Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Trygghetsutredningen (Ju 1993:05)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Trygghetsutredningen (Ju 1993:05) [ Avslutad 1996 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Dir. 1993:37 Trygghet i samhället

Medverkande i utredningen ( 22 st. ♀ 7 ♂ 15 ) :

Jerry Martinger  []  ( Ledamot )
Johan Munck  []  ( Ordförande )
Kjell Eldensjö  []  ( Ledamot )
Alf Eriksson  []  ( Ledamot )
Ingbritt Irhammar  []  ( Ledamot )
Ingegerd Karlsson  []  ( Ledamot )
Gunnar Nilsson  []  ( Ledamot )
Siw Persson  []  ( Ledamot )
Bengt Frih  []  ( Sakkunnig )
Lars Bjergestam  []  ( Expert )
Lars Engström  []  ( Expert )
Marianne Håkansson  []  ( Expert )
Claes Kring  []  ( Expert )
Göran Lindberg  []  ( Expert )
Lotty Nordling  []  ( Expert )
Anita Sundin  []  ( Expert )
Jan Söderström  []  ( Expert )
Hans Wermdalen  []  ( Expert )
Kazimir Åberg  []  ( Expert )
Mats Öhrström  []  ( Expert )
Börje Alpsten  []  ( Sekreterare )
Barbro Rosensvärd  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Trygghetsutredningen (Ju 1993:05)


Beteckning : Ju 1993:05
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 1997-03-10
Status : Avslutad 1996
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1993:37.
Lokal : Rosenbad 4. Postadress: Justitiedepar- tementet, 103 33 Stockholm, tel. växel 08-405 1000 direktval 08-405 4800.
01

Sammansättning


Ordförande : Martinger, Jerry t.o.m. 1995-01-11
Ordförande : Munck, Johan, fr.o.m. 1995-01-12 t.o.m. 1996-02-15
Ledamot : Eldensjö, Kjell t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Eriksson, Alf t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Irhammar, Ingbritt t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Karlsson, Ingegerd t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Martinger, Jerry, fr.o.m. 1995-01-12 t.o.m. 1996-02-15
Ledamot : Nilsson, Gunnar t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Persson, Siw t.o.m. 1996-01-31
Sakkunnig : Frih, Bengt t.o.m. 1996-01-31
Expert : Bjergestam, Lars t.o.m. 1996-01-31
Expert : Engström, Lars t.o.m. 1996-01-31
Expert : Håkansson, Marianne t.o.m. 1996-01-31
Expert : Kring, Claes t.o.m. 1996-01-31
Expert : Lindberg, Göran t.o.m. 1996-01-31
Expert : Nordling, Lotty t.o.m. 1995-03-21
Expert : Rosenwärd, Barbro, fr.o.m. 1995-03-22 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Sundin, Anita t.o.m. 1994-08-18
Expert : Söderström, Jan, fr.o.m. 1994-08-19 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Wermdalen, Hans t.o.m. 1996-01-31
Expert : Åberg, Kazimir t.o.m. 1996-01-31
Expert : Öhrström, Mats t.o.m. 1995-08-06
Sekreterare : Alpsten, Börje t.o.m. 1996-06-30

Rapporter

SOU 1994:122Trygghet mot brott i lokalsamhället.
Kartläggning, principiella synpunkter och förslag
(delbetänkande)
SOU 1995:146Trygghet mot brott – Rollfördelning
och samverkan.
Uppdraget är därmed slutfört.

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman