Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Stridsåtgärdsutredningen (A 2017:03)

Offentlig utredning under Arbetsmarknadsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Stridsåtgärdsutredningen (A 2017:03) [ Avslutad 2018 ]

Offentlig utredning under Arbetsmarknadsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 9 st. ♀ 4 ♂ 5 ) :

Tommy Larsson  []  ( Särskild utredare )
Per Larsson  []  ( Sakkunnig )
Maria Rasmussen  []  ( Sakkunnig )
Elisabeth Kristensson  []  ( Expert )
Erik Sjödin  []  ( Expert )
Maria Wiberg  []  ( Expert )
Lars Gellner  []  ( Sekreterare )
Sigrid Solvin  []  ( Sekreterare )
Ronny Venngren  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Stridsåtgärdsutredningen (A 2017:03)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-06-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:70
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:40 Vissa fredspliktsfrågor
Medverkande :
Särskild utredare : Tommy Larsson, fr.o.m. 2017-07-01 t.o.m. 2018-06-20
Sakkunnig : Per Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-01-29 t.o.m. 2018-05-31
Sakkunnig : Maria Rasmussen, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-02 t.o.m. 2018-05-31
Expert : Elisabeth Kristensson, kansliråd, fr.o.m. 2017-10-02 t.o.m. 2018-05-31
Expert : Erik Sjödin, universitetslektor, fr.o.m. 2017-10-02 t.o.m. 2018-05-31
Expert : Maria Wiberg, kansliråd, fr.o.m. 2017-10-02 t.o.m. 2018-05-31
Sekreterare : Lars Gellner, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2018-05-31
Sekreterare : Sigrid Solvin, fr.o.m. 2017-07-10 t.o.m. 2018-06-20
Sekreterare : Ronny Venngren, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2018-05-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman