Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Barbro Rosensvärd

Sök kontaktuppgifter till Barbro Rosensvärd på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Barbro Rosensvärd

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Barbro Rosensvärd medverkat i ( 12 st. ):

Utredningen om kommuners och landstings beslutfattande vid extraordinära fredstida händelser i samhället (Ju 2001:04) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]
Utredningen om kommuners och landstings beslutfattande vid extraordinära fredstida händelser i samhället (Ju 2001:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-05-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:40
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:110 Extra ordinära händelser i kommuner och landsting
Medverkande :
Särskild utredare : Christel Anderberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-05-10 t.o.m. 2002-01-15
Sakkunnig : Irene Reuterfors-Mattsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-01-15
Sakkunnig : Stig Wintzer, utredare, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-01-15
Expert : Eva Bjurman, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-01-15
Expert : Johanna Enberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-01-15
Expert : Fredrik Holmström, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-01-15
Expert : Barbro Rosensvärd, departementsråd, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-01-15
Expert : Eva Thorsell, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-01-15
Sekreterare : Olle Lundin, jur.dr., fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2002-01-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Gränskommunutredningen (Ju 2001:05) [ Avslutad 2002 ] [ Sakkunnig ]
Gränskommunutredningen (Ju 2001:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-05-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:39 och dir. 2002:63
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:84 Ett internationellt kommunalförbund
SOU 2002:85 Bilagor till Gränskommunutredningens betänkande SOU 2002:84
Medverkande :
Särskild utredare : Peder Törnvall, generaldirektör, fr.o.m. 2001-05-10 t.o.m. 2002-11-30
Sakkunnig : Christer Hjert, förbundsjurist, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Sakkunnig : Hasse Knutsson, utredare, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Sakkunnig : Barbro Rosensvärd, departementsråd, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Marika Dagenbrink, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Niclas Falkendahl, kansliråd, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Staffan Isling, kommunchef, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Ulf Ljungdahl, rådman, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Åsa Nord, rättssakkunnig, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Åsa Norrman, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Anders Nyström, kansliråd, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Christer Persson, utvecklingschef, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Kristina Svahn Starrsjö, ämnesråd, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Hanna Wiik, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2001-08-31
Expert : Ann Årefeldt, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-11-05 t.o.m. 2002-11-30
Sekreterare : Ulf Ljungdahl, rådman, fr.o.m. 2001-07-01 t.o.m. 2001-12-31
Sekreterare : Anna Täcklind, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-01-14 t.o.m. 2002-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:84 Ett internationellt kommunalförbund [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2002:85 Ett internationellt kommunalförbund – bilagor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommundemokratikommittén (Ju 2000:03) [ Avslutad 2002 ] [ Sakkunnig ]
Kommundemokratikommittén (Ju 2000:03)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-11-25
Direktiv för kommittén se, dir. 1999:98, dir. 2001:36 och dir. 2001:75
Lokal : Justitiedepartementet, 103 33 STOCKHOLM, Regeringsgatan 30-32, tel.08-405 37 34 (Mark-Nielsen) 08-405 38 11 (Lantto)
Kommittén beräknas avsluta sitt arbete senast den 31 mars 2002.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:48 "Att vara med på riktigt - demokratiutveckling i kommuner och landsting" - delbetänkande
SOU 2001:89 "Att tänka efter före - samråd i kommuner och landsting" - delbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Peter Persson, kommunalråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Jabar Amin, statsvetare, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Cecilia Dalman Eek, ombudsman, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Carin Högstedt, kommunalråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Sonia Karlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Kerstin Kristiansson Karlstedt, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Eva-Lotta Nilson, organisationschef, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Monica Selin, regionråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Lars Wegendal, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Henrik Westman, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Roland Åkesson, kommunalråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Sakkunnig : Marcus Bengtsson, departementsråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Sakkunnig : Maude Edgahr-Wettergren, utvecklingschef, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2001-06-30
Sakkunnig : BoPer Larsson, utvecklingschef, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Sakkunnig : Barbro Rosensvärd, departementsråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Ingrid Backlund, kammarråd, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Daniel Bäckman, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2000-09-06
Expert : Eva Cederholm-Cars, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2001-06-20
Expert : Niclas Falkendal, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2000-06-06 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Håkan Hällman, ämnesråd, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Johan Höök, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-10-02 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Berit Israelsson, handläggare, fr.o.m. 2000-06-29 t.o.m. 2001-11-30
Expert : Carin Jahn, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2001-11-30
Expert : Iréne Lindén, avdelningschef, fr.o.m. 2001-04-02 t.o.m. 2001-11-30
Expert : Elisabet Ljungberg, pol.lic., fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2001-02-15
Expert : Sten Ljungdahl, kansliråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2001-11-30
Expert : Mirjaliisa Lukkarinen Kvist, fil.kand., fr.o.m. 2000-12-01 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Vivan Nilsson, sakkunnig, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Eva Olin, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-07 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Emma Sterky, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-12-18 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Björn Sundström, programledare, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2002-04-30
Ingemar Almkvist, fritidspolitiker Älmhults kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Carina Brandt, fritidspolitiker Örebro kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Andreas Falck, fritidspolitiker Värmlands läns lansting, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Mikael Janson, fritidspolitiker Göteborgs kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Mikael Karlsson, fritidspolitiker Växjö kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Helena Koch, fritidspolitiker Täby kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Elin Lundberg, fritidspolitiker Uppsala kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Marianne Molnå, fritidspolitiker Ockelbo kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Fatima Nur, fritidspolitiker Stockholms läns landsting, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Cecilia Obermüller, fritidspolitiker Stockholms stad, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Patric Pettersson, fritidspolitiker Mönsterås kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Eva Ströman, fritidspolitiker Örebro kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Göran Sydhage, fritidspolitiker Örnsköldsviks kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Sekreterare : Ulf Ahlström, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-07-09 t.o.m. 2002-04-21
Sekreterare : Kristina Aurell, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2001-07-30 t.o.m. 2002-04-15
Sekreterare : Helen Janelöv, fil.kand., fr.o.m. 2001-01-29 t.o.m. 2001-11-30
Sekreterare : Johan Lantto, pol.mag., fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-04-14
Sekreterare : Jörgen Mark-Nielsen, socionom, fr.o.m. 2000-05-01 t.o.m. 2002-05-15
Sekreterare : Peder Nielsen, fil.kand., fr.o.m. 2000-05-01 t.o.m. 2001-06-30
Sekreterare : Lars-Erik Persson, länsjurist, fr.o.m. 2001-11-12 t.o.m. 2002-03-31
Sekreterare : Cecilia Sverin, jur.kand., fr.o.m. 2000-08-01 t.o.m. 2001-08-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om uppföljning och utvärdering av den kommunala uppdragsverksamheten inom kollektivtrafiken (Ju 1999:05) [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Utredningen om uppföljning och utvärdering av den kommunala uppdragsverksamheten inom kollektivtrafiken (Ju 1999:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-02-25
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:12
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:118 Kommunal uppdragsverksamhet inom kollektivtrafiken - utvärdering av försöksverksamheten
Medverkande :
Särskild utredare : Kerstin Hardenstedt, landstingsråd, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 1999-10-31
Expert : Hans Gum, upphandlingschef, fr.o.m. 1999-05-07 t.o.m. 1999-10-31
Expert : Erik Högdahl, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-05-07 t.o.m. 1999-10-31
Expert : Jens Karlsson, jurist, fr.o.m. 1999-05-07 t.o.m. 1999-10-31
Expert : Pernilla Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-05-07 t.o.m. 1999-10-31
Expert : Sven-Åke Larsson, utredare, fr.o.m. 1999-05-07 t.o.m. 1999-10-31
Expert : Magdalena Meyer, informatör, fr.o.m. 1999-05-07 t.o.m. 1999-10-31
Expert : Barbro Rosensvärd, kansliråd, fr.o.m. 1999-05-07 t.o.m. 1999-10-31
Expert : Ulf Silvander, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-06-22 t.o.m. 1999-10-31
Expert : Björn Sundvall, utredare, fr.o.m. 1999-05-07 t.o.m. 1999-10-31
Sekreterare : Cecilia Persson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-05-01 t.o.m. 1999-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén för översyn av skollagen m.m. (U 1999:01) [ Avslutad 2003 ] [ Sakkunnig ]
Kommittén för översyn av skollagen m.m. (U 1999:01)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-02-25
Direktiv för kommittén, se dir. 1999:15 och 2002:9
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:121 Skollag för kvalitet och likvärdighet med bilagedel
Medverkande :
Ordförande : Sven-Åke Johansson, f.d. skoldirektör, fr.o.m. 2000-10-10 t.o.m. 2003-01-31
Ordförande : Ulf P. Lundgren, generaldirektör, fr.o.m. 1999-03-15 t.o.m. 2000-10-09
Ledamot : Jan Björklund, skolborgarråd, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Torgny Danielsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Sigbrit Franke, universitetskansler, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Patrik Hansson, ordförande i barn- och ungdomsnämnden, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Eva Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Tomas Johansson, förbundsordförande, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-07-23
Ledamot : Solveig Lindström, kommunalråd, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Christina Ottosson, undervisningsråd, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Mats Pertoft, ekonom, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Christer Romilson, förbundsordförande, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Margit Viklund, politisk sekreterare, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : , Wadman, Per 1:e vice förbundsordföranden, fr.o.m. 2000-07-24 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Henrik Westman, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Ingmari Åberg, förskollärare, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunniga : Ragnar Eliasson, skolråd, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunniga : Louise Fernstedt, sektionschef, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunnig : Johan Höök, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-05-08 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunnig : Charlotte Lenman, jurist, fr.o.m. 2000-03-27 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunniga : Annica Lindblom, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-01-13
Sakkunnig : Eva Nelfelt, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-10-04 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunniga : Annika Nyström Karlsson, ombudsman, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunniga : Barbro Rosensvärd, kansliråd, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-05-07
Sakkunniga : Anna Westerholm, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 1999-10-03
Sakkunniga : Helen Westlund, jurist, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-03-26
Sakkunnig : Annika Åkerlind, ämnesråd, fr.o.m. 2002-03-12 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Ewa Durhán, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Anneli Eriksson, undervisningsråd, fr.o.m. 2000-11-13 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Ingegärd Hilborn, förbundsjurist, fr.o.m. 2000-12-12 t.o.m. 2001-11-05
Expert : Karl-Ivar Hultcranzt, undervisningsråd, fr.o.m. 2000-11-13 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Ingrid Lindskog, kansliråd, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Barbara Martin Korpi, ämnesråd, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Frank Nordberg, chefsjurist, fr.o.m. 2000-11-13 t.o.m. 2002-05-01
Huvudsekreterare : Carl Norström, kammarrättsråd (avliden), fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2001-10-17
Sekreterare : Claes-Göran Aggebo, undervisningsråd, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2000-04-16
Sekreterare : Ingegärd Hilborn, förbundsjurist, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2003-01-31
Sekreterare : Sonja Hjorth, kansliråd, fr.o.m. 1999-09-13 t.o.m. 2000-05-21
Sekreterare : Monica Sylvan, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-07-05 t.o.m. 2003-03-31
Sekreterare : Lars Werner, f.d. hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Östen Fredriksson, undervisningsråd, fr.o.m. 2000-04-01 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Jan Lindberg, undervisningsråd, fr.o.m. 2000-04-01 t.o.m. 2002-12-31
Assistent : Anna Florell, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2002-06-30
Assistent : Malin William-Olsson, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-03-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1999:15 Översyn av skollagen, m.m.

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:121 Skollag för kvalitet och likvärdighet [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen (In 1998:02) om utvidgat balanskrav omfattande verksamhet i kommunala företag [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
Utredningen (In 1998:02) om utvidgat balanskrav omfattande verksamhet i kommunala företag
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1998
Medverkande :
Ordförande : Karl Knutsson, direktör, fr.o.m. 1998-01-30
Expert : Alf Hübinette, direktör, fr.o.m. 1998-01-30
Expert : Anneli Lagebro, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-01-30
Expert : Anders Nilsson, ekonom, fr.o.m. 1998-01-30
Expert : Agneta Peterz, ekonom, fr.o.m. 1998-01-30
Expert : Barbro Rosensvärd, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-01-30
Expert : Inga Thoresson, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-01-30 t.o.m. 1998-08-31
Expert : Ylva Grahn, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-09-01
Sekreterare : Kerto Birgersson, revisor, fr.o.m. 1998-02-15 t.o.m. 1998-12-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommunrevisionskommittén (In 1997:07) [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
Kommunrevisionskommittén (In 1997:07)
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-04-03
Direktiv för se dir. 1997:56. Uppdraget är därmed avslutat.
Medverkande :
Ordförande : Ola Rask, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Ledamot : Eva Gillström, kommunalråd, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Ledamot : Ulla Göthager, kommunalråd, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Ledamot : Lennart Hedquist, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Ledamot : Hans-Ingvar Jönsson, bankdirektör, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Ledamot : Thomas Magnusson, budgetrådgivare, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Ledamot : Leif Marklund, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Ledamot : Sven Samuelsson, revisor, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Ledamot : Monica Sellin, vårdare, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Ledamot : Inger Tapper, f.d. kommunalråd, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Expert : Daniel Bäckman, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Expert : Cristina Karlstam, departementsråd, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Expert : Staffan Lind, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Expert : Agneta Peterz, ekonom, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Expert : Barbro Rosensvärd, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Expert : Lena Stridsberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Expert : Håkan Torngren, sektionschef, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Expert : Erna Zelmin-Åberg, departementsråd, fr.o.m. 1997-06-05 t.o.m. 1998-06-02
Sekreterare : Marie-Louise Kraft, kommunjurist, fr.o.m. 1997-06-11 t.o.m. 1998-06-02
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:56 Översyn av den kommunala revisionen

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:71 Den kommunala revisionen – ett demokratiskt kontrollinstrument [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen (In 1997:10) om vidgad försöksverksamhet med kommunal uppdragsverksamhet [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
Utredningen (In 1997:10) om vidgad försöksverksamhet med kommunal uppdragsverksamhet
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-08-21
Direktiv för se dir. 1997:96. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Birgitta Lönegård, kommunalråd, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1998-03-16
Expert : Peter Andersson, L departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-13 t.o.m. 1998-03-16
Expert : Nina Cromnier, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-13 t.o.m. 1998-03-16
Expert : Carin Jahn, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-10-13 t.o.m. 1998-03-16
Expert : Inger Kalmerborn, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-10-13 t.o.m. 1998-03-16
Expert : Per Karlsson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-10-13 t.o.m. 1998-03-16
Expert : Barbro Rosensvärd, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-13 t.o.m. 1998-03-16
Sekreterare : Katarina Persson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-03-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:119 Kommunal uppdragsverksamhet 1998 [ pdf |Paragraftecken ]
Den parlamentariska regionkommittén (PARK) (In 1997:08) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
Den parlamentariska regionkommittén (PARK) (In 1997:08)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-05-29
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:80.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:166 Regional frihet och statistikansvar - en principiell diskussion
SOU 1998:168 I skärningspunkten. Landshövdingen och den centrala och regionala samordningen
SOU 1999:103 Regionreform på försök - första steget mot en ny regional samhällsorganisation
SOU 1999:116 Den regionala samhällsorganisationen i vissa europeiska stater
SOU 2000:64 Regional försöksverksamhet - tre studier
SOU 2000:85 Regionalt folkstyre och statlig länsförvaltning - slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Karin Starrin, landshövding, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Björn Ahlkvist, landstingsråd, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Anders Andersson, landstingsråd, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Lorentz Andersson, kommunalråd, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Nils Fredrik Aurelius, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Inga Berggren, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Owe Hellberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Per Lager, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Britta Sundin, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Åsa Torstensson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Lars Wennås, oppositionsråd, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Sven-Erik Österberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Sakkunnig : Susanne Lindh, direktör, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Sakkunnig : Gunhild Lindström, departementsråd, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Sakkunnig : Barbro Rosensvärd, departementsråd, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-09-30
Sakkunnig : Ulf Wetterberg, direktör, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Sakkunnig : Erna Zelmin-Åberg, departementsråd, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1999-10-14
Expert : Inger Ahlbäck, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-09-14
Expert : Kerstin Cederlöf, kansliråd, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-04-19
Expert : Keijo Ekelund, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Ingela Englund, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1998-12-31
Expert : Peter Huledal, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-08-09
Expert : Håkan Hällman, kansliråd, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Ingrid Johansson-Lind, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Jon Kahn, departementsråd, fr.o.m. 1998-04-20 t.o.m. 1999-01-13
Expert : Kerstin Kåks, departementsråd, fr.o.m. 1999-12-13 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Henrik Källsbo, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-05-06 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Kerstin Lokrantz, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-08-10 t.o.m. 1999-12-19
Expert : Ingvar Löfstrand, sakkunnig, fr.o.m. 1998-06-02 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Ylva Mannervik, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-03-31 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Catarina Molin, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-09-15 t.o.m. 1999-08-31
Expert : Mac Murray, kansliråd, fr.o.m. 1999-01-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Astrid Nensén-Uggla, kansliråd, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Aslög Odmark, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-12-20 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Bob Pernodd, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1999-04-30
Expert : Roger Petersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-10-06 t.o.m. 1999-05-05
Expert : Thomas Rolén, kansliråd, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-10-05
Expert : Barbro Rosensvärd, kansliråd, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 1999-12-31
Expert : Dag von Schantz, departementsråd, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Katarina Sjölander, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Billy Thorstenson, departementsråd, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-03-31
Expert : Gudmund Toijer, rättschef, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-12-31
Expert : Gun Tombrock, departementsråd, fr.o.m. 1999-01-14 t.o.m. 1999-12-12
Sekreterare : Peter Ehn, revisor, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2000-10-15
Sekreterare : Claes Hammarlund, fr.o.m. 2000-05-25 t.o.m. 2000-09-30
Sekreterare : Jörgen Johansson, universitetslektor, fr.o.m. 1998-07-01 t.o.m. 2000-09-30
Sekreterare : Kai Kronvall, föredragande, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Bitr. sekreterare : Peter Ehn, revisor, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1998-09-30
Bitr. sekreterare : Jörgen Johansson, universitetslektor, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-01-15
Bitr. sekreterare : Gunnar Österberg, kansliråd, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 2000-09-30
Assistent : Marianne Hafner
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:80 Den regionala samhällsorganisationen

Utredningen (In 1996:02) om översyn av den kommunala medelsförvaltningen [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Utredningen (In 1996:02) om översyn av den kommunala medelsförvaltningen
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1996:47. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Bo Jonsson, generaldirektör, fr.o.m. 1996-09-24 t.o.m. 1997-05-31
Sakkunnig : Martin Falk, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-07 t.o.m. 1997-03-07
Sakkunnig : Magnus Petrelius, kansliråd, fr.o.m. 1997-03-08 t.o.m. 1997-05-31
Sakkunnig : Agneta Rönn-Diczfalusy, departementsråd, fr.o.m. 1996-10-07 t.o.m. 1997-05-31
Expert : Sven Hegelund, chefsekonom, fr.o.m. 1996-10-07 t.o.m. 1997-05-31
Expert : Anneli Lagebro, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-07 t.o.m. 1997-05-31
Expert : Barbro Rosensvärd, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-07 t.o.m. 1997-05-31
Expert : Jan Svensson, sektionschef, fr.o.m. 1996-10-07 t.o.m. 1997-05-31
Sekreterare : Iréne Nilsson, förhandlingsdirektör, fr.o.m. 1996-11-01 t.o.m. 1997-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:78 Medelsförvaltning i kommuner och landsting [ pdf |Paragraftecken ]
Underprissättningsutredningen (N 1994:05) [ Avslutad 1995 ] [ Sakkunnig ]
Underprissättningsutredningen (N 1994:05)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1994:72.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:105 Konkurrens i balans. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Bo Lindörn, direktör, fr.o.m. 1994-09-19 t.o.m. 1995-11-13
Sakkunnig : Eva Agevik, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-09-19 t.o.m. 1995-11-13
Sakkunnig : Christer Christensen, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-09-19 t.o.m. 1995-04-30
Sakkunnig : Lars Engström, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1995-11-13
Sakkunnig : Dan Johansson, kansliråd, fr.o.m. 1994-09-19 t.o.m. 1995-02-19
Sakkunnig : Barbro Rosensvärd, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-01-16 t.o.m. 1995-11-13
Sakkunnig : Staffan Sandström, departementsråd, fr.o.m. 1994-09-19 t.o.m. 1995-11-13
Sakkunnig : Örjan Sölvell, docent, fr.o.m. 1994-09-19 t.o.m. 1995-11-13
Sakkunnig : Erna Zelmin-Åberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-09-19 t.o.m. 1995-01-15
Expert : Allan Eriksson, direktör, fr.o.m. 1994-09-19 t.o.m. 1995-11-13
Expert : Agneta Lefwert, förbundsjurist, fr.o.m. 1994-09-19 t.o.m. 1995-11-13
Expert : Anders Morin, civilekonom, fr.o.m. 1994-09-19 t.o.m. 1995-11-13
Expert : Ragnar Norbäck, verkställande direktör, fr.o.m. 1994-09-19 t.o.m. 1995-11-13
Expert : Thomas Rostock, utredare, fr.o.m. 1994-09-19 t.o.m. 1995-11-13
Expert : Per-Arne Sundbom, byråchef, fr.o.m. 1994-09-19 t.o.m. 1995-11-13
Sekreterare : Thomas Hallgren, förbundsjurist, fr.o.m. 1994-10-10 t.o.m. 1995-12-31
Peter Delden, föredragande, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1995-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Trygghetsutredningen (Ju 1993:05) [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]
Trygghetsutredningen (Ju 1993:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1993:37.
Lokal : Rosenbad 4. Postadress: Justitiedepar- tementet, 103 33 Stockholm, tel. växel 08-405 1000 direktval 08-405 4800.
Utredningen har avgett :
SOU 1994:122 Trygghet mot brott i lokalsamhället. Kartläggning, principiella synpunkter och förslag (delbetänkande)
SOU 1995:146 Trygghet mot brott - Rollfördelning och samverkan. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Jerry Martinger, led. av riksdagen /m, t.o.m. 1995-01-11
Ordförande : Johan Munck, justitieråd, fr.o.m. 1995-01-12 t.o.m. 1996-02-15
Ledamot : Kjell Eldensjö, led. av riksdagen /kds, t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Alf Eriksson, led. av riksdagen /s, t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Ingbritt Irhammar, led. av riksdagen /c, t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Ingegerd Karlsson, oppositionsråd, t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Jerry Martinger, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1995-01-12 t.o.m. 1996-02-15
Ledamot : Gunnar Nilsson, led. av riksdagen /s, t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Siw Persson, led. av riksdagen /fp, t.o.m. 1996-01-31
Sakkunnig : Bengt Frih, avdelningschef, t.o.m. 1996-01-31
Expert : Lars Bjergestam, räddningsdirektör, t.o.m. 1996-01-31
Expert : Lars Engström, länspolismästare, t.o.m. 1996-01-31
Expert : Marianne Håkansson, generaldirektör, t.o.m. 1996-01-31
Expert : Claes Kring, departementsråd, t.o.m. 1996-01-31
Expert : Göran Lindberg, rektor, t.o.m. 1996-01-31
Expert : Lotty Nordling, rättschef, t.o.m. 1995-03-21
Expert : Barbro Rosenwärd, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-03-22 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Anita Sundin, förbundssekreterare, t.o.m. 1994-08-18
Expert : Jan Söderström, sektionschef, fr.o.m. 1994-08-19 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Hans Wermdalen, direktör, t.o.m. 1996-01-31
Expert : Kazimir Åberg, byråchef, t.o.m. 1996-01-31
Expert : Mats Öhrström, ämnessakkunnig, t.o.m. 1995-08-06
Sekreterare : Börje Alpsten, fd departementsråd, t.o.m. 1996-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1993:37 Trygghet i samhället

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman