Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Arbetsgrupp med uppgift att utveckla indikatorer för barnpolitiken (S 2005:B) [Organ inom Regeringskansliet]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Arbetsgrupp med uppgift att utveckla indikatorer för barnpolitiken (S 2005:B) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2007 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. ) :

Medverkande i utredningen ( 25 st. ♀ 15 ♂ 10 ) :

Tarja Birkoff  []  ( Ledamot )
Gudrun Dahlberg  []  ( Ledamot )
Arne Fors  []  ( Ledamot )
Kjell Nyman  []  ( Ledamot )
Madeleine Nyman  []  ( Ledamot )
Ingrid Sjöberg  []  ( Ledamot )
Katarina Richardson  []  ( Ledamot )
Carin Jahn  []  ( Ordförande )
Inger Andersson-Kagios  []  ( Ledamot )
Inger Ashing  []  ( Ledamot )
Carin Bokedahl  []  ( Ledamot )
Per Båvner  []  ( Ledamot )
Maria Caryll  []  ( Ledamot )
Abigail Choate  []  ( Ledamot )
Bengt Eklind  []  ( Ledamot )
Annika Haglund  []  ( Ledamot )
Bettina Kashefi  []  ( Ledamot )
Kenneth Ljung  []  ( Ledamot )
Åsa Nordström  []  ( Ledamot )
Abukar Omarsson  []  ( Ledamot )
Thomas Pettersson  []  ( Ledamot )
Thomas Rostock  []  ( Ledamot )
Daniel Sjölund  []  ( Ledamot )
Annika Öquist  []  ( Ledamot )
Håkan Nyman  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Arbetsgrupp med uppgift att utveckla indikatorer för barnpolitiken(S 2005:B)Organ inom Regeringskansliet
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-04-21
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Ds 2005:59 Ett uppföljningssystem för barnpolitiken - delrapport
Ds 2007:9 Ett uppföljningssystem för barnpolitiken - slutrapport
Medverkande :
Ordförande : Tarja Birkoff, kansliråd, fr.o.m. 2006-02-08
Ordförande : Carin Socialdepartementet Jahn, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-02-07
Ledamot : Inger Barnombudsmannen Andersson-Kagios, fr.o.m. 2005-05-25
Ledamot : Inger Ungdomsstyrelsen Ashing, fr.o.m. 2005-05-25
Ledamot : Tarja Socialdepartementet Birkoff, fr.o.m. 2006-02-08
Ledamot : Carin Statens Bokedahl, folkhälsoinstitut, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-09-07
Ledamot : Per Utbildnings- Båvner, och kulturdepartementet, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-10-25
Ledamot : Maria Utbildnings- Caryll, och kulturdepartementet, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-09-07
Ledamot : Abigail Justitiedepartementet Choate, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Gudrun Dahlberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-10-26
Ledamot : Bengt Socialdepartementet Eklind, fr.o.m. 2005-05-25
Ledamot : Arne Fors, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-02-06
Ledamot : Annika Skolverket Haglund, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-04-27
Ledamot : Gigi Sveriges Kommuner Isaksson, och Landsting, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-10-25
Ledamot : Bettina Finansdepartementet Kashefi, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Kenneth Barnombudsmannen Ljung, fr.o.m. 2005-05-25
Ledamot : Åsa SCB Nordström, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-10-25
Ledamot : Kjell Nyman, departementsråd, fr.o.m. 2006-10-26
Ledamot : Madeleine Nyman, undervisningsråd, fr.o.m. 2006-04-28
Ledamot : Abukar Finansdepartementet Omarsson, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-02-07
Ledamot : Thomas Finansdepartementet Pettersson, fr.o.m. 2006-02-08 t.o.m. 2006-10-25
Ledamot : Katarina Rickardson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-10-26
Ledamot : Thomas Sveriges Kommuner Rostock, och Landsting, fr.o.m. 2005-05-25
Ledamot : Ingrid Sjöberg, utredare, fr.o.m. 2006-10-26
Ledamot : Daniel Justitiedepartementet Sjölund, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-04-27
Ledamot : Annika Socialstyrelsen Öquist, fr.o.m. 2005-05-25
Sekreterare : Håkan Socialdepartementet Nyman, fr.o.m. 2005-05-25

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman