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2017:21 En väl anpassad vuxenutbildning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2017:125 Tilläggsdirektiv till Komvuxutredningen (U 2017:01) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:71 En andra och en annan chans – ett komvux i tiden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Arbetsmarknadsutredningen (A 2016:03) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Arbetsmarknadsutredningen (A 2016:03)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-06-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:56 och dir. 2017:71
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 35 09 (Grafeuille)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:82 Vägledning för framtidens arbetsmarknad
SOU 2019:03 Effektivt, tydligt och träffsäkert - Det statliga åtagandet för framtida arbetsmarknad
Medverkande :
Särskild utredare : Cecilia Fahlberg Pihlgren, fr.o.m. 2016-06-22 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Christer Bergqvist, verksamhetschef, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-01
Expert : Anna-Carin Bylund, bitr. generalsekreterare, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Petra Capelle, kansliråd, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2017-02-02
Expert : Petra Capelle, kansliråd, fr.o.m. 2017-05-15 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Magnus Engberg, områdeschef, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Håkan Eriksson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Américo Fernandez, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Christina Hassel, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Vivi Jacobson-Libietis, utredare, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Jonas Jarefors, kansliråd, fr.o.m. 2017-02-03 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Henrik Jonsson, kansliråd, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Malin Jönsson, utredare, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Maria Karanta, utredare, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Carl-Johan Klint, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Anders Larsson, enhetschef, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Staffan Nilsson, utredare, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Eva Nordlund, senior rådgivare, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Ulrika Sjöholm, upphandlingsjurist, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2018-05-17
Expert : Karin Stillerud, kansliråd, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Mårten Svensson Risdal, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2017-05-14
Expert : Annika Sundén, analysdirektör, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Martin Söderström, fil.dr., fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Niclas Wallentin, verksjurist, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Therese Wallqvister, analytiker, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Peter Wollberg, ämnesråd, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Huvudsekreterare : Soledad Grafeuille, fr.o.m. 2016-08-08 t.o.m. 2019-01-31
Sekreterare : Cathrine Carlberg, fr.o.m. 2017-09-13 t.o.m. 2019-01-31
Sekreterare : Carina Cronsioe, fr.o.m. 2016-10-01 t.o.m. 2017-08-31
Sekreterare : Josefin Edström, fr.o.m. 2017-08-07 t.o.m. 2019-01-31
Sekreterare : Elsa Engström, fr.o.m. 2016-12-01 t.o.m. 2019-01-31
Sekreterare : Louise Gerdemo Holmgren, fr.o.m. 2016-10-01 t.o.m. 2019-01-31
Sekreterare : Mia Löw, fr.o.m. 2016-12-01 t.o.m. 2017-06-30
Sekreterare : Fredrik Ribbing, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2019-01-31
Sekreterare : Ulrika Sjöholm, fr.o.m. 2018-05-18 t.o.m. 2019-01-31
Sekreterare : Mikael Vall, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2018-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om nationell kvalitetsplan för äldreomsorgen (S 2015:03) [ Avslutad 2017 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om nationell kvalitetsplan för äldreomsorgen (S 2015:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-06-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:72
Lokal : Karlavägen 100. Postadress: Garnisonen, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 31 22 (Axestam)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Underlagsrapport "Statliga stimulansåtgärder för att främja kvalitén i äldreomsorg" (juli 2016)
Underlagsrapport "Kvalitet i äldreomsorg ur ett anhörigperspektiv" (november 2016)
Underrapport Vem är den äldre? Äldrebilder i ett åldrande Sverige. (2017). Linköpings universitet.
SOU 2017:21 Läs mig! Nationell kvalitetsplan för vård och omsorg om äldre personer, Del och 2
Medverkande :
Särskild utredare : Susanne Rolfner Suvanto, leg. sjuksköterska och fil.mag., fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Erik Adell Hellström, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Sophie Ahlstrand, kansliråd, fr.o.m. 2016-02-16 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Carina Cronsioe, kansliråd, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2016-11-03
Sakkunnig : Stina Friberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-02-16 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Christina Hassel, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-04 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Madeleine Lahdo, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-02-16 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Monica Malmqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Marie Nordmarc, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2016-02-15
Expert : Greger Bengtsson, samordnare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Anders Bergh, utredare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Göran Bertilsson, projektledare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Raymond Dahlberg, utredare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Karin Eriksson, enhetschef, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Jean-Luc af Geijerstam, utredare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Tuomo Heiskala, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Helena Henningson, utredare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Ulrika Hägred, expert, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Sabina Joyau, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Jonas Karlsson, chefs- och ledarskapsstrateg, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Johan Larson, vice ordförande, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Ingela Månsson, styrelseledamot, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Mikael Nordberg, utredare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Gunvor Petersson, styrelseledamot, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Christina Rogestam, ordförande, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Jöran Rubensson, styrelseledamot, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Thomas Schneider, kvalitetschef, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Camilla Sköld, socialpolitisk chef, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Christina Tallberg, ordförande, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Anna Werkelin Ahlin, utredare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Mikael Dahlqvist, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Tord Fredriksen, led. i omvårdnadsnämnden /V, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Emma Henriksson, led. av riksdagen /KD, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Margareta Kjellin, B led. av riksdagen /M (avliden), fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Agneta Luttropp, ordförande i nämnden för personer med funktionsnedsättning och f.d. led av riksdagen /MP, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Rasmus Persson, f.d. kommunalråd /C, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Per Ramhorn, led. av riksdagen och vice gruppledare /SD, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Barbro Westerholm, led. av riksdagen /L, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Huvudsekreterare : Helena Axestam, fr.o.m. 2015-09-28 t.o.m. 2017-03-31
Sekreterare : Gert Alaby, fr.o.m. 2015-12-14 t.o.m. 2017-03-31
Sekreterare : Sayran Khayati, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2016-06-30
Sekreterare : Guy Lööv, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2017-03-31
Sekreterare : Merja Metell Suomalainen, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2017-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2015:72 Nationell kvalitetsplan för äldreomsorgen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Valideringsdelegationen 2015–2019 (U 2015:10) [ Avslutad 2019 ] [ Sakkunnig ]
Valideringsdelegationen 2015–2019 (U 2015:10)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-11-19
Direktiv för delegationen, se dir. 2015:120 och dir. 2018:101
Lokal : Garnisonen, 103 33 Stockholm
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:18 En nationell strategi för validering
SOU 2018:29 Validering i högskolan - för tillgodoräknande och livslångt lärande
SOU 2019:69 Validering – för kompetensförhöjning och livslångt lärande
Medverkande :
Ordförande : Anders Ferbe, fr.o.m. 2018-01-18 t.o.m. 2019-12-30
Ordförande : Jonas Milton, fr.o.m. 2015-11-19 t.o.m. 2017-09-05
Ledamot : Mats Andersson, nationell samordnare, fr.o.m. 2018-02-13 t.o.m. 2018-07-31
Ledamot : Jeanette Arbetsförmedlingen Azinovic, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-02-13
Ledamot : Anders Sveriges Kommuner Barane, och Regioner, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Chamilla Bohman, enhetschef, fr.o.m. 2019-03-19 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Tim Tillväxtverket Brooks, fr.o.m. 2017-11-09 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Anna Tillväxtverket Bünger, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2017-11-08
Ledamot : Linda Daugaard, enhetschef, fr.o.m. 2019-02-14 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Geoff Erici, undervisningsråd, fr.o.m. 2019-09-01 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Johan Svenska Kommunalarbetareförbundet Ingelskog, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-03-18
Ledamot : Malin Universitets- Jönsson, och högskolerådet, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Anna Myndigheten Kahlson, för yrkeshögskolan, fr.o.m. 2016-11-28 t.o.m. 2017-05-31
Ledamot : Josefine IF Metall Larsson, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : David Statens Lundgren, skolverk, fr.o.m. 2017-01-17 t.o.m. 2019-03-31
Ledamot : Jesper Unionen Lundholm, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Christian Jusek Lövgren, fr.o.m. 2016-12-01 t.o.m. 2017-10-31
Ledamot : Lars Svenska ESF-rådet Lööw, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2018-02-12
Ledamot : Torgny Martinsson, expert för kompetensförsörjning, fr.o.m. 2018-09-04 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Hans Millmark, samordnare, fr.o.m. 2018-09-14 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Marina Visita Nilsson, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2016-06-14
Ledamot : Maria Teknikföretagen Rosendahl, fr.o.m. 2019-01-01 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Svante Statens Sandell, skolverk, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2017-01-16
Ledamot : Svante Sandell, undervisningsråd, fr.o.m. 2019-04-01 t.o.m. 2019-08-31
Ledamot : Maria Steinbach Lindgren, utredare, fr.o.m. 2018-06-01 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Erika Myndigheten Svanström, för yrkeshögskolan, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2016-11-27
Ledamot : Charlotte Jusek Tarschys, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2016-11-30
Ledamot : Charlotte Jusek Tarschys, fr.o.m. 2018-01-25 t.o.m. 2019-10-31
Ledamot : Peter Visita Thomelius, fr.o.m. 2016-06-15 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Fredrik Almega Voltaire, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Amelie Teknikföretagen von Zweigbergk, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2018-09-03
Sakkunnig : Helena Gymnasie-och Asp, vuxenutbildningsenheten/ U, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-08-31
Sakkunnig : Anna Beijmo, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-09-01
Sakkunnig : Lotta Bodelius, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-02-27
Sakkunnig : Emma Cars, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2017-08-31
Sakkunnig : Emma Cars, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2018-11-29
Sakkunnig : Karin Edholm, kansliråd, fr.o.m. 2016-09-01 t.o.m. 2017-02-08
Sakkunnig : Nina Gustafsson Åberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-09-22
Sakkunnig : Love Hansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2018-05-31
Sakkunnig : Maria Arbetsmarknadsenheten/ Hansson, A, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2018-10-08
Sakkunnig : Christina Hassel, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-09 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Linda Hindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-05-09 t.o.m. 2017-10-04
Sakkunnig : Drazenko Jozic, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-02-28 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Roger Karlsson, rättssekretariatet Utbildningsdepartementet, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Sakkunnig : Carl-Johan Enheten Klint, för regional tillväxt och EU:s sammanhållningspolitik/ N, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Jennie Larsson, K departementssekreterare, fr.o.m. 2019-09-23 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Carina Lindén, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-30 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Lina Budgetavdelningen/ Fi Lundblad, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-19
Sakkunnig : Helena Universitets- Mähler Lejon, och högskoleenheten/ U, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2018-08-30
Sakkunnig : Maria Enheten Nilsson, för folkhälsa och sjukvård/ S, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-05-08
Sakkunnig : Per Anders Nilsson Strandberg, kansliråd, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Emil Integrationsenheten/ Plisch, A, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2019-09-01
Sakkunnig : Malin Winbladh, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-30 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Kenneth Abrahamsson, professor, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Jacob Sveriges Adamowicz, förenade studentkårer (SFS), fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Mikaela Svenskt Almerud, näringsliv, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Anneli Högskolan Dalarna Andersson, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Maria Malmö Andersson, högskola, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Per Andersson, professor, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Anders Region Skåne Axelsson, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Annika Berkland, rådgivare, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-03-31
Expert : Maria Bernhardsen, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Zenita Vård- Cider, och omsorgscollege, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Zenita Cider, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Björn Validering Väst Dufva Hellsten, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Björn Dufva Hellsten, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Samuel TCO Engblom, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Ingegerd Skärteknikcentrum Sverige AB Green, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2106-12-30
Expert : Ingegerd Green, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Tarmo Lunds Haavisto, universitet och ledamot i expertgruppen för studieadministrativa, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Martin Högskolan Väst Hellström, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Pernilla Göteborgs Hultberg, universitet, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Katarina KTH Jonsson Berglund, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Anna Kahlson, handläggare, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Linda Linnéuniversitetet Leonhardt, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Anna-Karin Umeå Lidström Persson, universitet, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Christian SACO Lövgren, fr.o.m. 2018-01-25 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Eva Nordlund, senior rådgivare, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : , Oscarsson, Eva SACO (avliden december 2017), fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Lena DalaWux Palm Eriksson, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Kersti Raustorp, rådgivare, fr.o.m. 2019-05-27 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Pär Myndigheten Sellberg, för yrkeshögskolan, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Maria Myndigheten Steinbach Lindgren, för yrkeshögskolan, fr.o.m. 2017-08-15 t.o.m. 2018-05-31
Expert : Caroline Trygghetsfonden TSL Söder, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Caroline Söder, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Agneta Folkbildningsrådet Wallin, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Sekreterare : Helena Asp, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-01 t.o.m. 2020-01-13
Sekreterare : Nadja Ben Ammar, kommunikatör, fr.o.m. 2018-03-27 t.o.m. 2020-01-13
Sekreterare : Karl Berg, fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2017-05-14
Sekreterare : Josefin Claesson, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2018-03-15
Sekreterare : Karin Hagaeus, extra åklagare, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2019-12-31
Sekreterare : André Hesselbäck, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2018-03-31
Sekreterare : Anna Kahlson, fr.o.m. 2017-06-01 t.o.m. 2018-04-30
Sekreterare : Elin Landell, kanslichef, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2020-01-31
Sekreterare : Emma Svennerstam, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Delegationen för unga och nyanlända till arbete (A 2014:06) [ Pågående ] [ Expert ]
Delegationen för unga och nyanlända till arbete (A 2014:06)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-12-18
Direktiv för direktiv för utredningen, se dir. 2014:157, dir. 2015:68, dir. 2017:20, dir. 2018:39, dir. 2020:95 och dir. 2021:73
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 51 33 (Ringborg)
Kommittén beräknas avsluta sitt arbete senast den 28 februari 2023.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:19 Samverkan – steg på vägen mot fördjupad lokal samverkan för unga arbetslösa
SOU 2018:12 Uppdrag: Samverkan 2019 – många utmaningar återstår
Medverkande :
Ordförande : Lil Ljunggren Lönnberg, fr.o.m. 2014-12-18 t.o.m. 2021-02-28
Ordförande : Lil Ljunggren Lönnberg, fr.o.m. 2021-03-01
Ledamot : Per-Arne Andersson, direktör, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2021-04-18
Ledamot : Inger Ashing, nationell samordnare, fr.o.m. 2016-02-26 t.o.m. 2019-10-13
Ledamot : Marie Axelsson, avdelningschef, fr.o.m. 2016-11-21 t.o.m. 2022-05-01
Ledamot : Frank Berglund, förbundsordförande, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2019-10-13
Ledamot : Lisa Bondesson, samhällspolitisk chef, fr.o.m. 2022-01-24
Ledamot : Pontus Ekstedt, avdelningschef, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2016-09-11
Ledamot : Håkan Forsberg, tf. generaldirektör, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2018-08-31
Ledamot : Håkan Forsberg, vikarierande generaldirektör och chef för Rådet för Europeiska socialfonden i Sverige, fr.o.m. 2020-08-24
Ledamot : Peter Fredriksson, generaldirektör, fr.o.m. 2018-01-10
Ledamot : Peter Hammarin, enhetschef, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2019-10-13
Ledamot : Kjell Hedwall, avdelningschef, fr.o.m. 2015-10-06 t.o.m. 2018-01-09
Ledamot : Anna HR-chef Hemmingsson, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2019-10-13
Ledamot : Johan Ingelskog, enhetschef, fr.o.m. 2019-10-14 t.o.m. 2022-01-23
Ledamot : Helena Lundkvist, avdelningschef, fr.o.m. 2022-05-02
Ledamot : Lars Lööw, generaldirektör, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2020-08-23
Ledamot : Maria Mindhammar, generaldirektör, fr.o.m. 2019-12-16
Ledamot : Birgitta Målsäter, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2016-11-20
Ledamot : Lena Nyberg, generaldirektör, fr.o.m. 2016-09-12
Ledamot : Rebecka Prentell, ordförande, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2018-04-08
Ledamot : Mimmi Rönnqvist, ordförande, fr.o.m. 2019-10-14 t.o.m. 2022-05-08
Ledamot : Mikael Sjöberg, generaldirektör, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2019-12-15
Ledamot : Monica Sonde, direktör och avdelningschef, fr.o.m. 2021-04-19
Ledamot : Hidayet Tercan, entreprenör, fr.o.m. 2018-09-01
Ledamot : Michael Wolf, verkställande direktör, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2016-04-18
Ledamot : Helen Ängmo, överdirektör, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2015-10-05
Sakkunnig : Vanja Bardh Olsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-04-27 t.o.m. 2018-05-31
Sakkunnig : Josefin Claesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-09-27
Sakkunnig : Karin Hermanrud, departementsråd, fr.o.m. 2018-06-14
Sakkunnig : Björn Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-06-01 t.o.m. 2019-10-13
Sakkunnig : Anna-Lena Larsson-Lönnqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-04-28 t.o.m. 2018-04-09
Sakkunnig : Kristina Lindström, ämnesråd, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2017-04-27
Sakkunnig : Maria Nordin Skult, kansliråd, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2018-06-14
Sakkunnig : Hanna Zeland, kansliråd, fr.o.m. 2019-10-14 t.o.m. 2021-09-26
Expert : Tobias Adolfsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-10 t.o.m. 2021-08-29
Expert : David Dager, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-12-16 t.o.m. 2022-05-01
Expert : Louise Edgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-10-06 t.o.m. 2016-02-25
Expert : Maria Götherström, kansliråd, fr.o.m. 2019-10-14 t.o.m. 2020-02-09
Expert : Christina Hassel, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-08-30
Expert : Johanna Hjalmarsson, kansliråd, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2016-02-25
Expert : Carolin Jarlehag, departementssekreterare, fr.o.m. 2022-05-02
Expert : Jenny Jägsander, kansliråd, fr.o.m. 2018-06-01 t.o.m. 2018-11-25
Expert : Annika Järemo, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-09-12 t.o.m. 2017-10-08
Expert : Annika Järemo, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-26 t.o.m. 2019-10-13
Expert : Niclas Järvklo, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2015-10-05
Expert : Linnéa Lindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-26 t.o.m. 2021-08-29
Expert : Miriam Malmkvist, kansliråd, fr.o.m. 2021-08-30
Expert : Lene Persson Weiss, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-02-26 t.o.m. 2016-09-11
Expert : Lene Persson Weiss, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-09 t.o.m. 2018-11-25
Expert : Jan Rehnstam, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2018-05-31
Expert : Emilia Segerlind, departementssekreterare, fr.o.m. 2022-01-24
Expert : Eeva Seppälä, ämnesråd, fr.o.m. 2017-08-28 t.o.m. 2019-12-15
Expert : Johan Stjernfält, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2016-11-21
Expert : Esbjörn Åkesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-02-26 t.o.m. 2017-08-27
Alireza Akhondi, riksdagsledamot (C)
Leila Ali-Elmi, riksdagsledamot (MP)
Sofia Damm, riksdagsledamot (KD)
Nicklas Ellehammar Lundström, oppositionsråd Norrköping (V)
Ebba Hermansson, riksdagsledamot (SD)
Serkan Köse, riksdagsledamot (S)
Jessica Sjönell, gruppledare i Stockholms stads Arbetsmarknadsnämnd (L)
Tf. kanslichef : Susanne Zander, fr.o.m. 2018-08-13 t.o.m. 2019-02-28
Tf. kanslichef : Susanne Zander, fr.o.m. 2021-06-01
Huvudsekreterare : Pontus Ringborg, fr.o.m. 2015-01-26
Sekreterare : Peter Agerhäll, fr.o.m. 2015-04-13
Sekreterare : Anders Barane, fr.o.m. 2020-03-01 t.o.m. 2021-12-31
Sekreterare : Emil Buskas, fr.o.m. 2017-03-01 t.o.m. 2018-09-16
Sekreterare : Maj Dahl, fr.o.m. 2018-04-10 t.o.m. 2018-12-31
Sekreterare : Per Engdahl, sektionschef, fr.o.m. 2022-02-01
Sekreterare : Karin Ericsson, fr.o.m. 2015-03-01 t.o.m. 2019-11-01
Sekreterare : Karin Ericsson, fr.o.m. 2020-08-12 t.o.m. 2020-11-30
Sekreterare : Karin Hermanrud, fr.o.m. 2017-04-05 t.o.m. 2017-09-30
Sekreterare : Linus Källander, fr.o.m. 2015-03-30
Sekreterare : Joanna Román, fr.o.m. 2016-11-14 t.o.m. 2017-01-31
Sekreterare : Joanna Román, fr.o.m. 2017-10-24 t.o.m. 2018-02-28
Sekreterare : Jesper Theander, fr.o.m. 2019-03-01 t.o.m. 2022-01-31
Sekreterare : Emil Viklund, fr.o.m. 2020-01-01
Sekreterare : Susanne Zander, fr.o.m. 2015-01-19
Biträdande sekreterare : Lillemor Hult, fr.o.m. 2015-08-17 t.o.m. 2017-04-30
Biträdande sekreterare : Lars Göran Jonsson, fr.o.m. 2015-11-09 t.o.m. 2015-12-31
Biträdande sekreterare : Lars Göran Jonsson, fr.o.m. 2016-03-14 t.o.m. 2016-04-29
Biträdande sekreterare : Lars Göran Jonsson, fr.o.m. 2016-12-01 t.o.m. 2016-12-31
Biträdande sekreterare : Marie Lind, fr.o.m. 2017-04-24 t.o.m. 2018-04-30
Biträdande sekreterare : Jack Schierbeck, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2017-03-31
Biträdande sekreterare : Emil Viklund, fr.o.m. 2016-06-05
Assistent : Decran Sahakyan, fr.o.m. 2017-10-23 t.o.m. 2018-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman