Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Katarina Berglund Siegbahn

Sök kontaktuppgifter till Katarina Berglund Siegbahn på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Katarina Berglund Siegbahn

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Katarina Berglund Siegbahn medverkat i ( 8 st. ):

Utredningen om några frågor på tryck- och yttrandefrihetens område (Ju 2018:01) [ Avslutad 2020 ] [ Sekreterare ]
2018 års tryck- och yttrandefrihetskommitté (Ju 2018:01)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-06-14
Direktiv för kommittén, se dir. 2018:51, 2019:29
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:45 Ett ändamålsenligt skydd för tryck- och yttrandefriheten
Medverkande :
Ordförande : Henrik Jermsten, justitieråd, fr.o.m. 2018-06-14 t.o.m. 2020-08-18
Ledamot : Tina Acketoft, riksdagsledamoten, fr.o.m. 2019-11-14
Ledamot : Angelika Bengtsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-10-11
Ledamot : Jesper Bengtsson, chefredaktör, fr.o.m. 2018-09-06 t.o.m. 2018-10-31
Ledamot : Bengt Eliasson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-01-24 t.o.m. 2019-11-13
Ledamot : Lars Engqvist, f.d. statsråd, fr.o.m. 2018-11-01
Ledamot : Leif Hallberg, förbundsordförande, fr.o.m. 2018-10-11 t.o.m. 2019-08-19
Ledamot : Per-Ingvar Johnsson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-09-06
Ledamot : Ida Karkiainen, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-09-06
Ledamot : Niclas Malmberg, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-09-06
Ledamot : Maria Malmer Stenergard, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-10-16 t.o.m. 2019-10-02
Ledamot : Jonas Millard, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-09-06 t.o.m. 2018-10-10
Ledamot : Andreas Norlén, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-09-06 t.o.m. 2018-10-15
Ledamot : Christer Nylander, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-09-06 t.o.m. 2019-01-23
Ledamot : Marta Obminska, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-09-06
Ledamot : Erik Ottoson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-10-03
Ledamot : Helene Petersson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-09-06
Ledamot : Tuve Skånberg, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-08-20
Ledamot : Mia Sydow Mölleby, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-09-06
Ledamot : Caroline Szyber, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-09-06 t.o.m. 2018-10-10
Ledamot : Brita Wessinger, distriktsordförande, fr.o.m. 2018-09-06
Sakkunnig : Karin Friberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-09-06 t.o.m. 2019-01-16
Sakkunnig : Zlata Tuco, rättssakkunnig, fr.o.m. 2019-01-17
Expert : Emma Alskog, kansliråd, fr.o.m. 2018-09-06
Expert : Kerstin Bröms Lumpus, chefsjurist, fr.o.m. 2018-09-06
Expert : Henrik Grinbaum, chefsjurist, fr.o.m. 2018-09-06
Expert : Jeanette Gustafsdotter, vice verkst. direktör, fr.o.m. 2018-10-04 t.o.m. 2020-02-29
Expert : Daniel Gustavsson, hovrättsråd och vice ordförande, fr.o.m. 2019-03-11
Expert : Patrik Hadenius, vd, fr.o.m. 2018-09-06 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Per Hultengård, chefsjurist, fr.o.m. 2018-09-06 t.o.m. 2018-10-03
Expert : Peter Hultengård, jurist, fr.o.m. 2020-03-01
Expert : Daniel Kjellgren, byråchef, fr.o.m. 2018-09-06
Expert : Hans Kärnlöf, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2019-09-19
Expert : Lena Strand, stabschef/bolagsjurist, fr.o.m. 2018-09-06
Expert : Anna Sööder, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-06 t.o.m. 2020-04-07
Expert : Maria Wande, jurist, fr.o.m. 2020-01-30
Expert : Mia Wieslander, kansliråd, fr.o.m. 2018-09-06
Expert : Ola Vigström, jurist, fr.o.m. 2018-09-06
Expert : Olle Wilöf, förbundsjurist, fr.o.m. 2018-09-06
Expert : Mikaela Zabrodsky, jurist, fr.o.m. 2018-09-06 t.o.m. 2020-01-29
Sekreterare : Katarina Berglund Siegbahn, hyresråd, fr.o.m. 2018-08-20 t.o.m. 2020-08-23
Sekreterare : Lisa Englund Krafft, kansliråd, fr.o.m. 2018-06-25 t.o.m. 2020-08-18
Sekreterare : Daniel Wållander, justitiesekreterare, fr.o.m. 2019-08-19 t.o.m. 2020-07-19
Sekreterare : Daniel Wållander, justitiesekreterare, fr.o.m. 2020-07-20 t.o.m. 2020-08-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2020:45 Ett ändamålsenligt skydd för tryck- och yttrandefriheten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om ett stärkt meddelarskydd för privatanställda i verksamheter som är helt eller delvis offentligt finansierande (Ju 2016:01) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
Utredningen om ett stärkt meddelarskydd för privatanställda i verksamheter som är helt eller delvis offentligt finansierande (Ju 2016:01)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-01-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:4
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:41 Meddelarskyddslagen - fler verksamheter med stärkt meddelarskydd
Medverkande :
Särskild utredare : Carina Gunnarsson, generaldirektör, fr.o.m. 2016-01-21 t.o.m. 2017-05-23
Expert : Liselotte Argulander, jur.kand., fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2017-05-23
Expert : Katarina Berglund Siegbahn, kansliråd, fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2016-09-11
Expert : Ola Brinnen, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2017-05-23
Expert : Tove Carlén, jurist, fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2017-05-23
Expert : Lisa Englund Krafft, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-09-12 t.o.m. 2017-05-23
Expert : Viktora Juzovitskaja, förbundsjurist, fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2017-05-23
Expert : Magnus Lundberg, jurist, fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2017-05-23
Expert : Sofie Rehnström, jurist, fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2017-05-23
Ledamot : Louise Hamilton, fr.o.m. 2016-04-12 t.o.m. 2017-05-23
Ledamot : Per-Ingvar Johnsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-04-12 t.o.m. 2017-05-23
Ledamot : Mirjam Katzin, jurist, fr.o.m. 2016-04-12 t.o.m. 2017-05-23
Ledamot : Dag Klackenberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-04-12 t.o.m. 2017-05-23
Ledamot : Martina Lind, fr.o.m. 2016-04-12 t.o.m. 2017-05-23
Ledamot : Veronica Lindholm, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-04-12 t.o.m. 2017-05-23
Ledamot : Tuve Skånberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-04-12 t.o.m. 2017-05-23
Ledamot : Robert Stenkvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-04-12 t.o.m. 2017-05-23
Sekreterare : Inger Andersson, rådman, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-06-10
Sekreterare : Sophia Nottehed, tf. rådman, fr.o.m. 2016-03-01 t.o.m. 2017-05-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2017:41 Meddelarskyddslagen – fler verksamheter med stärkt meddelarskydd [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Mediegrundlagskommittén (Ju 2014:17) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
Mediegrundlagskommittén (Ju 2014:17)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-06-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:97 och dir. 2016:11
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:58 Ändrade mediegrundlagar Del 1 + 2
Medverkande :
Ordförande : Anders Eka, justitieråd, fr.o.m. 2014-06-26 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Maria Abrahamsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-09-02 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Tina Acketoft, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-09-02 t.o.m. 2015-03-31
Ledamot : Phia Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-09-02 t.o.m. 2014-11-11
Ledamot : Yvonne Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-09-02 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Jesper Bengtsson, chefredaktör, fr.o.m. 2014-11-12 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Per Bill, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-09-02 t.o.m. 2015-09-27
Ledamot : Mats Einarsson, kommunalråd, fr.o.m. 2014-09-02 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Maria Ferm, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-09-02 t.o.m. 2016-04-18
Ledamot : Gustaf Hoffstedt, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-09-02 t.o.m. 2015-03-31
Ledamot : Kristoffer Löfblad, politisk sekreterare, fr.o.m. 2014-09-02 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Niclas Malmberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-05-19 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Maria Malmer Stenergard, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Åsa Malmström, egenföretagare, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Andreas Norlén, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-09-28 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Helene Petersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-09-02 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Linda Snecker, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-05-19 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Björn von Sydow, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-09-02 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Emilia Töyrä, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-05-19 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Erik Wassén, advokat, fr.o.m. 2014-09-02 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Anders Åkesson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-09-02 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Nils-Olof Berggren, f.d. justitieombudsman, fr.o.m. 2015-09-15 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Katarina Berglund Siegbahn, rättssakkunnig, fr.o.m. 2014-09-18 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Martin Brinnen, jurist, fr.o.m. 2014-09-18 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Thomas Bull, justitieråd, fr.o.m. 2014-09-18 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Kerstin Bröms Lumpus, chefsjurist, fr.o.m. 2015-05-07 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Jeanette Gustafsdotter, verkst. direktör, fr.o.m. 2014-09-18 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Johan Hirschfeldt, f.d. hovrättspresident, fr.o.m. 2015-02-01 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Daniel Kjellgren, byråchef, fr.o.m. 2014-09-18 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Stina Malmberg, ämnesråd, fr.o.m. 2014-09-18 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Kerstin Morast, enhetschef, fr.o.m. 2014-09-18 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Mattias Thalén, kansliråd, fr.o.m. 2014-09-18 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Per Virdesten, f.d. justitieråd, fr.o.m. 2015-02-01 t.o.m. 2015-08-31
Expert : Daniel Westman, doktorand, fr.o.m. 2014-09-18 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Olle Wilöf, förbundsjurist, fr.o.m. 2014-09-18 t.o.m. 2016-09-14
Huvudsekreterare : Daniel Gustavsson, rådman, fr.o.m. 2014-09-15 t.o.m. 2016-09-25
Sekreterare : Rosemarie Jansson Håvik, kansliråd, fr.o.m. 2014-10-01 t.o.m. 2016-08-31
Sekreterare : Helen Ziobro, hovrättsassessor, fr.o.m. 2015-11-02 t.o.m. 2016-09-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:58 Ändrade mediegrundlagar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Tobaksdirektivsutredningen (S 2014:16) [ Avslutad 2016 ] [ Sakkunnig ]
Tobaksdirektivsutredningen (S 2014:16)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-07-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:108 och dir. 2015:16
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:6 Mer gemensamma tobaksregler - Ett genomförande av tobaksproduktdirektivet
SOU 2016:14 En översyn av tobakslagen - Nya steg mot ett minskat tobaksbruk
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Lundahl, lagman, fr.o.m. 2014-07-10
Sakkunnig : Sara Asp, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-04-07
Sakkunnig : Liv Bernitz, departementssekreterare§, fr.o.m. 2015-03-02
Sakkunnig : Katarina Berglund Siegbahn, rättssakkunnig, fr.o.m. 2014-09-15
Sakkunnig : Kerstin Jansson, kansliråd, fr.o.m. 2014-09-15
Sakkunnig : Andreas Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-09-15
Sakkunnig : Gabriela Kalm, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-03-02
Sakkunnig : Anna Lindtorp, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-09-15 t.o.m. 2015-04-06
Sakkunnig : Kristin Olsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-09-15
Expert : Emanuel Badehi Kullander, utredare, fr.o.m. 2015-03-02
Expert : Hannes Eintrei, jurist, fr.o.m. 2015-01-07
Expert : Bo Granath, bitr. chefsjurist, fr.o.m. 2014-09-15
Expert : Tomas Isenstam, jurist, fr.o.m. 2014-09-15 t.o.m. 2015-01-06
Expert : Sune Rydén, tullspecialist, fr.o.m. 2014-09-15
Sekreterare : Fredrik Lövkvist, fr.o.m. 2014-10-01 t.o.m. 2016-03-14
Sekreterare : Anna-Maria Persson, fr.o.m. 2014-10-01 t.o.m. 2015-01-31
Sekreterare : Linus Videgren, fr.o.m. 2015-07-13 t.o.m. 2016-03-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om stärkt skydd för arbetstagare som slår larm (A 2013:02) [ Avslutad 2014 ] [ Expert ]
Utredningen om stärkt skydd för arbetstagare som slår larm (A 2013:02)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-02-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:16
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:31 Visselblåsare - Stärkt skydd för arbetstagare som slår larm om allvaliga missförhållanden
Medverkande :
Särskild utredare : Per Virdesten, fr.o.m. 2013-02-18 t.o.m. 2014-05-31
Expert : Jacob Aspegren, ämnesråd, fr.o.m. 2013-04-23 t.o.m. 2014-05-20
Expert : Katarina Berglund Siegbahn, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-04-23 t.o.m. 2014-05-20
Expert : Maria Fjellman Lundqvist, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-04-23 t.o.m. 2014-05-20
Expert : Hedvig Forsselius, kansliråd, fr.o.m. 2013-04-23 t.o.m. 2014-05-20
Ledamot : Niklas Beckman, jur.kand, fr.o.m. 2013-04-23 t.o.m. 2014-05-20
Ledamot : Lise Donovan, jurist, fr.o.m. 2013-04-23 t.o.m. 2014-05-20
Ledamot : Carl Durling, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2013-04-23 t.o.m. 2014-05-20
Ledamot : Helena Larsson, jurist, fr.o.m. 2013-04-23 t.o.m. 2014-05-20
Ledamot : Sofie Rehnström, jurist, fr.o.m. 2013-04-23 t.o.m. 2014-05-20
Ledamot : Göran Söderlöf, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2013-04-23 t.o.m. 2014-05-20
Ledamot : Alice Teodorescu, jurist, fr.o.m. 2013-04-23 t.o.m. 2014-05-20
Sekreterare : Per Larsson, fr.o.m. 2013-04-29 t.o.m. 2014-05-31
Sekreterare : Per Lindblom, fr.o.m. 2013-05-27 t.o.m. 2014-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2013:16 Stärkt skydd för arbetstagare som slår larm [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om meddelarskydd för privatanställda i offentligt finansierad verksamhet (Ju 2012:11) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
Utredningen om meddelarskydd för privatanställda i offentligt finansierad verksamhet (Ju 2012:11)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-06-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:76, dir. 2013:39 och dir. 2013:39
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:79 Stärkt meddelarskydd för privatanställda i offentligt finansierad verksamhet
Medverkande :
Särskild utredare : Margareta Åberg, kammarrättspresident, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2013-12-31
Expert : Anna Barklund, ämnesråd, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Katarina Berglund Siegbahn, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-03-11 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Ylva Ehn, jurist, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Samuel Engblom, chefsjurist, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Carita Fallström, förbundsjurist, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Hedvig Forsselius, kansliråd, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Lars Gellner, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Anna Gralberg, kansliråd, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Maria Hellberg, ämnesråd, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-03-10
Expert : Per Larsson, doktorand, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Johan Ndure, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Kirsi Piispanen, förbundsjurist, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Sofie Rehnström, jurist, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Annica Runsten, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Nils Erik Solberg, chefsjurist, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Jonas Stenmo, chesjurist, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Göran Söderlöf, arbetsjurist, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Alice Teodorescu, jurist, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Expert : Pär Trehörning, ombudsman, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Pia Andersson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Gudrun Brunegård, landstingsråd /KD, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Jonas Eklund, jur.kand. /MP, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Margareta Kjellin, B led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Manfred Löfvenhaft, advokat /FP, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Richard Nordin, led. av riksdagen /C, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Jonas Rydfors, politisk sekreterare /SD, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Karin Rågsjö, informationsansvarig /V, fr.o.m. 2012-11-21 t.o.m. 2013-12-04
Sekreterare : Kristian Karlemon, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2012-10-19 t.o.m. 2013-12-05
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Public servicekommittén (Ku 2011:05) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Public servicekommittén (Ku 2011:05)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-06-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:51
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:59 Nya villkor för public service
SOU 2012:59 Nya villkor för public service - Sammanfattning i punktskrift
Medverkande :
Ordförande : Martin Holmgren, lagman, fr.o.m. 2011-06-16 t.o.m. 2012-09-11
Ledamot : Helene Hillerström Miksche, advokat, fr.o.m. 2011-06-16 t.o.m. 2012-09-11
Ledamot : Leif Jakobsson, direktör, fr.o.m. 2011-06-16 t.o.m. 2012-09-11
Ledamot : Katarina Kämpe, länsöverdirektör, fr.o.m. 2011-06-16 t.o.m. 2012-09-11
Ledamot : Lars Nord, professor, fr.o.m. 2011-06-16 t.o.m. 2012-09-11
Expert : Katarina Berglund Siegbahn, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-09-22 t.o.m. 2012-09-11
Expert : Cecilia Blomberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-06-29 t.o.m. 2012-09-11
Expert : Rosemarie Jansson Håvik, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-10-25 t.o.m. 2012-09-11
Expert : Magnus Lindbäck, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-06-29 t.o.m. 2011-12-31
Expert : Martin Persson, kansliråd, fr.o.m. 2011-06-29 t.o.m. 2012-09-11
Expert : Bengt Wennerstein, ämnesråd, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-09-11
Huvudsekreterare : Maria Sönne, fr.o.m. 2011-08-15 t.o.m. 2012-09-16
Sekreterare : Maria Aust, fr.o.m. 2011-08-29 t.o.m. 2012-09-11
Sekreterare : Henrik Gouali, fr.o.m. 2011-06-27 t.o.m. 2012-05-31
Sekreterare : Ann-Kristin Lidström, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2012-09-16
Sekreterare : Nils-Olof Zethrin, fr.o.m. 2011-08-15 t.o.m. 2012-07-29
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2011:51 Radio och tv i allmänhetens tjänst [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:59 Nya villkor för public service [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Yttrandefrihetskommittén (Ju 2003:04) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Yttrandefrihetskommittén (Ju 2003:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-04-30
Direktiv för kommittén, se dir. 2003:58, dir. 2007:76, dir. 2008:42, dir. 2011:69 och dir. 2011:105
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:114 Vissa tryck- och yttrandefrihetsrättsliga frågor. Internationellt rättsligt bistånd, brottskatalogen, målhandläggningsfrågor m.m.
SOU 2006:96 Ett nytt grundlagsskydd för tryck- och yttrandefriheten? Tryck- och yttrandefrihetsberedningen inbjuder till debatt. Del 1 och 2
SOU 2009:14 Grundlagsskydd för digital bio och andra yttrandefrihetsrättsliga frågor
SOU 2010:68 Ny yttrandefrihetsgrundlag? - Yttrandefrihetskommittén presenterar tre modeller
SOU 2012:55 En översyn av tryck- och yttrandefriheten Del 1. En översyn av tryck- och yttrandefriheten. Bilagor. Del 2
Medverkande :
Ordförande : Göran Lambertz, justitieråd, fr.o.m. 2008-04-17 t.o.m. 2012-08-31
Ordförande : , Regner, Göran justitieråd (avliden juni 2007), fr.o.m. 2003-04-30
Ledamot : Phia Andersson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Lena Blixt, hovrättsråd /FP, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Ingrid Burman, jurist /V, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Inger Fredriksson, journalist /V, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Alf Karlsson, kanslichef /MP, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Ulrika Karlsson, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Yilmaz Kerimo, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2008-10-14
Ledamot : Bertil Kjellberg, advokat /M, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2011-01-24
Ledamot : Cecilia Magnusson, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2011-01-25 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Andreas Norlén, led. av riksdagenm /M, fr.o.m. 2011-01-25 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Helene Petersson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2008-10-15 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Ingvar Svensson, f.d. led av riksdagen/KD, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Stefan Tornberg, f.d. led. av riksdagen /C, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Erik Wassén, advokat /FP, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Lars Wegendal, f.d. led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Jonas Åkerlund, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2011-01-26 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Hans Gunnar Axberger, professor, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2008-05-15
Expert : Cecilia Bergman, rättschef, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2004-03-03
Expert : Katarina Berglund Siegbahn, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-09-05 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Martin Brinnen, doktorand, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2010-09-30
Expert : Kerstin Bröms Lumpus, chefsjurist, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Thomas Bull, professor, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Anna Gullesjö, kansliråd, fr.o.m. 2009-05-15 t.o.m. 2011-09-12
Expert : Rosemarie Jansson Håvik, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Catharina Jonson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2009-11-30
Expert : Jens Karlsson, bolagsjurist, fr.o.m. 2009-08-14 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Kristina Lidehorn, advokat, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Viveca Lång, kansliråd, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Kerstin Morast, avdelningschef, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Lena Carlsson, kansliråd, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Anna Maria Dermark, bolagsjurist, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2005-04-04
Expert : Helena Forsaeus, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-05-03 t.o.m. 2005-02-24
Expert : Gunhild Frylén, chefsjurist, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2007-08-31
Expert : Kirsten Glansberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-03-01 t.o.m. 2009-05-14
Expert : Per Hultengård, direktör, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Catharina Jonsson, departementssekreterare, t.o.m. 2009-11-30
Expert : Pia Kjellander, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2005-10-16
Expert : Magnus Larsson, ämnesråd, fr.o.m. 2005-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Expert : Karin Liby, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-10-17 t.o.m. 2008-05-15
Expert : Gun Löfgren Cederberg, byråchef, fr.o.m. 2005-02-14 t.o.m. 2008-05-15
Expert : Feryal Mentes, rådman, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Lena Moore, överåklagare, fr.o.m. 2004-07-15 t.o.m. 2005-04-04
Expert : Anders Nauclér, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-03-15 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Katarina Rikte, hovrättsråd, fr.o.m. 2009-03-01 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Håkan Rustand, byråchef, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Helena Strömbäck, kansliråd, fr.o.m. 2009-12-01 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Jan Stålhandske, ämnesråd, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2006-03-14
Expert : Helen Svensson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2004-09-30
Expert : Bertil Wennberg, kanslichef, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2008-05-15
Expert : Fredrik Wersäll, hovrättspresident, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2004-07-14
Expert : Daniel Westman, doktorand, fr.o.m. 2011-02-14 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Olle Wilöf, förbundsjurist, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Hans Öjemark, kansliråd, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2007-08-31
Nils Fredrik Aurelius, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2008-05-15
Anders Bengtsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2008-05-15
Gustav Fridolin, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2006-10-22
Kenth Högström, led. av riksdagen /s (avliden), fr.o.m. 2003-10-06
Alf Karlsson, jur. kand. /mp, fr.o.m. 2006-10-23 t.o.m. 2008-05-15
Kenneth Kvist, f.d. led. av riksdagen /v, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2008-05-15
Kerstin Lundgren, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2008-05-15
Ingvar Svensson, led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2008-05-15
Jörgen Ullenhag, fil dr, f.d. chefredaktör /fp, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2008-05-15
Sekreterare : Martin Brinnen, jur.kand., fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2012-08-31
Sekreterare : Nils Funcke, chefsredaktör, fr.o.m. 2009-08-01 t.o.m. 2012-09-30
Sekreterare : Daniel Gustavsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2009-01-01 t.o.m. 2012-08-26
Sekreterare : Stefan Nyman, hovrättsråd, fr.o.m. 2011-12-15 t.o.m. 2012-08-31
Sekreterare : Katarina Rikte, hovrättsråd, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2009-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman