Hem: Teman: Offentliga utredningar:

2017 års Skolmyndighetsutredning (U 2017:04)

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

2017 års Skolmyndighetsutredning (U 2017:04) [ Avslutad 2018 ]

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 17 st. ♀ 8 ♂ 9 ) :

Kerstin Hultgren  []  ( Särskild utredare )
Erik Adell Hellström  []  ( Expert )
Lars Anders Baer  []  ( Expert )
Johanna Gokall  []  ( Expert )
Kjell Hedwall  []  ( Expert )
Jenny Jägsander  []  ( Expert )
Tommy Lagergren  []  ( Expert )
Karin Moberg  []  ( Expert )
Thomas Neidenmark  []  ( Expert )
Erika Stadler  []  ( Expert )
Åsa Vikström  []  ( Expert )
Eva Wallberg  []  ( Expert )
Torkel Winbladh  []  ( Expert )
Johanna Wockatz  []  ( Expert )
Mattias Åhrén  []  ( Expert )
Ulf Andersson  []  ( Sekreterare )
Mikael Hellstadius  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

2017 års Skolmyndighetsutredning (U 2017:04)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-03-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:37
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:41 Statliga skolmyndigheter - för elever och barn i en bättre skola
Medverkande :
Särskild utredare : Kerstin Hultgren, ämnesråd, fr.o.m. 2017-03-30 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Erik Adell Hellström, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-07 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Lars Anders Baer, urfolksexpert, fr.o.m. 2018-01-18 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Johanna Gokall, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-07 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Kjell Hedwall, avdelningschef för skolutveckling, fr.o.m. 2017-09-07 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Jenny Jägsander, kansliråd, fr.o.m. 2017-09-07 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Tommy Lagergren, biträdande generaldirektör, fr.o.m. 2017-09-07 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Karin Moberg, kansliråd, fr.o.m. 2017-09-07 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Thomas Neidenmark, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-07 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Erika Stadler, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-07 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Åsa Vikström, avdelningschef för Norra regionen, fr.o.m. 2017-09-07 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Eva Wallberg, kanslichef, fr.o.m. 2017-09-07 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Torkel Winbladh, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-07 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Johanna Wockatz, kansliråd, fr.o.m. 2017-09-07 t.o.m. 2018-06-01
Expert : Mattias Åhrén, urfolksexpert, fr.o.m. 2017-09-07 t.o.m. 2017-12-17
Sekreterare : Ulf Andersson, fr.o.m. 2017-05-06 t.o.m. 2018-06-01
Sekreterare : Mikael Hellstadius, fr.o.m. 2016-04-21 t.o.m. 2018-06-04

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman