Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Helena Forsaeus

Sök kontaktuppgifter till Helena Forsaeus på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Helena Forsaeus

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Helena Forsaeus medverkat i ( 10 st. ):

Kommittén för samordnad och accelererad policyutveckling kopplad till den fjärde industriella revolutionens teknologier (N 2018:04) [ Pågående ] [ Sekreterare ]
Kommittén för teknologisk innovation och etik (KOMET) (N 2018:04)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-08-16
Direktiv för kommittén, se dir. 2018:85, dir. 2020:1 och dir. 2021:1
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Uppdraget ska slutredovisas senast den 31 december 2022.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:53 Personuppgiftsbehandling vid antalsberäkning inför klinisk forskning
Medverkande :
Ordförande : Jon Simonsson, departementsråd, fr.o.m. 2018-10-01
Ledamot : Charlotte FoU Brogren Karlberg, direktör, fr.o.m. 2018-12-18
Ledamot : Stefan Einhorn, professor i molekylär onkologi, fr.o.m. 2018-12-18
Ledamot : Antje Jackelén, ärkebiskop, fr.o.m. 2018-12-18 t.o.m. 2020-09-14
Ledamot : Rikard Jermsten, generaldirektör, fr.o.m. 2018-12-18
Ledamot : Ulla Sandborg, generaldirektör, fr.o.m. 2020-09-15
Ledamot : Kristina Svahn Starrsjö, justitieråd, fr.o.m. 2018-12-18
Ledamot : Erik Thedéen, generaldirektör, fr.o.m. 2018-12-18
Expert : Theodor Andersson, omvärldsanalytiker, fr.o.m. 2020-04-17
Expert : Emilie Anér, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-07-18
Expert : Jenny Carlsson Kraft, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-07-18
Expert : Enrico Deiaco, avdelningschef, fr.o.m. 2019-07-18 t.o.m. 2019-10-24
Expert : Petra Forslid, kansliråd, fr.o.m. 2019-07-18 t.o.m. 2021-06-22
Expert : Jacob Gramenius, senior rådgivare, fr.o.m. 2019-07-18
Expert : Jakob Hellman, handläggare, fr.o.m. 2019-07-18
Expert : Andreas Hermansson, kansliråd, fr.o.m. 2021-04-23
Expert : Pia Högset, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-07-18 t.o.m. 2021-04-22
Expert : Tim Käll, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-04-23
Expert : Björn Langbeck, industriell rådgivare, fr.o.m. 2019-07-18
Expert : Philip Levin, jurist, fr.o.m. 2019-07-18 t.o.m. 2020-04-16
Expert : Fredrik Sandberg, kansliråd, fr.o.m. 2019-10-25
Expert : Linda Stridsberg, ämnesråd, fr.o.m. 2019-07-18
Expert : Peter Svensson, analytiker, fr.o.m. 2019-10-25
Expert : Anna Carin Thomér, kansliråd, fr.o.m. 2021-04-23
Expert : Catrin Tidström, ämnesråd, fr.o.m. 2019-07-18
Expert : Bengt Toresson, departementsråd, fr.o.m. 2021-04-23
Expert : Jonas Widell, rättssakkunnig, fr.o.m. 2019-07-18
Huvudsekreterare : Anna Fridén, fr.o.m. 2019-01-21
Sekreterare : Pernilla Fexdal, administrativ assistent, fr.o.m. 2019-11-01 t.o.m. 2020-04-30
Sekreterare : Helena Forsaeus, fr.o.m. 2019-02-01
Sekreterare : Charlotte Hall, fr.o.m. 2019-01-07
Sekreterare : Catarina Hedlund, fr.o.m. 2021-09-01
Sekreterare : Stefan Hultqvist, fr.o.m. 2019-08-12 t.o.m. 2020-08-16
Sekreterare : Emma Nilsson, fr.o.m. 2021-08-30 t.o.m. 2021-12-31
Sekreterare : Annika Palm, fr.o.m. 2020-09-01 t.o.m. 2021-05-31
Sekreterare : Alexander Wall, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-12-10 t.o.m. 2019-06-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2020:53 Personuppgiftsbehandling vid antalsberäkning inför klinisk forskning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om gräsrotsfinansiering (Fi 2016:10) [ Avslutad 2018 ] [ Huvudsekreterare ]
Utredningen om gräsrotsfinansiering (Fi 2016:10)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-07-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:70 och 2017:112
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:20 Gräsrotsfinansiering
Medverkande :
Särskild utredare : Severin Blomstrand, fr.o.m. 2016-09-01 t.o.m. 2018-03-19
Sakkunnig : Lars Andersson, E, fr.o.m. 2017-10-19
Sakkunnig : Thomas Bengtsson, fr.o.m. 2016-09-05 t.o.m. 2017-09-29
Sakkunnig : Catarina Erséus, fr.o.m. 2016-10-01
Sakkunnig : Johan Harvard, fr.o.m. 2016-09-05
Sakkunnig : Anna Karin Vinterhav, fr.o.m. 2016-09-05
Expert : Åsa Arffman, fr.o.m. 2016-09-05
Expert : Gabriella Fenger-Krog, fr.o.m. 2016-09-05
Expert : Moa Langemark, fr.o.m. 2016-09-05
Expert : Göran Lättman, fr.o.m. 2016-09-05
Expert : Johanna Palmberg, fr.o.m. 2016-09-05 t.o.m. 2017-08-20
Expert : Victor Snellman, fr.o.m. 2016-11-01
Expert : John Söderström, fr.o.m. 2016-09-05
Expert : Robin Teigland, fr.o.m. 2016-09-05
Expert : Joakim Wernberg, fr.o.m. 2017-08-21
Expert : Daniel Wiberg, fr.o.m. 2016-09-05
Huvudsekreterare : Helena Forsaeus, fr.o.m. 2016-09-01 t.o.m. 2018-03-31
Sekreterare : Peter Clason, fr.o.m. 2016-09-01 t.o.m. 2018-03-19
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2016:70 Gräsrotsfinansiering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2017:112 Tilläggsdirektiv till Utredningen om gräsrotsfinansiering (Fi 2016:10) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:20 Gräsrotsfinansiering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2018:36 Rätt att forska – Långsiktig reglering av forskningsdatabaser [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
2014 års fondutredning (Fi 2014:15) [ Avslutad 2016 ] [ Sekreterare ]
2014 års fondutredning (Fi 2014:15)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-10-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:139, dir. 2014:158, dir. 2015:28 och dir. 2015:109
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:62 UCITS V En uppdaterad fondlagstiftning
SOU 2016:45 En hållbar, transparent och konkurrenskraftig fondmarknad
Medverkande :
Särskild utredare : Ann-Christine Lindeblad, fr.o.m. 2015-01-01 t.o.m. 2016-06-28
Sakkunnig : Lars Afrell, fr.o.m. 2015-02-02
Sakkunnig : Martin Axelsson, fr.o.m. 2015-02-02
Sakkunnig : Anders Bagge, fr.o.m. 2015-09-22
Sakkunnig : Agneta Blomquist, fr.o.m. 2015-02-02
Sakkunnig : Isabella de Feudis, fr.o.m. 2015-02-02
Sakkunnig : Catarina Erséus, fr.o.m. 2015-02-02 t.o.m. 2015-09-21
Sakkunnig : Raana Farooqi Lind, fr.o.m. 2015-02-02 t.o.m. 2015-10-25
Sakkunnig : Raana Farooqi Lind, fr.o.m. 2016-01-14
Sakkunnig : Lars Gavelin, fr.o.m. 2015-10-26 t.o.m. 2016-01-13
Sakkunnig : Erik Sjöstedt, fr.o.m. 2015-02-02
Sakkunnig : Helene Wall, fr.o.m. 2015-02-02
Expert : Joachim Allard, fr.o.m. 2015-09-22
Expert : Johan Florén, fr.o.m. 2015-02-02
Expert : Marcus Ihre, fr.o.m. 2015-02-02
Expert : Emma Sjöström, fr.o.m. 2015-02-02
Expert : Katarina Strandberg, fr.o.m. 2015-10-26
Sekreterare : Helena Forsaeus, fr.o.m. 2015-01-31 t.o.m. 2016-07-12
Sekreterare : Johan Lycke, fr.o.m. 2015-01-01 t.o.m. 2016-06-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

2013 års Värdepappersmarknadsutredning (Fi 2013:04) [ Avslutad 2015 ] [ Sekreterare ]
2013 års Värdepappersmarknadsutredning (Fi 2013:04)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-05-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:55, dir. 2014:45 och dir. 2014:136
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:2 Värdepappersmarknaden MiFID II och MiFIR + Bilagedel
Medverkande :
Särskild utredare : Ann-Christine Lindeblad, fr.o.m. 2013-05-23 t.o.m. 2015-01-29
Sakkunnig : Joachim Allard, fr.o.m. 2013-08-01
Sakkunnig : Rebecca Appelgren, fr.o.m. 2014-06-23
Sakkunnig : Erik Edin, fr.o.m. 2013-08-01
Sakkunnig : Dag Edvardsson, fr.o.m. 2013-08-01
Sakkunnig : Catarina Erséus, fr.o.m. 2013-08-01
Sakkunnig : Andreas Gustafsson, fr.o.m. 2013-08-01
Sakkunnig : Jenny Mannent, fr.o.m. 2013-08-01
Sakkunnig : Sara Mitelman, fr.o.m. 2013-08-01
Sakkunnig : Susanne Seiler Lemon, fr.o.m. 2013-08-01
Sakkunnig : Maria Seth, fr.o.m. 2013-08-01
Sakkunnig : Anna Sjulander, fr.o.m. 2013-08-01
Sekreterare : Helena Forsaeus, fr.o.m. 2014-06-28 t.o.m. 2015-01-29
Sekreterare : Johan Lycke, fr.o.m. 2013-07-01 t.o.m. 2015-01-29
Sekreterare : Sandra Mizani Moradi, fr.o.m. 2013-07-01 t.o.m. 2015-01-29
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:2 Värdepappersmarknaden – MiFID II och MiFIR [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
2012 års marknadsmissbruksutredning (Fi 2012:08) [ Avslutad 2014 ] [ Sekreterare ]
2012 års marknadsmissbruksutredning (Fi 2012:08)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-10-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:108, dir. 2013:91 och dir. 2014:19
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:46 Marknadsmissbruk II
Medverkande :
Särskild utredare : Ann-Christine Lindeblad, fr.o.m. 2012-10-18 t.o.m. 2014-06-27
Sakkunnig : Lars Afrell, fr.o.m. 2012-12-04
Sakkunnig : Johan Allstrin, fr.o.m. 2013-01-21
Sakkunnig : Mattias Anjou, fr.o.m. 2012-12-04
Sakkunnig : Petra Forslid, fr.o.m. 2012-12-04
Sakkunnig : Antonia Gergova, fr.o.m. 2012-12-04 t.o.m. 2013-12-15
Sakkunnig : Josefine Gunnarsdottir, fr.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Linnéa Klefbäck, fr.o.m. 2012-12-04
Sakkunnig : Christer Lundh, fr.o.m. 2012-12-04
Sakkunnig : Annika Poutiainen, fr.o.m. 2012-12-04
Sakkunnig : Anna Surtevall, fr.o.m. 2012-12-04
Sakkunnig : Martin Tidén, fr.o.m. 2012-12-04
Sekreterare : Helena Forsaeus, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2014-06-27
Sekreterare : Johan Lycke, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2014-06-27
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2014:46 Marknadsmissbruk II [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
AIF-förvaltarutredningen (Fi 2011:10) [ Avslutad 2012 ] [ Sekreterare ]
AIF-förvaltarutredningen (Fi 2011:10)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-09-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:77
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:67 Förvaltare av alternativa investeringsfonder
Medverkande :
Särskild utredare : Ann-Christine Lindeblad, fr.o.m. 2011-11-01 t.o.m. 2012-10-06
Sakkunnig : Martin Axelsson, fr.o.m. 2011-11-01
Sakkunnig : Charlotta Erikson, fr.o.m. 2011-11-01
Sakkunnig : Catarina Erséus, fr.o.m. 2011-11-01
Sakkunnig : Lovisa Hedberg, fr.o.m. 2011-11-01
Sakkunnig : Henrik Lennefeldt, fr.o.m. 2011-11-01
Sakkunnig : Marie Reinius, fr.o.m. 2011-11-01
Sakkunnig : Joakim Schaaf, fr.o.m. 2011-11-01
Sakkunnig : Per Strömberg, fr.o.m. 2011-11-01 t.o.m. 2012-02-02
Sakkunnig : Helene Wall, fr.o.m. 2011-11-01
Sekreterare : Sofia Bildstein-Hagberg, fr.o.m. 2011-11-01 t.o.m. 2012-10-06
Sekreterare : Helena Forsaeus, fr.o.m. 2011-09-14 t.o.m. 2012-10-20
Sekreterare : Johan Lycke, fr.o.m. 2011-10-03 t.o.m. 2012-10-06
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2011:77 Förvaltare av alternativa investeringsfonder [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:67 Förvaltare av alternativa investeringsfonder [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om rätt till skolgång m.m. för barn som vistas i landet utan tillstånd (U 2009:03) [ Avslutad 2010 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om rätt till skolgång m.m. för barn som vistas i landet utan tillstånd (U 2009:03)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-08-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:71
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:15 Skolgång för alla barn
Medverkande :
Särskild utredare : Margareta Åberg, lagman, fr.o.m. 2009-08-18 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Ola Eriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Karin Juhlén, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-02-02
Expert : David Karlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Robert Larsson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Helena Levin, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Björn Persson, avdelningschef, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Irene Reuterfors-Mattsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Cecilia Torstensson, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Mats Wennerholm, undervisningsråd, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Anna Verené, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Anders Widholm, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-02-02
Sekreterare : Helena Forsaeus, hovrättsassessor, fr.o.m. 2009-09-01 t.o.m. 2010-02-19
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:5 Skolgång för alla barn [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om en fristående vuxenutbildning (U 2007:02) [ Avslutad 2008 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om en fristående vuxenutbildning (U 2007:02)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-03-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:32
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:17 Frivux - Valfrihet i vuxenutbildningen
Medverkande :
Särskild utredare : Mats Gerdau, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-03-08 t.o.m. 2008-03-03
Expert : Jesper Ahlgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-09-11 t.o.m. 2008-03-03
Expert : Cecilia Danielsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2008-03-03
Expert : Berndt Ericsson, ämnesråd, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2008-03-03
Expert : Eva Fridén, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2008-03-03
Expert : Karin Gustafsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2008-03-03
Expert : Johannes Sjögren, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2007-09-10
Expert : Tommi Teljosuo, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2008-03-03
Huvudsekreterare : Mikael Andersson, utvecklingschef, fr.o.m. 2007-04-01 t.o.m. 2008-03-16
Sekreterare : Helena Forsaeus, hovrättsassessor, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2008-03-03
Sekreterare : Britt-Marie Lövquist, rektor, fr.o.m. 2007-04-01 t.o.m. 2008-03-03
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:32 En fristående vuxenutbildning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:17 Frivux – valfrihet i vuxenutbildningen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Yttrandefrihetskommittén (Ju 2003:04) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Yttrandefrihetskommittén (Ju 2003:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-04-30
Direktiv för kommittén, se dir. 2003:58, dir. 2007:76, dir. 2008:42, dir. 2011:69 och dir. 2011:105
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:114 Vissa tryck- och yttrandefrihetsrättsliga frågor. Internationellt rättsligt bistånd, brottskatalogen, målhandläggningsfrågor m.m.
SOU 2006:96 Ett nytt grundlagsskydd för tryck- och yttrandefriheten? Tryck- och yttrandefrihetsberedningen inbjuder till debatt. Del 1 och 2
SOU 2009:14 Grundlagsskydd för digital bio och andra yttrandefrihetsrättsliga frågor
SOU 2010:68 Ny yttrandefrihetsgrundlag? - Yttrandefrihetskommittén presenterar tre modeller
SOU 2012:55 En översyn av tryck- och yttrandefriheten Del 1. En översyn av tryck- och yttrandefriheten. Bilagor. Del 2
Medverkande :
Ordförande : Göran Lambertz, justitieråd, fr.o.m. 2008-04-17 t.o.m. 2012-08-31
Ordförande : , Regner, Göran justitieråd (avliden juni 2007), fr.o.m. 2003-04-30
Ledamot : Phia Andersson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Lena Blixt, hovrättsråd /FP, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Ingrid Burman, jurist /V, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Inger Fredriksson, journalist /V, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Alf Karlsson, kanslichef /MP, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Ulrika Karlsson, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Yilmaz Kerimo, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2008-10-14
Ledamot : Bertil Kjellberg, advokat /M, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2011-01-24
Ledamot : Cecilia Magnusson, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2011-01-25 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Andreas Norlén, led. av riksdagenm /M, fr.o.m. 2011-01-25 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Helene Petersson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2008-10-15 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Ingvar Svensson, f.d. led av riksdagen/KD, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Stefan Tornberg, f.d. led. av riksdagen /C, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Erik Wassén, advokat /FP, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Lars Wegendal, f.d. led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Ledamot : Jonas Åkerlund, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2011-01-26 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Hans Gunnar Axberger, professor, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2008-05-15
Expert : Cecilia Bergman, rättschef, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2004-03-03
Expert : Katarina Berglund Siegbahn, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-09-05 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Martin Brinnen, doktorand, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2010-09-30
Expert : Kerstin Bröms Lumpus, chefsjurist, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Thomas Bull, professor, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Anna Gullesjö, kansliråd, fr.o.m. 2009-05-15 t.o.m. 2011-09-12
Expert : Rosemarie Jansson Håvik, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Catharina Jonson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2009-11-30
Expert : Jens Karlsson, bolagsjurist, fr.o.m. 2009-08-14 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Kristina Lidehorn, advokat, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Viveca Lång, kansliråd, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Kerstin Morast, avdelningschef, fr.o.m. 2008-05-16 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Lena Carlsson, kansliråd, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Anna Maria Dermark, bolagsjurist, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2005-04-04
Expert : Helena Forsaeus, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-05-03 t.o.m. 2005-02-24
Expert : Gunhild Frylén, chefsjurist, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2007-08-31
Expert : Kirsten Glansberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-03-01 t.o.m. 2009-05-14
Expert : Per Hultengård, direktör, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Catharina Jonsson, departementssekreterare, t.o.m. 2009-11-30
Expert : Pia Kjellander, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2005-10-16
Expert : Magnus Larsson, ämnesråd, fr.o.m. 2005-02-25 t.o.m. 2009-02-28
Expert : Karin Liby, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-10-17 t.o.m. 2008-05-15
Expert : Gun Löfgren Cederberg, byråchef, fr.o.m. 2005-02-14 t.o.m. 2008-05-15
Expert : Feryal Mentes, rådman, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Lena Moore, överåklagare, fr.o.m. 2004-07-15 t.o.m. 2005-04-04
Expert : Anders Nauclér, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-03-15 t.o.m. 2006-05-31
Expert : Katarina Rikte, hovrättsråd, fr.o.m. 2009-03-01 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Håkan Rustand, byråchef, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Helena Strömbäck, kansliråd, fr.o.m. 2009-12-01 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Jan Stålhandske, ämnesråd, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2006-03-14
Expert : Helen Svensson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2004-09-30
Expert : Bertil Wennberg, kanslichef, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2008-05-15
Expert : Fredrik Wersäll, hovrättspresident, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2004-07-14
Expert : Daniel Westman, doktorand, fr.o.m. 2011-02-14 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Olle Wilöf, förbundsjurist, fr.o.m. 2003-09-24 t.o.m. 2012-08-23
Expert : Hans Öjemark, kansliråd, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2007-08-31
Nils Fredrik Aurelius, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2008-05-15
Anders Bengtsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2008-05-15
Gustav Fridolin, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2006-10-22
Kenth Högström, led. av riksdagen /s (avliden), fr.o.m. 2003-10-06
Alf Karlsson, jur. kand. /mp, fr.o.m. 2006-10-23 t.o.m. 2008-05-15
Kenneth Kvist, f.d. led. av riksdagen /v, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2008-05-15
Kerstin Lundgren, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2008-05-15
Ingvar Svensson, led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2008-05-15
Jörgen Ullenhag, fil dr, f.d. chefredaktör /fp, fr.o.m. 2003-10-06 t.o.m. 2008-05-15
Sekreterare : Martin Brinnen, jur.kand., fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2012-08-31
Sekreterare : Nils Funcke, chefsredaktör, fr.o.m. 2009-08-01 t.o.m. 2012-09-30
Sekreterare : Daniel Gustavsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2009-01-01 t.o.m. 2012-08-26
Sekreterare : Stefan Nyman, hovrättsråd, fr.o.m. 2011-12-15 t.o.m. 2012-08-31
Sekreterare : Katarina Rikte, hovrättsråd, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2009-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Radio- och TV-lagsutredningen (Ku 2000:01) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Radio- och TV-lagsutredningen (Ku 2000:01)
Departement : Utbildnings- och kulturdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-06-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:43, dir. 2001:11, dir. 2003:30, dir. 2003:100, dir. 2003:121, dir. 2004:69, dir. 2004:131, dir. 2005:132
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:84 Skydd av barn mot olämpligt programinnehåll i TV, delbetänkande
SOU 2003:62 Reklamtid i TV, delbetänkande
SOU 2003:109 Must carry, delbetänkande
SOU 2004:39 Nytt regelverk för marksänd digital-TV. delbetänkande
SOU 2005:62 Anpassning av radio- och TV-lagen till den digitala tekniken
SOU 2006:51 Tillgänglighet, mobil TV samt vissa andra radio- och TV-rättsliga frågor - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Håkan Lavén, hovrättslagman, fr.o.m. 2000-10-01 t.o.m. 2001-11-28
Särskild utredare : Robert Nordh, hovrättsråd, fr.o.m. 2003-02-01 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Ingolf Berg, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Tarja Birkoff, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-02-08 t.o.m. 2001-06-25
Expert : Gunilla Carle, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-02-08 t.o.m. 2002-05-31
Expert : Helena Forsaeus, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-04-27 t.o.m. 2005-02-28
Expert : Maisoun Jabali, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2002-05-31
Expert : Susanne Kjaersgaard Olsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-02-08 t.o.m. 2002-05-31
Expert : Magnus Larsson, kansliråd, fr.o.m. 2003-03-24 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Greger Lindberg, direktör, fr.o.m. 2001-02-08 t.o.m. 2002-05-31
Expert : Eva Lisskar-Dahlgren, kansliråd, fr.o.m. 2003-03-24 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Lars Marén, ämnesråd, fr.o.m. 2003-03-24 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Cecilia Renfors, direktör, fr.o.m. 2003-06-03 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Peter Schierbeck, chefsjurist, fr.o.m. 2003-03-24 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Eva Selin, bolagsjurist, fr.o.m. 2003-03-24 t.o.m. 2004-02-14
Expert : Jerker Stattin, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-02-08 t.o.m. 2002-05-31
Expert : Helen Svensson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-03-24 t.o.m. 2004-09-30
Expert : Karin Wistrand, kansliråd, fr.o.m. 2003-03-24 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Hans Öjemark, kansliråd, fr.o.m. 2003-03-24 t.o.m. 2003-11-30
Sekreterare : Fredrik Johnsson, fr.o.m. 2000-12-01 t.o.m. 2001-12-31
Sekreterare : Katarina Kölfors, fr.o.m. 2003-02-01 t.o.m. 2006-04-30
Sekreterare : Catharina Månsson, fr.o.m. 2003-08-11 t.o.m. 2004-03-31
Sekreterare : Linda Palmenäs, hovrättsassessor, fr.o.m. 2005-08-01 t.o.m. 2006-05-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman