Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Ingegerd Karlsson

Sök kontaktuppgifter till Ingegerd Karlsson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Ingegerd Karlsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Ingegerd Karlsson medverkat i ( 3 st. ):

Kommittén (Fi 1995:15) om den kommunala självstyrelsens grundlagsskydd [ Avslutad 1996 ] [ Ledamot ]

Kommittén (Fi 1995:15) om den kommunala själv- styrelsens grundlagsskydd


Beteckning : Fi 1995:15
Departement : Inrikesdepartementet
Senast ändrad : 1997-03-14
Status : Avslutad 1996
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1995:111. Kommittén ha avgett (SOU 1996:129) Den kommunala självstyrelsen och grundlagen. Uppdraget är därmed slutfört..
Lokal :
0

Sammansättning


Ordförande : Larsson, Ulf, fr.o.m. 1995-09-01
Ledamot : Eriksson, Peter, fr.o.m. 1995-10-04
Ledamot : Hedquist, Lennart, fr.o.m. 1995-10-04
Ledamot : Johnsson, Ingvar, fr.o.m. 1995-10-04
Ledamot : Jonsson, Berndt, fr.o.m. 1996-02-05
Ledamot : Karlsson, Ingegerd, fr.o.m. 1995-10-04
Ledamot : Karlsson, Sonia, fr.o.m. 1995-10-04
Ledamot : Larsson, Maria, fr.o.m. 1995-10-04
Ledamot : Nordström-Eriksson, Anneli, fr.o.m. 1995-10-04
Ledamot : Reepalu, Ilmar, fr.o.m. 1995-10-04
Ledamot : Ringholm, Bo, fr.o.m. 1995-10-04 t.o.m. 1996-01-23
Ledamot : Rydberg, Lennart, fr.o.m. 1995-10-04
Ledamot : Sköld, Camilla, fr.o.m. 1995-10-04
Ledamot : Torstensson, Åsa, fr.o.m. 1995-10-04
Sakkunnig : Häggroth, Sören, fr.o.m. 1995-10-04
Sakkunnig : Schäder, Göran, fr.o.m. 1995-10-04
Sakkunnig : Stjernquist, Nils, fr.o.m. 1995-10-04
Expert : Billum, Susanne, fr.o.m. 1995-10-04 t.o.m. 1996-09-03
Expert : Johansson, Dan, fr.o.m. 1995-10-04 t.o.m. 1996-08-06
Expert : Rönn-Diczfalusy, Agneta, fr.o.m. 1995-10-04
Expert : Torngren, Håkan, fr.o.m. 1996-09-04
Expert : Wetterberg, Ulf, fr.o.m. 1995-10-04
Sekreterare : Strinäs, Lennart, fr.o.m. 1995-10-01 t.o.m. 1996-10-13
Liljeroth, Åsa, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1996-10-13

Rapporter

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:129 Den kommunala självstyrelsen och grundlagen [ pdf |Paragraftecken ]
Kommittén (S 1993:08) för förberedelser inför 1995 års världskvinnokonferens [ Avslutad 1995 ] [ Ledamot ]
Kommittén (S 1993:08) för förberedelser inför 1995 års världskvinnokonferens
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1993:70.
Lokal : Jakobsgatan 26. Postadress: Socialdepar- tementet, 103 33 Stockholm, tel. växel 405 1000.
Medverkande :
Ordförande : Bengt Westerberg, f.d. statsråd
Ledamot : Berit Andnor, led. av riksdagen /s
Ledamot : Andreas Carlgren, kommunalråd
Ledamot : Boel Carlsson, ombudsman
Ledamot : Charlotte Cederschiöld, led. av riksdagen /m, t.o.m. 1995-02-16
Ledamot : Anna-Carin Decker, studerande, fr.o.m. 1995-03-10
Ledamot : Solweig Eklund, vice ordförande
Ledamot : Maj Elam, lektor
Ledamot : Pia Enochsson, förbundssekreterare
Ledamot : Charlotte Ettlinger, hederspresident
Ledamot : Birgitta Fahlgren, sekreterare
Ledamot : Ethel Florén-Winther, förbundsordförande
Ledamot : Meri Helena Forsberg, sektionschef
Ledamot : Inge Garstedt, förbundsordförande
Ledamot : Hans Erik Hagman, ordförande, t.o.m. 1995-02-16
Ledamot : Zaida Hagman, kassör
Ledamot : Isa Halvarsson, led. av riksdagen /fp
Ledamot : , Irhammar, Ingbritt 2:e vice ordförande, fr.o.m. 1995-02-17
Ledamot : Anneli Joneken, pol.mag
Ledamot : Ulla Jonsdotter, biståndssekreterare
Ledamot : Ingegerd Karlsson, informationschef
Ledamot : Stefan Kihlberg, led. av riksdagen /nyd
Ledamot : Ebon Kram, förbundsordförande
Ledamot : Anita Klum, generalsekreterare
Ledamot : Ewa Larsson, utredare
Ledamot : Jeanette Larsson, vice ordförande
Ledamot : Katarina Lindahl, förbundssekreterare
Ledamot : Gullan Lindblad, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-02-17
Ledamot : Irja Lindroth, kvinnopolitisk sekreterare
Ledamot : Ulf Melin, led. av riksdagen /m
Ledamot : Gunvor Ngarambe, f.d. ombudsman
Ledamot : Ann-Marie Nilsson, landstingsledamot
Ledamot : Barbro Olausson, försäljningschef
Ledamot : Kristina Ossmer, förbundsjurist
Ledamot : Erling Ribbing, förhandlingsdirektör
Ledamot : Maria Loa Sandgren, behandlingsassistent
Ledamot : Karin Starrin, led. av riksdagen /c, t.o.m. 1995-02-16
Ledamot : Leif Stille, fil.lic.
Ledamot : Birgitta Svensson, kamrer, t.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Kristina Thurée, civilingenjör, fr.o.m. 1994-05-19
Ledamot : Anita Trogen, fil.kand.
Ledamot : Margareta Viklund, led. av riksdagen /kds
Ledamot : Barbro Westerholm, led. av riksdagen /fp
Ledamot : Kim Österberg, utredningssekreterare, fr.o.m. 1995-02-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Trygghetsutredningen (Ju 1993:05) [ Avslutad 1996 ] [ Ledamot ]

Trygghetsutredningen (Ju 1993:05)


Beteckning : Ju 1993:05
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 1997-03-10
Status : Avslutad 1996
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1993:37.
Lokal : Rosenbad 4. Postadress: Justitiedepar- tementet, 103 33 Stockholm, tel. växel 08-405 1000 direktval 08-405 4800.
01

Sammansättning


Ordförande : Martinger, Jerry t.o.m. 1995-01-11
Ordförande : Munck, Johan, fr.o.m. 1995-01-12 t.o.m. 1996-02-15
Ledamot : Eldensjö, Kjell t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Eriksson, Alf t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Irhammar, Ingbritt t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Karlsson, Ingegerd t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Martinger, Jerry, fr.o.m. 1995-01-12 t.o.m. 1996-02-15
Ledamot : Nilsson, Gunnar t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Persson, Siw t.o.m. 1996-01-31
Sakkunnig : Frih, Bengt t.o.m. 1996-01-31
Expert : Bjergestam, Lars t.o.m. 1996-01-31
Expert : Engström, Lars t.o.m. 1996-01-31
Expert : Håkansson, Marianne t.o.m. 1996-01-31
Expert : Kring, Claes t.o.m. 1996-01-31
Expert : Lindberg, Göran t.o.m. 1996-01-31
Expert : Nordling, Lotty t.o.m. 1995-03-21
Expert : Rosenwärd, Barbro, fr.o.m. 1995-03-22 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Sundin, Anita t.o.m. 1994-08-18
Expert : Söderström, Jan, fr.o.m. 1994-08-19 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Wermdalen, Hans t.o.m. 1996-01-31
Expert : Åberg, Kazimir t.o.m. 1996-01-31
Expert : Öhrström, Mats t.o.m. 1995-08-06
Sekreterare : Alpsten, Börje t.o.m. 1996-06-30

Rapporter

SOU 1994:122Trygghet mot brott i lokalsamhället.
Kartläggning, principiella synpunkter och förslag
(delbetänkande)
SOU 1995:146Trygghet mot brott – Rollfördelning
och samverkan.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1993:37 Trygghet i samhället

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman