Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Kommissionen för jämställda livsinkomster (A 2020:01)

Offentlig utredning under Arbetsmarknadsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Kommissionen för jämställda livsinkomster (A 2020:01) [ Pågående ]

Offentlig utredning under Arbetsmarknadsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 25 st. ♀ 13 ♂ 12 ) :

Lise Bergh  []  ( Ordförande )
Mahmood Arai  []  ( Ledamot )
Sture Nordh  []  ( Ledamot )
Nina Åkestam Wikner  []  ( Ledamot )
Lenita Freidenvall  []  ( Sakkunnig )
Thomas Wilhelmsson  []  ( Sakkunnig )
Erik Adell Hellström  []  ( Expert )
Clara Berglund  []  ( Expert )
John Ekberg  []  ( Expert )
Lars-Gunnar Engström  []  ( Expert )
Jonas Eriksson  []  ( Expert )
Pia Fagerström  []  ( Expert )
Annika Nilsson  []  ( Expert )
Anita Nyberg  []  ( Expert )
Irene Opira  []  ( Expert )
Daniel Stedt  []  ( Expert )
Lena Svenaeus  []  ( Expert )
Hanna Zeland  []  ( Expert )
Maria Cheung  []  ( Sekreterare )
Niclas Järvklo  []  ( Huvudsekreterare )
Jennie K. Larsson  []  ( Sekreterare )
Daniel Gustavsson  []  ( Expert )
Niklas Järvklo  []  ( Huvudsekreterare )
Naiti del Sante  []  ( Sekreterare )
Gustav Staaf  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kommissionen för jämställda livsinkomster (A 2020:01)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-03-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:22
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Uppdraget ska redovisas till regeringen senast den 20 december 2021.
Medverkande :
Ordförande : Lise Bergh, jurist, fr.o.m. 2020-03-05
Ledamot : Mahmood Arai, professor, fr.o.m. 2020-03-05
Ledamot : Sture Nordh, styrelseordförande, fr.o.m. 2020-03-05
Ledamot : Nina Åkestam Wikner, ekonomie doktor, fr.o.m. 2020-03-05
Sakkunnig : Lenita Freidenvall, ämnesråd, fr.o.m. 2020-04-20
Sakkunnig : Thomas Wilhelmsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Erik Adell Hellström, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Clara Berglund, generalsekreterare, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : John Ekberg, statistikansvarig, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Lars-Gunnar Engström, senior utredare, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Jonas Eriksson, ekonom, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Pia Fagerström, kansliråd, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Daniel Gustafsson, länsråd, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Annika Nilsson, intressepolitisk utredare, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Anita Nyberg, professor emerita, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Irene Opira, generalsekreterare, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Daniel Stedt, utredare, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Lena Svenaeus, fil. dr, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Hanna Zeland, kansliråd, fr.o.m. 2020-04-20
Huvudsekreterare : Niklas Järvklo, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-16 t.o.m. 2021-03-21
Huvudsekreterare : Jennie K. Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-03-22
Sekreterare : Maria Cheung, fr.o.m. 2020-09-01 t.o.m. 2020-12-31
Sekreterare : Maria Cheung, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2021-01-31
Sekreterare : Maria Cheung, fr.o.m. 2021-04-15
Sekreterare : Jennie K. Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-21
Sekreterare : Naiti del Sante, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-02-15 t.o.m. 2021-06-08
Sekreterare : Gustav Staaf, utredare, fr.o.m. 2021-06-09 t.o.m. 2021-12-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman