Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Daniel Westman

Sök kontaktuppgifter till Daniel Westman på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Daniel Westman

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Daniel Westman medverkat i ( 7 st. ):

Utredningen om kompletterande bestämmelser till EU:s förordning om konsumentskyddssamarbete (Fi 2018:02) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Utredningen om EU:s förordning om konsumentskyddssamarbete (Fi 2018:02)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-02-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:7
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 22 februari 2019.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:12 Nya befogenheter på konsumentskyddsområdet
Medverkande :
Särskild utredare : Dag Mattsson, justitieråd, fr.o.m. 2018-02-22 t.o.m. 2019-03-07
Sakkunnig : Mikael Pauli, kansliråd, fr.o.m. 2018-03-26 t.o.m. 2019-03-07
Expert : Åsa Arffman, chefsjurist, fr.o.m. 2018-03-26 t.o.m. 2018-04-22
Expert : Åsa Arffman, chefsjurist, fr.o.m. 2018-08-27 t.o.m. 2019-03-07
Expert : Peder Cristvall, jurist, fr.o.m. 2018-03-26 t.o.m. 2019-03-07
Expert : Anders Dölling, bankjurist, fr.o.m. 2018-04-23 t.o.m. 2018-08-26
Expert : Karin Grefberg, senior finansinspektör, fr.o.m. 2018-03-26 t.o.m. 2019-03-07
Expert : Jens Henriksson, internationell sekreterare, fr.o.m. 2018-03-26 t.o.m. 2019-03-07
Expert : Kristofer Johannesson, processråd, fr.o.m. 2018-03-26 t.o.m. 2019-03-07
Expert : Eva Kullman, advokat, fr.o.m. 2018-03-26 t.o.m. 2019-03-07
Expert : Ulrika Persson, rådman, fr.o.m. 2018-03-26 t.o.m. 2019-03-07
Expert : Anna-Karin Strömqvist, jurist, fr.o.m. 2018-03-26 t.o.m. 2019-03-07
Expert : Daniel Westman, jurist, fr.o.m. 2018-03-26 t.o.m. 2019-03-07
Sekreterare : Camilla Gensmann, hovrättsassessor, fr.o.m. 2018-04-01 t.o.m. 2019-03-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:12 Nya befogenheter på konsumentskyddsområdet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om vissa allvarliga immaterialrättsintrång (Ju 2017:01) [ Avslutad 2018 ] [ Expert ]

Utredningen om vissa allvarliga immaterialrättsintrång (Ju 2017:01)


Beteckning : Ju 2017:01
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2019-02-27
Status : Pågående P
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2017-01-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:4
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Mattsson, Dag, fr.o.m. 2017-01-19 t.o.m. 2018-02-15
Expert : Arnestål , Stojan, fr.o.m. 2017-02-06 t.o.m. 2018-02-15
Expert : Briselius, Niklas, fr.o.m. 2017-09-07 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Enbert, Anna, fr.o.m. 2017-02-06 t.o.m. 2018-02-15
Expert : Engvall, Jenny, fr.o.m. 2017-02-06 t.o.m. 2018-02-15
Expert : Johansson, Stefan, fr.o.m. 2017-02-06 t.o.m. 2018-02-15
Expert : Kylhammar, Anders, fr.o.m. 2017-02-06 t.o.m. 2018-02-15
Expert : Levin, Marianne, fr.o.m. 2017-02-06 t.o.m. 2018-02-15
Expert : Rasmusson, Henrik, fr.o.m. 2017-02-06 t.o.m. 2018-02-15
Expert : Strömbäck, Per, fr.o.m. 2017-02-06 t.o.m. 2018-02-15
Expert : Sööder, Anna, fr.o.m. 2017-02-06 t.o.m. 2017-09-06
Expert : Westman, Daniel, fr.o.m. 2017-02-06 t.o.m. 2018-02-15
Sekreterare : Persson, Ulrika, fr.o.m. 2017-01-19 t.o.m. 2018-02-28

Rapporter

SOU 2018:06Grovt upphovsbrott och grovt varumärkesbrott
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2017:4 Straffskalorna för vissa allvarliga immaterialrättsintrång [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:6 Grovt upphovsrättsbrott och grovt varumärkesbrott [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Dataskyddsutredningen (Ju 2016:04) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]

Dataskyddsutredningen (Ju 2016:04)


Beteckning : Ju 2016:04
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2018-03-21
Status : Avslutad 2017 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2016-02-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:15
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Askersjö, Inga-Lill, fr.o.m. 2016-02-25 t.o.m. 2017-05-12
Sakkunnig : Eka, Maria, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-05-12
Expert : Brånby, Carolina, fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2017-05-12
Expert : Heimer, Manne, fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2017-05-12
Expert : Kjellson, Per, fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2017-05-12
Expert : Lindblom, Hans-Olof, fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2017-05-12
Expert : Olstedt Carlström, Caroline, fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2017-05-12
Expert : Reimers, Elisabet, fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2016-12-14
Expert : Westman, Daniel, fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2017-05-12
Expert : Wikell, Staffan, fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2017-05-12
Sekreterare : Jonsson, Maria, fr.o.m. 2016-03-01 t.o.m. 2017-05-14
Sekreterare : Nyman, Jenny, fr.o.m. 2016-10-18 t.o.m. 2017-03-31
Sekreterare : Söderqvist, Ulrika, fr.o.m. 2016-03-17 t.o.m. 2017-05-14

Rapporter

SOU 2017:39Ny dataskyddslag. Kompletterande bestämmelser till EU:s dataskyddsförordning
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2016:15 Dataskyddsförordningen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Mediegrundlagskommittén (Ju 2014:17) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]

Mediegrundlagskommittén (Ju 2014:17)


Beteckning : Ju 2014:17
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2017-03-22
Status : Avslutad 2016 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2014-06-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:97 och dir. 2016:11
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Eka, Anders, fr.o.m. 2014-06-26 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Abrahamsson, Maria, fr.o.m. 2014-09-02 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Acketoft, Tina, fr.o.m. 2014-09-02 t.o.m. 2015-03-31
Ledamot : Andersson, Phia, fr.o.m. 2014-09-02 t.o.m. 2014-11-11
Ledamot : Andersson, Yvonne, fr.o.m. 2014-09-02 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Bengtsson, Jesper, fr.o.m. 2014-11-12 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Bill, Per, fr.o.m. 2014-09-02 t.o.m. 2015-09-27
Ledamot : Einarsson, Mats, fr.o.m. 2014-09-02 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Ferm, Maria, fr.o.m. 2014-09-02 t.o.m. 2016-04-18
Ledamot : Hoffstedt, Gustaf, fr.o.m. 2014-09-02 t.o.m. 2015-03-31
Ledamot : Löfblad, Kristoffer, fr.o.m. 2014-09-02 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Malmberg, Niclas, fr.o.m. 2015-05-19 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Malmer Stenergard, Maria, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Malmström, Åsa, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Norlén, Andreas, fr.o.m. 2015-09-28 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Petersson, Helene, fr.o.m. 2014-09-02 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Snecker, Linda, fr.o.m. 2015-05-19 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : von Sydow, Björn, fr.o.m. 2014-09-02 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Töyrä, Emilia, fr.o.m. 2015-05-19 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Wassén, Erik, fr.o.m. 2014-09-02 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Åkesson, Anders, fr.o.m. 2014-09-02 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Berggren, Nils-Olof, fr.o.m. 2015-09-15 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Berglund Siegbahn, Katarina, fr.o.m. 2014-09-18 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Brinnen, Martin, fr.o.m. 2014-09-18 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Bull, Thomas, fr.o.m. 2014-09-18 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Bröms Lumpus, Kerstin, fr.o.m. 2015-05-07 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Gustafsdotter, Jeanette, fr.o.m. 2014-09-18 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Hirschfeldt, Johan, fr.o.m. 2015-02-01 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Kjellgren, Daniel, fr.o.m. 2014-09-18 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Malmberg, Stina, fr.o.m. 2014-09-18 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Morast, Kerstin, fr.o.m. 2014-09-18 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Thalén, Mattias, fr.o.m. 2014-09-18 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Virdesten, Per, fr.o.m. 2015-02-01 t.o.m. 2015-08-31
Expert : Westman, Daniel, fr.o.m. 2014-09-18 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Wilöf, Olle, fr.o.m. 2014-09-18 t.o.m. 2016-09-14
Huvudsekreterare : Gustavsson, Daniel, fr.o.m. 2014-09-15 t.o.m. 2016-09-25
Sekreterare : Jansson Håvik, Rosemarie, fr.o.m. 2014-10-01 t.o.m. 2016-08-31
Sekreterare : Ziobro, Helen, fr.o.m. 2015-11-02 t.o.m. 2016-09-15

Rapporter

SOU 2016:58Ändrade mediegrundlagar Del 1 + 2
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:58 Ändrade mediegrundlagar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Digitaliseringskommissionen (N 2012:04) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]

Digitaliseringskommissionen (N 2012:04)


Beteckning : N 2012:04
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2017-04-03
Status : Avslutad 2016 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2012-06-07
Direktiv för kommissionen, se dir. 2012:61, dir. 2012:122, dir. 2013:108, dir. 2015:18 och dir. 2015:123
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Gulliksen, Jan, fr.o.m. 2012-06-07 t.o.m. 2016-12-31
Expert : Alexandersson, Kristina, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Berg, Johanna, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Birkestad, Jenny, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Bradley, Karin, fr.o.m. 2015-03-25
Expert : Brisvall, Maja, fr.o.m. 2015-03-25
Expert : Derouche, Niklas, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Eklund-Löwinder, Anne-Marie, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Felländer, Anna, fr.o.m. 2015-03-25
Expert : Forslund, Daniel, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Hansson, Mikael, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Henningsson, Stefan, fr.o.m. 2015-03-25
Expert : Hylén, Jan, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Khan, Shahyan, fr.o.m. 2015-03-25
Expert : Lindvall, Kerstin, fr.o.m. 2015-03-25 t.o.m. 2015-12-30
Expert : Marlow, Cecilia, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Modlitba Söderlund, Paulina, fr.o.m. 2015-03-25
Expert : Mosseby, Per, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Palmås, Karl, fr.o.m. 2016-02-09
Expert : Summer, Rene, fr.o.m. 2015-03-25
Expert : Svantesson, Sofia, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Söderqvist, Fredrik, fr.o.m. 2015-03-25
Expert : Westman, Daniel, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Zetterberg, Åsa, fr.o.m. 2015-03-25
Tf. huvudsekreterare : Borälv, Erik, fr.o.m. 2014-01-22 t.o.m. 2015-12-31
Huvudsekreterare : Carlsson, Lena, fr.o.m. 2014-05-08 t.o.m. 2016-03-20
Huvudsekreterare : Hammar, Loth, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2014-04-30
Huvudsekreterare : Persson-Stenborg, AnnSofi, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-01-20
Sekreterare : Backlund, Anna, fr.o.m. 2015-05-04 t.o.m. 2015-09-30
Sekreterare : Backlund, Anna, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2016-12-31
Sekreterare : Bergman, Susanne, fr.o.m. 2014-05-05 t.o.m. 2015-11-03
Sekreterare : Borälv, Erik, fr.o.m. 2012-07-02 t.o.m. 2014-01-21
Sekreterare : Borälv, Erik, fr.o.m. 2014-05-08 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Elvelid, Janne, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-02-28
Sekreterare : Hadley-Kamptz, Isobel, fr.o.m. 2012-11-19 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Krusell, Jeanette, fr.o.m. 2012-12-03 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Liss Larsson, Nicklas, fr.o.m. 2012-10-03 t.o.m. 2014-02-28
Sekreterare : Persson-Stenborg, AnnSofi, fr.o.m. 2014-04-28 t.o.m. 2016-03-20
Sekreterare : Richter, Andreas, fr.o.m. 2014-05-02 t.o.m. 2015-12-31

Rapporter

SOU 2013:31En digital agenda i människans tjänst – Sveriges digitala ekosystem, dess aktörer och drivkrafter
SOU 2014:13En digital agenda i människans tjänst – en ljusnande framtid kan bli vår
SOU 2015:28Gör Sverige i framtiden – digital kompetens
SOU 2015:65Om Sverige i framtiden – en antologi om digitaliseringens möjligheter
SOU 2015:91Digitaliseringens tranformerande kraft – vägval för framtiden
Temarapport Digitalisering för ett hållbart klimat
2016:3
SOU 2016:85Digitaliseringens effekter på individ och samhälla – fyra temarapporter
SOU 2016:89För digitalisering i tiden
Temarapport 2016:01Det datadrivna samhället
Temarapport 2016:02Det sociala kontraktet i en digitaltid
Temarapport 2016:04Den högre utbildningens roll i en digitaltid
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Yttrandefrihetskommittén (Ju 2003:04) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]

Yttrandefrihetskommittén (Ju 2003:04)


Beteckning : Ju 2003:04
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2013-03-01
Status : Avslutad 2012 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2003-04-30
Direktiv för kommittén, se dir. 2003:58, dir. 2007:76, dir. 2008:42, dir. 2011:69 och dir. 2011:105
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Lambertz, Göran, fr.o.m. 2008-04-17 t.o.m. 2012-08-31
Ordförande : Regner, Göran, fr.o.m. 2003-04-30
Ledamot : Andersson, Phia, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Blixt, Lena, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Burman, Ingrid, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Fredriksson, Inger, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Karlsson, Alf, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Karlsson, Ulrika, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Kerimo, Yilmaz, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2008-10-14
Ledamot : Kjellberg, Bertil, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2011-01-24
Ledamot : Magnusson, Cecilia, fr.o.m. 2011-01-25 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Norlén, Andreas, fr.o.m. 2011-01-25 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Petersson, Helene, fr.o.m. 2008-10-15 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Svensson, Ingvar, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Tornberg, Stefan, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Wassén, Erik, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Wegendal, Lars, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Åkerlund, Jonas, fr.o.m. 2011-01-26 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Axberger, Hans Gunnar, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2008-05-15
Expert : Bergman, Cecilia, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2004-03-03
Expert : Berglund Siegbahn, Katarina, fr.o.m. 2011-09-05 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Brinnen, Martin, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2010-09-30
Expert : Bröms Lumpus, Kerstin, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Bull, Thomas, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Gullesjö, Anna, fr.o.m. 2009-05-15 t.o.m. 2011-09-12
Expert : Jansson Håvik, Rosemarie, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Jonson, Catharina, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2009-11-30
Expert : Karlsson, Jens, fr.o.m. 2009-08-14 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Lidehorn, Kristina, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Lång, Viveca, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Morast, Kerstin, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Carlsson, Lena, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Dermark, Anna Maria, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2005-04-04
Expert : Forsaeus, Helena, fr.o.m. 2004-05-03 t.o.m. 2005-02-24
Expert : Frylén, Gunhild, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2007-08-31
Expert : Glansberg, Kirsten, fr.o.m. 2009-03-01 t.o.m. 2009-05-14
Expert : Hultengård, Per, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Jonsson, Catharina t.o.m. 2009-11-30
Expert : Kjellander, Pia, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2005-10-16
Expert : Larsson, Magnus, fr.o.m. 2005-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Expert : Liby, Karin, fr.o.m. 2005-10-17 t.o.m. 2008-05-15
Expert : Löfgren Cederberg, Gun, fr.o.m. 2005-02-14 t.o.m. 2008-05-15
Expert : Mentes, Feryal, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Moore, Lena, fr.o.m. 2004-07-15 t.o.m. 2005-04-04
Expert : Nauclér, Anders, fr.o.m. 2006-03-15 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Rikte, Katarina, fr.o.m. 2009-03-01 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Rustand, Håkan, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Strömbäck, Helena, fr.o.m. 2009-12-01 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Stålhandske, Jan, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2006-03-14
Expert : Svensson, Helen, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2004-09-30
Expert : Wennberg, Bertil, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2008-05-15
Expert : Wersäll, Fredrik, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2004-07-14
Expert : Westman, Daniel, fr.o.m. 2011-02-14 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Wilöf, Olle, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Öjemark, Hans, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2007-08-31
Aurelius, Nils Fredrik, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2008-05-15
Bengtsson, Anders, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2008-05-15
Fridolin, Gustav, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2006-10-22
Högström, Kenth, fr.o.m. 2003-10-06
Karlsson, Alf, fr.o.m. 2006-10-23 t.o.m. 2008-05-15
Kvist, Kenneth, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2008-05-15
Lundgren, Kerstin, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2008-05-15
Svensson, Ingvar, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2008-05-15
Ullenhag, Jörgen, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2008-05-15
Sekreterare : Brinnen, Martin, fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2012-08-31
Sekreterare : Funcke, Nils, fr.o.m. 2009-08-01 t.o.m. 2012-09-30
Sekreterare : Gustavsson, Daniel, fr.o.m. 2009-01-01 t.o.m. 2012-08-26
Sekreterare : Nyman, Stefan, fr.o.m. 2011-12-15 t.o.m. 2012-08-31
Sekreterare : Rikte, Katarina, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2009-02-28

Rapporter

SOU 2004:114Vissa tryck- och yttrandefrihetsrättsliga frågor. Internationellt rättsligt bistånd, brottskatalogen, målhandläggningsfrågor m.m.
SOU 2006:96Ett nytt grundlagsskydd för tryck- och yttrandefriheten? Tryck- och yttrandefrihetsberedningen inbjuder till debatt. Del 1 och 2
SOU 2009:14Grundlagsskydd för digital bio och andra yttrandefrihetsrättsliga frågor
SOU 2010:68Ny yttrandefrihetsgrundlag? – Yttrandefrihetskommittén presenterar tre modeller
SOU 2012:55En översyn av tryck- och yttrandefriheten Del 1. En översyn av tryck- och yttrandefriheten. Bilagor. Del 2
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

IT-kommissionen (SB 1995:01) [ Avslutad 1998 ] [ Sekreterare ]

IT-kommissionen (SB 1995:01)


Beteckning : SB 1995:01
Departement : Kommunikationsdepartementet
Senast ändrad : 1999-04-29
Status : Avslutad 1998 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1995:1 och 1996:46.
Lokal :
01

Sammansättning


Ordförande : Nygren, Jan, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-04-08
Ordförande : Uusmann, Ines, fr.o.m. 1996-04-09 t.o.m. 1998-06-30
Vice ordförande : Hagström, Stig, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Engqvist, Lars, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Flodgren, Boel, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-06-21
Ledamot : Foyer, Margareta, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-06-21
Ledamot : Frang, Ulla, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-06-21
Ledamot : Frejhagen, Birgitta, fr.o.m. 1996-06-22 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Hagström, Stig, fr.o.m. 1995-02-15
Ledamot : Hedborg, Gunnar, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1997-08-31
Ledamot : Hillman, Mona, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-06-21
Ledamot : Jacobsson, Eva, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Kark, Jan-Åke, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-06-21
Ledamot : Mikes, Mirka, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Nilsson, Ann-Marie, fr.o.m. 1995-09-15 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Ronnheden, Ingela, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-06-21
Ledamot : Seipel, Peter, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Sturmark, Christer, fr.o.m. 1996-06-22 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Ulander, Olof, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-06-21
Ledamot : Wachtmeister, Anne-Margrete, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-06-21
Ledamot : Widmark, Linda, fr.o.m. 1996-06-22 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Liljegren, Suzanne, fr.o.m. 1995-10-01 t.o.m. 1996-03-31
Expert : Hedborg, Gunnar, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Nilsson, Ann-Marie, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1997-09-14
Sekreterare : Beckeström, Bo, fr.o.m. 1997-04-14 t.o.m. 1998-06-30
Sekreterare : Forsberg, Anders, fr.o.m. 1997-08-01 t.o.m. 1998-04-14
Sekreterare : Hammarstedt, Per, fr.o.m. 1997-12-16 t.o.m. 1998-05-31
Sekreterare : Honkonen, Kai, fr.o.m. 1998-03-09 t.o.m. 1998-03-31
Sekreterare : Härviden, Magnus, fr.o.m. 1995-11-13 t.o.m. 1997-10-12
Sekreterare : Mittermaier, Eva, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1997-06-30
Sekreterare : Odebrant, Per, fr.o.m. 1998-02-10 t.o.m. 1998-06-30
Sekreterare : Sandén, Marta, fr.o.m. 1996-11-01 t.o.m. 1998-06-30
Sekreterare : Sandén, Weje, fr.o.m. 1995-10-16 t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Skoglund, Kjell, fr.o.m. 1995-10-01 t.o.m. 1998-06-30
Sekreterare : Södersten, Erika, fr.o.m. 1998-02-24 t.o.m. 1998-03-31
Sekreterare : Westman, Daniel, fr.o.m. 1998-01-09 t.o.m. 1998-05-31
Sekreterare : Åhs, Ulla, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-05-14
Håkansson, Maria, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1998-06-30
Larsson, Karin, fr.o.m. 1998-03-09 t.o.m. 1998-06-30
Sjöström, Louise, fr.o.m. 1996-07-01 t.o.m. 1997-07-31
Hägglund, Ann-Kristin, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1996-01-07
Olsson, Camilla, fr.o.m. 1995-12-05 t.o.m. 1996-12-09

Rapporter

SOU 1995:68IT-kommissionens arbetsprogram
1995-96.
SOU 1996:178IT och miljön – en samling
goda exempel
SOU 1997:12IT-problem inför 2000-skiftet
- delbetänkande
SOU 1997:23Digital demokrati – delbetänkande
SOU 1997:31Kristallkulan – tretton röster
om framtiden – delbetänkande
SOU 1997:63Sverige inför epokskiftet
- delbetänkande
SOU 1997:67Sweden in the Information
Society
SOU 1997:73Inför en svensk policy om
SÄKER ELEKTORNISK KOMMUNIKATION
- delbetänkande
SOU 1997:124IT-kommissionens hearing om den
nya medie- och programvaruindustrin
Publikationer
Kommunikation utan gränser – en rapport från
IT-kommissionen juni 1995
Skriften är ett sammandrag av kommissionens
arbetsprogram
Communication Without Frontiers – report by
Swedish IT-Commission, juni 1995
Engelsk översättning av sammandraget
Europeiska Unionen – IT, telekommunikation
och nya medier
En kartläggning och analys gjord av Statskontoret
på uppdrag av IT-kommissionen
Datorvanor 1995
Undersökning av svenska folkets datorvanor
utförd av Statistiska Centralbyrån, SCB på uppdrag
av IT-kommissionen
IT världen runt – Nationella IT – initiativ,
Utlandsrapport
Undersökning av Sveriges Tekniska Attachér på
uppdrag av IT-kommissionen och Näringsdepartementet
IT världen runt – Regionala initiativ
Undersökning av Sveriges Tekniska Attachér på
uppdrag av IT-kommissionen och Näringsdepartementet.
Stencil, Stockholm 1995.
IT världen runt – Statligt stöd till mjuk-
varuindustrin
Undersökning av Sveriges Tekniska Attachér på
uppdrag av IT-kommissionen och Näringsdepartementet.
Stencil, Stockholm 1995.
Data om informationstekniken i Sverige 1996
Redovisning av befintlig statistik om handel
med och produktion av IT samt användning av IT,
gjord av Statistiska centralbyrån på uppdrag
av IT-kommissionen
Rapport 1/96, Så kan Sverige utveckla en stark
programvaruindustri
Dokumentation från hearing 13 december 1995
Rapport 2/96, IT-mått – Hur kan IT-användning
beskrivas
Studie gjord av CEPRO AB på uppdrag av IT-
kommissionen
Rapport 3/96, IT och Handikapp
Dokumentation från workshop 23 november 1995
Rapport 4/96, Kvinnor och IT
Dokumentation från dialogkonferens anordnad av
IT-kommissionen och Socialdepartementet
5-6 december 1995
Rapport 5/96, Rättsinformation och IT -
Svårigheternas advokater eller möjligheternas
ambassadörer
Raport 6/96, ERROR, När IT inte fungerar -
en rapport om IT och dess användbarhet
Rapport 7/96, IT-kommissionens hearing om
infrastrukturen för information och
kommunikation
Rapport 95/96, Rättsinformation och IT
Dokumentation från hearing om rättsinformation
och IT anordnad av IT-kommissionen och
Stiftelsen för rättsinformation, 26 april 1996
Dokumentation från hearing, 5-6 juni 1996
Rapport 8/96, Affärsnyttan med Internet
Sammanfattning av ett seminarium som anordnades
av IT-kommissionen, Swebizz och Sveriges
Tekniska Attachéer den 4 juni 1996. Publiceras
endast i elektronisk form på IT-komm. hemsida:
http://www.itkommissionen.se.
Kommissionen skall avge en delredovisning senast
den 31 mars 1997 och slutrapportering den 31
maj 1998.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman