Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Erik Adell Hellström

Sök kontaktuppgifter till Erik Adell Hellström på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Erik Adell Hellström

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Erik Adell Hellström medverkat i ( 13 st. ):

Utredningen om författningsberedskap inför framtida pandemier (S 2021:04) [ Pågående ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om författningsberedskap inför framtida pandemier (S 2021:04)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2021-09-02
Direktiv för utredningen, se dir. 2021:68 och dir. 2022:110
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 1 september 2023.
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Hedengran, rättschef, fr.o.m. 2021-09-02 t.o.m. 2023-09-01
Sakkunnig : Erik Adell Hellström, kansliråd, fr.o.m. 2021-10-14
Sakkunnig : Lovisa Danielsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2021-10-14
Sakkunnig : Madeleine Josefsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2021-10-14
Sakkunnig : Erika Nilsson, K kansliråd, fr.o.m. 2021-10-14
Sakkunnig : Helena Rosén, ämnesråd, fr.o.m. 2021-10-14
Sakkunnig : Jenny Wada, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-10-14
Sakkunnig : Theresa Winnberg Elliot, rättssakkunnig, fr.o.m. 2021-10-14
Expert : Anders Alexandersson, jurist, fr.o.m. 2021-10-14
Expert : Carl Ekström, utredare, fr.o.m. 2021-10-14
Expert : Björn Forsberg, enhetschef, fr.o.m. 2021-10-14
Expert : Peter Gröön, jurist, fr.o.m. 2021-11-08
Expert : Rickard Ljung, professor, fr.o.m. 2021-10-14
Expert : Eva Melander, smittskyddsläkare, fr.o.m. 2021-10-14
Expert : Ironah Nzeribe, jurist, fr.o.m. 2021-10-14
Expert : Anders Tegnell, statsepidemiolog, fr.o.m. 2021-10-14
Expert : Johan Vadengren, rättslig expert, fr.o.m. 2022-02-01
Expert : Ulrika Vestin, handläggare, fr.o.m. 2021-10-14
Sekreterare : Alexandra Braf, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2022-07-01 t.o.m. 2023-03-31
Sekreterare : Rebecca Hjälmarö, jurist, fr.o.m. 2021-11-01 t.o.m. 2022-07-31
Sekreterare : Mats Nilsson, stabschef, fr.o.m. 2021-10-01
Sekreterare : Li Nordström, jurist, fr.o.m. 2021-10-13
Sekreterare : Fredrik Robertsson, jurist, fr.o.m. 2021-10-25
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2021:68 Författningsberedskap inför framtida pandemier [ pdf|Ikon för riksdagen ]

Dir. 2022:110

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

SOU 2022:26
Utredningen om mer tid till undervisning (U 2020:01) [ Avslutad 2021 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om mer tid till undervisning (U 2020:01)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-02-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:21
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 12 april 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Anna Westerholm, avdelningschef, fr.o.m. 2020-02-27 t.o.m. 2021-04-26
Sakkunnig : Erik Adell Hellström, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-05-26 t.o.m. 2021-04-26
Sakkunnig : Saskia Bodin, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-05-26 t.o.m. 2020-09-06
Sakkunnig : Anders Edin, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-05-26 t.o.m. 2021-04-26
Sakkunnig : Hannah Edström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-05-26 t.o.m. 2021-01-11
Sakkunnig : Andreas Hermansson, kansliråd, fr.o.m. 2020-09-07 t.o.m. 2021-04-26
Sakkunnig : Kristina Ingemarsdotter Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-05-26 t.o.m. 2021-03-08
Sakkunnig : Cristina Pontis, kansliråd, fr.o.m. 2020-05-26 t.o.m. 2021-04-26
Sakkunnig : Malin Winbladh, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-02-09 t.o.m. 2021-04-26
Sakkunnig : Annika Århammar, kansliråd, fr.o.m. 2020-05-26 t.o.m. 2021-04-26
Expert : Johan Asp, utredare, fr.o.m. 2020-05-26 t.o.m. 2021-04-26
Expert : Åke Larsson, utvecklingssamordnare, fr.o.m. 2020-05-26 t.o.m. 2021-04-26
Expert : Lotta Lerwall, professor, fr.o.m. 2020-12-08 t.o.m. 2021-04-26
Expert : Roger Persson, undervisningsråd, fr.o.m. 2020-05-26 t.o.m. 2021-04-26
Sekreterare : Katalin Bellaagh, undervisningsråd, fr.o.m. 2020-03-09 t.o.m. 2021-05-06
Sekreterare : Mikael Hellstadius, jurist, fr.o.m. 2020-12-16 t.o.m. 2021-03-31
Sekreterare : Ingegärd Hilborn, jurist, fr.o.m. 2020-11-01 t.o.m. 2020-12-31
Sekreterare : Ingegärd Hilborn, jurist, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2021-03-31
Sekreterare : Ingrid Lindskog, rådgivare, fr.o.m. 2020-05-15 t.o.m. 2020-10-15
Sekreterare : Ingrid Lindskog, senior rådgivare, fr.o.m. 2020-10-16 t.o.m. 2020-12-31
Sekreterare : Ingrid Lindskog, senior rådgivare, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2021-03-31
Sekreterare : Jessica Wangvik, hovrättsassessor, fr.o.m. 2020-03-09 t.o.m. 2021-05-06
Sekreterare : Linda Wennler, utredare, fr.o.m. 2020-10-05
Sekreterare : Linda Wennler, utredare, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2021-04-12
Sekreterare : Anita Wester, senior rådgivare, fr.o.m. 2020-06-01 t.o.m. 2020-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2020:21 Fler elever ska bli behöriga till gymnasieskolan [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2021:30 Kampen om tiden – mer tid till lärande [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommissionen för jämställda livsinkomster (A 2020:01) [ Avslutad 2022 ] [ Expert ]
Kommissionen för jämställda livsinkomster (A 2020:01)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-03-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:22 och dir. 2021:32
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
En delredovisning lämnades den 25 januari 2021. Uppdraget ska redovisas senast den 7 februari 2022.
Medverkande :
Ordförande : Lise Bergh, jurist, fr.o.m. 2020-03-05
Ledamot : Mahmood Arai, professor, fr.o.m. 2020-03-05
Ledamot : Sture Nordh, styrelseordförande, fr.o.m. 2020-03-05
Ledamot : Nina Åkestam Wikner, ekonomie doktor, fr.o.m. 2020-03-05
Sakkunnig : Erik Adell Hellström, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-09-06
Sakkunnig : Lenita Freidenvall, ämnesråd, fr.o.m. 2020-04-20 t.o.m. 2021-09-05
Sakkunnig : Miriam Nordfors, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-09-06
Sakkunnig : Thomas Wilhelmsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-20 t.o.m. 2021-09-05
Expert : Erik Adell Hellström, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-20 t.o.m. 2021-09-05
Expert : Clara Berglund, generalsekreterare, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : John Ekberg, statistikansvarig, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Lars-Gunnar Engström, senior utredare, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Jonas Eriksson, ekonom, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Pia Fagerström, kansliråd, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Karin Frank, kansliråd, fr.o.m. 2021-10-04
Expert : Daniel Gustafsson, länsråd, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Annika Nilsson, intressepolitisk utredare, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Anita Nyberg, professor emerita, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Irene Opira, generalsekreterare, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Daniel Stedt, utredare, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Lena Svenaeus, fil. dr, fr.o.m. 2020-04-20 t.o.m. 2021-10-03
Expert : Eva Wiberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-09-06
Expert : Hanna Zeland, kansliråd, fr.o.m. 2020-04-20 t.o.m. 2021-10-03
Huvudsekreterare : Niklas Järvklo, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-16 t.o.m. 2021-03-21
Huvudsekreterare : Jennie K. Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-03-22
Sekreterare : Maria Cheung, fr.o.m. 2020-09-01 t.o.m. 2020-12-31
Sekreterare : Maria Cheung, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2021-01-31
Sekreterare : Maria Cheung, fr.o.m. 2021-04-15
Sekreterare : Jennie K. Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-21
Sekreterare : Naiti del Sante, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-02-15 t.o.m. 2021-09-30
Sekreterare : Gustav Staaf, utredare, fr.o.m. 2021-06-09 t.o.m. 2021-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2022:4 Minska gapet – Åtgärder för jämställda livsinkomster [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om genomförande av ILO:s konvention om avskaffande av våld och trakasserier i arbetslivet (A 2020:02) [ Avslutad 2021 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om ILO:s konvention om våld och trakasserier i arbetslivet (A 2020:02)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-09-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:98 och dir. 2021:38
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, 103 33 Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 29 oktober 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Anna Middelman, rättschef, fr.o.m. 2020-09-24
Sakkunnig : Erik Adell Hellström, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-11-16
Sakkunnig : Ola Florin, kansliråd, fr.o.m. 2020-11-16 t.o.m. 2021-01-31
Sakkunnig : Lenita Freidenvall, ämnesråd, fr.o.m. 2021-02-01
Sakkunnig : Rezanne Marouf, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-11-16
Sakkunnig : Ann-Sofie Mattsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-11-16
Expert : Anne-Sofie Daleng, senioranalytiker, fr.o.m. 2020-11-16
Expert : Petra Herzfeld Olsson, professor, fr.o.m. 2021-02-08
Expert : Lisa Lilliehöök, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2020-11-16
Expert : Gunnar Merkel, tillsynschef, fr.o.m. 2020-11-16
Expert : Pia Schyberg, socionom, fr.o.m. 2020-11-16
Expert : Lars Sjöberg, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2020-11-16
Expert : Tarik Qureshi, expert, fr.o.m. 2020-11-16
Referensgruppsledamot : Amelie Berg, arbetsmiljöexpert, fr.o.m. 2020-11-16
Referensgruppsledamot : Joa Bergold, utredare, fr.o.m. 2020-11-16
Referensgruppsledamot : Lise Donovan, chefsjurist, fr.o.m. 2020-11-16
Referensgruppsledamot : Jenny Lindmark, socialförsäkringsexpert, fr.o.m. 2020-11-16
Referensgruppsledamot : Sophie Silverryd, förbundsjurist, fr.o.m. 2020-11-16
Referensgruppsledamot : Anna Svanestrand, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2020-11-16
Sekreterare : Victoria Dippel, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-11-02
Sekreterare : Hanna Svensson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-11-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2021:86 ILO:s konvention om våld och trakasserier i arbetslivet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om uppföljning av minoritetspolitiken (Ku 2018:05) [ Avslutad 2020 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om uppföljning av minoritetspolitiken (Ku 2018:05)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-08-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:86 och dir. 2019:7
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:27 Högre växel i minoritetspolitiken - Stärkt samordning och uppföljning
Medverkande :
Särskild utredare : Ingrid Johansson Lind, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2019-05-16 t.o.m. 2020-05-14
Sakkunnig : Erik Adell Hellström, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-07-01 t.o.m. 2020-05-14
Sakkunnig : Maria Engvall, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-07-01 t.o.m. 2019-11-14
Sakkunnig : Maria Lyth, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-07-01 t.o.m. 2020-03-15
Sakkunnig : Andrés Zanzi, ämnesråd, fr.o.m. 2019-07-01 t.o.m. 2019-11-14
Expert : Pernilla Ek, enhetschef, fr.o.m. 2019-07-01 t.o.m. 2020-05-14
Expert : Marie Hagsgård, hovrättsassessor, fr.o.m. 2019-10-11 t.o.m. 2020-05-14
Expert : Rebecca Hort, utredare, fr.o.m. 2019-10-11 t.o.m. 2020-05-14
Expert : Björn Kullander, handläggare, fr.o.m. 2019-07-01 t.o.m. 2020-05-14
Expert : Lottie-Ann Lindström, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-11-15 t.o.m. 2020-05-14
Expert : Aina Negga, enhetschef, fr.o.m. 2019-07-01 t.o.m. 2020-05-14
Expert : Torkel Wingård, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-16 t.o.m. 2020-05-14
Huvudsekreterare : Kaisa Syrjänen Schaal, jur. kand., fr.o.m. 2019-05-16 t.o.m. 2020-05-15
Sekreterare : Sami Mlayeh, hovrättsassessor, fr.o.m. 2019-05-16 t.o.m. 2020-05-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om konfessionella inslag i skolväsendet (U 2018:02) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Utredningen om konfessionella inslag i skolväsendet (U 2018:02)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-03-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:15, dir 2018:59 och 2019:25
Lokal : Garnisonen, 103 33 Stockholm
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:64 Nya regler för skolor med konfessionell inriktning
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Arrhenius, utredare, fr.o.m. 2018-03-08 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Erik Adell Hellström, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Anna Barklund, ämnesråd, fr.o.m. 2018-04-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Maud Bergqvist, ämnesråd, fr.o.m. 2018-04-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Hedvig Bernitz, universitetslektor, fr.o.m. 2018-04-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Amanda Bertilsdotter Nilsson, jurist, fr.o.m. 2019-02-05 t.o.m. 2019-09-23
Expert : Elisabet Fura, jurist, fr.o.m. 2019-08-21 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Manne Heimer, rättssakkunnig, fr.o.m. 2019-02-21 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Sarah Helaoui, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-04-10 t.o.m. 2019-02-20
Expert : Sofia Kalin, jurist, fr.o.m. 2018-04-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Johan Kylenfelt, jurist, fr.o.m. 2018-04-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Carl Lind, utredare, fr.o.m. 2018-04-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Rebecka Pomering, jurist, fr.o.m. 2018-04-10 t.o.m. 2019-02-04
Expert : Rebecka Pomering, jurist, fr.o.m. 2019-09-24 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Örjan Wallin, handläggare, fr.o.m. 2018-04-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Hugo Wester, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-10 t.o.m. 2019-12-19
Sekreterare : Nadia Boussaid Pettersson, jurist, fr.o.m. 2018-03-12 t.o.m. 2019-12-19
Sekreterare : Johanna Schiratzki, professor, fr.o.m. 2018-10-15 t.o.m. 2019-12-19
Sekreterare : Daniel Wanhatalo, rådman, fr.o.m. 2018-03-12 t.o.m. 2019-12-19
Sekreterare : Love Wennemo Lanninger, undervisningsråd, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2019-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:64 Nya regler för skolor med konfessionell inriktning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
2017 års Skolmyndighetsutredning (U 2017:04) [ Avslutad 2018 ] [ Expert ]
2017 års Skolmyndighetsutredning (U 2017:04)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-03-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:37
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:41 Statliga skolmyndigheter - för elever och barn i en bättre skola
Medverkande :
Särskild utredare : Kerstin Hultgren, ämnesråd, fr.o.m. 2017-03-30 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Erik Adell Hellström, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-07 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Lars Anders Baer, urfolksexpert, fr.o.m. 2018-01-18 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Johanna Gokall, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-07 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Kjell Hedwall, avdelningschef för skolutveckling, fr.o.m. 2017-09-07 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Jenny Jägsander, kansliråd, fr.o.m. 2017-09-07 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Tommy Lagergren, biträdande generaldirektör, fr.o.m. 2017-09-07 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Karin Moberg, kansliråd, fr.o.m. 2017-09-07 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Thomas Neidenmark, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-07 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Erika Stadler, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-07 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Åsa Vikström, avdelningschef för Norra regionen, fr.o.m. 2017-09-07 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Eva Wallberg, kanslichef, fr.o.m. 2017-09-07 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Torkel Winbladh, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-07 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Johanna Wockatz, kansliråd, fr.o.m. 2017-09-07 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Mattias Åhrén, urfolksexpert, fr.o.m. 2017-09-07 t.o.m. 2017-12-17
Sekreterare : Ulf Andersson, fr.o.m. 2017-05-06 t.o.m. 2018-06-01
Sekreterare : Mikael Hellstadius, fr.o.m. 2016-04-21 t.o.m. 2018-06-04
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:41 Statliga skolmyndigheter – för elever och barn i en bättre skola [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om elevers möjligheter att nå kunskapskraven (U 2017:07) [ Avslutad 2021 ] [ Expert ]
Utredningen om elevers möjligheter att nå kunskapskraven (U 2017:07)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-07-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:88, dir. 2018:33, dir. 2018:58, dir. 2019:38 och dir. 2020:18
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 28 februari 2021.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:42 En annan möjlighet till särskilt stöd. Reglering av kommunala resursskolor
Medverkande :
Särskild utredare : Greger Bååth, f.d. generalsekreterare, fr.o.m. 2018-03-14 t.o.m. 2018-06-01
Särskild utredare : Kerstin Hultgren, ämnesråd, fr.o.m. 2018-06-02 t.o.m. 2019-06-30
Särskild utredare : Åsa Karle, utredare, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2018-01-31
Särskild utredare : Tommy Lagergren, bitr. generaldirektör, fr.o.m. 2019-12-11
Sakkunnig : Erik Adell Hellström, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-03-26 t.o.m. 2019-09-30
Sakkunnig : Fredrik Ahlén, M departementssekreterare, fr.o.m. 2019-10-01
Sakkunnig : Saskia Bodin, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-03-26 t.o.m. 2020-09-08
Sakkunnig : Leif Eriksson, J departementssekreterare, fr.o.m. 2019-03-26
Sakkunnig : Per Eriksson, G ämnesråd, fr.o.m. 2019-03-26
Sakkunnig : Josefine Gustafsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-03-26 t.o.m. 2020-09-08
Sakkunnig : Ullalena Haeggman, kansliråd, fr.o.m. 2019-03-26 t.o.m. 2020-05-11
Sakkunnig : Andreas Hermansson, kansliråd, fr.o.m. 2020-09-09
Sakkunnig : Linda Hindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-05-12 t.o.m. 2020-09-29
Sakkunnig : Andrea Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-09-30
Sakkunnig : Cristina Pontis, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-03-26 t.o.m. 2020-03-09
Sakkunnig : Christina Velander, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-09-09
Sakkunnig : Marie Törn, kansliråd, fr.o.m. 2020-03-10
Sakkunnig : Hugo Wester, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-03-26 t.o.m. 2019-09-30
Expert : Lena Adamson, direktör, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2018-01-31
Expert : Erik Adell Hellström, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-08-15 t.o.m. 2019-03-25
Expert : Erik André, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2018-04-01
Expert : Elin Bengtsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2019-02-20
Expert : Joakim Blomberg, enhetschef, fr.o.m. 2017-10-31
Expert : Saskia Bodin, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-02-21 t.o.m. 2019-03-25
Expert : Greger Bååth, tidigare generaldirektör, fr.o.m. 2018-06-02
Expert : Kristina Dahlberg, undervisningsråd, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2020-03-05
Expert : Leif Eriksson, J departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-03-25
Expert : Per Eriksson, G ämnesråd, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2019-03-25
Expert : Carl-Erik Flodmark, medicinskt sakkunnig, fr.o.m. 2018-08-15
Expert : Anna-Lena Gard, rådgivare, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2018-09-24
Expert : Josefine Gustavsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2019-03-25
Expert : Ullalena Haeggman, kansliråd, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2019-03-25
Expert : Elisabeth Högberg, samordnare, fr.o.m. 2018-09-25
Expert : Marie Israelsson, undervisningsråd, fr.o.m. 2020-03-10
Expert : Niclas Järvklo, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-31
Expert : Ulrika Lundqvist, enhetschef, fr.o.m. 2018-03-01
Expert : Cristina Pontis, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-06-02 t.o.m. 2019-03-25
Expert : Anna-Lena Sjölund, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2018-08-14
Expert : Marie Törn, kansliråd, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2018-04-01
Expert : Eva Wallberg, kanslichef, fr.o.m. 2018-05-22
Expert : Hugo Wester, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2019-03-25
Expert : Niclas Westin, enhetschef, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2018-02-28
Expert : Susanne Zetterquist, utredare, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2018-08-14
Huvudsekreterare : Karin Moberg, kansliråd, fr.o.m. 2019-12-19
Sekreterare : Nadia Boussaid Pettersson, jurist, fr.o.m. 2017-11-27 t.o.m. 2018-03-11
Sekreterare : Åsa Ernestam, utredare, fr.o.m. 2020-01-27
Sekreterare : Jan Käll, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-04-18
Sekreterare : Cecilia von Otter, utredare, fr.o.m. 2020-01-25
Sekreterare : Kajsa Thunholm, regionkommunikatör, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2018-01-31
Sekreterare : Marie Törn, fr.o.m. 2018-04-02 t.o.m. 2019-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Tillträdesutredningen (U 2016:01) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
Tillträdesutredningen (U 2016:01)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-03-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:24
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:20 Tillträde för nybörjare - ett öppnare och enklare system för tillträde till högskoleutbildning
Medverkande :
Särskild utredare : Jörgen Tholin, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-03-15
Expert : Erik Adell Hellström, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-03-15
Expert : Daniel Brandt, studerande, fr.o.m. 2016-05-04 t.o.m. 2017-03-15
Expert : Erica Finnerman, utredare, fr.o.m. 2016-05-04 t.o.m. 2017-03-15
Expert : Nina Gustafsson Åberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-05-04 t.o.m. 2017-03-15
Expert : Christina Hammarstedt, kansliråd, fr.o.m. 2016-05-04 t.o.m. 2016-10-31
Expert : Gunilla Hammarström, processledare, fr.o.m. 2016-05-04 t.o.m. 2017-03-15
Expert : Stefan Holmgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-05-04 t.o.m. 2017-03-15
Expert : Sigbritt Karlsson, rektor, fr.o.m. 2016-05-04 t.o.m. 2017-03-15
Expert : Joakim Malmström, universitetsdirektör, fr.o.m. 2016-05-04 t.o.m. 2017-03-15
Expert : Per Anders Nilsson Srandberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-05-04 t.o.m. 2017-03-15
Expert : Ylva Rosing, undervisningsråd, fr.o.m. 2016-05-04 t.o.m. 2017-02-08
Expert : Jan Schierbeck, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-05-04 t.o.m. 2017-03-15
Expert : Per Sonnerby, kansliråd, fr.o.m. 2016-05-04 t.o.m. 2017-03-15
Expert : Marie Stern Wärn, verksjurist, fr.o.m. 2016-05-04 t.o.m. 2017-03-15
Expert : Ulf Walther, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-05-04 t.o.m. 2017-03-15
Sekreterare : Roger Karlsson, fr.o.m. 2016-10-17 t.o.m. 2017-03-15
Sekreterare : Åsa Nandorf, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-03-15
Sekreterare : Åsa Rurling, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-03-15
Biträdande sekreterare : Linnea Gullholmer, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om förbättrade möjligheter för elever att utveckla sitt nationella minoritetsspråk (U 2016:07) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
Utredningen om förbättrade möjligheter för elever att utveckla sitt nationella minoritetsspråk (U 2016:07)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-12-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:116 och dir. 2017:93
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:91 Nationella minoritetsspråk i skolan - förbättrade förutsättningar till undervisning och revitalisering
Medverkande :
Särskild utredare : Jarmo Lainio, fr.o.m. 2017-02-14 t.o.m. 2017-11-15
Expert : Erik Adell Hellström, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-03-24 t.o.m. 2017-11-15
Expert : AnneChatrin Brandén, skolchef, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2017-11-15
Expert : Anita Carlstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-03-24 t.o.m. 2017-11-15
Expert : Åsa Ernestam, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2017-11-15
Expert : Eva Lanteli, utredare, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2017-11-15
Expert : Tuula Schwartz Hattunen, representant, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2017-11-15
Expert : Gunnar Stenberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-03-24 t.o.m. 2017-11-15
Expert : Daniel Särkijärvi, representant, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2017-11-15
Expert : Lars Miguel Utsi, vice styrelseordförande, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2017-11-15
Expert : Nermina Wikström, undervisningsråd, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2017-11-15
Expert : Emma Östling, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2017-03-24 t.o.m. 2017-11-15
Sekreterare : Moa Nordin, fr.o.m. 2017-03-27 t.o.m. 2017-11-24
Sekreterare : Sari Pesonen, fr.o.m. 2017-03-06 t.o.m. 2017-11-24
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om elever som kommer till Sverige under grundskolans senare årskurser (U 2016:05) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
Utredningen om elever som kommer till Sverige under grundskolans senare årskurser (U 2016:05)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-07-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:67 och dir. 2017:35
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:54 Fler nyanlända elever ska uppnå behörighet till gymnasiet
Medverkande :
Särskild utredare : Ebba Östlin, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2017-06-07
Expert : Erik Adell Hellström, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-21 t.o.m. 2017-06-07
Expert : Therese Biller, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-21 t.o.m. 2017-02-21
Expert : Anders Edin, departartementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-21 t.o.m. 2017-06-07
Expert : Åsa Källén, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-21 t.o.m. 2017-02-20
Expert : Ruth-Aida Nahum, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-21 t.o.m. 2017-06-07
Expert : Malin Winbladh, fr.o.m. 2017-02-21 t.o.m. 2017-06-07
Expert : Torkel Winbladh, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-21 t.o.m. 2017-06-07
Expert : Annika Århammar, kansliråd, fr.o.m. 2016-11-21 t.o.m. 2017-06-07
Sekreterare : Kristina Cunningham, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2017-06-09
Sekreterare : Mikael Hellstadius, fr.o.m. 2017-04-18 t.o.m. 2017-06-07
Sekreterare : Kristina Söderberg, förbundsjurist, fr.o.m. 2016-11-16 t.o.m. 2017-06-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2017:54 Fler nyanlända elever ska uppnå behörighet till gymnasiet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om en stärkt minoritetspolitik (Ku 2016:02) [ Avslutad 2017 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om en stärkt minoritetspolitik (Ku 2016:02)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-09-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:73 och dir. 2017:64
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:60 Nästa steg? Förslag för en stärkt minoritetspolitik
SOU 2017:88 Nästa steg? Del 2. Förslag för en stärkt minoritetspolitik
Medverkande :
Särskild utredare : Lennart Rohdin, fr.o.m. 2016-09-01 t.o.m. 2017-11-15
Sakkunnig : Erik Adell Hellström, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-11-15
Sakkunnig : Erla Björg Torisdottir, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-04-20
Sakkunnig : Linda Celander, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-11-15
Sakkunnig : Håkan Eriksson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-04-10 t.o.m. 2017-08-13
Sakkunnig : Gunnar Stenberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-11-15
Sakkunnig : Christina Velander, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Sakkunnig : Daniel Zerea, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-27
Expert : Björn Kullander, handläggare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-11-15
Expert : Lars Lindgren, expert, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Helena Lundgren, handläggare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Anna Medin, jurist, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Aina Negga, enhetschef, fr.o.m. 2016-11-14 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Katarina Popovic, utvecklingsledare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Jenny Spetz, utredare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Ingrid Ström, utredare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Kaisa Syrjänen Schaal, enhetschef, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-11-15
Amanda Agestav, kommunalråd, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Henrik Blind, led. av kommunstyrelsen, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Hans Ekström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Annicka Engblom, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Peter Helander, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Anna Hövenmark, f.d. kommunalråd, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Nina Lundström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-12-19 t.o.m. 2017-11-15
Cassandra Sundin, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Barbro Allardt Ljunggren, f.d. ordförande, fr.o.m. 2017-08-14 t.o.m. 2017-11-15
Dennis Barvsten, ordförande, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Britt-Inger Hedström Lundqvist, sekreterare, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Sebastian Högnabba, kassör, fr.o.m. 2017-08-14 t.o.m. 2017-11-15
Erland Kaldaras, ordförande, fr.o.m. 2015-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Bengt Niska, ordförande, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Johanna Nordblad Sirkka, vice ordförande, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Isak Reichel, generalsekreterare, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Magnus Sandström, förbundssekreterare, fr.o.m. 2016-12-19 t.o.m. 2017-11-15
Susanne Sznajderman-Rytz, sakkunnig, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Voitto Visuri, ordförande, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Sekreterare : Johanna Lantz, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-05-31
Sekreterare : Sami Mlayeh, fr.o.m. 2016-09-26 t.o.m. 2017-11-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om nationell kvalitetsplan för äldreomsorgen (S 2015:03) [ Avslutad 2017 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om nationell kvalitetsplan för äldreomsorgen (S 2015:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-06-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:72
Lokal : Karlavägen 100. Postadress: Garnisonen, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 31 22 (Axestam)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Underlagsrapport "Statliga stimulansåtgärder för att främja kvalitén i äldreomsorg" (juli 2016)
Underlagsrapport "Kvalitet i äldreomsorg ur ett anhörigperspektiv" (november 2016)
Underrapport Vem är den äldre? Äldrebilder i ett åldrande Sverige. (2017). Linköpings universitet.
SOU 2017:21 Läs mig! Nationell kvalitetsplan för vård och omsorg om äldre personer, Del och 2
Medverkande :
Särskild utredare : Susanne Rolfner Suvanto, leg. sjuksköterska och fil.mag., fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Erik Adell Hellström, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Sophie Ahlstrand, kansliråd, fr.o.m. 2016-02-16 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Carina Cronsioe, kansliråd, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2016-11-03
Sakkunnig : Stina Friberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-02-16 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Christina Hassel, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-04 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Madeleine Lahdo, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-02-16 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Monica Malmqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Marie Nordmarc, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2016-02-15
Expert : Greger Bengtsson, samordnare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Anders Bergh, utredare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Göran Bertilsson, projektledare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Raymond Dahlberg, utredare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Karin Eriksson, enhetschef, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Jean-Luc af Geijerstam, utredare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Tuomo Heiskala, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Helena Henningson, utredare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Ulrika Hägred, expert, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Sabina Joyau, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Jonas Karlsson, chefs- och ledarskapsstrateg, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Johan Larson, vice ordförande, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Ingela Månsson, styrelseledamot, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Mikael Nordberg, utredare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Gunvor Petersson, styrelseledamot, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Christina Rogestam, ordförande, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Jöran Rubensson, styrelseledamot, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Thomas Schneider, kvalitetschef, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Camilla Sköld, socialpolitisk chef, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Christina Tallberg, ordförande, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Anna Werkelin Ahlin, utredare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Mikael Dahlqvist, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Tord Fredriksen, led. i omvårdnadsnämnden /V, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Emma Henriksson, led. av riksdagen /KD, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Margareta Kjellin, B led. av riksdagen /M (avliden), fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Agneta Luttropp, ordförande i nämnden för personer med funktionsnedsättning och f.d. led av riksdagen /MP, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Rasmus Persson, f.d. kommunalråd /C, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Per Ramhorn, led. av riksdagen och vice gruppledare /SD, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Barbro Westerholm, led. av riksdagen /L, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Huvudsekreterare : Helena Axestam, fr.o.m. 2015-09-28 t.o.m. 2017-03-31
Sekreterare : Gert Alaby, fr.o.m. 2015-12-14 t.o.m. 2017-03-31
Sekreterare : Sayran Khayati, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2016-06-30
Sekreterare : Guy Lööv, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2017-03-31
Sekreterare : Merja Metell Suomalainen, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2017-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2015:72 Nationell kvalitetsplan för äldreomsorgen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman