Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Emil Plisch

Sök kontaktuppgifter till Emil Plisch på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Emil Plisch

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Emil Plisch medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen effektiva och ändamålsenliga tolktjänster (U 2017:09) [ Avslutad 2018 ] [ Sekreterare ]
Tolktjänstutredningen (U 2017:09)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-10-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:104
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:83 Att förstå och bli förstådd - ett reformert regelverk för tolkar i talade språk
Medverkande :
Särskild utredare : Gunnar Holmgren, landshövding, fr.o.m. 2017-10-19 t.o.m. 2018-12-12
Expert : Ingrid Almqvist, f.d. föreståndare, fr.o.m. 2017-12-19 t.o.m. 2018-12-12
Expert : Anna-Carin Bylund, bitr. generalsekreterare, fr.o.m. 2018-04-24 t.o.m. 2018-12-12
Expert : Petra Capelle, kansliråd, fr.o.m. 2017-12-19 t.o.m. 2018-12-12
Expert : Josefin Claesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-24 t.o.m. 2018-12-12
Expert : Lotta Dahlerus, utredare, fr.o.m. 2017-12-19 t.o.m. 2018-12-12
Expert : Carl Magnus Jarlert, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2018-10-23 t.o.m. 2018-12-12
Expert : Magnus Jansson, verksamhetsexpert, fr.o.m. 2017-12-19 t.o.m. 2018-12-12
Expert : Jonas Jonsson, enhetschef, fr.o.m. 2018-04-24 t.o.m. 2018-12-12
Expert : Ivett Larsson, G auktorisationsansvarig, fr.o.m. 2017-12-19 t.o.m. 2018-12-12
Expert : Frida Nannesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-24 t.o.m. 2018-12-12
Expert : Sanja Nezirevic, projektledare, fr.o.m. 2017-12-19 t.o.m. 2018-12-12
Expert : Emil Plisch, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-12-19 t.o.m. 2018-01-31
Expert : Birgitta Sandén Kårström, gruppchef, fr.o.m. 2017-12-19 t.o.m. 2018-04-23
Expert : Britt-Inger Stoltz, handläggare, fr.o.m. 2017-12-19 t.o.m. 2018-12-12
Expert : Leelo Vaher Comte, enhetschef, fr.o.m. 2017-12-19 t.o.m. 2018-10-22
Expert : Joakim Westerlund, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2017-12-19 t.o.m. 2018-12-12
Huvudsekreterare : Folke Larsson, K, fr.o.m. 2017-10-19 t.o.m. 2018-12-12
Sekreterare : Anna Medin, jurist, fr.o.m. 2017-11-13 t.o.m. 2018-12-23
Sekreterare : Emil Plisch, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2018-12-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2017:104 Effektiva och ändamålsenliga tolktjänster [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Valideringsdelegationen 2015–2019 (U 2015:10) [ Avslutad 2019 ] [ Sakkunnig ]
Valideringsdelegationen 2015–2019 (U 2015:10)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-11-19
Direktiv för delegationen, se dir. 2015:120 och dir. 2018:101
Lokal : Garnisonen, 103 33 Stockholm
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:18 En nationell strategi för validering
SOU 2018:29 Validering i högskolan - för tillgodoräknande och livslångt lärande
SOU 2019:69 Validering – för kompetensförhöjning och livslångt lärande
Medverkande :
Ordförande : Anders Ferbe, fr.o.m. 2018-01-18 t.o.m. 2019-12-30
Ordförande : Jonas Milton, fr.o.m. 2015-11-19 t.o.m. 2017-09-05
Ledamot : Mats Andersson, nationell samordnare, fr.o.m. 2018-02-13 t.o.m. 2018-07-31
Ledamot : Jeanette Arbetsförmedlingen Azinovic, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-02-13
Ledamot : Anders Sveriges Kommuner Barane, och Regioner, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Chamilla Bohman, enhetschef, fr.o.m. 2019-03-19 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Tim Tillväxtverket Brooks, fr.o.m. 2017-11-09 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Anna Tillväxtverket Bünger, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2017-11-08
Ledamot : Linda Daugaard, enhetschef, fr.o.m. 2019-02-14 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Geoff Erici, undervisningsråd, fr.o.m. 2019-09-01 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Johan Svenska Kommunalarbetareförbundet Ingelskog, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-03-18
Ledamot : Malin Universitets- Jönsson, och högskolerådet, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Anna Myndigheten Kahlson, för yrkeshögskolan, fr.o.m. 2016-11-28 t.o.m. 2017-05-31
Ledamot : Josefine IF Metall Larsson, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : David Statens Lundgren, skolverk, fr.o.m. 2017-01-17 t.o.m. 2019-03-31
Ledamot : Jesper Unionen Lundholm, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Christian Jusek Lövgren, fr.o.m. 2016-12-01 t.o.m. 2017-10-31
Ledamot : Lars Svenska ESF-rådet Lööw, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2018-02-12
Ledamot : Torgny Martinsson, expert för kompetensförsörjning, fr.o.m. 2018-09-04 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Hans Millmark, samordnare, fr.o.m. 2018-09-14 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Marina Visita Nilsson, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2016-06-14
Ledamot : Maria Teknikföretagen Rosendahl, fr.o.m. 2019-01-01 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Svante Statens Sandell, skolverk, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2017-01-16
Ledamot : Svante Sandell, undervisningsråd, fr.o.m. 2019-04-01 t.o.m. 2019-08-31
Ledamot : Maria Steinbach Lindgren, utredare, fr.o.m. 2018-06-01 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Erika Myndigheten Svanström, för yrkeshögskolan, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2016-11-27
Ledamot : Charlotte Jusek Tarschys, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2016-11-30
Ledamot : Charlotte Jusek Tarschys, fr.o.m. 2018-01-25 t.o.m. 2019-10-31
Ledamot : Peter Visita Thomelius, fr.o.m. 2016-06-15 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Fredrik Almega Voltaire, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2019-12-30
Ledamot : Amelie Teknikföretagen von Zweigbergk, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2018-09-03
Sakkunnig : Helena Gymnasie-och Asp, vuxenutbildningsenheten/ U, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-08-31
Sakkunnig : Anna Beijmo, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-09-01
Sakkunnig : Lotta Bodelius, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-02-27
Sakkunnig : Emma Cars, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-12-20 t.o.m. 2017-08-31
Sakkunnig : Emma Cars, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2018-11-29
Sakkunnig : Karin Edholm, kansliråd, fr.o.m. 2016-09-01 t.o.m. 2017-02-08
Sakkunnig : Nina Gustafsson Åberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-09-22
Sakkunnig : Love Hansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2018-05-31
Sakkunnig : Maria Arbetsmarknadsenheten/ Hansson, A, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2018-10-08
Sakkunnig : Christina Hassel, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-09 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Linda Hindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-05-09 t.o.m. 2017-10-04
Sakkunnig : Drazenko Jozic, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-02-28 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Roger Karlsson, rättssekretariatet Utbildningsdepartementet, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Sakkunnig : Carl-Johan Enheten Klint, för regional tillväxt och EU:s sammanhållningspolitik/ N, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Jennie Larsson, K departementssekreterare, fr.o.m. 2019-09-23 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Carina Lindén, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-30 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Lina Budgetavdelningen/ Fi Lundblad, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-19
Sakkunnig : Helena Universitets- Mähler Lejon, och högskoleenheten/ U, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2018-08-30
Sakkunnig : Maria Enheten Nilsson, för folkhälsa och sjukvård/ S, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-05-08
Sakkunnig : Per Anders Nilsson Strandberg, kansliråd, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2019-12-30
Sakkunnig : Emil Integrationsenheten/ Plisch, A, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2019-09-01
Sakkunnig : Malin Winbladh, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-30 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Kenneth Abrahamsson, professor, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Jacob Sveriges Adamowicz, förenade studentkårer (SFS), fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Mikaela Svenskt Almerud, näringsliv, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Anneli Högskolan Dalarna Andersson, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Maria Malmö Andersson, högskola, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Per Andersson, professor, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Anders Region Skåne Axelsson, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Annika Berkland, rådgivare, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-03-31
Expert : Maria Bernhardsen, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Zenita Vård- Cider, och omsorgscollege, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Zenita Cider, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Björn Validering Väst Dufva Hellsten, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Björn Dufva Hellsten, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Samuel TCO Engblom, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Ingegerd Skärteknikcentrum Sverige AB Green, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2106-12-30
Expert : Ingegerd Green, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Tarmo Lunds Haavisto, universitet och ledamot i expertgruppen för studieadministrativa, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Martin Högskolan Väst Hellström, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Pernilla Göteborgs Hultberg, universitet, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Katarina KTH Jonsson Berglund, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Anna Kahlson, handläggare, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Linda Linnéuniversitetet Leonhardt, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Anna-Karin Umeå Lidström Persson, universitet, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Christian SACO Lövgren, fr.o.m. 2018-01-25 t.o.m. 2018-04-15
Expert : Eva Nordlund, senior rådgivare, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : , Oscarsson, Eva SACO (avliden december 2017), fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Lena DalaWux Palm Eriksson, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Kersti Raustorp, rådgivare, fr.o.m. 2019-05-27 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Pär Myndigheten Sellberg, för yrkeshögskolan, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Maria Myndigheten Steinbach Lindgren, för yrkeshögskolan, fr.o.m. 2017-08-15 t.o.m. 2018-05-31
Expert : Caroline Trygghetsfonden TSL Söder, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Expert : Caroline Söder, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-06-11 t.o.m. 2019-12-30
Expert : Agneta Folkbildningsrådet Wallin, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-12-30
Sekreterare : Helena Asp, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-01 t.o.m. 2020-01-13
Sekreterare : Nadja Ben Ammar, kommunikatör, fr.o.m. 2018-03-27 t.o.m. 2020-01-13
Sekreterare : Karl Berg, fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2017-05-14
Sekreterare : Josefin Claesson, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2018-03-15
Sekreterare : Karin Hagaeus, extra åklagare, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2019-12-31
Sekreterare : André Hesselbäck, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2018-03-31
Sekreterare : Anna Kahlson, fr.o.m. 2017-06-01 t.o.m. 2018-04-30
Sekreterare : Elin Landell, kanslichef, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2020-01-31
Sekreterare : Emma Svennerstam, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Mottagandeutredningen (A 2015:02) [ Avslutad 2018 ] [ Sakkunnig ]
Mottagandeutredningen (A 2015:02)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-11-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:107, dir. 2016:112, dir. 2017:48 och dir. 2017:101
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:22 Ett ordnat mottagande - gemensamt ansvar för snabb etablering eller återvändande
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Bäckström, fr.o.m. 2015-11-05 t.o.m. 2017-06-30
Särskild utredare : Martin Olauzon, fr.o.m. 2017-07-01 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Maria Antonsson, departementetssekreterare, fr.o.m. 2016-05-18 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Christopher Carlson, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Lars Davidsson, kansliråd, fr.o.m. 2016-10-28 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Milot Dragusha, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Karin Frank, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Matilda Hultgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2017-02-12
Sakkunnig : Ulrika Johansson Jordan, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2016-10-27
Sakkunnig : Anna Kessling, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2016-10-27
Sakkunnig : Fredrik Lund, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-10-28 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Anna Malmström, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-10-28 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Therese Pelow, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2016-10-27
Sakkunnig : Emil Plisch, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Olle Rosén, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Sami Soliman, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-10-28 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Karin Stillerud, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2016-12-04
Sakkunnig : Hanna Zeland, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2016-10-27
Expert : Lars-Göran Brandt, nationell samordnare, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2018-03-31
Expert : Per Ibertsson, verksamhetssamordnare, fr.o.m. 2017-05-15 t.o.m. 2018-03-31
Expert : Christine Johansson, handläggare, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2017-05-14
Expert : Karin Perols, handläggare, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2018-03-31
Expert : Jan-Olov Wallin, bitr. operativ chef, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2018-03-31
Huvudsekreterare : Martin Johansson, fr.o.m. 2017-11-01 t.o.m. 2018-03-31
Huvudsekreterare : Martin Olauzon, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2017-06-30
Sekreterare : Malin Gedda, fr.o.m. 2016-01-25 t.o.m. 2018-03-31
Sekreterare : Martin Johansson, fr.o.m. 2016-04-11 t.o.m. 2017-10-31
Sekreterare : Maria Nordin Skult, fr.o.m. 2016-01-18 t.o.m. 2018-03-19
Sekreterare : Anton Ringström, fr.o.m. 2017-05-15 t.o.m. 2018-03-31
Sekreterare : Jonas Widell, fr.o.m. 2017-03-01 t.o.m. 2018-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén för samordning av Mångkulturåret 2006 (Ku 2004:09) [ Avslutad 2008 ] [ Sekreterare ]
Kommittén för samordning av Mångkulturåret 2006 (Ku 2004:09)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-12-09
Direktiv för kommittén, se dir. 2004:169
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:91 Agenda för mångkultur Programförklaring och kalendarium för Mångkulturåret 2006
SOU 2007:50 Mångfald är framtiden
Medverkande :
Ordförande : Yvonne Rock, kulturproducent, fr.o.m. 2004-12-09 t.o.m. 2007-07-01
Expert : Zanyar Adami, chefredaktör, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Bilge Befrits Tekin, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-01-08 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Stefan Andersson, projektledare, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Klara Grundberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2007-01-07
Expert : Cecilia Hörnell, verksamhetsansvarig, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Leif Magnusson, institutchef, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Monica Pourshahidi, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Cissi Storck, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Ayse Sungur, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-08-25 t.o.m. 2006-07-31
Huvudsekreterare : Edna Eriksson, journalist, fr.o.m. 2005-04-04 t.o.m. 2006-03-31
Sekreterare : Emil Plisch, statsvetare, fr.o.m. 2005-04-01 t.o.m. 2007-07-08
Sekreterare : Ulrika Westerlund, projektledare, fr.o.m. 2006-04-03 t.o.m. 2007-07-08
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2004:169 Samordning av Mångkulturåret 2006

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman