Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om mer tid till undervisning (U 2020:01)

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om mer tid till undervisning (U 2020:01) [ Avslutad 2021 ]

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 21 st. ♀ 14 ♂ 7 ) :

Anna Westerholm  []  ( Särskild utredare )
Erik Adell Hellström  []  ( Sakkunnig )
Saskia Bodin  []  ( Sakkunnig )
Anders Edin  []  ( Sakkunnig )
Hannah Edström  []  ( Sakkunnig )
Andreas Hermansson  []  ( Sakkunnig )
Kristina Ingemarsdotter Persson  []  ( Sakkunnig )
Cristina Pontis  []  ( Sakkunnig )
Annika Århammar  []  ( Sakkunnig )
Johan Asp  []  ( Expert )
Åke Larsson  []  ( Expert )
Lotta Lerwall  []  ( Expert )
Roger Persson  []  ( Expert )
Katalin Bellaagh  []  ( Sekreterare )
Mikael Hellstadius  []  ( Sekreterare )
Ingegärd Hilborn  []  ( Sekreterare )
Ingrid Lindskog  []  ( Sekreterare )
Jessica Wangvik  []  ( Sekreterare )
Linda Wennler  []  ( Sekreterare )
Anita Wester  []  ( Sekreterare )
Malin Winbladh  []  ( Sakkunnig )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om mer tid till undervisning (U 2020:01)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-02-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:21
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 12 april 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Anna Westerholm, avdelningschef, fr.o.m. 2020-02-27 t.o.m. 2021-04-26
Sakkunnig : Erik Adell Hellström, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-05-26 t.o.m. 2021-04-26
Sakkunnig : Saskia Bodin, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-05-26 t.o.m. 2020-09-06
Sakkunnig : Anders Edin, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-05-26 t.o.m. 2021-04-26
Sakkunnig : Hannah Edström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-05-26 t.o.m. 2021-01-11
Sakkunnig : Andreas Hermansson, kansliråd, fr.o.m. 2020-09-07 t.o.m. 2021-04-26
Sakkunnig : Kristina Ingemarsdotter Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-05-26 t.o.m. 2021-03-08
Sakkunnig : Cristina Pontis, kansliråd, fr.o.m. 2020-05-26 t.o.m. 2021-04-26
Sakkunnig : Malin Winbladh, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-02-09 t.o.m. 2021-04-26
Sakkunnig : Annika Århammar, kansliråd, fr.o.m. 2020-05-26 t.o.m. 2021-04-26
Expert : Johan Asp, utredare, fr.o.m. 2020-05-26 t.o.m. 2021-04-26
Expert : Åke Larsson, utvecklingssamordnare, fr.o.m. 2020-05-26 t.o.m. 2021-04-26
Expert : Lotta Lerwall, professor, fr.o.m. 2020-12-08 t.o.m. 2021-04-26
Expert : Roger Persson, undervisningsråd, fr.o.m. 2020-05-26 t.o.m. 2021-04-26
Sekreterare : Katalin Bellaagh, undervisningsråd, fr.o.m. 2020-03-09 t.o.m. 2021-05-06
Sekreterare : Mikael Hellstadius, jurist, fr.o.m. 2020-12-16 t.o.m. 2021-03-31
Sekreterare : Ingegärd Hilborn, jurist, fr.o.m. 2020-11-01 t.o.m. 2020-12-31
Sekreterare : Ingegärd Hilborn, jurist, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2021-03-31
Sekreterare : Ingrid Lindskog, rådgivare, fr.o.m. 2020-05-15 t.o.m. 2020-10-15
Sekreterare : Ingrid Lindskog, senior rådgivare, fr.o.m. 2020-10-16 t.o.m. 2020-12-31
Sekreterare : Ingrid Lindskog, senior rådgivare, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2021-03-31
Sekreterare : Jessica Wangvik, hovrättsassessor, fr.o.m. 2020-03-09 t.o.m. 2021-05-06
Sekreterare : Linda Wennler, utredare, fr.o.m. 2020-10-05
Sekreterare : Linda Wennler, utredare, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2021-04-12
Sekreterare : Anita Wester, senior rådgivare, fr.o.m. 2020-06-01 t.o.m. 2020-10-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman