Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Anders Nauclér

Sök kontaktuppgifter till Anders Nauclér på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Anders Nauclér

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Anders Nauclér medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen om expropriationsersättning (Ju 2005:17) [ Avslutad 2008 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om expropriationsersättning (Ju 2005:17)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-12-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:147, dir. 2007:16, dir. 2007:89 och dir. 2008:8
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:29 Hur tillämpas expropriationslagens ersättningsbestämmelser? - delbetänkande
SOU 2009:99 Nya ersättningsbestämmelser i expropriationslagen, m.m. - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Carina Gunarsson, ordförande i Arbetsdomstolen, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2008-11-30
Sakkunnig : Johan Danelius, ämnesråd, fr.o.m. 2007-09-01 t.o.m. 2008-05-27
Sakkunnig : Mikael Gulliksson, ämnesråd, fr.o.m. 2007-11-22 t.o.m. 2008-11-05
Sakkunnig : Magnus Hermansson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-08-18 t.o.m. 2008-11-05
Sakkunnig : Jan Josefsson, kansliråd, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2007-08-31
Sakkunnig : Monica Lagerqvist Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Sakkunnig : Anders Nauclér, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2006-06-15
Sakkunnig : Pontus Söderström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-06-16 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Anne-Sophie Arbegard, civilingenjör, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2006-06-15
Expert : Fredrik Bonde, chefsjurist, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Anders Dahlsjö, fastighetsråd, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Gudrun Jonsson-Glans, civilingenjör, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Barbro Julstad, enhetschef, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Agneta Lefwerth, förbundsjurist, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Birgitta Mökjas, bolagsjurist, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Bertil Persson, chefsjurist, fr.o.m. 2006-06-16 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Frederik Treschow, advokat, fr.o.m. 2006-02-23 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Christer Rudén, bolagsjurist, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Rune Thomsson, chefsjurist, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Expert : Jan Warén, lagman, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2008-11-05
Sekreterare : Susanna Pålsson Helander, hovrättsassessor, fr.o.m. 2006-03-11 t.o.m. 2008-12-07
Sekreterare : Eije Sjödin, lantmätare, fr.o.m. 2007-08-15 t.o.m. 2008-11-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Samlokaliseringsutredningen (N 2005:03) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Samlokaliseringsutredningen (N 2005:03)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-02-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:16, dir. 2005:86, dir. 2005:105 och dir. 2006:43
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:97 När en räcker. Mastdelning för miljön
SOU 2006:88 Effektivare LEK
Medverkande :
Särskild utredare : Urban Karlström, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2006-10-23
Expert : Sara Andersson, verksjurist, fr.o.m. 2005-11-08 t.o.m. 2006-10-23
Expert : Anette Briheim Fällman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2005-11-08 t.o.m. 2006-10-23
Expert : Ann Ekstrand, verksjurist, fr.o.m. 2005-03-22 t.o.m. 2005-11-07
Expert : Fredrik von Essen, projektledare, fr.o.m. 2005-11-08 t.o.m. 2006-10-23
Expert : Ivar Frostensson, kansliråd, fr.o.m. 2005-03-22 t.o.m. 2005-11-07
Expert : Anna Gillholm, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-06-22 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Mikael Gulliksson, kansliråd, fr.o.m. 2005-03-22 t.o.m. 2005-11-07
Expert : Martin Gynnerstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2006-10-23
Expert : Leif Gäverth, kammarrättsråd, fr.o.m. 2005-11-08 t.o.m. 2006-10-23
Expert : Karin Hovlin, projektledare, fr.o.m. 2005-03-22 t.o.m. 2005-10-16
Expert : Lars Hultkrantz, professor, fr.o.m. 2005-03-22 t.o.m. 2006-10-23
Expert : Erik Murray, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-11-08 t.o.m. 2006-10-23
Expert : Anders Nauclér, rättssakkunnig, fr.o.m. 2005-03-22 t.o.m. 2006-06-07
Expert : Helena Strömbäck, kansliråd, fr.o.m. 2005-03-22 t.o.m. 2005-06-21
Expert : Stellan Svedström, expert, fr.o.m. 2005-03-22 t.o.m. 2005-11-07
Expert : Ola Svensson, byrådirektör, fr.o.m. 2005-11-08 t.o.m. 2006-04-05
Expert : Pontus Söderström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2006-10-23
Expert : Carl-Erik Sölscher, specialist fastighetsrätt, fr.o.m. 2005-03-22 t.o.m. 2005-11-07
Expert : Reigun Thune-Hedström, arkitekt SAR/MSA, fr.o.m. 2005-03-22 t.o.m. 2005-11-07
Expert : Maria Ulfvensjö, avdelningsråd, fr.o.m. 2005-03-22 t.o.m. 2006-10-23
Expert : Carin Wahren, fr.o.m. 2006-04-06 t.o.m. 2006-10-23
Expert : Anders Victorin, professor, fr.o.m. 2005-11-08 t.o.m. 2006-10-23
Sekreterare : Jacob Heister, fr.o.m. 2005-04-01 t.o.m. 2006-10-23
Sekreterare : Roger Pyddoke, fr.o.m. 2005-04-28 t.o.m. 2006-10-24
Sekreterare : Hans Öjemark, fr.o.m. 2005-03-08 t.o.m. 2006-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:97 När en räcker – Mastdelning för miljön [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2006:88 Effektivare LEK [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Post- och kassaserviceutredningen (N 2003:09) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Post- och kassaserviceutredningen (N 2003:09)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-10-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:117
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:5 Postmarknad i förändring
Medverkande :
Särskild utredare : Susanne Lindh, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2005-01-25
Expert : Peter Andersson, universitetslektor, fr.o.m. 2004-06-08 t.o.m. 2005-01-25
Expert : Mats Bergman, docent, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2004-02-23
Expert : Maria Eka, kansliråd, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2004-01-12
Expert : Louise Eriksson, byrådirektör, fr.o.m. 2004-06-08 t.o.m. 2005-01-26
Expert : Josefin Grolander, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-01-19 t.o.m. 2004-10-31
Expert : Maria Hallqvist, kansliråd, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2004-06-07
Expert : Lennart Helgesson, ordförande, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2005-01-25
Expert : Lars Hultkrantz, professor, fr.o.m. 2004-03-02 t.o.m. 2005-01-25
Expert : Niklas Karlendal, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-01-13 t.o.m. 2005-01-25
Expert : Johan Krabb, utredare, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2004-01-12
Expert : Jens Magnusson, kansliråd, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2005-01-25
Expert : Anders Nauclér, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2005-01-25
Expert : Martin Olauzon, utredare, fr.o.m. 2004-01-13 t.o.m. 2005-01-25
Expert : Gunnel Schön, avdelningschef, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2005-01-25
Expert : Sten Selander, avdelningschef, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2005-01-25
Expert : Thomas Wanke, regionchef, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2005-01-25
Expert : Christina Westerling, enhetschef, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2004-06-07
Expert : Anna Wibom, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2004-01-12
Sekreterare : Christina Henrysson, fr.o.m. 2003-12-08 t.o.m. 2005-01-03
Sekreterare : Hans Öjemark, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2005-02-06
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:52 Samhällets behov av betaltjänster [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2005:5 Postmarknad i förändring [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Yttrandefrihetskommittén (Ju 2003:04) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Yttrandefrihetskommittén (Ju 2003:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-04-30
Direktiv för kommittén, se dir. 2003:58, dir. 2007:76, dir. 2008:42, dir. 2011:69 och dir. 2011:105
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:114 Vissa tryck- och yttrandefrihetsrättsliga frågor. Internationellt rättsligt bistånd, brottskatalogen, målhandläggningsfrågor m.m.
SOU 2006:96 Ett nytt grundlagsskydd för tryck- och yttrandefriheten? Tryck- och yttrandefrihetsberedningen inbjuder till debatt. Del 1 och 2
SOU 2009:14 Grundlagsskydd för digital bio och andra yttrandefrihetsrättsliga frågor
SOU 2010:68 Ny yttrandefrihetsgrundlag? - Yttrandefrihetskommittén presenterar tre modeller
SOU 2012:55 En översyn av tryck- och yttrandefriheten Del 1. En översyn av tryck- och yttrandefriheten. Bilagor. Del 2
Medverkande :
Ordförande : Göran Lambertz, justitieråd, fr.o.m. 2008-04-17 t.o.m. 2012-08-31
Ordförande : , Regner, Göran justitieråd (avliden juni 2007), fr.o.m. 2003-04-30
Ledamot : Phia Andersson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Lena Blixt, hovrättsråd /FP, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Ingrid Burman, jurist /V, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Inger Fredriksson, journalist /V, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Alf Karlsson, kanslichef /MP, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Ulrika Karlsson, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Yilmaz Kerimo, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2008-10-14
Ledamot : Bertil Kjellberg, advokat /M, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2011-01-24
Ledamot : Cecilia Magnusson, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2011-01-25 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Andreas Norlén, led. av riksdagenm /M, fr.o.m. 2011-01-25 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Helene Petersson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2008-10-15 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Ingvar Svensson, f.d. led av riksdagen/KD, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Stefan Tornberg, f.d. led. av riksdagen /C, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Erik Wassén, advokat /FP, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Lars Wegendal, f.d. led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Jonas Åkerlund, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2011-01-26 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Hans Gunnar Axberger, professor, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2008-05-15
Expert : Cecilia Bergman, rättschef, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2004-03-03
Expert : Katarina Berglund Siegbahn, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-09-05 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Martin Brinnen, doktorand, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2010-09-30
Expert : Kerstin Bröms Lumpus, chefsjurist, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Thomas Bull, professor, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Anna Gullesjö, kansliråd, fr.o.m. 2009-05-15 t.o.m. 2011-09-12
Expert : Rosemarie Jansson Håvik, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Catharina Jonson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2009-11-30
Expert : Jens Karlsson, bolagsjurist, fr.o.m. 2009-08-14 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Kristina Lidehorn, advokat, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Viveca Lång, kansliråd, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Kerstin Morast, avdelningschef, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Lena Carlsson, kansliråd, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Anna Maria Dermark, bolagsjurist, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2005-04-04
Expert : Helena Forsaeus, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-05-03 t.o.m. 2005-02-24
Expert : Gunhild Frylén, chefsjurist, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2007-08-31
Expert : Kirsten Glansberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-03-01 t.o.m. 2009-05-14
Expert : Per Hultengård, direktör, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Catharina Jonsson, departementssekreterare, t.o.m. 2009-11-30
Expert : Pia Kjellander, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2005-10-16
Expert : Magnus Larsson, ämnesråd, fr.o.m. 2005-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Expert : Karin Liby, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-10-17 t.o.m. 2008-05-15
Expert : Gun Löfgren Cederberg, byråchef, fr.o.m. 2005-02-14 t.o.m. 2008-05-15
Expert : Feryal Mentes, rådman, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Lena Moore, överåklagare, fr.o.m. 2004-07-15 t.o.m. 2005-04-04
Expert : Anders Nauclér, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-03-15 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Katarina Rikte, hovrättsråd, fr.o.m. 2009-03-01 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Håkan Rustand, byråchef, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Helena Strömbäck, kansliråd, fr.o.m. 2009-12-01 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Jan Stålhandske, ämnesråd, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2006-03-14
Expert : Helen Svensson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2004-09-30
Expert : Bertil Wennberg, kanslichef, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2008-05-15
Expert : Fredrik Wersäll, hovrättspresident, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2004-07-14
Expert : Daniel Westman, doktorand, fr.o.m. 2011-02-14 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Olle Wilöf, förbundsjurist, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Hans Öjemark, kansliråd, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2007-08-31
Nils Fredrik Aurelius, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2008-05-15
Anders Bengtsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2008-05-15
Gustav Fridolin, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2006-10-22
Kenth Högström, led. av riksdagen /s (avliden), fr.o.m. 2003-10-06
Alf Karlsson, jur. kand. /mp, fr.o.m. 2006-10-23 t.o.m. 2008-05-15
Kenneth Kvist, f.d. led. av riksdagen /v, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2008-05-15
Kerstin Lundgren, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2008-05-15
Ingvar Svensson, led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2008-05-15
Jörgen Ullenhag, fil dr, f.d. chefredaktör /fp, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2008-05-15
Sekreterare : Martin Brinnen, jur.kand., fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2012-08-31
Sekreterare : Nils Funcke, chefsredaktör, fr.o.m. 2009-08-01 t.o.m. 2012-09-30
Sekreterare : Daniel Gustavsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2009-01-01 t.o.m. 2012-08-26
Sekreterare : Stefan Nyman, hovrättsråd, fr.o.m. 2011-12-15 t.o.m. 2012-08-31
Sekreterare : Katarina Rikte, hovrättsråd, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2009-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman