: : :

Medverkande i utredning : Claes Kring

Sök kontaktuppgifter till Claes Kring på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Claes Kring

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Claes Kring medverkat i ( 7 st. ):

EBM-utredningen (Ju 1996:08) [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
EBM-utredningen (Ju 1996:08)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1996:112. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Bert Lindberg, generaldirektör, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1997-10-07
Expert : Sven-Erik Alhem, överåklagare, fr.o.m. 1997-02-18 t.o.m. 1997-10-07
Expert : Karl-Bertil Arosenius, bitr. länspolismästare, fr.o.m. 1997-02-18 t.o.m. 1997-10-07
Expert : Ulf Arvidsson, planeringsdirektör, fr.o.m. 1997-02-18 t.o.m. 1997-10-07
Expert : Anneli Bergholm, polisintendent, fr.o.m. 1997-02-25 t.o.m. 1997-10-07
Expert : Björn Blomqvist, statsåklagare, fr.o.m. 1997-02-18 t.o.m. 1997-10-07
Expert : Ann-Christine Held, tulldirektör, fr.o.m. 1997-02-25 t.o.m. 1997-10-07
Expert : Susanne Holmström, bitr. regionkronodirektör, fr.o.m. 1997-02-25 t.o.m. 1997-10-07
Expert : Claes Kring, departementsråd, fr.o.m. 1997-02-18 t.o.m. 1997-10-07
Expert : John Moe, skatterevisor, fr.o.m. 1997-02-25 t.o.m. 1997-10-07
Expert : Agneta Sundström, länspolismästare, fr.o.m. 1997-02-18 t.o.m. 1997-10-07
Expert : Roland Åkerblom, skattedirektör, fr.o.m. 1997-02-25 t.o.m. 1997-10-07
Sekreterare : Lennart Berg, controller, fr.o.m. 1997-03-15 t.o.m. 1997-10-07
Sekreterare : Per Stenbeck, personaldirektör, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1997-10-07
Elisabeth Makarov, sekreterare, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1997-10-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1996:112
Ekobrottsberedningen (Ju 1995:A) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2012 ] [ Kanslichef ]
Ekobrottsberedningen (Ju 1995:A) Organ inom Regeringskansliet
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1994-12-22
Avslutad genom regeringsbeslut 2012-10-04, dnr. Ju2012/6504/Å. Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Ds 1996:1 Effektivare brottsbekämpning
Ds 1997:23 Skattekriminal
Medverkande :
Ordförande : Annika Brickman, rättschef, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2005-01-31
Ordförande : Agneta Bäcklund, rättschef, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2010-04-10
Ordförande : Stefan Johansson, rättschef, fr.o.m. 2010-04-19 t.o.m. 2012-10-04
Ordförande : Lars-Erik Lövdén, led. av riksdagen, fr.o.m. 1994-12-22 t.o.m. 1998-11-19
Ordförande : Fredrik Wersäll, rättschef, fr.o.m. 1999-05-01 t.o.m. 2003-05-31
Kanslichef : Claes Kring, departementsråd, fr.o.m. 1994-12-22 t.o.m. 1998-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2  Ds ) :

Ds 1996:1
Ds 1997:23
1994 års polisutredning (Ju 1994:03) [ Avslutad 1995 ] [ Sakkunnig ]

1994 års polisutredning (Ju 1994:03)


Beteckning : Ju 1994:03
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 1996-03-13
Status : Avslutad 1995
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir 1994:19
Lokal : Rosenbad 4, Postadress: Justitiedepartementet, 103 33 STOCKHOLM, tel. växel 08-7631000, direktval 08-7634512 (sekreteraren)
0

Sammansättning


Ordförande : Gunnarsson, Gösta, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-10-31
Vice ordförande : Adner, Carl Magnus, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1994-12-31
Ledamot : Andersson, Birger, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-12-01
Ledamot : Eberstein, Susanne, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-12-01
Ledamot : Knutson, Göthe, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-12-01
Ledamot : Lövdén, Lars-Erik, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-12-01
Ledamot : Rulander, Liisa, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-12-01
Ledamot : Rydberg, Lennart, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-12-01
Ledamot : Sjödin, Karl-Gustaf, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-12-01
Ledamot : Skogman, Rose-Marie, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-12-01
Sakkunnig : Kring, Claes, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Eriksson, Björn, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Gunnmo, Gunno, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Hällman, Håkan, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-08-15
Expert : Högne, Doris, fr.o.m. 1994-08-12 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Johansson, Anna-Greta, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Lindberg, Gunnel, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Lindberg, Göran, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Linderoth, Margareta, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Lindhé, Eva, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Lindström, Gunhild, fr.o.m. 1994-08-16 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Sevelius, Richard, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Wranghult, Hans, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Öhrström, Mats, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Sekreterare : Nilsson, Lars, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-31

Rapporter

SOU 1994:103Studiemedelsfinansierad
polisutbildning (delbetänkande)
Regeringsbeslut 941201 om avveckling av 1994 års
polisutredning.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1994:19
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1994:103 Studiemedelsfinansierad polisutbildning [ pdf ]
SAMRED-utredningen (Ju 1994:08) [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]

SAMRED-utredningen (Ju 1994:08)


Beteckning : Ju 1994:08
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 1997-03-10
Status : Avslutad 1996
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1994:17.
Lokal : Justitiedepartementet, 103 33 STOCKHOLM, Drottninggatan 2, tel. växel 08-405 10 00, direktval 08-405 47 69 (sekreteraren)
0

Sammansättning


Bergenstrand, Klas, fr.o.m. 1994-09-12 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Ahlberg, Jan, fr.o.m. 1994-10-24 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Andersson, Alf, fr.o.m. 1994-10-24 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Andersson, Anette, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Andersson, Göran, fr.o.m. 1994-10-24 t.o.m. 1995-02-15
Expert : Dager, Anders, fr.o.m. 1994-10-24 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Elefalk, Kjell, fr.o.m. 1995-02-16 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Högne, Doris, fr.o.m. 1994-10-24 t.o.m. 1995-05-21
Expert : Kring, Claes, fr.o.m. 1995-02-16 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Nordblom, Bertil, fr.o.m. 1994-10-24 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Sandahl, Rolf, fr.o.m. 1994-10-24 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Sandström, Elisabeth, fr.o.m. 1994-10-24 t.o.m. 1994-12-31
Expert : Selldin, Karin, fr.o.m. 1994-10-24 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Sjöström, Lars, fr.o.m. 1994-10-24 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Svartz, Nils, fr.o.m. 1994-10-24 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Tollbäck, Kristina, fr.o.m. 1994-10-24 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Ulriksson, Bo, fr.o.m. 1994-10-24 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Wiklund, Anders, fr.o.m. 1994-10-24 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Ängmo, Helen, fr.o.m. 1994-10-24 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Österberg, Gunnar, fr.o.m. 1994-10-24 t.o.m. 1996-01-31
Sekreterare : Sandström, Elisabeth, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-02-15

Rapporter

SOU 1995:136Rättsväsendets resultat -
så kan det redovisas.
Ett förslag till modell för en samlad resultat-
redovisning
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1994:17
Trygghetsutredningen (Ju 1993:05) [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]

Trygghetsutredningen (Ju 1993:05)


Beteckning : Ju 1993:05
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 1997-03-10
Status : Avslutad 1996
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1993:37.
Lokal : Rosenbad 4. Postadress: Justitiedepar- tementet, 103 33 Stockholm, tel. växel 08-405 1000 direktval 08-405 4800.
01

Sammansättning


Ordförande : Martinger, Jerry t.o.m. 1995-01-11
Ordförande : Munck, Johan, fr.o.m. 1995-01-12 t.o.m. 1996-02-15
Ledamot : Eldensjö, Kjell t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Eriksson, Alf t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Irhammar, Ingbritt t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Karlsson, Ingegerd t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Martinger, Jerry, fr.o.m. 1995-01-12 t.o.m. 1996-02-15
Ledamot : Nilsson, Gunnar t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Persson, Siw t.o.m. 1996-01-31
Sakkunnig : Frih, Bengt t.o.m. 1996-01-31
Expert : Bjergestam, Lars t.o.m. 1996-01-31
Expert : Engström, Lars t.o.m. 1996-01-31
Expert : Håkansson, Marianne t.o.m. 1996-01-31
Expert : Kring, Claes t.o.m. 1996-01-31
Expert : Lindberg, Göran t.o.m. 1996-01-31
Expert : Nordling, Lotty t.o.m. 1995-03-21
Expert : Rosenwärd, Barbro, fr.o.m. 1995-03-22 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Sundin, Anita t.o.m. 1994-08-18
Expert : Söderström, Jan, fr.o.m. 1994-08-19 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Wermdalen, Hans t.o.m. 1996-01-31
Expert : Åberg, Kazimir t.o.m. 1996-01-31
Expert : Öhrström, Mats t.o.m. 1995-08-06
Sekreterare : Alpsten, Börje t.o.m. 1996-06-30

Rapporter

SOU 1994:122Trygghet mot brott i lokalsamhället.
Kartläggning, principiella synpunkter och förslag
(delbetänkande)
SOU 1995:146Trygghet mot brott – Rollfördelning
och samverkan.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1993:37
Försvarsberedningen (Fö 1992:B) [Organ inom Regeringskansliet] [ Pågående ] [ Sakkunnig ]
Försvarsberedningen (Fö 1992:B) Organ inom Regeringskansliet
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1992-10-29
Direktiv för beredningen, se regeringsbeslut den 29 oktober 1992, den 12 januari 1995 och den 12 maj 1999, samt departementsprotokoll den 18 maj 1999, den 8 maj 2000 §§ 2 och 3, den 14 juni 2002 § 2, den 12 juli 2012 § 2 och den 11 juli 2013 § 1.
Beredningens arbete är inte tidsbegränsat.
Utredningen har avgett :
Ds 1995:28 Sverige i Europa i världen
Ds 1995:51 Totalförsvarets utveckling och förnyelse
Ds 1996:51 Omvärldsförändringar och svensk säkerhetspolitik
Ds 1998:9 Svensk säkerhetspolitik i ny omvärldsbelysning
Ds 1999:2 Förändrad omvärld - omdanat försvar
Ds 1999:55 Europas säkerhet - Sveriges försvar
Ds 2001:14 Gränsöverskridande sårbarhet - gemensam säkerhet
Ds 2001:44 Ny struktur för ökad säkerhet - Nätverksförsvar och Krishantering
Ds 2003:8 Säkrare grannskap- osäker värld
Ds 2003:34 Vårt militära försvar - vilja och vägval
Ds 2004:30 Försvar för en ny tid
Ds 2006:1 En strategi för Sveriges säkerhet
Ds 2007:46 Säkerhet i samverkan - Försvarsberedningens omvärldsanalys
Ds 2008:48 Försvar i användning
Ds 2013:33 Vägval i en globaliserad värld
Ds 2017:66 Motståndskraft Inriktningen av totalförsvaret och utformningen av det civila försvaret 2021--2025
Medverkande :
Ordförande : Lars Danielsson, statssekreterare, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 2000-04-26
Ordförande : Karin Enström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-01-10 t.o.m. 2012-04-17
Ordförande : Håkan Juholt, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-04-27 t.o.m. 2006-12-13
Ordförande : Peter Lagerblad, statssekreterare, fr.o.m. 1995-01-12 t.o.m. 1996-01-14
Ordförande : Göran Lennmarker, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2008-01-09
Ordförande : Lars Rekke, statssekreterare, fr.o.m. 1996-01-15 t.o.m. 1997-02-28
Ordförande : Björn von Sydow, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-01-09
Ordförande : Cecilia Widegren, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-07-12 t.o.m. 2016-12-27
Ledamot : Urban Ahlin, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-09-14 t.o.m. 2017-01-30
Ledamot : Sofia Arkelsten, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-09-14 t.o.m. 2017-01-30
Ledamot : Beatrice Ask, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-02-01
Ledamot : Torbjörn Björklund, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-09-14 t.o.m. 2017-01-30
Ledamot : Britt Bohlin, ledamot av riksdagen, t.o.m. 1999-05-02
Ledamot : Daniel Bäckström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-02-01
Ledamot : Åke Carnerö, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-12 t.o.m. 2003-04-23
Ledamot : Staffan Danielsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2017-01-30
Ledamot : Karin Enström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-02-01
Ledamot : Kenneth Forslund, G led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-02-01
Ledamot : Jonas Hafström, chef för internationella avdelningen vid Moderata samlingspartiets partikansli, fr.o.m. 1998-11-01 t.o.m. 2002-11-26
Ledamot : Stig Henriksson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2017-12-07
Ledamot : Gunnar Hökmark, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-11-27 t.o.m. 2004-09-30
Ledamot : Peter Hultqvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-09-14 t.o.m. 2017-01-11
Ledamot : Mikael Jansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-09-14 t.o.m. 2018-04-17
Ledamot : Jan Jennehag, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-12 t.o.m. 1999-05-02
Ledamot : Berit Jóhannesson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-05-03 t.o.m. 2006-12-13
Ledamot : Lotta Johnsson Fornarve, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-12-08
Ledamot : Håkan Juholt, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-01-17 t.o.m. 2012-09-13
Ledamot : Niklas Karlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-02-15
Ledamot : Henrik Landerholm, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-02-24 t.o.m. 1998-10-31
Ledamot : Åsa Lindestam, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-09-14 t.o.m. 2019-02-14
Ledamot : Else-Marie Lindgren, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-03-24 t.o.m. 2012-09-13
Ledamot : Annika Nordgren Christensen, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-12 t.o.m. 2009-05-14
Ledamot : Mikael Oscarsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-09-14
Ledamot : Roger Richtoff, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-04-18
Ledamot : Lennart Rohdin, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-01-30 t.o.m. 2006-12-13
Ledamot : Peter Rådberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-09-14 t.o.m. 2017-01-30
Ledamot : Anders Schröder, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-02-01
Ledamot : Ola Sundell, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2006-12-13
Ledamot : Anders Svärd, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-12 t.o.m. 2006-12-13
Ledamot : Tone Tingsgård, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-05-03 t.o.m. 2006-12-13
Ledamot : Gunilla Wahlén, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2012-09-13
Ledamot : Hans Wallmark, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-09-14
Ledamot : Allan Widman, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-01-15
Sakkunnig : Yosef Belachew, kansliråd, fr.o.m. 2018-03-21 t.o.m. 2019-05-30
Sakkunnig : Ulf Bengtsson, departementsråd, fr.o.m. 1999-05-03 t.o.m. 2003-09-17
Sakkunnig : Peter Bringle, departementsråd, fr.o.m. 2013-09-17 t.o.m. 2017-01-30
Sakkunnig : Ulf Eliasson, kansliråd, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-12-13
Sakkunnig : Anna-Karin Eneström, utrikesråd, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2019-05-30
Sakkunnig : Göran Franzén, sakkunnig, fr.o.m. 1995-01-17 t.o.m. 1999-05-17
Sakkunnig : Göran Franzén, sakkunnig, fr.o.m. 1999-05-18 t.o.m. 2000-06-04
Sakkunnig : Mikael Granholm, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-10-17 t.o.m. 2012-09-30
Sakkunnig : Julia Hagberg, kansliråd, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-03-20
Sakkunnig : Eva Hagwall, kansliråd, fr.o.m. 2013-10-14 t.o.m. 2017-01-30
Sakkunnig : Ola Hedin, ämnesråd, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2019-05-30
Sakkunnig : Anna Håkansson, kansliråd, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2013-10-13
Sakkunnig : Nils Hänninger, ämnesråd, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2013-09-16
Sakkunnig : Michael Koch, kansliråd, fr.o.m. 2003-09-18 t.o.m. 2007-01-14
Sakkunnig : Claes Kring, departementsråd, fr.o.m. 2003-12-10 t.o.m. 2012-09-30
Sakkunnig : Anders Lidén, utrikesråd, fr.o.m. 2002-12-18 t.o.m. 2004-12-12
Sakkunnig : Ingvar Lindholm, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-12-14 t.o.m. 2019-05-30
Sakkunnig : Björn Lyrvall, utrikesråd, fr.o.m. 2007-09-03 t.o.m. 2013-09-16
Sakkunnig : Sven-Olof Petersson, utrikesråd, fr.o.m. 1999-05-03 t.o.m. 2002-12-17
Sakkunnig : Johan Sandberg, kansliråd, fr.o.m. 2007-01-25 t.o.m. 2007-10-16
Sakkunnig : Olof Skoog, utrikesråd, fr.o.m. 2004-12-13 t.o.m. 2007-09-02
Sakkunnig : Torbjörn Sohlström, utrikesråd, fr.o.m. 2013-09-17 t.o.m. 2017-01-30
Expert : Hans Berndtson, generallöjtnant, fr.o.m. 2001-02-08 t.o.m. 2005-08-16
Expert : Emma Degerfeldt, kansliråd, fr.o.m. 2017-02-17 t.o.m. 2018-02-18
Expert : Andreas Ekengren, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-09-03 t.o.m. 2012-09-30
Expert : Peter Elmlund, senior rådgivare, fr.o.m. 2019-02-15 t.o.m. 2019-05-30
Expert : Claes-Göran Fant, generallöjtnant, fr.o.m. 2005-08-17 t.o.m. 2007-02-19
Expert : Dennis Gyllensporre, generalmajor, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2017-01-30
Expert : Hans-Christian Hagman, kansliråd, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2012-09-30
Expert : Elinor Hammarskjöld, kansliråd, fr.o.m. 2003-09-18 t.o.m. 2006-05-15
Expert : Fredrik Hassel, stabschef, fr.o.m. 2008-04-02 t.o.m. 2008-07-07
Expert : Anna-Karin Holm, departementsråd, fr.o.m. 2006-05-16 t.o.m. 2007-01-14
Expert : Marie Holmberg, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-02-14
Expert : Andrés Jato, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2007-09-02
Expert : Carin Kaunitz, enhetschef, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2013-09-16
Expert : Urban Molin, brigadgeneral, fr.o.m. 2017-02-01
Expert : Michael Moore, generalmajor, fr.o.m. 2007-02-20 t.o.m. 2012-09-30
Expert : Bo Riddarström, överdirektör, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2002-12-17
Expert : Nils Svartz, överdirektör, fr.o.m. 2013-09-17 t.o.m. 2017-01-30
Expert : Jessica Svärdström, kansliråd, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2013-09-18
Expert : Bo Waldemarsson, generalmajor, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2000-06-04
Expert : Fredrik Wetterqvist, ämnesråd, fr.o.m. 2013-09-19 t.o.m. 2017-01-30
Expert : Niclas Trouvé, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-28 t.o.m. 2003-09-17
Expert och redaktör : Katarina Engberg, departementsråd, fr.o.m. 1997-05-22 t.o.m. 2000-06-04
Expert : Katarina Engberg, departementsråd, expert i frågor som rör anpassning av totalförsvarets förmåga, fr.o.m. 2000-06-05 t.o.m. 2004-12-12
Expert : Johan Kihl, generallöjtnant, fr.o.m. 2000-06-05 t.o.m. 2001-02-07
Expert : Sara Uddenberg, kansliråd, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2019-05-30
Expert : Svante Werger, kommunikationsdirektör, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2019-05-30
Huvudsekreterare : Jan Hyllander, departementsråd, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2012-09-10
Huvudsekreterare : Tommy Åkesson, ämnesråd, fr.o.m. 2012-10-11
Sekretariatet: chef : Michael Mohr, departementsråd, fr.o.m. 1999-05-18 t.o.m. 2007-01-14
Bitr. huvudsekreterare : Ola Hedin, ämnesråd, fr.o.m. 2003-09-01 t.o.m. 2007-01-14
Sekreterare : Åsa Anclair, kansliråd, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2017-01-30
Sekreterare : Patrik Asplund, kansliråd, fr.o.m. 2018-02-26 t.o.m. 2019-06-02
Sekreterare : Magnus Bergman, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-12-18 t.o.m. 2003-12-07
Sekreterare : Ulf Birath, kansliråd, fr.o.m. 1995-01-17 t.o.m. 2003-06-30
Sekreterare : Micaela Bodelius, kansliråd, fr.o.m. 2017-03-13 t.o.m. 2019-05-29
Sekreterare : Annika Brändström, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2005-04-15 t.o.m. 2007-01-14
Sekreterare : Jörgen Cederberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-02-23 t.o.m. 2008-01-09
Sekreterare : Adrienne Coyet Folke, kansliråd, fr.o.m. 2017-01-30 t.o.m. 2019-08-10
Sekreterare : Per de la Gardie (tidigare Grundmark), departementssekreterare, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2007-01-14
Sekreterare : Ingmarie Druve Lundberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2001-07-01
Sekreterare : Björn Fagerberg, ministerråd, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2019-06-29
Sekreterare : Jan Foghelin, avdelningschef, fr.o.m. 1998-10-05 t.o.m. 1999-05-17
Sekreterare : Ulf Hammarström, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1996-05-13 t.o.m. 1996-09-30
Sekreterare : Ola Hedin, kansliråd, fr.o.m. 2001-03-28 t.o.m. 2001-08-31
Sekreterare : Robert Ihrfors, kansliråd, fr.o.m. 2013-09-02 t.o.m. 2017-01-30
Sekreterare : Helen Jarlsvik, analytiker, fr.o.m. 2005-04-15 t.o.m. 2007-01-14
Sekreterare : Daniel Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-10 t.o.m. 2008-08-27
Sekreterare : Johan Lagerlöf, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-02-16 t.o.m. 2004-08-31
Sekreterare : Per Lodin, militärsakkunnig, fr.o.m. 1995-01-17 t.o.m. 1995-06-30
Sekreterare : Johannes Malminen, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2017-03-06 t.o.m. 2019-06-29
Sekreterare : Michael Mohr, kansliråd, fr.o.m. 1998-10-19 t.o.m. 1999-05-17
Sekreterare : Maria Oredsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-09-10 t.o.m. 2008-08-31
Sekreterare : Anja Stegen, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-05-02 t.o.m. 2008-01-09
Sekreterare : , Syrén, Håkan överste 1., fr.o.m. 1998-11-01 t.o.m. 1999-05-17
Sekreterare : Carolina Vendil Pallin, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2012-10-17 t.o.m. 2013-07-31
Sekreterare : Anna Wieslander, kansliråd, fr.o.m. 2000-06-01 t.o.m. 2003-03-22
Sekreterare : Cecilia Winberg, kansliråd, fr.o.m. 2017-01-30 t.o.m. 2018-09-02
Sekreterare : Tommy Åkesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-10 t.o.m. 2008-08-27
Sekreterare : Tor-Björn Åstrand, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-11-27 t.o.m. 2017-01-30
Sekreterare : Eino Örnfeldt, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-10-05 t.o.m. 1999-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Arbetsgruppen (Ju 1991:C) med uppgift att främja det brottsförebyggande arbetet m.m. [ Avslutad 1992 ] [ Ledamot ]
Arbetsgruppen (Ju_1991:C) med uppgift att främja det brottsförebyggande arbetet m.m.
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1992
Lokal : Rosenbad 4. Postadress: Justitiedepartementet, 103 33 Stockholm, tel. växel 763 10 00, direktval 763 4625 (Bergquist Levin), 763 4617 (Mansnerus) Arbetsgruppen har avgett (Ds 1992:93) Lokalt brottsförebyggande arbete m.m. Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Ds 1992:93 Lokalt brottsförebyggande arbete m.m. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Sten Heckscher, f.d. statssekreterar, t.o.m. 1991-10-06
Ordförande : Krister Thelin, statssekreterare, t.o.m. 1992-09-10
Ledamot : Olof Egerstedt, expeditionschef, t.o.m. 1992-09-10
Ledamot : Olof Ehrenkrona, politisk planeringschef, fr.o.m. 1991-12-10 t.o.m. 1992-09-10
Ledamot : Bengt Frih, bitr. rikspolischef, t.o.m. 1992-09-10
Ledamot : Ragnar Götestam, direktör, t.o.m. 1992-09-10
Ledamot : Marianne Håkansson, överdirektör, t.o.m. 1992-09-10
Ledamot : Claes Kring, departementsråd, fr.o.m. 1991-12-01 t.o.m. 1992-09-10
Ledamot : Jacob Lindberg, departementsråd, t.o.m. 1992-09-10
Ledamot : Thomas Lyrevik, departementssekreterare, t.o.m. 1991-10-06
Ledamot : Dag Victor, departementsråd, t.o.m. 1992-09-10
Sekreterare : Catharina Bergquist, hovrättsassessor, t.o.m. 1992-09-10
Sekreterare : Annika Mansnerus, frivårdschef
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Ds 1992:93

Senast uppdaterad 2019-07-24 av Sören Öman