Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Reach-utredningen (M 2007:01)

Offentlig utredning under Miljödepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Reach-utredningen (M 2007:01) [ Avslutad 2008 ]

Offentlig utredning under Miljödepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 26 st. ♀ 14 ♂ 12 ) :

Judith Melin  []  ( Särskild utredare )
Camilla Adolfsson  []  ( Expert )
Emma Andersson  []  ( Expert )
Karolina Ardesjö  []  ( Expert )
Kerstin Blom Bokliden  []  ( Expert )
Mona Blomdin Persson  []  ( Expert )
Marie Cardfelt  []  ( Expert )
Kerstin Cederlöf  []  ( Expert )
Johanna Elmstedt  []  ( Expert )
Jerker Forsell  []  ( Expert )
Gunnar Guzikowski  []  ( Expert )
Tomas Gärdström  []  ( Expert )
Sven-Ove Hansson  []  ( Expert )
Åsa Hågbäck  []  ( Expert )
Kenny Kvarnström  []  ( Expert )
Åsa Marklund Andersson  []  ( Expert )
Daniel Paska  []  ( Expert )
Michael Reineskog  []  ( Expert )
Ulrika Samuelsson  []  ( Expert )
Per-Olof Wikström  []  ( Expert )
Conny Öhman  []  ( Expert )
Åsa Wiklund Fredström  []  ( Huvudsekreterare )
Susanne Classon Sjölund  []  ( Sekreterare )
Daniel Palm  []  ( Sekreterare )
Peter Sörngård  []  ( Sekreterare )
Mikael Karlsson  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Reach-utredningen (M 2007:01)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-03-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:30
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:73 Kemikalietillsyn - Organisations och finansiering
Medverkande :
Särskild utredare : Judith Melin, generaldirektör, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Camilla Adolfsson, kansliråd, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-03-24
Expert : Emma Andersson, miljöexpert, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Karolina Ardesjö, miljöjurist, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2007-09-02
Expert : Kerstin Blom Bokliden, miljöexpert, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Mona Blomdin Persson, avdelningschef, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Marie Cardfelt, arbetsmiljöexpert, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Kerstin Cederlöf, direktör, fr.o.m. 2008-03-25 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Johanna Elmstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Jerker Forsell, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-09-03 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Gunnar Guzikowski, utredare, fr.o.m. 2008-04-17 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Tomas Gärdström, miljöexpert, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Sven-Ove Hansson, professor, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Åsa Hågbäck, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Mickael Karlsson, ordförande, fr.o.m. 2007-09-03 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Kenny Kvarnström, miljöexpert, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Åsa Marklund Andersson, kansliråd, fr.o.m. 2007-03-25 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Daniel Paska, departementssekretarare, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2007-09-02
Expert : Michael Reineskog, fil.dr., fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Ulrika Samuelsson, miljöskyddsdirektör, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Per-Olof Wikström, verksjurist, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Conny Öhman, miljöjurist, fr.o.m. 2007-05-15 t.o.m. 2008-03-24
Huvudsekreterare : Åsa Wiklund Fredström, fr.o.m. 2007-03-26 t.o.m. 2008-07-13
Sekreterare : Susanne Classon Sjölund, fr.o.m. 2007-04-09 t.o.m. 2007-10-31
Sekreterare : Daniel Palm, fr.o.m. 2008-01-07 t.o.m. 2008-06-30
Sekreterare : Peter Sörngård, fr.o.m. 2007-05-02 t.o.m. 2008-06-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman