: : :

Miljöbalkskommittén (M 1999:03)

Offentlig utredning under Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet (tillsatt av Miljödepartementet)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Miljöbalkskommittén (M 1999:03) [ Avslutad 2005 ]

Offentlig utredning under Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet (tillsatt av Miljödepartementet)

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 64 st. ♀ 25 ♂ 39 ) :

Ulf Bjällås  []  ( Ordförande )
Catharina Elmsäter-Svärd  []  ( Ledamot )
Marithe Eriksson  []  ( Ledamot )
Eva Hallström  []  ( Ledamot )
Göte Jonsson  []  ( Ledamot )
Lars Lindblad  []  ( Ledamot )
Maggi Mikaelsson  []  ( Ledamot )
Stig Nilsson  []  ( Ledamot )
Sören Norrby  []  ( Ledamot )
Carina Ohlsson  []  ( Ledamot )
Roy Resare  []  ( Ledamot )
Birgitta Sellén  []  ( Ledamot )
Hans Stenberg  []  ( Ledamot )
Willy Söderdahl  []  ( Ledamot )
Roger Tiefensee  []  ( Ledamot )
Maria Wetterstrand  []  ( Ledamot )
Egon Abresparr  []  ( Sakkunnig )
Kathrin Flossing  []  ( Sakkunnig )
Stefan Rubenson  []  ( Expert )
Mårten Bengtsson  []  ( Expert )
Catharina Bergqvist Levin  []  ( Expert )
Karin Björkman  []  ( Expert )
Fredrik Bonde  []  ( Expert )
Kerstin Cederlöf  []  ( Expert )
Monica Daoson  []  ( Expert )
Gunnar Edenman  []  ( Expert )
Ann-Sofie Eriksson  []  ( Expert )
Gustaf Eriksson  []  ( Expert )
Martin Eriksson  []  ( Expert )
Tobias Eriksson  []  ( Expert )
Agneta Gardar  []  ( Expert )
Anders Hedberg  []  ( Expert )
Anders Holmgren  []  ( Expert )
Lars Holmgård  []  ( Expert )
Tore Jansson  []  ( Expert )
Stefan Johansson  []  ( Expert )
Ulrik Johansson  []  ( Expert )
Stefan Karlmark  []  ( Expert )
Anders Klahr  []  ( Expert )
Kerstin Kvarnström  []  ( Expert )
Anders Lindh  []  ( Expert )
Gabriel Michanek  []  ( Expert )
Lars-Olof Mikaelsson  []  ( Expert )
Joakim Munter  []  ( Expert )
Åsa Nord  []  ( Expert )
Håkan Nordling  []  ( Expert )
Elin Olaisson  []  ( Expert )
Thomas Rahmn  []  ( Expert )
Cecilia Renfors  []  ( Expert )
Solveig Riberdahl  []  ( Expert )
Björn Risinger  []  ( Expert )
Magnus Sandström  []  ( Expert )
Rolf Strömberg  []  ( Expert )
Lars Wallinder  []  ( Expert )
Gia Wickbom  []  ( Expert )
Henrik Wingfors  []  ( Expert )
Camilla Olsson  []  ( Sekreterare )
Anders Lillienau  []  ( Sekreterare )
Erik Nyström  []  ( Sekreterare )
Johan Svensson  []  ( Sekreterare )
Anna Tiberg  []  ( Sekreterare )
Anna-Lena Rosengardten  []  ( Huvudsekreterare )
Carina Adolfsson Elgestam  []  ( Ledamot )
Karolina Ardesjö Lundén  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Miljöbalkskommittén (M 1999:03)


Beteckning : M 1999:03
Departement : Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet
Senast ändrad : 2006-03-20
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1999-12-22
Direktiv för kommittén, se dir. 1999:109, dir. 2001:25, dir. 2002:37 och dir. 2003:61
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Bjällås, Ulf, fr.o.m. 1999-12-22
Ledamot : Adolfsson-Elgestam, Carina, fr.o.m. 2000-03-07
Ledamot : Elmsäter-Svärd, Catharina, fr.o.m. 2000-08-29 t.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Eriksson, Marithe, fr.o.m. 2000-03-07
Ledamot : Hallström, Eva, fr.o.m. 2002-11-18
Ledamot : Jonsson, Göte, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2000-08-27
Ledamot : Lindblad, Lars, fr.o.m. 2001-12-01
Ledamot : Mikaelsson, Maggi, fr.o.m. 2000-05-02 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Nilsson, Stig, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2004-11-23
Ledamot : Norrby, Sören, fr.o.m. 2000-03-07
Ledamot : Ohlsson, Carina, fr.o.m. 2000-03-07
Ledamot : Resare, Roy, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Sellén, Birgitta, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2002-11-25
Ledamot : Stenberg, Hans, fr.o.m. 2000-03-07
Ledamot : Söderdahl, Willy, fr.o.m. 2002-02-01
Ledamot : Tiefensee, Roger, fr.o.m. 2002-11-26
Ledamot : Wetterstrand, Maria, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2002-11-17
Sakkunnig : Abresparr, Egon, fr.o.m. 2002-04-02
Sakkunnig : Flossing, Kathrin, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2003-04-30
Sakkunnig : Rubenson, Stefan, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2002-04-01
Expert : Ardesjö-Lundén, Karolina, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Bengtsson, Mårten, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Bergqvist Levin, Catharina, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2001-12-31
Expert : Björkman, Karin, fr.o.m. 2001-02-20 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Bonde, Fredrik, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Cederlöf, Kerstin, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Daoson, Monica, fr.o.m. 2002-10-15
Expert : Edenman, Gunnar, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Eriksson, Ann-Sofie, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Eriksson, Gustaf, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Eriksson, Martin, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2002-08-01
Expert : Eriksson, Tobias, fr.o.m. 2002-10-15
Expert : Gardar, Agneta, fr.o.m. 2001-02-13 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Hedberg, Anders, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2004-10-17
Expert : Holmgren, Anders, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Holmgård, Lars, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Jansson, Tore, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Johansson, Stefan, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-08-31
Expert : Johansson, Ulrik, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Karlmark, Stefan, fr.o.m. 2001-02-20 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Klahr, Anders, fr.o.m. 2002-08-02 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Kvarnström, Kerstin, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Lindh, Anders, fr.o.m. 2001-05-10
Expert : Michanek, Gabriel, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Mikaelsson, Lars-Olof, fr.o.m. 2001-09-15 t.o.m. 2002-05-12
Expert : Munter, Joakim, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Nord, Åsa, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2002-10-13
Expert : Nordling, Håkan, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Olaisson, Elin, fr.o.m. 2004-10-18
Expert : Rahmn, Thomas, fr.o.m. 2001-02-13 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Renfors, Cecilia, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2002-02-28
Expert : Riberdahl, Solveig, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Risinger, Björn, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Rubenson, Stefan, fr.o.m. 2002-04-02
Expert : Sandström, Magnus, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Strömberg, Rolf, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Wallinder, Lars, fr.o.m. 2003-09-01 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Wickbom, Gia, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2001-09-14
Expert : Wingfors, Henrik, fr.o.m. 2001-02-20 t.o.m. 2004-09-15
Sekreterare : Olsson, Camilla, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2004-04-30
Sekreterare : Lillienau, Anders, fr.o.m. 2001-11-01
Sekreterare : Nyström, Erik, fr.o.m. 2003-08-01 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Svensson, Johan, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2003-01-31
Sekreterare : Tiberg, Anna, fr.o.m. 2001-03-01
Huvudsekreterare : Rosengardten, Anna-Lena, fr.o.m. 2000-03-01

Rapporter

SOU 2000:116Uppföljning av miljöbalken. Vissa lagtekniska frågor
SOU 2002:50Miljöbalken under utveckling. Ett principbetänkande
SOU 2002:107Bestämmelser om miljökvalitet. Ramdirektivet för vatten
SOU 2003:124En effektivare miljöprövning
SOU 2004:37Miljöbalkens sanktionssystem och hänsynsregler
SOU 2004:38Alternativ för miljöbalkens prövningsorganisation
SOU 2005:59"Miljöbalken, miljökvalitetsnormer, miljöorganisationerna i miljöprocessen och avgifter"

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2019-10-10 av Sören Öman