: : :

Medverkande i utredning : Mats Öhrström

Sök kontaktuppgifter till Mats Öhrström på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Mats Öhrström

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Mats Öhrström medverkat i ( 4 st. ):

1994 års polisutredning (Ju 1994:03) [ Avslutad 1995 ] [ Expert ]

1994 års polisutredning (Ju 1994:03)


Beteckning : Ju 1994:03
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 1996-03-13
Status : Avslutad 1995
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir 1994:19
Lokal : Rosenbad 4, Postadress: Justitiedepartementet, 103 33 STOCKHOLM, tel. växel 08-7631000, direktval 08-7634512 (sekreteraren)
0

Sammansättning


Ordförande : Gunnarsson, Gösta, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-10-31
Vice ordförande : Adner, Carl Magnus, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1994-12-31
Ledamot : Andersson, Birger, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-12-01
Ledamot : Eberstein, Susanne, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-12-01
Ledamot : Knutson, Göthe, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-12-01
Ledamot : Lövdén, Lars-Erik, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-12-01
Ledamot : Rulander, Liisa, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-12-01
Ledamot : Rydberg, Lennart, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-12-01
Ledamot : Sjödin, Karl-Gustaf, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-12-01
Ledamot : Skogman, Rose-Marie, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-12-01
Sakkunnig : Kring, Claes, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Eriksson, Björn, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Gunnmo, Gunno, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Hällman, Håkan, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-08-15
Expert : Högne, Doris, fr.o.m. 1994-08-12 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Johansson, Anna-Greta, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Lindberg, Gunnel, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Lindberg, Göran, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Linderoth, Margareta, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Lindhé, Eva, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Lindström, Gunhild, fr.o.m. 1994-08-16 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Sevelius, Richard, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Wranghult, Hans, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Öhrström, Mats, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Sekreterare : Nilsson, Lars, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-31

Rapporter

SOU 1994:103Studiemedelsfinansierad
polisutbildning (delbetänkande)
Regeringsbeslut 941201 om avveckling av 1994 års
polisutredning.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1994:19
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1994:103 Studiemedelsfinansierad polisutbildning [ pdf ]
RPS-utredningen (Ju 1993:B) [ Avslutad 1993 ] [ Sekreterare ]

RPS-utredningen (Ju 1993:B)


Beteckning : Ju 1993:B
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 1994-11-24
Status : Avslutad 1993
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för
Lokal :
0

Sammansättning


Winberg, Håkan, fr.o.m. 1993-05-06 t.o.m. 1993-10-31
Sekreterare : Öhrström, Mats, fr.o.m. 1993-05-10 t.o.m. 1993-10-31

Rapporter

SOU 1993:92Den centrala polisorganisationen
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1993:92 Den centrala polisorganisationen [ pdf |Paragraftecken ]
Trygghetsutredningen (Ju 1993:05) [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]

Trygghetsutredningen (Ju 1993:05)


Beteckning : Ju 1993:05
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 1997-03-10
Status : Avslutad 1996
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1993:37.
Lokal : Rosenbad 4. Postadress: Justitiedepar- tementet, 103 33 Stockholm, tel. växel 08-405 1000 direktval 08-405 4800.
01

Sammansättning


Ordförande : Martinger, Jerry t.o.m. 1995-01-11
Ordförande : Munck, Johan, fr.o.m. 1995-01-12 t.o.m. 1996-02-15
Ledamot : Eldensjö, Kjell t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Eriksson, Alf t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Irhammar, Ingbritt t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Karlsson, Ingegerd t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Martinger, Jerry, fr.o.m. 1995-01-12 t.o.m. 1996-02-15
Ledamot : Nilsson, Gunnar t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Persson, Siw t.o.m. 1996-01-31
Sakkunnig : Frih, Bengt t.o.m. 1996-01-31
Expert : Bjergestam, Lars t.o.m. 1996-01-31
Expert : Engström, Lars t.o.m. 1996-01-31
Expert : Håkansson, Marianne t.o.m. 1996-01-31
Expert : Kring, Claes t.o.m. 1996-01-31
Expert : Lindberg, Göran t.o.m. 1996-01-31
Expert : Nordling, Lotty t.o.m. 1995-03-21
Expert : Rosenwärd, Barbro, fr.o.m. 1995-03-22 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Sundin, Anita t.o.m. 1994-08-18
Expert : Söderström, Jan, fr.o.m. 1994-08-19 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Wermdalen, Hans t.o.m. 1996-01-31
Expert : Åberg, Kazimir t.o.m. 1996-01-31
Expert : Öhrström, Mats t.o.m. 1995-08-06
Sekreterare : Alpsten, Börje t.o.m. 1996-06-30

Rapporter

SOU 1994:122Trygghet mot brott i lokalsamhället.
Kartläggning, principiella synpunkter och förslag
(delbetänkande)
SOU 1995:146Trygghet mot brott – Rollfördelning
och samverkan.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1993:37
Trafikpolisutredningen (C 1991:02) [ Avslutad 1993 ] [ Sekreterare ]

Trafikpolisutredningen (C 1991:02)


Beteckning : C 1991:02
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 1994-05-05
Status : Avslutad 1993
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1991:37.
Lokal : Justitiedepartementet, Rosenbad 4. Postadress: Justitiedepartementet, 103 33 Stockholm, tel. växel 763 10 00, direktval 763 42 99 (Öhrström)
0

Sammansättning


Fridh, Göte
Expert : Arvidsson, Ulf
Expert : Jaldung, Håkan
Expert : Rydén, Lena
Sekreterare : Öhrström, Mats

Rapporter

SOU 1992:81Trafikpolisen mer än dubbelt bättre.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1991:37
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1992:81 Trafikpolisen mer än dubbelt bättre [ pdf |Paragraftecken ]

Senast uppdaterad 2019-06-21 av Sören Öman