Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Bertil Wennberg

Sök kontaktuppgifter till Bertil Wennberg på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Bertil Wennberg

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Bertil Wennberg medverkat i ( 5 st. ):

Yttrandefrihetskommittén (Ju 2003:04) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Yttrandefrihetskommittén (Ju 2003:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-04-30
Direktiv för kommittén, se dir. 2003:58, dir. 2007:76, dir. 2008:42, dir. 2011:69 och dir. 2011:105
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:114 Vissa tryck- och yttrandefrihetsrättsliga frågor. Internationellt rättsligt bistånd, brottskatalogen, målhandläggningsfrågor m.m.
SOU 2006:96 Ett nytt grundlagsskydd för tryck- och yttrandefriheten? Tryck- och yttrandefrihetsberedningen inbjuder till debatt. Del 1 och 2
SOU 2009:14 Grundlagsskydd för digital bio och andra yttrandefrihetsrättsliga frågor
SOU 2010:68 Ny yttrandefrihetsgrundlag? - Yttrandefrihetskommittén presenterar tre modeller
SOU 2012:55 En översyn av tryck- och yttrandefriheten Del 1. En översyn av tryck- och yttrandefriheten. Bilagor. Del 2
Medverkande :
Ordförande : Göran Lambertz, justitieråd, fr.o.m. 2008-04-17 t.o.m. 2012-08-31
Ordförande : , Regner, Göran justitieråd (avliden juni 2007), fr.o.m. 2003-04-30
Ledamot : Phia Andersson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Lena Blixt, hovrättsråd /FP, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Ingrid Burman, jurist /V, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Inger Fredriksson, journalist /V, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Alf Karlsson, kanslichef /MP, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Ulrika Karlsson, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Yilmaz Kerimo, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2008-10-14
Ledamot : Bertil Kjellberg, advokat /M, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2011-01-24
Ledamot : Cecilia Magnusson, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2011-01-25 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Andreas Norlén, led. av riksdagenm /M, fr.o.m. 2011-01-25 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Helene Petersson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2008-10-15 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Ingvar Svensson, f.d. led av riksdagen/KD, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Stefan Tornberg, f.d. led. av riksdagen /C, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Erik Wassén, advokat /FP, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Lars Wegendal, f.d. led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Jonas Åkerlund, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2011-01-26 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Hans Gunnar Axberger, professor, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2008-05-15
Expert : Cecilia Bergman, rättschef, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2004-03-03
Expert : Katarina Berglund Siegbahn, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-09-05 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Martin Brinnen, doktorand, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2010-09-30
Expert : Kerstin Bröms Lumpus, chefsjurist, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Thomas Bull, professor, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Anna Gullesjö, kansliråd, fr.o.m. 2009-05-15 t.o.m. 2011-09-12
Expert : Rosemarie Jansson Håvik, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Catharina Jonson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2009-11-30
Expert : Jens Karlsson, bolagsjurist, fr.o.m. 2009-08-14 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Kristina Lidehorn, advokat, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Viveca Lång, kansliråd, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Kerstin Morast, avdelningschef, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Lena Carlsson, kansliråd, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Anna Maria Dermark, bolagsjurist, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2005-04-04
Expert : Helena Forsaeus, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-05-03 t.o.m. 2005-02-24
Expert : Gunhild Frylén, chefsjurist, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2007-08-31
Expert : Kirsten Glansberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-03-01 t.o.m. 2009-05-14
Expert : Per Hultengård, direktör, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Catharina Jonsson, departementssekreterare, t.o.m. 2009-11-30
Expert : Pia Kjellander, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2005-10-16
Expert : Magnus Larsson, ämnesråd, fr.o.m. 2005-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Expert : Karin Liby, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-10-17 t.o.m. 2008-05-15
Expert : Gun Löfgren Cederberg, byråchef, fr.o.m. 2005-02-14 t.o.m. 2008-05-15
Expert : Feryal Mentes, rådman, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Lena Moore, överåklagare, fr.o.m. 2004-07-15 t.o.m. 2005-04-04
Expert : Anders Nauclér, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-03-15 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Katarina Rikte, hovrättsråd, fr.o.m. 2009-03-01 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Håkan Rustand, byråchef, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Helena Strömbäck, kansliråd, fr.o.m. 2009-12-01 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Jan Stålhandske, ämnesråd, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2006-03-14
Expert : Helen Svensson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2004-09-30
Expert : Bertil Wennberg, kanslichef, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2008-05-15
Expert : Fredrik Wersäll, hovrättspresident, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2004-07-14
Expert : Daniel Westman, doktorand, fr.o.m. 2011-02-14 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Olle Wilöf, förbundsjurist, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Hans Öjemark, kansliråd, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2007-08-31
Nils Fredrik Aurelius, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2008-05-15
Anders Bengtsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2008-05-15
Gustav Fridolin, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2006-10-22
Kenth Högström, led. av riksdagen /s (avliden), fr.o.m. 2003-10-06
Alf Karlsson, jur. kand. /mp, fr.o.m. 2006-10-23 t.o.m. 2008-05-15
Kenneth Kvist, f.d. led. av riksdagen /v, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2008-05-15
Kerstin Lundgren, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2008-05-15
Ingvar Svensson, led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2008-05-15
Jörgen Ullenhag, fil dr, f.d. chefredaktör /fp, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2008-05-15
Sekreterare : Martin Brinnen, jur.kand., fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2012-08-31
Sekreterare : Nils Funcke, chefsredaktör, fr.o.m. 2009-08-01 t.o.m. 2012-09-30
Sekreterare : Daniel Gustavsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2009-01-01 t.o.m. 2012-08-26
Sekreterare : Stefan Nyman, hovrättsråd, fr.o.m. 2011-12-15 t.o.m. 2012-08-31
Sekreterare : Katarina Rikte, hovrättsråd, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2009-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Mediegrundlagsutredningen (Ju 1999:01) [ Avslutad 2001 ] [ Expert ]
Mediegrundlagsutredningen (Ju 1999:01)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-02-04
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:8
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning i Malmö, Box 187, 201 21MALMÖ, tel. växel 040-35 57 00, direktval 040-35 58 73 (Rikte)
Kommittén beräknas avsluta sitt arbete senast den 31 december 2000.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:28 Yttrandefrihetsgrundlagen
Medverkande :
Ordförande : Göran Regner, justitieråd, fr.o.m. 1999-02-04 t.o.m. 2001-03-31
Ledamot : Eva Arvidsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-03-29 t.o.m. 2001-03-31
Ledamot : Mats Einarsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-03-29 t.o.m. 2001-03-31
Ledamot : Carina Hägg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-03-29 t.o.m. 2001-03-31
Ledamot : Kenth Högström, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-03-29 t.o.m. 2001-03-31
Ledamot : Mats Johansson, redaktör, fr.o.m. 1999-03-29 t.o.m. 2000-03-12
Ledamot : Östen Johansson, redaktör, fr.o.m. 1999-03-29 t.o.m. 2001-03-31
Ledamot : Anders Johnsson, skriftställare och f.d. led av riksdagen, fr.o.m. 1999-03-29 t.o.m. 2000-08-20
Ledamot : Åsa Romson, jur.stud., fr.o.m. 1999-03-29 t.o.m. 2001-03-31
Ledamot : Helena Streiffert, jur.kand., fr.o.m. 1999-03-29 t.o.m. 2000-12-14
Ledamot : Ingvar Svensson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-12-15 t.o.m. 2001-03-31
Ledamot : Åsa Torstensson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-03-29 t.o.m. 2001-03-31
Ledamot : Erik Wassén, kanslichef, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2001-03-31
Ledamot : Håkan Winberg, f.d. hovrättspresident, fr.o.m. 2000-03-13 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Martin Brinnen, doktorand, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Peter Holm, kansliråd, fr.o.m. 2000-03-06 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Per Hultengård, direktör, fr.o.m. 1999-03-29 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Susanne Kjaersgaard Olsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-10-23 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Magnus Larsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-05-02 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Angelin Olsson De Groat, ombudsman, fr.o.m. 1999-03-29 t.o.m. 2000-06-08
Expert : Håkan Rustand, byråchef, fr.o.m. 1999-03-29 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Thomas Stiber Strömgren, kansliråd, fr.o.m. 1999-03-29 t.o.m. 2000-10-22
Expert : Gunilla Svahn Lindström, kansliråd, fr.o.m. 1999-03-29 t.o.m. 2000-03-12
Expert : Hedvig Trost, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-03-13 t.o.m. 2000-05-01
Expert : Bertil Wennberg, bitr. kanslichef, fr.o.m. 1999-03-29 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Olle Wilöf, ombudsman, fr.o.m. 2000-06-09 t.o.m. 2001-03-31
Sekreterare : Martin Brinnen, doktorand, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 1999-08-31
Sekreterare : Katarina Rikte, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2001-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1999:8 Mediegrundlagarna

Utredningen (C 1995:11) om trossamfundens rättsliga reglering [ Avslutad 1997 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (C 1995:11) om trossamfundens rättsliga reglering
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:162.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:41 Rättslig reglering - slutbetänkande Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Pär-Axel Sahlberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Ingrid Alander, jur.kand., fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Birgitta Bloom, avtalssekreterare, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Birgitta Eilemar, departementsråd, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Ingvar Paulsson, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Ragnar Persenius, kyrkosekreterare, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Bertil Wennberg, vice kanslichef i KU, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Carl Norström, kammarrättsråd, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Sekreterare : Lars Bjurstam, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-02-12 t.o.m. 1997-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:41 Staten och trossamfunden – Rättslig reglering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Mediekommittén (Ju 1994:13) [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Mediekommittén (Ju 1994:13)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1994:104 och 1995:14.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Västergatan 47, Box 187, 201 21 MALMÖ, tel. växel 040-35 58 55, direktval 040-35 58 71 (sekreteraren)
Utredningen har avgett :
SOU 1997:49 Grundlagsskydd för nya medier Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Göran Regner, justitieråd, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Bertil Fiskesjö, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1997-03-21
Ledamot : Christine Gullesjö, jur.kand /kds, fr.o.m. 1995-05-02 t.o.m. 1997-03-21
Ledamot : Birger Hagård, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1995-05-02 t.o.m. 1997-03-21
Ledamot : Håkan Holmberg, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1995-05-02 t.o.m. 1997-03-21
Ledamot : Jan Hyttring, oppositionsråd /c, fr.o.m. 1995-05-02 t.o.m. 1995-06-30
Ledamot : Kurt Ove Johansson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-05-02 t.o.m. 1997-03-21
Ledamot : Lilian Nowak, massmediaforskare /mp, fr.o.m. 1995-05-02 t.o.m. 1997-03-21
Ledamot : Ingvar Persson, lärare /s, fr.o.m. 1995-05-02 t.o.m. 1997-03-21
Ledamot : Agneta Ringman, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-05-02 t.o.m. 1997-03-21
Ledamot : Tone Tingsgård, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-05-02 t.o.m. 1997-03-21
Ledamot : Herman Schmid, universitetslektor /v, fr.o.m. 1995-05-02
Expert : Marianne Eliason, regeringsråd, fr.o.m. 1995-04-11 t.o.m. 1997-03-21
Expert : Per Hultengård, jur.kand., fr.o.m. 1995-04-11 t.o.m. 1997-03-21
Expert : Christina Weihe, departementsråd, fr.o.m. 1995-04-11 t.o.m. 1997-03-21
Expert : Bertil Wennberg, bitr. kanslichef, fr.o.m. 1995-04-11 t.o.m. 1997-03-21
Sekreterare : Katarina Rikte, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1997-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1994:104 Nya medier och grundlagarna m.m.

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:49 Grundlagsskydd för nya medier [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Radiolagsutredningen (U 1985:05) [ Avslutad 1994 ] [ Expert ]
Radiolagsutredningen (U 1985:05)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 1994
Direktiv för se dir. 1985:21, dir. 1986:3, dir. 1987:22 och dir. 1989:21.
Lokal : Fredsgatan 2. Postadress: Kulturdepar- tementet, 103 33 Stockholm. tel. växel 763 10 00, direktval 763 1745 (Monica Bengtsson)
Utredningen har avgett :
Ds U 1985:12 Kabelsändningarna och videocensuren
Ds U 1987:2 Försöksverksamhet med nordisk TV från rymden, rättsliga frågor
SOU 1987:63 Vidaresändning av satellitprogram i kabelnät
SOU 1989:7 Vidgad etableringsfrihet för nya medier
SOU 1990:7 Lagstiftning för reklam i svensk TV
SOU 1992:31 Lagstiftning av satellitsändingar av TV-program
SOU 1994:105 Ny lagstiftning om Radio och TV Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Jan Pennlöv, justitieombudsman
Expert : Britt-Marie Blanck, kanslichef
Expert : Karin Englund, departementssekreterare
Expert : Håkan Fahlberg, kanslichef
Expert : Rolf Jaensson, avdelningsdirektör
Expert : Christina Lindberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1993-11-16
Expert : Greger Lindberg, hovrättsassessor
Expert : Lars Marén, kansliråd
Expert : Tomas Ohlin, fil. lic.
Expert : Björn Rosén, hovrättsassessor
Expert : Wolfgang Rüdel, direktör
Expert : Lars Schuer, hovrättsassessor
Expert : Per Swahn, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1993-11-16
Expert : Bertil Wennberg, byråchef
Sekreterare : Monica Bengtsson, hovrättsassessor
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 4 st. ) :

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman