Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen (In 1997:09) om minskad statlig reglering av och effektivare tillsyn över kommunal verksamhet

Offentlig utredning under Inrikesdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen (In 1997:09) om minskad statlig reglering av och effektivare tillsyn över kommunal verksamhet [ Avslutad 1998 ]

Offentlig utredning under Inrikesdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 23 st. ♀ 8 ♂ 15 ) :

Håkan Torngren  []  ( Sakkunnig )
Erik Trillkott  []  ( Sakkunnig )
Erna Zelmin-Åberg  []  ( Sakkunnig )
Sakari Alander  []  ( Expert )
Marcus Bengtsson  []  ( Expert )
Ingrid Bengtsson  []  ( Expert )
Kerstin Cederlöf  []  ( Expert )
Ulrica Gradin  []  ( Expert )
Jon Kahn  []  ( Expert )
Mårten Lagergren  []  ( Expert )
Bo Malmqvist  []  ( Expert )
Per Sedigh  []  ( Expert )
Herbert Silbermann  []  ( Expert )
Katarina Sjölander  []  ( Expert )
Catharina Staaf  []  ( Expert )
Maria Wennerberg  []  ( Expert )
Christer Åström  []  ( Expert )
Leif Lundberg  []  ( Huvudsekreterare )
Ulf S. Andersson  []  ( Sekreterare )
Sten Ljungdahl  []  ( Expert )
Ann-Jeanette von Zweigbergk  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen (In 1997:09) om minskad statlig reglering av och effektivare tillsyn över kommunal verksamhet
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1998
Medverkande :
Ulf Lönnqvist, landshövding, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-07-31
Sakkunnig : Håkan Torngren, sektionschef, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Sakkunnig : Erik Trillkott, direktör, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Sakkunnig : Erna Zelmin-Åberg, departementsråd, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Sakari Alander, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-05-27 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Marcus Bengtsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Ingrid Bengtsson, kansliråd, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Kerstin Cederlöf, kansliråd, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Ulrica Gradin, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Jon Kahn, departementsråd, fr.o.m. 1998-05-01 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Mårten Lagergren, departementsråd, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Sten Ljungdal, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Bo Malmqvist, departementsråd, fr.o.m. 1997-10-29 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Per Sedigh, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Herbert Silbermann, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Katarina Sjölander, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-07-31
Expert : Catharina Staaf, kansliråd, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1997-10-28
Expert : Maria Wennerberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-05-26
Expert : Ann-Jeanette von, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Christer Åström, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-04-30
Huvudsekreterare : Leif Lundberg, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-07-31
Sekreterare : Ulf S. Andersson, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-07-31
Mattias Ludvigsson, fr.o.m. 1997-09-22 t.o.m. 1998-08-15

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman