: : :

Medverkande i utredning : Kerstin Cederlöf

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Kerstin Cederlöf

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.

Utredningar som Kerstin Cederlöf medverkat i ( 11 st. ):

Miljötillsynsutredningen (M 2016:04) [ Avslutad 2017 ] [ Särskild utredare ]

Miljötillsynsutredningen (M 2016:04)


Beteckning : M 2016:04
Departement : Miljö- och energidepartementet
Senast ändrad : 2018-03-27
Status : Avslutad 2017 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2016-04-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:32
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Cederlöf, Kerstin, fr.o.m. 2016-04-14
Sakkunnig : Alfredsson, Håkan, fr.o.m. 2016-06-13
Sakkunnig : Glod, Mikaela, fr.o.m. 2016-06-13
Sakkunnig : Gustafsson, Johanna, fr.o.m. 2016-06-13
Sakkunnig : Jonsson, Henrik, fr.o.m. 2016-06-13
Sakkunnig : Lewin Philblad, Lotta, fr.o.m. 2016-06-13
Sakkunnig : Manole , Jonas, fr.o.m. 2016-09-28
Sakkunnig : Sparrman, Karin, fr.o.m. 2016-06-13
Sakkunnig : Winnberg, Carl, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2016-09-27
Expert : Bassini, Filippo, fr.o.m. 2016-06-13
Expert : Berg, Martina, fr.o.m. 2016-06-13
Expert : Callermo, Lena, fr.o.m. 2016-06-13
Expert : Carlsson, Helen, fr.o.m. 2016-09-12
Expert : Forsberg, Thomas, fr.o.m. 2016-06-13
Expert : Gustafsson, Mattias, fr.o.m. 2016-06-13
Expert : Henstedt, Anna, fr.o.m. 2016-06-13
Expert : Hill, Åsa, fr.o.m. 2016-06-13
Expert : Hiltula, Jari, fr.o.m. 2016-06-13
Expert : Jonasson, Gunnar, fr.o.m. 2016-12-20
Expert : Krekula, Bert, fr.o.m. 2016-06-13
Expert : Lindberg P, Jörgen, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2016-12-19
Expert : Marklund Anderson, Åsa, fr.o.m. 2016-06-13
Expert : Nilsson, Annika, fr.o.m. 2016-06-13
Expert : Nordenstam, Rebecca, fr.o.m. 2016-06-13
Expert : Nyberg, Gunilla, fr.o.m. 2016-06-13
Expert : Rosberg, Jörgen, fr.o.m. 2016-06-13
Expert : Samuelsson, Ulrica, fr.o.m. 2016-06-13
Expert : Skarstedt, Anders, fr.o.m. 2016-06-13
Expert : Smedje, Greta, fr.o.m. 2016-06-13
Expert : Strandmark, Mona, fr.o.m. 2016-06-13
Expert : Waara, Tomas, fr.o.m. 2016-06-13
Expert : Wahlström, Karin, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2016-09-11
Sekreterare : Becker, Marie, fr.o.m. 2016-06-13
Sekreterare : Ångström, Cecilia, fr.o.m. 2016-05-15

Rapporter

SOU 2017:63Miljötillsyn och sanktioner – en tillsyn präglad av ansvar, respekt och enkelhet
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Strandskyddsdelegationen – Nationell arena för samverkan (S 2013:05) [ Avslutad 2015 ] [ Ledamot ]

Strandskyddsdelegationen – Nationell arena för samverkan (S 2013:05)


Beteckning : S 2013:05
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2016-11-04
Status : Avslutad 2015 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2013-03-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:27
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Johns, Lärke, fr.o.m. 2013-03-07 t.o.m. 2015-12-17
Ledamot : Brynielsson, Håkan, fr.o.m. 2015-02-09 t.o.m. 2015-04-07
Ledamot : Cederlöf, Kerstin, fr.o.m. 2015-10-12 t.o.m. 2015-12-17
Ledamot : Germundsson, Bengt, fr.o.m. 2013-04-25 t.o.m. 2015-12-17
Ledamot : Glasare, Gunilla, fr.o.m. 2013-04-25 t.o.m. 2015-12-17
Ledamot : Green, Mats, fr.o.m. 2015-04-28 t.o.m. 2015-12-17
Ledamot : Heister, Chris, fr.o.m. 2013-04-25 t.o.m. 2015-12-17
Ledamot : Hoffstedt, Gustaf, fr.o.m. 2013-04-25 t.o.m. 2015-02-08
Ledamot : Kjellson, Bengt, fr.o.m. 2013-04-25 t.o.m. 2015-12-17
Ledamot : Stamming, Mikael, fr.o.m. 2015-04-09 t.o.m. 2015-12-17
Ledamot : Söderberg, Maria, fr.o.m. 2013-04-25 t.o.m. 2015-12-17
Ledamot : Törsäter, Bertil, fr.o.m. 2013-04-25 t.o.m. 2015-02-08
Ledamot : Valik, Janna, fr.o.m. 2013-04-25 t.o.m. 2015-12-17
Ledamot : Westerberg, Jan-Olov, fr.o.m. 2013-04-25 t.o.m. 2015-12-17
Ledamot : Ågren, Maria, fr.o.m. 2013-04-25 t.o.m. 2015-03-29
Ledamot : Österberg, Sven-Erik, fr.o.m. 2013-04-25 t.o.m. 2015-12-17
Expert : Anderson, Johan, fr.o.m. 2013-12-03 t.o.m. 2015-12-17
Expert : Eriksson, Ann-Sofie, fr.o.m. 2013-12-03 t.o.m. 2015-12-17
Expert : Frostenson, Ivar, fr.o.m. 2013-12-03 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Johansson, Lena, fr.o.m. 2013-12-03 t.o.m. 2015-12-17
Expert : Lundgren, Ludvig, fr.o.m. 2014-07-01 t.o.m. 2015-12-17
Expert : Nordh, Maria, fr.o.m. 2013-12-03 t.o.m. 2015-02-18
Expert : Pettersson, Roger, fr.o.m. 2013-12-03 t.o.m. 2015-12-17
Expert : Rosenlöf, Linnea, fr.o.m. 2013-12-03 t.o.m. 2015-10-11
Huvudsekreterare : Ulfvarson Östlund, Maria, fr.o.m. 2013-04-01 t.o.m. 2013-10-20
Huvudsekreterare : Åkesson, Patrik, fr.o.m. 2013-11-15 t.o.m. 2014-08-17
Sekreterare : Bjertén-Günther, Emma, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-03-18
Sekreterare : Ekström, Olof, fr.o.m. 2015-07-01 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Engman, Malin, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2015-09-30
Sekreterare : Ersborg, Johanna, fr.o.m. 2014-04-07 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Grinbaum, Mikael, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2014-08-31
Sekreterare : Hedman, Anna, fr.o.m. 2014-09-22 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Raunio, Björn, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2013-12-31
Sekreterare : Raunio, Björn, fr.o.m. 2014-03-01 t.o.m. 2014-09-10
Sekreterare : Savik, Eveline, fr.o.m. 2014-04-07 t.o.m. 2016-01-17
Sekreterare : Sigray, Richard, fr.o.m. 2013-03-11 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Zetterberg, Viveka, fr.o.m. 2014-03-01 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Åkesson, Patrik, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2013-11-14
Biträdande sekreterare : Bjertén-Günther, Emma, fr.o.m. 2013-05-13 t.o.m. 2013-06-30
Biträdande sekreterare : Bjertén-Günther, Emma, fr.o.m. 2013-11-01 t.o.m. 2013-12-31
Biträdande sekreterare : Engman, Malin, fr.o.m. 2013-06-01 t.o.m. 2014-01-31
Biträdande sekreterare : Engman, Malin, fr.o.m. 2014-10-01 t.o.m. 2015-01-31
Biträdande sekreterare : Grinbaum, Mikael, fr.o.m. 2013-07-01 t.o.m. 2013-12-31
Biträdande sekreterare : Liljegren, Julia, fr.o.m. 2013-05-13 t.o.m. 2013-06-30

Rapporter

SOU 2015:108Strandskyddet i praktiken. Slutrapport från Strandskyddsdelegationen nationell arena för samverkan
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:108 Strandskyddet i praktiken [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Jaktlagsutredningen (L 2012:01) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]

Jaktlagsutredningen (L 2012:01)


Beteckning : L 2012:01
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2016-11-04
Status : Avslutad 2015 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2012-07-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:77 och dir. 2013:66
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Larsson, Håkan, fr.o.m. 2012-11-26 t.o.m. 2015-02-05
Expert : Bergström, Magnus, fr.o.m. 2013-03-06 t.o.m. 2013-10-01
Expert : Busk, Helena, fr.o.m. 2013-03-06 t.o.m. 2013-10-01
Expert : Cederlöf, Kerstin, fr.o.m. 2013-03-06 t.o.m. 2013-10-01
Expert : Danielsson, Jan, fr.o.m. 2013-11-04 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Frisch, Camilla, fr.o.m. 2013-03-06 t.o.m. 2013-10-01
Expert : Frisch, Camilla, fr.o.m. 2013-11-04 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Forslund, Mats, fr.o.m. 2013-03-06 t.o.m. 2013-10-01
Expert : Johansson, Lennart, fr.o.m. 2013-11-04 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Larsson, Solveig, fr.o.m. 2013-03-06 t.o.m. 2013-10-01
Expert : Larsson, Solveig, fr.o.m. 2013-11-04 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Ligné, Daniel, fr.o.m. 2013-03-06 t.o.m. 2013-10-01
Expert : Löfstrand, Ronny, fr.o.m. 2013-03-06 t.o.m. 2013-10-01
Expert : Pettersson, Christer, fr.o.m. 2013-11-04 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Ternbo, Göran, fr.o.m. 2013-03-06 t.o.m. 2013-10-01
Expert : Ternbo, Göran, fr.o.m. 2013-11-04 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Terstad, Jan, fr.o.m. 2013-03-06 t.o.m. 2013-10-01
Expert : Treschow, Frederik, fr.o.m. 2013-11-04 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Wetterin, Anders, fr.o.m. 2013-03-06 t.o.m. 2013-10-01
Expert : Wetterlin, Anders, fr.o.m. 2013-11-04 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Wichmann, Jacob, fr.o.m. 2013-11-04 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Wälimaa, Ola, fr.o.m. 2013-11-04 t.o.m. 2014-06-30
Sekreterare : Andersson, Jens, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2015-01-31
Sekreterare : Nordengren, Nina, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2015-02-20

Rapporter

SOU 2013:71Viltmyndigheten – jakt och viltförvaltning i en ny tid
SOU 2014:54Vildsvin och viltskador – om utfodring, kameraövervakning och arrendatorers jakträtt
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2012:77 Översyn av jaktlagstiftningen m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2013:66 Tilläggsdirektiv till Jaktlagsutredningen (L 2012:01) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Avfallsutredningen (M 2011:02) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]

Avfallsutredningen (M 2011:02)


Beteckning : M 2011:02
Departement : Miljödepartementet
Senast ändrad : 2013-03-13
Status : Avslutad 2012 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2011-06-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:66 och dir. 2012:33
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Ekecrantz, Lars, fr.o.m. 2011-06-30 t.o.m. 2012-09-30
Expert : Broman, Charlotta, fr.o.m. 2011-09-30 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Carlsson, Kent, fr.o.m. 2011-09-30 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Cederlöf, Kerstin, fr.o.m. 2011-09-30 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Eriksson, Ann-Sofie, fr.o.m. 2011-09-30 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Finnveden, Göran, fr.o.m. 2011-09-30 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Gärdström, Tomas, fr.o.m. 2011-09-30 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Nilsson, Göran, fr.o.m. 2011-09-30 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Rundström, Mats, fr.o.m. 2011-09-30 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Sahleström, Britt, fr.o.m. 2011-09-30 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Wiqvist, Weine, fr.o.m. 2011-09-30 t.o.m. 2012-08-31
Huvudsekreterare : Sanell, Anna, fr.o.m. 2011-09-05 t.o.m. 2012-09-09
Sekreterare : Mohlander, Ida, fr.o.m. 2011-11-01
Biträdande sekreterare : Löfdahl, Jon, fr.o.m. 2011-10-01

Rapporter

SOU 2012:56Mot det hållbara samhället – resurseffektiv avfallshantering
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:56 Mot det hållbara samhället – resurseffektiv avfallshantering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Reach-utredningen (M 2007:01) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]

Reach-utredningen (M 2007:01)


Beteckning : M 2007:01
Departement : Miljödepartementet
Senast ändrad : 2009-03-09
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2007-03-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:30
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Melin, Judith, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Adolfsson, Camilla, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-03-24
Expert : Andersson, Emma, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Ardesjö, Karolina, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2007-09-02
Expert : Blom Bokliden, Kerstin, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Blomdin Persson, Mona, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Cardfelt, Marie, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Cederlöf, Kerstin, fr.o.m. 2008-03-25 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Elmstedt, Johanna, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Forsell, Jerker, fr.o.m. 2007-09-03 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Guzikowski, Gunnar, fr.o.m. 2008-04-17 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Gärdström, Tomas, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Hansson, Sven-Ove, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Hågbäck, Åsa, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Karlsson, Mickael, fr.o.m. 2007-09-03 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Kvarnström, Kenny, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Marklund Andersson, Åsa, fr.o.m. 2007-03-25 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Paska, Daniel, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2007-09-02
Expert : Reineskog, Michael, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Samuelsson, Ulrika, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Wikström, Per-Olof, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Öhman, Conny, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-03-24
Huvudsekreterare : Wiklund Fredström, Åsa, fr.o.m. 2007-03-26 t.o.m. 2008-07-13
Sekreterare : Classon Sjölund, Susanne, fr.o.m. 2007-04-09 t.o.m. 2007-10-31
Sekreterare : Palm, Daniel, fr.o.m. 2008-01-07 t.o.m. 2008-06-30
Sekreterare : Sörngård, Peter, fr.o.m. 2007-05-02 t.o.m. 2008-06-30

Rapporter

SOU 2008:73Kemikalietillsyn – Organisations och finansiering
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:30 Översyn av svensk kemikalielagstiftning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:80 Reach – genomförande och sanktioner [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2008:73 Kemikalietillsyn – organisation och finansiering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Miljöbalkskommittén (M 1999:03) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]

Miljöbalkskommittén (M 1999:03)


Beteckning : M 1999:03
Departement : Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet
Senast ändrad : 2006-03-20
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1999-12-22
Direktiv för kommittén, se dir. 1999:109, dir. 2001:25, dir. 2002:37 och dir. 2003:61
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Bjällås, Ulf, fr.o.m. 1999-12-22
Ledamot : Adolfsson-Elgestam, Carina, fr.o.m. 2000-03-07
Ledamot : Elmsäter-Svärd, Catharina, fr.o.m. 2000-08-29 t.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Eriksson, Marithe, fr.o.m. 2000-03-07
Ledamot : Hallström, Eva, fr.o.m. 2002-11-18
Ledamot : Jonsson, Göte, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2000-08-27
Ledamot : Lindblad, Lars, fr.o.m. 2001-12-01
Ledamot : Mikaelsson, Maggi, fr.o.m. 2000-05-02 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Nilsson, Stig, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2004-11-23
Ledamot : Norrby, Sören, fr.o.m. 2000-03-07
Ledamot : Ohlsson, Carina, fr.o.m. 2000-03-07
Ledamot : Resare, Roy, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Sellén, Birgitta, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2002-11-25
Ledamot : Stenberg, Hans, fr.o.m. 2000-03-07
Ledamot : Söderdahl, Willy, fr.o.m. 2002-02-01
Ledamot : Tiefensee, Roger, fr.o.m. 2002-11-26
Ledamot : Wetterstrand, Maria, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2002-11-17
Sakkunnig : Abresparr, Egon, fr.o.m. 2002-04-02
Sakkunnig : Flossing, Kathrin, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2003-04-30
Sakkunnig : Rubenson, Stefan, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2002-04-01
Expert : Ardesjö-Lundén, Karolina, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Bengtsson, Mårten, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Bergqvist Levin, Catharina, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2001-12-31
Expert : Björkman, Karin, fr.o.m. 2001-02-20 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Bonde, Fredrik, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Cederlöf, Kerstin, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Daoson, Monica, fr.o.m. 2002-10-15
Expert : Edenman, Gunnar, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Eriksson, Ann-Sofie, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Eriksson, Gustaf, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Eriksson, Martin, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2002-08-01
Expert : Eriksson, Tobias, fr.o.m. 2002-10-15
Expert : Gardar, Agneta, fr.o.m. 2001-02-13 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Hedberg, Anders, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2004-10-17
Expert : Holmgren, Anders, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Holmgård, Lars, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Jansson, Tore, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Johansson, Stefan, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-08-31
Expert : Johansson, Ulrik, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Karlmark, Stefan, fr.o.m. 2001-02-20 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Klahr, Anders, fr.o.m. 2002-08-02 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Kvarnström, Kerstin, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Lindh, Anders, fr.o.m. 2001-05-10
Expert : Michanek, Gabriel, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Mikaelsson, Lars-Olof, fr.o.m. 2001-09-15 t.o.m. 2002-05-12
Expert : Munter, Joakim, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Nord, Åsa, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2002-10-13
Expert : Nordling, Håkan, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Olaisson, Elin, fr.o.m. 2004-10-18
Expert : Rahmn, Thomas, fr.o.m. 2001-02-13 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Renfors, Cecilia, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2002-02-28
Expert : Riberdahl, Solveig, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Risinger, Björn, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Rubenson, Stefan, fr.o.m. 2002-04-02
Expert : Sandström, Magnus, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Strömberg, Rolf, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Wallinder, Lars, fr.o.m. 2003-09-01 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Wickbom, Gia, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2001-09-14
Expert : Wingfors, Henrik, fr.o.m. 2001-02-20 t.o.m. 2004-09-15
Sekreterare : Olsson, Camilla, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2004-04-30
Sekreterare : Lillienau, Anders, fr.o.m. 2001-11-01
Sekreterare : Nyström, Erik, fr.o.m. 2003-08-01 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Svensson, Johan, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2003-01-31
Sekreterare : Tiberg, Anna, fr.o.m. 2001-03-01
Huvudsekreterare : Rosengardten, Anna-Lena, fr.o.m. 2000-03-01

Rapporter

SOU 2000:116Uppföljning av miljöbalken. Vissa lagtekniska frågor
SOU 2002:50Miljöbalken under utveckling. Ett principbetänkande
SOU 2002:107Bestämmelser om miljökvalitet. Ramdirektivet för vatten
SOU 2003:124En effektivare miljöprövning
SOU 2004:37Miljöbalkens sanktionssystem och hänsynsregler
SOU 2004:38Alternativ för miljöbalkens prövningsorganisation
SOU 2005:59"Miljöbalken, miljökvalitetsnormer, miljöorganisationerna i miljöprocessen och avgifter"
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 4 st. ) :

Utredningen (In 1997:09) om minskad statlig reglering av och effektivare tillsyn över kommunal verksamhet [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]

Utredningen (In 1997:09) om minskad statlig reglering av och effektivare tillsyn över kommunal verksamhet


Beteckning : In 1997:09
Departement : Inrikesdepartementet
Senast ändrad : 1999-04-29
Status : Avslutad 1998 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för
Lokal :
012

Sammansättning


Lönnqvist, Ulf, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-07-31
Sakkunnig : Torngren, Håkan, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Sakkunnig : Trillkott, Erik, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Sakkunnig : Zelmin-Åberg, Erna, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Alander, Sakari, fr.o.m. 1998-05-27 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Bengtsson, Marcus, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Bengtsson, Ingrid, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Cederlöf, Kerstin, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Gradin, Ulrica, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Kahn, Jon, fr.o.m. 1998-05-01 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Lagergren, Mårten, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Ljungdal, Sten, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Malmqvist, Bo, fr.o.m. 1997-10-29 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Sedigh, Per, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Silbermann, Herbert, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Sjölander, Katarina, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Staaf, Catharina, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1997-10-28
Expert : Wennerberg, Maria, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-05-26
Expert : von, Ann-Jeanette, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Åström, Christer, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-04-30
Huvudsekreterare : Lundberg, Leif, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-07-31
Sekreterare : Andersson, Ulf S., fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-07-31
Ludvigsson, Mattias, fr.o.m. 1997-09-22 t.o.m. 1998-08-15

Rapporter

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:105 Minska regleringen av kommuner och landsting [ pdf |Paragraftecken ]
Den parlamentariska regionkommittén (PARK) (In 1997:08) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]

Den parlamentariska regionkommittén (PARK) (In 1997:08)


Beteckning : In 1997:08
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2001-03-01
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1997-05-29
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:80.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Starrin, Karin, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Ahlkvist, Björn, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Andersson, Anders, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Andersson, Lorentz, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Aurelius, Nils Fredrik, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Berggren, Inga, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Hellberg, Owe, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Lager, Per, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Sundin, Britta, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Torstensson, Åsa, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Wennås, Lars, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Österberg, Sven-Erik, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Sakkunnig : Lindh, Susanne, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Sakkunnig : Lindström, Gunhild, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Sakkunnig : Rosensvärd, Barbro, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-09-30
Sakkunnig : Wetterberg, Ulf, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Sakkunnig : Zelmin-Åberg, Erna, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1999-10-14
Expert : Ahlbäck, Inger, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-09-14
Expert : Cederlöf, Kerstin, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-04-19
Expert : Ekelund, Keijo, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Englund, Ingela, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1998-12-31
Expert : Huledal, Peter, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-08-09
Expert : Hällman, Håkan, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Johansson-Lind, Ingrid, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Kahn, Jon, fr.o.m. 1998-04-20 t.o.m. 1999-01-13
Expert : Kåks, Kerstin, fr.o.m. 1999-12-13 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Källsbo, Henrik, fr.o.m. 1999-05-06 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Lokrantz, Kerstin, fr.o.m. 1998-08-10 t.o.m. 1999-12-19
Expert : Löfstrand, Ingvar, fr.o.m. 1998-06-02 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Mannervik, Ylva, fr.o.m. 1998-03-31 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Molin, Catarina, fr.o.m. 1998-09-15 t.o.m. 1999-08-31
Expert : Murray, Mac, fr.o.m. 1999-01-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Nensén-Uggla, Astrid, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Odmark, Aslög, fr.o.m. 1999-12-20 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Pernodd, Bob, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1999-04-30
Expert : Petersson, Roger, fr.o.m. 1998-10-06 t.o.m. 1999-05-05
Expert : Rolén, Thomas, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-10-05
Expert : Rosensvärd, Barbro, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 1999-12-31
Expert : von Schantz, Dag, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Sjölander, Katarina, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Thorstenson, Billy, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-03-31
Expert : Toijer, Gudmund, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-12-31
Expert : Tombrock, Gun, fr.o.m. 1999-01-14 t.o.m. 1999-12-12
Sekreterare : Ehn, Peter, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2000-10-15
Sekreterare : Hammarlund, Claes, fr.o.m. 2000-05-25 t.o.m. 2000-09-30
Sekreterare : Johansson, Jörgen, fr.o.m. 1998-07-01 t.o.m. 2000-09-30
Sekreterare : Kronvall, Kai, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Bitr. sekreterare : Ehn, Peter, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1998-09-30
Bitr. sekreterare : Johansson, Jörgen, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-01-15
Bitr. sekreterare : Österberg, Gunnar, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 2000-09-30
Assistent : Hafner, Marianne

Rapporter

SOU 1998:166Regional frihet och statistikansvar – en principiell diskussion
SOU 1998:168I skärningspunkten. Landshövdingen och den centrala och regionala samordningen
SOU 1999:103Regionreform på försök – första steget mot en ny regional samhällsorganisation
SOU 1999:116Den regionala samhällsorganisationen i vissa europeiska stater
SOU 2000:64Regional försöksverksamhet – tre studier
SOU 2000:85Regionalt folkstyre och statlig länsförvaltning – slutbetänkande
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:80
Miljöbalksutbildningskommittén (M 1997:03) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]

Miljöbalksutbildningskommittén (M 1997:03)


Beteckning : M 1997:03
Departement : Miljödepartementet
Senast ändrad : 2001-03-08
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1997-09-27
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:110.
Lokal :
Kommittén har lämnat en slutredovisning till Miljödpartementet den 30 juni2000 "Den nya miljöbalken – hur den berör vår kommun"Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Blücher, Gösta, fr.o.m. 1997-11-04 t.o.m. 2000-06-05
Ledamot : Almgren, Richard, fr.o.m. 1997-12-04 t.o.m. 2000-06-05
Ledamot : Fall, Lisbeth, fr.o.m. 1997-12-04 t.o.m. 2000-06-05
Ledamot : Fladvad, Lars, fr.o.m. 1997-12-04 t.o.m. 2000-06-05
Ledamot : Svenson, Stig-Åke, fr.o.m. 1997-12-04 t.o.m. 2000-06-05
Ledamot : Tombrock, Gun, fr.o.m. 1999-04-20 t.o.m. 2000-06-05
Ledamot : Victor, Kitty, fr.o.m. 1997-12-04 t.o.m. 2000-06-05
Ledamot : Ågren, Birgitta, fr.o.m. 1997-12-04 t.o.m. 1999-04-19
Expert : Andersson, Pär, fr.o.m. 1998-03-03 t.o.m. 2000-06-05
Expert : Cederlöf, Kerstin, fr.o.m. 1997-12-04 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Eriksson, Ann-Sofi, fr.o.m. 1998-02-24 t.o.m. 2000-06-05
Expert : Holmgård, Lars, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 2000-06-05
Huvudsekreterare : Ekblad, Göran, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 2000-06-05
Sekreterare : Jameson, Mia, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 1999-09-30

Rapporter

SOU 1999:142Miljöbalksutredningen – dokumentation, utvärdering och förslag
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:110
Bioråvaruutredningen (M 1993:16) [ Avslutad 1994 ] [ Sakkunnig ]

Bioråvaruutredningen (M 1993:16)


Beteckning : M 1993:16
Departement : Miljödepartementet
Senast ändrad : 1995-01-30
Status : Avslutad 1994
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1993:124.
Lokal :
0

Sammansättning


Elmstedt, Claes, fr.o.m. 1993-11-23 t.o.m. 1994-07-28
Sakkunnig : Axenbom, Åke, fr.o.m. 1994-01-01 t.o.m. 1994-07-28
Sakkunnig : Bergman, Hans, fr.o.m. 1994-02-15 t.o.m. 1994-07-28
Sakkunnig : Cederlöf, Kerstin, fr.o.m. 1994-04-22 t.o.m. 1994-07-28
Sakkunnig : Helker, Annika, fr.o.m. 1994-02-15 t.o.m. 1994-04-18
Expert : Liljedahl, Sten, fr.o.m. 1994-02-15 t.o.m. 1994-07-28
Expert : Ohlson, Ragnar, fr.o.m. 1994-01-01 t.o.m. 1994-07-28
Sekreterare : Stålhandske, Agneta, fr.o.m. 1994-01-01 t.o.m. 1994-07-28

Rapporter

SOU 1994:113Växande råvaror
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1993:124
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1994:113 Växande råvaror [ pdf ]
Miljöbalksutredningen (M 1993:04) [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]

Miljöbalksutredningen (M 1993:04)


Beteckning : M 1993:04
Departement : Miljödepartementet
Senast ändrad : 1999-04-29
Status : Avslutad 1998 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1993-04-07
Direktiv för se dir. 1993:43, dir. 1994:48 och dir. 1994:134.
Lokal :
01234

Sammansättning


Petri, Carl Axel, fr.o.m. 1993-04-13 t.o.m. 1998-03-31
Sakkunnig : Blomstrand, Severin, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1997-11-10
Sakkunnig : Dahllöf, Lars, fr.o.m. 1993-04-27 t.o.m. 1998-03-12
Sakkunnig : Westerlund, Staffan, fr.o.m. 1996-07-16 t.o.m. 1997-10-16
Expert : Alander, Sakari, fr.o.m. 1997-06-18 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Almgren, Richard, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Alverborg, Allert, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Amréus, Lars, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Berglund, Gertrud, fr.o.m. 1996-02-06 t.o.m. 1997-06-17
Expert : Bergman, Per, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1996-05-31
Expert : Bjurström, Lars, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Bjällås, Ulf, fr.o.m. 1996-03-19 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Björk, Owe, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Bonde, Fredrik, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Brandin, Lars t.o.m. 1994-06-30
Expert : Bucht, Bengt, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Bucht, Stefan, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1995-03-24
Expert : Cederlöf, Kerstin, fr.o.m. 1995-08-28 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Cromnier, Nina, fr.o.m. 1996-03-12 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Ekelund, Hans, fr.o.m. 1995-03-25 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Engström, Carl-Johan, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1996-08-31
Expert : Eriksson, Ann-Sofie, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Forsberg, Hjalmar, fr.o.m. 1997-11-12 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Gustafsson, Stig, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Hermanrud, Karin, fr.o.m. 1995-05-18 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Holmgren, Anders, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Holst, Madeleine, fr.o.m. 1994-05-24 t.o.m. 1995-01-15
Expert : Hult, Lars-Eric, fr.o.m. 1997-06-04 t.o.m. 1997-11-10
Expert : Ingvarsson, Lena, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1997-10-08
Expert : Jacobsson, Christina, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1997-10-31
Expert : Jeppson, Anders, fr.o.m. 1993-09-15 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Jerdenius, Sten, fr.o.m. 1995-02-28 t.o.m. 1997-06-03
Expert : Karlbom, Hans, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Karlsson, Bjarne, fr.o.m. 1994-12-06 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Karlsson, Mikael, fr.o.m. 1997-09-02 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Knutsson, Pernilla, fr.o.m. 1993-04-27 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Larsson, Lars Gunnar, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1996-07-31
Expert : Lehndal, Eva, fr.o.m. 1994-01-20 t.o.m. 1995-06-30
Expert : Lerman-Dahl, Peggy, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Levander, Thomas, fr.o.m. 1996-01-25 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Linnergren-Fleck, Laila, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Malmlöf, Maria t.o.m. 1995-10-31
Expert : Måhlstedt, Sven, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Nilsson, Per-Magnus, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Nyberg, Sven, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Olsson, Mats, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Perklev, Anders, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Rasmusson, Ulrika, fr.o.m. 1996-10-14 t.o.m. 1997-09-01
Expert : Rolén, Thomas, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Rubenson, Stefan, fr.o.m. 1993-06-21 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Schulman, Micaela, fr.o.m. 1993-10-07 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Strömberg, Rolf, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Stångberg, Olle, fr.o.m. 1993-09-15 t.o.m. 1994-01-19
Expert : Tjäder, Claes, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1997-06-17
Expert : Westerlund, Staffan, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1996-07-15
Expert : Wennerstein, Bengt, fr.o.m. 1993-09-15 t.o.m. 1994-09-14
Expert : Wennerstrand, Kerstin, fr.o.m. 1994-09-15 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Wiberg, Mats, fr.o.m. 1997-10-09 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Victor, Kitty, fr.o.m. 1997-04-24 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Wiklund, Åsa, fr.o.m. 1996-01-25 t.o.m. 1997-06-03
Expert : Wirtén, Rolf, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Öijerholm, Rutger, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Östensson, Per, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1995-05-17
Sekreterare : Bengtsson, Anders t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Blomdin, Mona, fr.o.m. 1993-06-15 t.o.m. 1995-12-31
Sekreterare : Flodin, Lena, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Holmgård, Lars, fr.o.m. 1995-01-16 t.o.m. 1998-03-12
Sekreterare : Karlbom, Hans, fr.o.m. 1994-01-17 t.o.m. 1994-12-31
Sekreterare : Köhler, Stefan, fr.o.m. 1996-07-08 t.o.m. 1996-11-22
Sekreterare : Lagerud, Per, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Löv, Henrik, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1998-03-12
Sekreterare : Persson, Björn, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Rågmark, Liselotte, fr.o.m. 1997-09-08 t.o.m. 1998-04-30
Sekreterare : Wikström, Roger, fr.o.m. 1995-02-13 t.o.m. 1997-12-15

Rapporter

SOU 1994:123Miljöombudsman – delbetänkande
SOU 1996:103Miljöbalken. En skärpt och
samordnad miljölagstiftning för en hållbar
utveckling – huvudbetänkande
SOU 1996:147Övergångsbestämmelser till
miljöbalken – delbetänkande
SOU 1997:32Följdlagstiftning till
Miljöbalken – delbetänkande
SOU 1998:35Förordningar till miljöbalken
- slutbetänkande
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 3 st. ) :

Dir. 1993:43
Dir. 1994:48
Dir. 1994:134

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman