: : :

Utstationeringskommittén (A 2012:03)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utstationeringskommittén (A 2012:03) [ Avslutad 2015 ]

Betänkande av utredningen :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:83 Översyn av lex Laval [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 47 st. ♀ 22 ♂ 25 ) :

Marie Granlund  []  ( Ordförande )
Elisabeth Svantesson  []  ( Ordförande )
Tomas Tobé  []  ( Ordförande )
Johan Andersson  []  ( Ledamot )
Anti Avsan  []  ( Ledamot )
Berit Bengtsson  []  ( Ledamot )
Katarina Brännström  []  ( Ledamot )
Andreas Carlsson  []  ( Ledamot )
Ulf Holm  []  ( Ledamot )
Frida Johansson Metso  []  ( Ledamot )
Ylva Johansson  []  ( Ledamot )
Désirée Pethrus  []  ( Ledamot )
Maria Plass  []  ( Ledamot )
Raimo Pärssinen  []  ( Ledamot )
Annika Qarlsson  []  ( Ledamot )
Janne Rudén  []  ( Ledamot )
Sven-Olof Sällström  []  ( Ledamot )
Marco Venegas  []  ( Ledamot )
Carl Fredrik Bergström  []  ( Expert )
Gabriella Björnfot  []  ( Expert )
Sara Bratberg  []  ( Expert )
Lars Davidsson  []  ( Expert )
Johanna Evjen  []  ( Expert )
Emma Görnerup Cardell  []  ( Expert )
Anna-Karin Jansson  []  ( Expert )
Sofie Lagerstedt  []  ( Expert )
Pär Lindblom  []  ( Expert )
Gustaf Löfgren  []  ( Expert )
Jonas Malmberg  []  ( Expert )
Anna Middelman  []  ( Expert )
Susanna Ribrant  []  ( Expert )
Olle Rosén  []  ( Expert )
Anna Strandbacke  []  ( Expert )
Karin Söderberg  []  ( Expert )
Maria Wiberg  []  ( Expert )
Sören Öman ( Huvudsekreterare )
Tomas Lindell  []  ( Sekreterare )
Linda Nordblom  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utstationeringskommittén (A 2012:03)


Beteckning : A 2012:03
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Senast ändrad : 2016-11-04
Status : Avslutad 2015 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2012-09-27
Direktiv för kommittén, se dir. 2012:92, dir. 2014:82, dir. 2014:149 och dir. 2015:57
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Granlund, Marie, fr.o.m. 2014-11-18
Ordförande : Svantesson, Elisabeth, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2013-09-19
Ordförande : Tobé, Tomas, fr.o.m. 2013-10-07 t.o.m. 2014-11-17
Ledamot : Andersson, Johan, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-12-15
Ledamot : Avsan, Anti, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Bengtsson, Berit, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Brännström, Katarina, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Carlsson, Andreas, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2015-01-18
Ledamot : Holm, Ulf, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-11-30
Ledamot : Johansson Metso, Frida, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Johansson, Ylva, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-10-22
Ledamot : Pethrus, Désirée, fr.o.m. 2015-01-19
Ledamot : Plass, Maria, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-12-15
Ledamot : Pärssinen, Raimo, fr.o.m. 2014-12-16
Ledamot : Qarlsson, Annika, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Rudén, Janne, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Sällström, Sven-Olof, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Venegas, Marco, fr.o.m. 2014-12-16
Expert : Bergström, Carl Fredrik, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Björnfot, Gabriella, fr.o.m. 2015-08-27
Expert : Bratberg, Sara, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Davidsson, Lars, fr.o.m. 2014-12-09 t.o.m. 2015-01-18
Expert : Evjen, Johanna, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Görnerup Cardell, Emma, fr.o.m. 2013-12-10 t.o.m. 2015-03-11
Expert : Jansson, Anna-Karin, fr.o.m. 2015-01-19
Expert : Lagerstedt, Sofie, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2015-08-26
Expert : Lindblom, Pär, fr.o.m. 2015-03-12
Expert : Löfgren, Gustaf, fr.o.m. 2013-09-16 t.o.m. 2014-12-08
Expert : Malmberg, Jonas, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Middelman, Anna, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Ribrant, Susanna, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2014-08-10
Expert : Rosén, Olle, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2013-09-15
Expert : Strandbacke, Anna, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2015-01-18
Expert : Söderberg, Karin, fr.o.m. 2014-08-11 t.o.m. 2015-06-14
Expert : Wiberg, Maria, fr.o.m. 2015-01-19
Engblom, Samuel, fr.o.m. 2013-02-20
Gellner, Lars, fr.o.m. 2013-02-20
Jonsson, Claes-Mikael, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2013-11-18
Landgren, Mattias, fr.o.m. 2013-11-19 t.o.m. 2014-11-03
Larsson, Tommy, fr.o.m. 2013-02-20
Nordfors, Lars, fr.o.m. 2013-02-20
Pfeifer, Karl, fr.o.m. 2013-02-20
Sjunnebo, Robert, fr.o.m. 2014-11-04
Söderberg, Lena Maier, fr.o.m. 2013-02-20
Huvudsekreterare : Öman, Sören, fr.o.m. 2012-12-01
Sekreterare : Lindell, Tomas, fr.o.m. 2013-01-07 t.o.m. 2013-07-06
Sekreterare : Nordblom, Linda, fr.o.m. 2013-04-18

Rapporter

SOU 2015:83Översyn av lex Laval
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman