Hem: Teman: Förarbeten:

Omslaget till förarbetetDir. 2021:32 Tilläggsdirektiv till utredningen En kommission för jämställda livsinkomster (A 2021:32)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Omslaget till förarbetetDir. 2021:32 Tilläggsdirektiv till utredningen En kommission för jämställda livsinkomster (A 2021:32) ( 1 sida )

Visa sidan

Sören Öman har inte medverkat till detta förarbete, men väl till många andra. » Förarbeten med Sören Öman

Direktiv till den offentliga utredningen under Arbetsmarknadsdepartementet :

Kommissionen för jämställda livsinkomster (A 2020:01) [ Avslutad 2022 ]

Kommissionen för jämställda livsinkomster (A 2020:01)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-03-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:22 och dir. 2021:32
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
En delredovisning lämnades den 25 januari 2021. Uppdraget ska redovisas senast den 7 februari 2022.
Medverkande :
Ordförande : Lise Bergh, jurist, fr.o.m. 2020-03-05
Ledamot : Mahmood Arai, professor, fr.o.m. 2020-03-05
Ledamot : Sture Nordh, styrelseordförande, fr.o.m. 2020-03-05
Ledamot : Nina Åkestam Wikner, ekonomie doktor, fr.o.m. 2020-03-05
Sakkunnig : Erik Adell Hellström, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-09-06
Sakkunnig : Lenita Freidenvall, ämnesråd, fr.o.m. 2020-04-20 t.o.m. 2021-09-05
Sakkunnig : Miriam Nordfors, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-09-06
Sakkunnig : Thomas Wilhelmsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-20 t.o.m. 2021-09-05
Expert : Erik Adell Hellström, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-20 t.o.m. 2021-09-05
Expert : Clara Berglund, generalsekreterare, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : John Ekberg, statistikansvarig, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Lars-Gunnar Engström, senior utredare, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Jonas Eriksson, ekonom, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Pia Fagerström, kansliråd, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Karin Frank, kansliråd, fr.o.m. 2021-10-04
Expert : Daniel Gustafsson, länsråd, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Annika Nilsson, intressepolitisk utredare, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Anita Nyberg, professor emerita, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Irene Opira, generalsekreterare, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Daniel Stedt, utredare, fr.o.m. 2020-04-20
Expert : Lena Svenaeus, fil. dr, fr.o.m. 2020-04-20 t.o.m. 2021-10-03
Expert : Eva Wiberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-09-06
Expert : Hanna Zeland, kansliråd, fr.o.m. 2020-04-20 t.o.m. 2021-10-03
Huvudsekreterare : Niklas Järvklo, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-16 t.o.m. 2021-03-21
Huvudsekreterare : Jennie K. Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-03-22
Sekreterare : Maria Cheung, fr.o.m. 2020-09-01 t.o.m. 2020-12-31
Sekreterare : Maria Cheung, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2021-01-31
Sekreterare : Maria Cheung, fr.o.m. 2021-04-15
Sekreterare : Jennie K. Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-21
Sekreterare : Naiti del Sante, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-02-15 t.o.m. 2021-09-30
Sekreterare : Gustav Staaf, utredare, fr.o.m. 2021-06-09 t.o.m. 2021-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser
Lise Bergh  [] ( Ordförande )
Mahmood Arai  [] ( Ledamot )
Sture Nordh  [] ( Ledamot )
Nina Åkestam Wikner  [] ( Ledamot )
Lenita Freidenvall  [] ( Sakkunnig )
Thomas Wilhelmsson  [] ( Sakkunnig )
Erik Adell Hellström  [] ( Expert )
Clara Berglund  [] ( Expert )
John Ekberg  [] ( Expert )
Lars-Gunnar Engström  [] ( Expert )
Jonas Eriksson  [] ( Expert )
Pia Fagerström  [] ( Expert )
Annika Nilsson  [] ( Expert )
Anita Nyberg  [] ( Expert )
Irene Opira  [] ( Expert )
Daniel Stedt  [] ( Expert )
Lena Svenaeus  [] ( Expert )
Hanna Zeland  [] ( Expert )
Maria Cheung  [] ( Sekreterare )
Niclas Järvklo  [] ( Huvudsekreterare )
Jennie K. Larsson  [] ( Sekreterare )
Daniel Gustavsson  [] ( Expert )
Niklas Järvklo  [] ( Huvudsekreterare )
Naiti del Sante  [] ( Sekreterare )
Gustav Staaf  [] ( Sekreterare )
Miriam Nordfors  [] ( Sakkunnig )
Eva Wiberg  [] ( Expert )
Karin Frank  [] ( Expert )
Andra utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektivet
Dir. 2020:22 En kommission för jämställda livsinkomster [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till dir. 2021:32

Källa : Sveriges riksdag, Regeringskansliet

Senast uppdaterad 2021-12-12 av Sören Öman