Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Kerstin Morast

Sök kontaktuppgifter till Kerstin Morast på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Kerstin Morast

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Kerstin Morast medverkat i ( 5 st. ):

Innehållsvillkor för public service på internet och ordningen för beslut vid förhandsprövning (Ku 2021:01) [ Pågående ] [ Sekreterare ]
Innehållsvillkor för public service på internet och ordningen för beslut vid förhandsprövning (Ku 2021:01)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2021-03-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2021:19
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 15 februari 2022.
Utredningen har avgett :
SOU 2021:1 Säker och kostnadseffektiv it-drift - rättsliga förutsättningar för utkontraktering
Medverkande :
Särskild utredare : Ann-Jeanette Eriksson, kammarrättsråd, fr.o.m. 2021-03-18
Sekreterare : Kerstin Morast, fr.o.m. 2021-04-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Genomförande av ändring i AV-direktivet och översyn av radio- och tv-lagen i vissa andra delar (Ku 2018:03) [ Avslutad 2019 ] [ Sekreterare ]
2018 års AV-utredning (Ku 2018:03)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-06-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:55
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 104, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 32 85 (Fredriksson)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:39 En moderniserad radio- och tv-lag - genomförande av ändringar i AV-direktivet
Medverkande :
Särskild utredare : Maria Eka, chefsrådman, fr.o.m. 2018-06-28 t.o.m. 2019-08-19
Expert : Emma Alskog, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-08-30 t.o.m. 2019-08-19
Expert : Filippa Arvas Olsson, ämnesråd, fr.o.m. 2018-08-30 t.o.m. 2019-08-19
Expert : Thomas Carlson, kansliråd, fr.o.m. 2018-08-30 t.o.m. 2019-08-19
Expert : Ulf Dahlquist, avdelningschef, fr.o.m. 2018-08-30 t.o.m. 2019-08-19
Expert : Susanna Mattsson, kansliråd, fr.o.m. 2018-08-30 t.o.m. 2019-08-19
Expert : Rebecca Parman, jurist, fr.o.m. 2018-08-30 t.o.m. 2019-08-19
Expert : Zlata Tuco, rättssakkunnig, fr.o.m. 2019-01-16 t.o.m. 2019-08-19
Expert : Olof Zachrisson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-08-30 t.o.m. 2018-12-31
Huvudsekreterare : Linus Fredriksson, kansliråd, fr.o.m. 2018-08-13 t.o.m. 2019-08-17
Huvudsekreterare : Linus Fredriksson, kansliråd, fr.o.m. 2019-08-18 t.o.m. 2019-08-25
Sekreterare : Lottie-Ann Lindström, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-08-13 t.o.m. 2019-06-30
Sekreterare : Kerstin Morast, jurist, fr.o.m. 2018-08-27 t.o.m. 2019-08-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:39 En moderniserad radio- och tv-lag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Mediegrundlagskommittén (Ju 2014:17) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
Mediegrundlagskommittén (Ju 2014:17)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-06-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:97 och dir. 2016:11
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:58 Ändrade mediegrundlagar Del 1 + 2
Medverkande :
Ordförande : Anders Eka, justitieråd, fr.o.m. 2014-06-26 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Maria Abrahamsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-09-02 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Tina Acketoft, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-09-02 t.o.m. 2015-03-31
Ledamot : Phia Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-09-02 t.o.m. 2014-11-11
Ledamot : Yvonne Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-09-02 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Jesper Bengtsson, chefredaktör, fr.o.m. 2014-11-12 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Per Bill, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-09-02 t.o.m. 2015-09-27
Ledamot : Mats Einarsson, kommunalråd, fr.o.m. 2014-09-02 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Maria Ferm, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-09-02 t.o.m. 2016-04-18
Ledamot : Gustaf Hoffstedt, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-09-02 t.o.m. 2015-03-31
Ledamot : Kristoffer Löfblad, politisk sekreterare, fr.o.m. 2014-09-02 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Niclas Malmberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-05-19 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Maria Malmer Stenergard, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Åsa Malmström, egenföretagare, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Andreas Norlén, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-09-28 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Helene Petersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-09-02 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Linda Snecker, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-05-19 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Björn von Sydow, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-09-02 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Emilia Töyrä, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-05-19 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Erik Wassén, advokat, fr.o.m. 2014-09-02 t.o.m. 2016-09-14
Ledamot : Anders Åkesson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-09-02 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Nils-Olof Berggren, f.d. justitieombudsman, fr.o.m. 2015-09-15 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Katarina Berglund Siegbahn, rättssakkunnig, fr.o.m. 2014-09-18 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Martin Brinnen, jurist, fr.o.m. 2014-09-18 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Thomas Bull, justitieråd, fr.o.m. 2014-09-18 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Kerstin Bröms Lumpus, chefsjurist, fr.o.m. 2015-05-07 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Jeanette Gustafsdotter, verkst. direktör, fr.o.m. 2014-09-18 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Johan Hirschfeldt, f.d. hovrättspresident, fr.o.m. 2015-02-01 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Daniel Kjellgren, byråchef, fr.o.m. 2014-09-18 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Stina Malmberg, ämnesråd, fr.o.m. 2014-09-18 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Kerstin Morast, enhetschef, fr.o.m. 2014-09-18 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Mattias Thalén, kansliråd, fr.o.m. 2014-09-18 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Per Virdesten, f.d. justitieråd, fr.o.m. 2015-02-01 t.o.m. 2015-08-31
Expert : Daniel Westman, doktorand, fr.o.m. 2014-09-18 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Olle Wilöf, förbundsjurist, fr.o.m. 2014-09-18 t.o.m. 2016-09-14
Huvudsekreterare : Daniel Gustavsson, rådman, fr.o.m. 2014-09-15 t.o.m. 2016-09-25
Sekreterare : Rosemarie Jansson Håvik, kansliråd, fr.o.m. 2014-10-01 t.o.m. 2016-08-31
Sekreterare : Helen Ziobro, hovrättsassessor, fr.o.m. 2015-11-02 t.o.m. 2016-09-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:58 Ändrade mediegrundlagar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om bildande av Myndigheten för radio och tv (Ku 2010:02) [ Avslutad 2010 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om bildande av Myndigheten för radio och tv(Ku 2010:02)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-04-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:42
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Rapport Delredovisning 2010-05-07 (kostnader för organisationsförändringarna)
Rapport Delredovisning av uppdraget 2010-05-21
Rapport Slutredovisning av uppdraget 2010-07-30
Medverkande :
Särskild utredare : Magnus Larsson, direktör, fr.o.m. 2010-04-08 t.o.m. 2010-07-31
Sekreterare : Kerstin Morast, avdelningschef, fr.o.m. 2010-04-08 t.o.m. 2010-07-31
Sekreterare : Peter Schierbeck, avdelningschef, fr.o.m. 2010-04-08 t.o.m. 2010-07-31
Sekreterare : Helena Söderman, föredragande, fr.o.m. 2010-04-08 t.o.m. 2010-07-31
Sekreterare : Eva Tetzell, stf. direktör, fr.o.m. 2010-04-08 t.o.m. 2010-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2010:42 Bildande av Myndigheten för radio och tv [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Yttrandefrihetskommittén (Ju 2003:04) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Yttrandefrihetskommittén (Ju 2003:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-04-30
Direktiv för kommittén, se dir. 2003:58, dir. 2007:76, dir. 2008:42, dir. 2011:69 och dir. 2011:105
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:114 Vissa tryck- och yttrandefrihetsrättsliga frågor. Internationellt rättsligt bistånd, brottskatalogen, målhandläggningsfrågor m.m.
SOU 2006:96 Ett nytt grundlagsskydd för tryck- och yttrandefriheten? Tryck- och yttrandefrihetsberedningen inbjuder till debatt. Del 1 och 2
SOU 2009:14 Grundlagsskydd för digital bio och andra yttrandefrihetsrättsliga frågor
SOU 2010:68 Ny yttrandefrihetsgrundlag? - Yttrandefrihetskommittén presenterar tre modeller
SOU 2012:55 En översyn av tryck- och yttrandefriheten Del 1. En översyn av tryck- och yttrandefriheten. Bilagor. Del 2
Medverkande :
Ordförande : Göran Lambertz, justitieråd, fr.o.m. 2008-04-17 t.o.m. 2012-08-31
Ordförande : , Regner, Göran justitieråd (avliden juni 2007), fr.o.m. 2003-04-30
Ledamot : Phia Andersson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Lena Blixt, hovrättsråd /FP, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Ingrid Burman, jurist /V, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Inger Fredriksson, journalist /V, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Alf Karlsson, kanslichef /MP, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Ulrika Karlsson, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Yilmaz Kerimo, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2008-10-14
Ledamot : Bertil Kjellberg, advokat /M, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2011-01-24
Ledamot : Cecilia Magnusson, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2011-01-25 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Andreas Norlén, led. av riksdagenm /M, fr.o.m. 2011-01-25 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Helene Petersson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2008-10-15 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Ingvar Svensson, f.d. led av riksdagen/KD, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Stefan Tornberg, f.d. led. av riksdagen /C, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Erik Wassén, advokat /FP, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Lars Wegendal, f.d. led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Jonas Åkerlund, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2011-01-26 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Hans Gunnar Axberger, professor, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2008-05-15
Expert : Cecilia Bergman, rättschef, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2004-03-03
Expert : Katarina Berglund Siegbahn, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-09-05 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Martin Brinnen, doktorand, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2010-09-30
Expert : Kerstin Bröms Lumpus, chefsjurist, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Thomas Bull, professor, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Anna Gullesjö, kansliråd, fr.o.m. 2009-05-15 t.o.m. 2011-09-12
Expert : Rosemarie Jansson Håvik, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Catharina Jonson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2009-11-30
Expert : Jens Karlsson, bolagsjurist, fr.o.m. 2009-08-14 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Kristina Lidehorn, advokat, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Viveca Lång, kansliråd, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Kerstin Morast, avdelningschef, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Lena Carlsson, kansliråd, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Anna Maria Dermark, bolagsjurist, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2005-04-04
Expert : Helena Forsaeus, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-05-03 t.o.m. 2005-02-24
Expert : Gunhild Frylén, chefsjurist, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2007-08-31
Expert : Kirsten Glansberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-03-01 t.o.m. 2009-05-14
Expert : Per Hultengård, direktör, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Catharina Jonsson, departementssekreterare, t.o.m. 2009-11-30
Expert : Pia Kjellander, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2005-10-16
Expert : Magnus Larsson, ämnesråd, fr.o.m. 2005-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Expert : Karin Liby, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-10-17 t.o.m. 2008-05-15
Expert : Gun Löfgren Cederberg, byråchef, fr.o.m. 2005-02-14 t.o.m. 2008-05-15
Expert : Feryal Mentes, rådman, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Lena Moore, överåklagare, fr.o.m. 2004-07-15 t.o.m. 2005-04-04
Expert : Anders Nauclér, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-03-15 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Katarina Rikte, hovrättsråd, fr.o.m. 2009-03-01 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Håkan Rustand, byråchef, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Helena Strömbäck, kansliråd, fr.o.m. 2009-12-01 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Jan Stålhandske, ämnesråd, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2006-03-14
Expert : Helen Svensson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2004-09-30
Expert : Bertil Wennberg, kanslichef, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2008-05-15
Expert : Fredrik Wersäll, hovrättspresident, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2004-07-14
Expert : Daniel Westman, doktorand, fr.o.m. 2011-02-14 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Olle Wilöf, förbundsjurist, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Hans Öjemark, kansliråd, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2007-08-31
Nils Fredrik Aurelius, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2008-05-15
Anders Bengtsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2008-05-15
Gustav Fridolin, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2006-10-22
Kenth Högström, led. av riksdagen /s (avliden), fr.o.m. 2003-10-06
Alf Karlsson, jur. kand. /mp, fr.o.m. 2006-10-23 t.o.m. 2008-05-15
Kenneth Kvist, f.d. led. av riksdagen /v, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2008-05-15
Kerstin Lundgren, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2008-05-15
Ingvar Svensson, led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2008-05-15
Jörgen Ullenhag, fil dr, f.d. chefredaktör /fp, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2008-05-15
Sekreterare : Martin Brinnen, jur.kand., fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2012-08-31
Sekreterare : Nils Funcke, chefsredaktör, fr.o.m. 2009-08-01 t.o.m. 2012-09-30
Sekreterare : Daniel Gustavsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2009-01-01 t.o.m. 2012-08-26
Sekreterare : Stefan Nyman, hovrättsråd, fr.o.m. 2011-12-15 t.o.m. 2012-08-31
Sekreterare : Katarina Rikte, hovrättsråd, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2009-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman