Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Lotty Nordling

Sök kontaktuppgifter till Lotty Nordling på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Lotty Nordling

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Lotty Nordling medverkat i ( 6 st. ):

Utredningen om alkoholfrågor (S 2010:03) [ Avslutad 2011 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om alkoholfrågor (S 2010:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-03-04
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:21 och dir. 2010:85
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:98 Gårdsförsäljning
SOU 2011:41 Alkoholservering på särskilda boenden
Medverkande :
Särskild utredare : Lotty Nordling, f.d. ordföranden och chefen för Allmänna reklamationsnämnden, fr.o.m. 2010-04-08
Sakkunnig : Carin Jahn, ämnesråd, fr.o.m. 2010-04-20
Sakkunnig : Sara Johannesson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-04-20 t.o.m. 2011-01-02
Sakkunnig : Kent Löfgren, kansliråd, fr.o.m. 2010-04-20
Sakkunnig : Anette Madsen, kansliråd, fr.o.m. 2010-04-20 t.o.m. 2011-01-02
Sakkunnig : Bengt Rönngren, kansliråd, fr.o.m. 2010-04-20 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Karin Eckerberg, chefsjurist, fr.o.m. 2010-04-20 t.o.m. 2011-01-02
Expert : Jörgen Hettne, forskare, fr.o.m. 2010-04-20 t.o.m. 2011-01-02
Expert : Anders Johannesson, expert, fr.o.m. 2010-04-20 t.o.m. 2011-01-02
Expert : Matz Larsson, avdelningschef, fr.o.m. 2010-04-20
Expert : Stefan Lundin, avdelningschef, fr.o.m. 2010-12-08
Expert : Britta Mellfors, utredare, fr.o.m. 2010-04-20
Expert : Peter Moilanen, verksamhetschef, fr.o.m. 2010-12-08
Expert : Per-Olov Nylander, handläggare, fr.o.m. 2010-04-20
Expert : Ronny Persson, verkst. direktör, fr.o.m. 2010-04-20 t.o.m. 2011-01-02
Expert : Ingeborg Simonsson, rådman, fr.o.m. 2010-04-20 t.o.m. 2011-01-02
Sekreterare : Charlotte Lönnheim, kansliråd, fr.o.m. 2010-04-12 t.o.m. 2011-04-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:98 Gårdsförsäljning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2011:41 Alkoholservering på särskilda boenden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
AV-utredningen (Ku 2007:07) [ Avslutad 2008 ] [ Särskild utredare ]
AV-utredningen (Ku 2007:07)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutda 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-09-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:133 och dir. 2008:33
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:116 En ny radio- och TV-lag
Medverkande :
Särskild utredare : Lotty Nordling, myndighetschef, fr.o.m. 2007-11-15 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Filippa Arvas Olsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Thomas Carlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Magnus Larsson, ämnesråd, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Lottie-Ann Lindström, verksjurist, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Lars Marén, ämnesråd, fr.o.m. 2008-05-19 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Feryal Mentes, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Anders Norin, rådman, fr.o.m. 2008-04-25 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Anders Olin, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-09-22 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Alexander Ramsay, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-09-21
Expert : Peter Schierbeck, avdelningschef, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Kristian Viidas, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Catarina Wretman, avdelningschef, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-12-15
Sekreterare : Magnus Isgren, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2007-12-10 t.o.m. 2008-12-21
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:133 Översyn av radio- och TV-lagen, m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2008:33 Tilläggsdirektiv till AV-utredningen (Ku 2007:07) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:116 En ny radio- och TV-lag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (Jo 2005:03) om genomförande av EG:s direktiv om otillbörliga affärsmetoder [ Avslutad 2007 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen (Jo 2005:03) om genomförande av EG:s direktiv om otillbörliga affärsmetoder
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-06-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:72 och dir. 2006:69
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:76 Otillbörliga affärsmetoder
SOU 2007:1 Telefonförsäljning - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Lotty Nordling, ordförande och chef för Allmänna reklamationsnämnden, fr.o.m. 2005-06-16
Expert : Marie-Jeanette Axélius, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2005-08-22 t.o.m. 2006-09-17
Expert : Antonina Bakardijeva Engelbrekt, docent, fr.o.m. 2005-08-22 t.o.m. 2006-09-28
Expert : Jenny Bohman, verksjurist, Post- och telestyrelsen, fr.o.m. 2006-09-07
Expert : Philip Cohen, konsult, Sv Callcenterföreningen, fr.o.m. 2006-09-07
Expert : Ulrica Dyrke, kansliråd, fr.o.m. 2005-08-22 t.o.m. 2006-09-17
Expert : Catarina Erséus, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-09-18
Expert : Jan Fager, jur.kand., fr.o.m. 2005-08-22
Expert : Anna Gillholm, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-09-18
Expert : Jens Henriksson, internationell sekreterare, fr.o.m. 2005-08-22
Expert : Magnus Karpe, byrådirektör, Konsumentverket, fr.o.m. 2006-09-07
Expert : Magnus Larsson, ämnesråd, fr.o.m. 2005-08-22 t.o.m. 2006-09-28
Expert : Hanna Lind, jurist, Tidningsutgivarna, fr.o.m. 2006-09-07
Expert : Anna Serner, verkst. direktör, fr.o.m. 2005-08-22 t.o.m. 2005-09-13
Expert : Anders Stenlund, jur.kand., fr.o.m. 2005-08-22
Expert : Axel Tandberg, chefsjurist, SWEDMA, fr.o.m. 2006-09-07
Expert : Marianne Åbyhammar, ställföreträdande KO, fr.o.m. 2005-08-22
Sekreterare : Anders Norin, hovrättsassessor, fr.o.m. 2005-08-01 t.o.m. 2007-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:76 Otillbörliga affärsmetoder [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2007:1 Telefonförsäljning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
2002 års produktsäkerhetsutredning (Ju 2002:08) [ Avslutad 2003 ] [ Särskild utredare ]
2002 års produktsäkerhetsutredning (Ju 2002:08)
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-06-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:88
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:82 Säkra produkter
Medverkande :
Särskild utredare : Lotty Nordling, ordförande och chef för Allmänna reklamationsnämnden, fr.o.m. 2002-06-28
Sakkunnig : Erik Högdahl, rättssakkunnig, fr.o.m. 2002-09-20
Expert : Karin Berggren, jur.kand., fr.o.m. 2002-09-20
Expert : Sven Bergström, utredare, fr.o.m. 2002-09-20
Expert : Christina Bouvin, jur.kand., fr.o.m. 2002-09-20
Expert : Anna-Karin Eriksson, jur.kand., fr.o.m. 2002-09-20
Expert : Andrea Femrell, sakkunnig, fr.o.m. 2002-09-20
Expert : Gun Fridfelt, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2002-09-20
Expert : Jens Henriksson, internationell sekreterare, fr.o.m. 2002-09-20
Expert : Annika Hernodh, byråchef, fr.o.m. 2002-09-20
Expert : Stig Håkansson, produktsäkerhetsdirektör, fr.o.m. 2002-09-20
Expert : Leif Lundberg, jur.kand., fr.o.m. 2002-09-20
Expert : Kerstin Risshytt, jur.kand., fr.o.m. 2002-09-20
Expert : Torbjörn Spector, jur.kand., fr.o.m. 2002-09-20
Sekreterare : Kenneth Truedsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2003-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:82 Säkra produkter [ pdf |Paragraftecken ]
Beredningen för rättsväsendets utveckling (Ju 2000:13) [ Avslutad 2006 ] [ Ledamot ]
Beredningen för rättsväsendets utveckling (Ju 2000:13)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-12-07
Direktiv för beredningen, se dir. 2000:90, dir. 2001:61 och dir. 2003:145
Beredningen skall senast före utgången av år 2003 redovisa det vid dettatillfälle aktuella läget inom rättsväsendet för de frågor som ankommer påberedningen samt en plan för det fortsatta arbetet.Beredningen skall redovisa uppdraget senast den 31 december 2005(Dir. 2003:145). Det står beredningen fritt att redovisa uppdraget idelbetänkandenUppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:59 Snabbare lagföring 1 - Några förslag till förenklingar - delbetänkande
SOU 2001:93 Snabbare lagföring 2 - Förenklad brottsutredning - delbetänkande
SOU 2002:44 Snabbare lagföring 3 - Snatteribrott - delbetänkande
SOU 2002:45 Snabbare lagföring 4 - Ett snabbförfarande för brottmål - delbetänkande
SOU 2003:74 Ökad effektivitet och rättssäkerhet i brottsbekämpningen - delbetänkande
SOU 2003:114 Läget i rättsväsendet och förslag till fortsatta reformer inom brottsutredningsverksamheten m.m. - delbetänkande
SOU 2005:38 Tillgång till elektronisk kommunikation i brottsutredningar m.m. - delbetänkande
SOU 2005:84 En ny uppgifts- och ansvarsfördelning mellan polis och åklagare - delbetänkande
SOU 2005:117 Ett effektivare brottmålsförfarande - några ytterligare åtgärder - slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Anders Eriksson, generaldirektör, fr.o.m. 2000-12-07 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Lars Eklycke, lagman, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Lotty Nordling, ordförande och chef för Allmänna reklamationsnämnden, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2006-02-28
Sakkunnig : Lars Dahllöf, expeditionschef, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2001-08-31
Sakkunnig : Anders Danielsson, länspolismästare, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Birgitta Holmgren, enhetschef, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Thomas Rolén, generaldirektör, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2005-11-30
Sakkunnig : Krister Waern, överåklagare, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Nils Öberg, expeditionschef, fr.o.m. 2005-04-07 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Gudrun Antemar, generaldirektör, fr.o.m. 2004-08-01 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Björn Ericson, överåklagare, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Peter Fitger, professor, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Lars-Åke Johansson, bitr. chefsjurist, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-05-31
Expert : Peter Tjäder, polismästare, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Lars Trägård, chefsrådman, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-05-31
Expert : Birgitta Trägårdh, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2005-11-30
Kia Miljöpartiet Andreasson, de Gröna, fr.o.m. 2004-02-06 t.o.m. 2005-05-31
Viviann Centerpartiet Gerdin, fr.o.m. 2004-02-06 t.o.m. 2004-03-02
Maria Socialdemokraterna Hassan, fr.o.m. 2004-02-06 t.o.m. 2005-05-31
Bengt-Anders Moderata Samlingspartiet Johansson, fr.o.m. 2004-02-06 t.o.m. 2005-05-31
Niclas Socialdemokraterna Lindberg, fr.o.m. 2004-02-06 t.o.m. 2005-05-31
Ragnwi Kristdemokraterna Marcelind, fr.o.m. 2004-02-06 t.o.m. 2005-05-31
Rolf Vänsterpartiet Olsson, fr.o.m. 2004-02-06 t.o.m. 2005-05-31
Gunnel Centerpartiet Wallin, fr.o.m. 2004-03-03 t.o.m. 2005-05-31
Christer Folkpartiet Winbäck, liberalerna, fr.o.m. 2004-02-06 t.o.m. 2005-05-31
Sekreterare : Ulrika Geijer, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-08-01 t.o.m. 2006-02-28
Sekreterare : Per Lagerud, ämnesråd, fr.o.m. 2000-12-07 t.o.m. 2006-02-28
Sekreterare : Ulrika Lindsö, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2001-01-08 t.o.m. 2001-08-31
Sekreterare : Johan Sjöö, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-08-31
Sekreterare : Birgitta Trägårdh, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2000-12-07 t.o.m. 2004-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Trygghetsutredningen (Ju 1993:05) [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]
Trygghetsutredningen (Ju 1993:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1993:37.
Lokal : Rosenbad 4. Postadress: Justitiedepar- tementet, 103 33 Stockholm, tel. växel 08-405 1000 direktval 08-405 4800.
Utredningen har avgett :
SOU 1994:122 Trygghet mot brott i lokalsamhället. Kartläggning, principiella synpunkter och förslag (delbetänkande)
SOU 1995:146 Trygghet mot brott - Rollfördelning och samverkan. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Jerry Martinger, led. av riksdagen /m, t.o.m. 1995-01-11
Ordförande : Johan Munck, justitieråd, fr.o.m. 1995-01-12 t.o.m. 1996-02-15
Ledamot : Kjell Eldensjö, led. av riksdagen /kds, t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Alf Eriksson, led. av riksdagen /s, t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Ingbritt Irhammar, led. av riksdagen /c, t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Ingegerd Karlsson, oppositionsråd, t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Jerry Martinger, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1995-01-12 t.o.m. 1996-02-15
Ledamot : Gunnar Nilsson, led. av riksdagen /s, t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Siw Persson, led. av riksdagen /fp, t.o.m. 1996-01-31
Sakkunnig : Bengt Frih, avdelningschef, t.o.m. 1996-01-31
Expert : Lars Bjergestam, räddningsdirektör, t.o.m. 1996-01-31
Expert : Lars Engström, länspolismästare, t.o.m. 1996-01-31
Expert : Marianne Håkansson, generaldirektör, t.o.m. 1996-01-31
Expert : Claes Kring, departementsråd, t.o.m. 1996-01-31
Expert : Göran Lindberg, rektor, t.o.m. 1996-01-31
Expert : Lotty Nordling, rättschef, t.o.m. 1995-03-21
Expert : Barbro Rosenwärd, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-03-22 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Anita Sundin, förbundssekreterare, t.o.m. 1994-08-18
Expert : Jan Söderström, sektionschef, fr.o.m. 1994-08-19 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Hans Wermdalen, direktör, t.o.m. 1996-01-31
Expert : Kazimir Åberg, byråchef, t.o.m. 1996-01-31
Expert : Mats Öhrström, ämnessakkunnig, t.o.m. 1995-08-06
Sekreterare : Börje Alpsten, fd departementsråd, t.o.m. 1996-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1993:37 Trygghet i samhället

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman