: : :

Strandskyddsdelegationen – Nationell arena för samverkan (S 2013:05)

Offentlig utredning under Näringsdepartementet (tillsatt av Socialdepartementet)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Strandskyddsdelegationen – Nationell arena för samverkan (S 2013:05) [ Avslutad 2015 ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet (tillsatt av Socialdepartementet)

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:108 Strandskyddet i praktiken [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 37 st. ♀ 19 ♂ 18 ) :

Lärke Johns  []  ( Ordförande )
Håkan Brynielsson  []  ( Ledamot )
Kerstin Cederlöf  []  ( Ledamot )
Bengt Germundsson  []  ( Ledamot )
Gunilla Glasare  []  ( Ledamot )
Mats Green  []  ( Ledamot )
Chris Heister  []  ( Ledamot )
Gustaf Hoffstedt  []  ( Ledamot )
Bengt Kjellson  []  ( Ledamot )
Mikael Stamming  []  ( Ledamot )
Maria Söderberg  []  ( Ledamot )
Bertil Törsäter  []  ( Ledamot )
Janna Valik  []  ( Ledamot )
Jan-Olov Westerberg  []  ( Ledamot )
Maria Ågren  []  ( Ledamot )
Sven-Erik Österberg  []  ( Ledamot )
Johan Anderson  []  ( Expert )
Ann-Sofie Eriksson  []  ( Expert )
Ivar Frostenson  []  ( Expert )
Lena Johansson  []  ( Expert )
Ludvig Lundgren  []  ( Expert )
Maria Nordh  []  ( Expert )
Roger Pettersson  []  ( Expert )
Linnea Rosenlöf  []  ( Expert )
Maria Ulfvarson Östlund  []  ( Huvudsekreterare )
Patrik Åkesson  []  ( Sekreterare )
Emma Bjertén-Günther  []  ( Bitr. sekreterare )
Olof Ekström  []  ( Sekreterare )
Malin Engman  []  ( Bitr. sekreterare )
Johanna Ersborg  []  ( Sekreterare )
Mikael Grinbaum  []  ( Bitr. sekreterare )
Anna Hedman  []  ( Sekreterare )
Björn Raunio  []  ( Sekreterare )
Eveline Savik  []  ( Sekreterare )
Richard Sigray  []  ( Sekreterare )
Viveka Zetterberg  []  ( Sekreterare )
Julia Liljegren  []  ( Bitr. sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Strandskyddsdelegationen – Nationell arena för samverkan (S 2013:05)


Beteckning : S 2013:05
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2016-11-04
Status : Avslutad 2015 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2013-03-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:27
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Johns, Lärke, fr.o.m. 2013-03-07 t.o.m. 2015-12-17
Ledamot : Brynielsson, Håkan, fr.o.m. 2015-02-09 t.o.m. 2015-04-07
Ledamot : Cederlöf, Kerstin, fr.o.m. 2015-10-12 t.o.m. 2015-12-17
Ledamot : Germundsson, Bengt, fr.o.m. 2013-04-25 t.o.m. 2015-12-17
Ledamot : Glasare, Gunilla, fr.o.m. 2013-04-25 t.o.m. 2015-12-17
Ledamot : Green, Mats, fr.o.m. 2015-04-28 t.o.m. 2015-12-17
Ledamot : Heister, Chris, fr.o.m. 2013-04-25 t.o.m. 2015-12-17
Ledamot : Hoffstedt, Gustaf, fr.o.m. 2013-04-25 t.o.m. 2015-02-08
Ledamot : Kjellson, Bengt, fr.o.m. 2013-04-25 t.o.m. 2015-12-17
Ledamot : Stamming, Mikael, fr.o.m. 2015-04-09 t.o.m. 2015-12-17
Ledamot : Söderberg, Maria, fr.o.m. 2013-04-25 t.o.m. 2015-12-17
Ledamot : Törsäter, Bertil, fr.o.m. 2013-04-25 t.o.m. 2015-02-08
Ledamot : Valik, Janna, fr.o.m. 2013-04-25 t.o.m. 2015-12-17
Ledamot : Westerberg, Jan-Olov, fr.o.m. 2013-04-25 t.o.m. 2015-12-17
Ledamot : Ågren, Maria, fr.o.m. 2013-04-25 t.o.m. 2015-03-29
Ledamot : Österberg, Sven-Erik, fr.o.m. 2013-04-25 t.o.m. 2015-12-17
Expert : Anderson, Johan, fr.o.m. 2013-12-03 t.o.m. 2015-12-17
Expert : Eriksson, Ann-Sofie, fr.o.m. 2013-12-03 t.o.m. 2015-12-17
Expert : Frostenson, Ivar, fr.o.m. 2013-12-03 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Johansson, Lena, fr.o.m. 2013-12-03 t.o.m. 2015-12-17
Expert : Lundgren, Ludvig, fr.o.m. 2014-07-01 t.o.m. 2015-12-17
Expert : Nordh, Maria, fr.o.m. 2013-12-03 t.o.m. 2015-02-18
Expert : Pettersson, Roger, fr.o.m. 2013-12-03 t.o.m. 2015-12-17
Expert : Rosenlöf, Linnea, fr.o.m. 2013-12-03 t.o.m. 2015-10-11
Huvudsekreterare : Ulfvarson Östlund, Maria, fr.o.m. 2013-04-01 t.o.m. 2013-10-20
Huvudsekreterare : Åkesson, Patrik, fr.o.m. 2013-11-15 t.o.m. 2014-08-17
Sekreterare : Bjertén-Günther, Emma, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-03-18
Sekreterare : Ekström, Olof, fr.o.m. 2015-07-01 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Engman, Malin, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2015-09-30
Sekreterare : Ersborg, Johanna, fr.o.m. 2014-04-07 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Grinbaum, Mikael, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2014-08-31
Sekreterare : Hedman, Anna, fr.o.m. 2014-09-22 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Raunio, Björn, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2013-12-31
Sekreterare : Raunio, Björn, fr.o.m. 2014-03-01 t.o.m. 2014-09-10
Sekreterare : Savik, Eveline, fr.o.m. 2014-04-07 t.o.m. 2016-01-17
Sekreterare : Sigray, Richard, fr.o.m. 2013-03-11 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Zetterberg, Viveka, fr.o.m. 2014-03-01 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Åkesson, Patrik, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2013-11-14
Biträdande sekreterare : Bjertén-Günther, Emma, fr.o.m. 2013-05-13 t.o.m. 2013-06-30
Biträdande sekreterare : Bjertén-Günther, Emma, fr.o.m. 2013-11-01 t.o.m. 2013-12-31
Biträdande sekreterare : Engman, Malin, fr.o.m. 2013-06-01 t.o.m. 2014-01-31
Biträdande sekreterare : Engman, Malin, fr.o.m. 2014-10-01 t.o.m. 2015-01-31
Biträdande sekreterare : Grinbaum, Mikael, fr.o.m. 2013-07-01 t.o.m. 2013-12-31
Biträdande sekreterare : Liljegren, Julia, fr.o.m. 2013-05-13 t.o.m. 2013-06-30

Rapporter

SOU 2015:108Strandskyddet i praktiken. Slutrapport från Strandskyddsdelegationen nationell arena för samverkan

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2019-10-10 av Sören Öman