: : :

Omslaget till förarbetetSOU 2009:14 Grundlagsskydd för digital bio och andra yttrandefrihetsrättsliga frågor

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Omslaget till förarbetetSOU 2009:14 Grundlagsskydd för digital bio och andra yttrandefrihetsrättsliga frågor ( 436 sidor )

Sören Öman har inte medverkat till detta förarbete, men väl till många andra. » Förarbeten med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Yttrandefrihetskommittén (Ju 2003:04) [ Avslutad 2012 ]

Yttrandefrihetskommittén (Ju 2003:04)


Beteckning : Ju 2003:04
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2013-03-01
Status : Avslutad 2012 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2003-04-30
Direktiv för kommittén, se dir. 2003:58, dir. 2007:76, dir. 2008:42, dir. 2011:69 och dir. 2011:105
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Lambertz, Göran, fr.o.m. 2008-04-17 t.o.m. 2012-08-31
Ordförande : Regner, Göran, fr.o.m. 2003-04-30
Ledamot : Andersson, Phia, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Blixt, Lena, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Burman, Ingrid, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Fredriksson, Inger, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Karlsson, Alf, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Karlsson, Ulrika, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Kerimo, Yilmaz, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2008-10-14
Ledamot : Kjellberg, Bertil, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2011-01-24
Ledamot : Magnusson, Cecilia, fr.o.m. 2011-01-25 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Norlén, Andreas, fr.o.m. 2011-01-25 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Petersson, Helene, fr.o.m. 2008-10-15 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Svensson, Ingvar, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Tornberg, Stefan, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Wassén, Erik, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Wegendal, Lars, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Åkerlund, Jonas, fr.o.m. 2011-01-26 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Axberger, Hans Gunnar, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2008-05-15
Expert : Bergman, Cecilia, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2004-03-03
Expert : Berglund Siegbahn, Katarina, fr.o.m. 2011-09-05 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Brinnen, Martin, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2010-09-30
Expert : Bröms Lumpus, Kerstin, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Bull, Thomas, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Gullesjö, Anna, fr.o.m. 2009-05-15 t.o.m. 2011-09-12
Expert : Jansson Håvik, Rosemarie, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Jonson, Catharina, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2009-11-30
Expert : Karlsson, Jens, fr.o.m. 2009-08-14 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Lidehorn, Kristina, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Lång, Viveca, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Morast, Kerstin, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Carlsson, Lena, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Dermark, Anna Maria, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2005-04-04
Expert : Forsaeus, Helena, fr.o.m. 2004-05-03 t.o.m. 2005-02-24
Expert : Frylén, Gunhild, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2007-08-31
Expert : Glansberg, Kirsten, fr.o.m. 2009-03-01 t.o.m. 2009-05-14
Expert : Hultengård, Per, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Jonsson, Catharina t.o.m. 2009-11-30
Expert : Kjellander, Pia, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2005-10-16
Expert : Larsson, Magnus, fr.o.m. 2005-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Expert : Liby, Karin, fr.o.m. 2005-10-17 t.o.m. 2008-05-15
Expert : Löfgren Cederberg, Gun, fr.o.m. 2005-02-14 t.o.m. 2008-05-15
Expert : Mentes, Feryal, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Moore, Lena, fr.o.m. 2004-07-15 t.o.m. 2005-04-04
Expert : Nauclér, Anders, fr.o.m. 2006-03-15 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Rikte, Katarina, fr.o.m. 2009-03-01 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Rustand, Håkan, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Strömbäck, Helena, fr.o.m. 2009-12-01 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Stålhandske, Jan, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2006-03-14
Expert : Svensson, Helen, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2004-09-30
Expert : Wennberg, Bertil, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2008-05-15
Expert : Wersäll, Fredrik, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2004-07-14
Expert : Westman, Daniel, fr.o.m. 2011-02-14 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Wilöf, Olle, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Öjemark, Hans, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2007-08-31
Aurelius, Nils Fredrik, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2008-05-15
Bengtsson, Anders, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2008-05-15
Fridolin, Gustav, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2006-10-22
Högström, Kenth, fr.o.m. 2003-10-06
Karlsson, Alf, fr.o.m. 2006-10-23 t.o.m. 2008-05-15
Kvist, Kenneth, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2008-05-15
Lundgren, Kerstin, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2008-05-15
Svensson, Ingvar, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2008-05-15
Ullenhag, Jörgen, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2008-05-15
Sekreterare : Brinnen, Martin, fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2012-08-31
Sekreterare : Funcke, Nils, fr.o.m. 2009-08-01 t.o.m. 2012-09-30
Sekreterare : Gustavsson, Daniel, fr.o.m. 2009-01-01 t.o.m. 2012-08-26
Sekreterare : Nyman, Stefan, fr.o.m. 2011-12-15 t.o.m. 2012-08-31
Sekreterare : Rikte, Katarina, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2009-02-28

Rapporter

SOU 2004:114Vissa tryck- och yttrandefrihetsrättsliga frågor. Internationellt rättsligt bistånd, brottskatalogen, målhandläggningsfrågor m.m.
SOU 2006:96Ett nytt grundlagsskydd för tryck- och yttrandefriheten? Tryck- och yttrandefrihetsberedningen inbjuder till debatt. Del 1 och 2
SOU 2009:14Grundlagsskydd för digital bio och andra yttrandefrihetsrättsliga frågor
SOU 2010:68Ny yttrandefrihetsgrundlag? – Yttrandefrihetskommittén presenterar tre modeller
SOU 2012:55En översyn av tryck- och yttrandefriheten Del 1. En översyn av tryck- och yttrandefriheten. Bilagor. Del 2
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Medverkanden ( 64 st. ♀ 30 ♂ 34 )

Göran Lambertz  [] ( Ordförande )
Göran Regner  [] ( Ordförande )
Phia Andersson  [] ( Ledamot )
Lena Blixt  [] ( Ledamot )
Ingrid Burman  [] ( Ledamot )
Inger Fredriksson  [] ( Ledamot )
Alf Karlsson  [] ( Ledamot )
Ulrika Karlsson  [] ( Ledamot )
Yilmaz Kerimo  [] ( Ledamot )
Bertil Kjellberg  [] ( Ledamot )
Cecilia Magnusson  [] ( Ledamot )
Andreas Norlén  [] ( Ledamot )
Helene Petersson  [] ( Ledamot )
Ingvar Svensson  [] ( Ledamot )
Stefan Tornberg  [] ( Ledamot )
Erik Wassén  [] ( Ledamot )
Lars Wegendal  [] ( Ledamot )
Jonas Åkerlund  [] ( Ledamot )
Hans-Gunnar Axberger  [] ( Expert )
Cecilia Bergman  [] ( Expert )
Katarina Berglund Siegbahn  [] ( Expert )
Martin Brinnen  [] ( Sekreterare )
Kerstin Bröms Lumpus  [] ( Expert )
Thomas Bull  [] ( Expert )
Anna Gullesjö  [] ( Expert )
Rosemarie Jansson Håvik  [] ( Expert )
Catharina Jonson  [] ( Expert )
Jens Karlsson  [] ( Expert )
Kristina Lidehorn  [] ( Expert )
Viveca Lång  [] ( Expert )
Kerstin Morast  [] ( Expert )
Lena Carlsson  [] ( Expert )
Anna Maria Dermark  [] ( Expert )
Helena Forsaeus  [] ( Expert )
Gunhild Frylén  [] ( Expert )
Kirsten Glansberg  [] ( Expert )
Per Hultengård  [] ( Expert )
Pia Kjellander  [] ( Expert )
Magnus Larsson  [] ( Expert )
Karin Liby  [] ( Expert )
Gun Löfgren Cederberg  [] ( Expert )
Feryal Mentes  [] ( Expert )
Lena Moore  [] ( Expert )
Anders Nauclér  [] ( Expert )
Katarina Rikte  [] ( Sekreterare )
Håkan Rustand  [] ( Expert )
Helena Strömbäck  [] ( Expert )
Jan Stålhandske  [] ( Expert )
Helen Svensson  [] ( Expert )
Bertil Wennberg  [] ( Expert )
Fredrik Wersäll  [] ( Expert )
Daniel Westman  [] ( Expert )
Olle Wilöf  [] ( Expert )
Hans Öjemark  [] ( Expert )
Nils Funcke  [] ( Sekreterare )
Daniel Gustavsson  [] ( Sekreterare )
Stefan Nyman  [] ( Sekreterare )

Utredningsdirektiv för utredningen ( 5 st. ) :

Andra betänkanden av utredningen ( 4 st. SOU ) :

Omslaget till

Källa : Sveriges riksdag, Regeringskansliet

Senast uppdaterad 2019-09-14 av Sören Öman