Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Karin Liby

Sök kontaktuppgifter till Karin Liby på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Karin Liby

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Karin Liby medverkat i ( 3 st. ):

Kommittén för Översyn av frågor inom dagspress- och presstödsområdet (Ku 2004:08) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Kommittén för Översyn av frågor inom dagspress- och presstödsområdet(Ku 2004:08)
Departement : Utbildnings- och kulturdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-10-07
Direktiv för kommittén, se dir. 2004:137
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:13 Lördagsdistribution av dagstidningar
SOU 2006:8 Mångfald och räckvidd
Medverkande :
Ordförande : Sören Thunell, f.d. generalkonsul, fr.o.m. 2004-10-07 t.o.m. 2006-01-24
Ledamot : Jabar Amin, statsvetare, fr.o.m. 2004-11-24 t.o.m. 2005-08-29
Ledamot : Bo Bernhardsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2005-04-27 t.o.m. 2006-01-24
Ledamot : Charlotta L. Bjäkebring, statsvetare, fr.o.m. 2004-11-24 t.o.m. 2006-01-24
Ledamot : Birgit Friggebo, f.d. landshövding, fr.o.m. 2004-11-24 t.o.m. 2006-01-24
Ledamot : Jöran Hägglund, partisekreterare, fr.o.m. 2004-11-24 t.o.m. 2006-01-24
Ledamot : Kenth Högström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-11-24 t.o.m. 2005-04-26
Ledamot : Mats Johansson, redaktör, fr.o.m. 2004-11-24 t.o.m. 2006-01-24
Ledamot : Niclas Malmberg, kommunalråd, fr.o.m. 2005-08-30 t.o.m. 2006-01-24
Ledamot : Helene Petersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-11-24 t.o.m. 2006-01-24
Ledamot : Ewa Sundkvist, politisk sekreterare, fr.o.m. 2004-11-24 t.o.m. 2006-01-24
Expert : Kirsten Glansberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-12-14 t.o.m. 2006-01-24
Expert : Karin Liby, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-12-14 t.o.m. 2005-01-12
Expert : Martin Sundin, kansliråd, fr.o.m. 2005-01-13 t.o.m. 2005-11-30
Sekreterare : Magnus Haglund, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-12-06 t.o.m. 2005-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:13 Lördagsdistribution av dagstidningar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2006:8 Mångfald och räckvidd [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Yttrandefrihetskommittén (Ju 2003:04) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Yttrandefrihetskommittén (Ju 2003:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-04-30
Direktiv för kommittén, se dir. 2003:58, dir. 2007:76, dir. 2008:42, dir. 2011:69 och dir. 2011:105
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:114 Vissa tryck- och yttrandefrihetsrättsliga frågor. Internationellt rättsligt bistånd, brottskatalogen, målhandläggningsfrågor m.m.
SOU 2006:96 Ett nytt grundlagsskydd för tryck- och yttrandefriheten? Tryck- och yttrandefrihetsberedningen inbjuder till debatt. Del 1 och 2
SOU 2009:14 Grundlagsskydd för digital bio och andra yttrandefrihetsrättsliga frågor
SOU 2010:68 Ny yttrandefrihetsgrundlag? - Yttrandefrihetskommittén presenterar tre modeller
SOU 2012:55 En översyn av tryck- och yttrandefriheten Del 1. En översyn av tryck- och yttrandefriheten. Bilagor. Del 2
Medverkande :
Ordförande : Göran Lambertz, justitieråd, fr.o.m. 2008-04-17 t.o.m. 2012-08-31
Ordförande : , Regner, Göran justitieråd (avliden juni 2007), fr.o.m. 2003-04-30
Ledamot : Phia Andersson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Lena Blixt, hovrättsråd /FP, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Ingrid Burman, jurist /V, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Inger Fredriksson, journalist /V, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Alf Karlsson, kanslichef /MP, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Ulrika Karlsson, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Yilmaz Kerimo, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2008-10-14
Ledamot : Bertil Kjellberg, advokat /M, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2011-01-24
Ledamot : Cecilia Magnusson, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2011-01-25 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Andreas Norlén, led. av riksdagenm /M, fr.o.m. 2011-01-25 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Helene Petersson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2008-10-15 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Ingvar Svensson, f.d. led av riksdagen/KD, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Stefan Tornberg, f.d. led. av riksdagen /C, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Erik Wassén, advokat /FP, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Lars Wegendal, f.d. led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Jonas Åkerlund, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2011-01-26 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Hans Gunnar Axberger, professor, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2008-05-15
Expert : Cecilia Bergman, rättschef, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2004-03-03
Expert : Katarina Berglund Siegbahn, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-09-05 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Martin Brinnen, doktorand, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2010-09-30
Expert : Kerstin Bröms Lumpus, chefsjurist, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Thomas Bull, professor, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Anna Gullesjö, kansliråd, fr.o.m. 2009-05-15 t.o.m. 2011-09-12
Expert : Rosemarie Jansson Håvik, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Catharina Jonson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2009-11-30
Expert : Jens Karlsson, bolagsjurist, fr.o.m. 2009-08-14 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Kristina Lidehorn, advokat, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Viveca Lång, kansliråd, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Kerstin Morast, avdelningschef, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Lena Carlsson, kansliråd, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Anna Maria Dermark, bolagsjurist, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2005-04-04
Expert : Helena Forsaeus, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-05-03 t.o.m. 2005-02-24
Expert : Gunhild Frylén, chefsjurist, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2007-08-31
Expert : Kirsten Glansberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-03-01 t.o.m. 2009-05-14
Expert : Per Hultengård, direktör, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Catharina Jonsson, departementssekreterare, t.o.m. 2009-11-30
Expert : Pia Kjellander, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2005-10-16
Expert : Magnus Larsson, ämnesråd, fr.o.m. 2005-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Expert : Karin Liby, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-10-17 t.o.m. 2008-05-15
Expert : Gun Löfgren Cederberg, byråchef, fr.o.m. 2005-02-14 t.o.m. 2008-05-15
Expert : Feryal Mentes, rådman, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Lena Moore, överåklagare, fr.o.m. 2004-07-15 t.o.m. 2005-04-04
Expert : Anders Nauclér, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-03-15 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Katarina Rikte, hovrättsråd, fr.o.m. 2009-03-01 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Håkan Rustand, byråchef, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Helena Strömbäck, kansliråd, fr.o.m. 2009-12-01 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Jan Stålhandske, ämnesråd, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2006-03-14
Expert : Helen Svensson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2004-09-30
Expert : Bertil Wennberg, kanslichef, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2008-05-15
Expert : Fredrik Wersäll, hovrättspresident, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2004-07-14
Expert : Daniel Westman, doktorand, fr.o.m. 2011-02-14 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Olle Wilöf, förbundsjurist, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Hans Öjemark, kansliråd, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2007-08-31
Nils Fredrik Aurelius, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2008-05-15
Anders Bengtsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2008-05-15
Gustav Fridolin, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2006-10-22
Kenth Högström, led. av riksdagen /s (avliden), fr.o.m. 2003-10-06
Alf Karlsson, jur. kand. /mp, fr.o.m. 2006-10-23 t.o.m. 2008-05-15
Kenneth Kvist, f.d. led. av riksdagen /v, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2008-05-15
Kerstin Lundgren, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2008-05-15
Ingvar Svensson, led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2008-05-15
Jörgen Ullenhag, fil dr, f.d. chefredaktör /fp, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2008-05-15
Sekreterare : Martin Brinnen, jur.kand., fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2012-08-31
Sekreterare : Nils Funcke, chefsredaktör, fr.o.m. 2009-08-01 t.o.m. 2012-09-30
Sekreterare : Daniel Gustavsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2009-01-01 t.o.m. 2012-08-26
Sekreterare : Stefan Nyman, hovrättsråd, fr.o.m. 2011-12-15 t.o.m. 2012-08-31
Sekreterare : Katarina Rikte, hovrättsråd, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2009-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

LSS- och hjälpmedelsutredningen (S 2001:06) [ Avslutad 2004 ] [ Sakkunnig ]
LSS- och hjälpmedelsutredningen (S 2001:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-10-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:81, dir. 2002:20, dir. 2003:111 och dir. 2004:100
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:83 Hjälpmedel
SOU 2004:103 LSS - Särskilt personligt stöd m.m.
Medverkande :
Särskild utredare : Catherine Persson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2001-10-18
Sakkunnig : Henrik Elmefur, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-23
Sakkunnig : Kerstin Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-03
Sakkunnig : Karin Liby, fr.o.m. 2004-05-03
Sakkunnig : Sofia Lidström, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-03 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Merja Strömberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-03
Sakkunnig : Mona Stål, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-03
Expert : Eva Björk, verksamhetschef, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Jan Breding, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Ann-Charlotte Carlberg, kanslichef, fr.o.m. 2002-09-25
Expert : Ulla Clevnert, fr.o.m. 2003-02-17
Expert : Ylva Eklund, fr.o.m. 2003-02-21
Expert : Caisa Ekstrand, lärare, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Ellinor Englund, jurist, fr.o.m. 2003-05-25
Expert : Susann Forsberg, avdelningschef, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Anna-Karin Gullberg, byrådirektör, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Per Gunvall, avdelningschef, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Christina Janzon, byrådirektör, fr.o.m. 2002-04-03 t.o.m. 2003-01-06
Expert : Pelle Kölhed, ombudsman, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Margareta Liljeqvist, utredare, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Bodil Ljunghall, t.o.m. 2003-03-11
Expert : Per-Olov Nylander, förbundssekreterare, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Jan-Peter Strömgren, förbundsordförande, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Ingrid Söderström, förbundssekreterare, fr.o.m. 2002-02-15 t.o.m. 2003-05-24
Expert : Håkan Walander, sakkunnig, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Stig Wintzer, utredare, fr.o.m. 2002-02-15
Sekreterare : Ann-Christine Johnsson, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2003-08-31
Sekreterare : Maria Krönmark, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-08-29
Sekreterare : Margita Lundman, fr.o.m. 2002-09-16 t.o.m. 2004-08-31
Sekreterare : Guy Lööv, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2004-08-08
Sekreterare : Ian MacArthur, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2003-04-30
Sekreterare : Camilla Nordgren, fr.o.m. 2004-08-30 t.o.m. 2004-09-03
Sekreterare : Greger Nyberg, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2004-11-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:83 Hjälpmedel [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2004:103 LSS – Särskilt personligt stöd m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman