Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om elevers möjligheter att nå kunskapskraven (U 2017:07)

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om elevers möjligheter att nå kunskapskraven (U 2017:07) [ Pågående ]

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 42 st. ♀ 26 ♂ 16 ) :

Greger Bååth  []  ( Expert )
Kerstin Hultgren  []  ( Särskild utredare )
Åsa Karle  []  ( Särskild utredare )
Lena Adamson  []  ( Expert )
Erik Adell Hellström  []  ( Expert )
Erik André  []  ( Expert )
Elin Bengtsson  []  ( Expert )
Joakim Blomberg  []  ( Expert )
Kristina Dahlberg  []  ( Expert )
Leif Eriksson  []  ( Expert )
Per G. Eriksson  []  ( Expert )
Carl-Erik Flodmark  []  ( Expert )
Anna-Lena Gard  []  ( Expert )
Josefine Gustavsson  []  ( Expert )
Ullalena Haeggman  []  ( Expert )
Niclas Järvklo  []  ( Expert )
Ulrika Lundqvist  []  ( Expert )
Cristina Pontis  []  ( Expert )
Anna-Lena Sjölund  []  ( Expert )
Marie Törn  []  ( Expert )
Eva Wallberg  []  ( Expert )
Hugo Wester  []  ( Expert )
Niclas Westin  []  ( Expert )
Susanne Zetterquist  []  ( Expert )
Nadia Boussaid Pettersson  []  ( Sekreterare )
Jan Käll  []  ( Sekreterare )
Kajsa Thunholm  []  ( Sekreterare )
Elisabeth Högberg  []  ( Expert )
Saskia Bodin  []  ( Expert )
Leif J. Eriksson  []  ( Sakkunnig )
Josefine Gustafsson  []  ( Sakkunnig )
Per Eriksson  []  ( Sakkunnig )
Fredrik Ahlén  []  ( Sakkunnig )
Karin Moberg  []  ( Huvudsekreterare )
Cecilia von Otter  []  ( Sekreterare )
Tommy Lagergren  []  ( Särskild utredare )
Åsa Ernestam  []  ( Sekreterare )
Marie Israelsson  []  ( Expert )
Linda Hindberg  []  ( Sakkunnig )
Andreas Hermansson  []  ( Sakkunnig )
Christina Velander  []  ( Sakkunnig )
Andrea Larsson  []  ( Sakkunnig )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om elevers möjligheter att nå kunskapskraven (U 2017:07)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-07-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:88, dir. 2018:33, dir. 2018:58, dir. 2019:38 och dir 2020:18
Lokal : Garnisonen, 103 33 Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 28 februari 2021.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:42 En annan möjlighet till särskilt stöd. Reglering av kommunala resursskolor
Medverkande :
Särskild utredare : Greger Bååth, f.d. generalsekreterare, fr.o.m. 2018-03-14 t.o.m. 2018-06-01
Särskild utredare : Kerstin Hultgren, ämnesråd, fr.o.m. 2018-06-02 t.o.m. 2019-06-30
Särskild utredare : Åsa Karle, utredare, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2018-01-31
Särskild utredare : Tommy Lagergren, bitr. generaldirektör, fr.o.m. 2019-12-11
Sakkunnig : Erik Adell Hellström, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-03-26 t.o.m. 2019-09-30
Sakkunnig : Fredrik Ahlén, M departementssekreterare, fr.o.m. 2019-10-01
Sakkunnig : Saskia Bodin, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-03-26 t.o.m. 2020-09-08
Sakkunnig : Leif Eriksson, J departementssekreterare, fr.o.m. 2019-03-26
Sakkunnig : Per Eriksson, G ämnesråd, fr.o.m. 2019-03-26
Sakkunnig : Josefine Gustafsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-03-26 t.o.m. 2020-09-08
Sakkunnig : Ullalena Haeggman, kansliråd, fr.o.m. 2019-03-26 t.o.m. 2020-05-11
Sakkunnig : Andreas Hermansson, kansliråd, fr.o.m. 2020-09-09
Sakkunnig : Linda Hindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-05-12 t.o.m. 2020-09-29
Sakkunnig : Andrea Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-09-30
Sakkunnig : Cristina Pontis, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-03-26 t.o.m. 2020-03-09
Sakkunnig : Christina Velander, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-09-09
Sakkunnig : Marie Törn, kansliråd, fr.o.m. 2020-03-10
Sakkunnig : Hugo Wester, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-03-26 t.o.m. 2019-09-30
Expert : Lena Adamson, direktör, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2018-01-31
Expert : Erik Adell Hellström, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-08-15 t.o.m. 2019-03-25
Expert : Erik André, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2018-04-01
Expert : Elin Bengtsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2019-02-20
Expert : Joakim Blomberg, enhetschef, fr.o.m. 2017-10-31
Expert : Saskia Bodin, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-02-21 t.o.m. 2019-03-25
Expert : Greger Bååth, tidigare generaldirektör, fr.o.m. 2018-06-02
Expert : Kristina Dahlberg, undervisningsråd, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2020-03-05
Expert : Leif Eriksson, J departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-03 t.o.m. 2019-03-25
Expert : Per Eriksson, G ämnesråd, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2019-03-25
Expert : Carl-Erik Flodmark, medicinskt sakkunnig, fr.o.m. 2018-08-15
Expert : Anna-Lena Gard, rådgivare, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2018-09-24
Expert : Josefine Gustavsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2019-03-25
Expert : Ullalena Haeggman, kansliråd, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2019-03-25
Expert : Elisabeth Högberg, samordnare, fr.o.m. 2018-09-25
Expert : Marie Israelsson, undervisningsråd, fr.o.m. 2020-03-10
Expert : Niclas Järvklo, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-31
Expert : Ulrika Lundqvist, enhetschef, fr.o.m. 2018-03-01
Expert : Cristina Pontis, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-06-02 t.o.m. 2019-03-25
Expert : Anna-Lena Sjölund, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2018-08-14
Expert : Marie Törn, kansliråd, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2018-04-01
Expert : Eva Wallberg, kanslichef, fr.o.m. 2018-05-22
Expert : Hugo Wester, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2019-03-25
Expert : Niclas Westin, enhetschef, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2018-02-28
Expert : Susanne Zetterquist, utredare, fr.o.m. 2017-10-31 t.o.m. 2018-08-14
Huvudsekreterare : Karin Moberg, kansliråd, fr.o.m. 2019-12-19
Sekreterare : Nadia Boussaid Pettersson, jurist, fr.o.m. 2017-11-27 t.o.m. 2018-03-11
Sekreterare : Åsa Ernestam, utredare, fr.o.m. 2020-01-27
Sekreterare : Jan Käll, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-04-18
Sekreterare : Cecilia von Otter, utredare, fr.o.m. 2020-01-25
Sekreterare : Kajsa Thunholm, regionkommunikatör, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2018-01-31
Sekreterare : Marie Törn, fr.o.m. 2018-04-02 t.o.m. 2019-06-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman