: : :

Medverkande i utredning : Abigail Choate

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Abigail Choate

Utredningar som Abigail Choate medverkat i ( 4 st. ):

Stalkningsutredningen (Ju 2006:09) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]

Stalkningsutredningen (Ju 2006:09)


Beteckning : Ju 2006:09
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2009-02-26
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2006-07-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:84
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Sverne Arvill, Ebba, fr.o.m. 2006-11-17 t.o.m. 2008-10-31
Sakkunnig : Lundahl, Jessica, fr.o.m. 2007-01-19 t.o.m. 2007-10-14
Sakkunnig : Neiglick, Erica, fr.o.m. 2007-10-15 t.o.m. 2008-10-07
Sakkunnig : Sjölund, Daniel, fr.o.m. 2007-01-19 t.o.m. 2008-10-07
Expert : Choate, Abigail, fr.o.m. 2007-01-19 t.o.m. 2008-10-07
Expert : Grann, Martin, fr.o.m. 2007-01-19 t.o.m. 2008-10-07
Expert : Maxson, Carina, fr.o.m. 2007-01-19 t.o.m. 2008-10-07
Expert : Nylander, Per-Olov, fr.o.m. 2007-01-19 t.o.m. 2008-10-07
Expert : Tegenfeldt, Lars, fr.o.m. 2007-01-19 t.o.m. 2008-10-07
Expert : Unbeck, Mårten, fr.o.m. 2008-01-07 t.o.m. 2008-10-07
Expert : von Wowern, Katarina, fr.o.m. 2007-01-19 t.o.m. 2008-10-07
Sekreterare : Sörensson, Johan, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2008-10-31
Sekreterare : Unbeck, Mårten, fr.o.m. 2006-12-01 t.o.m. 2008-01-06

Rapporter

SOU 2008:81Stalkning – ett allvarligt brott
Källa : Sveriges riksdag
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:81 Stalkning – ett allvarligt brott [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Arbetsgrupp med uppgift att utveckla indikatorer för barnpolitiken (S 2005:B) Organ inom Regeringskansliet [ Avslutad 2007 ] [ Ledamot ]

Arbetsgrupp med uppgift att utveckla indikatorer för barnpolitiken(S 2005:B)Organ inom Regeringskansliet


Beteckning : S 2005:B
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2008-02-28
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2005-04-21
Direktiv för
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Birkoff, Tarja, fr.o.m. 2006-02-08
Ordförande : Jahn, Carin, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-02-07
Ledamot : Andersson-Kagios, Inger, fr.o.m. 2005-05-25
Ledamot : Ashing, Inger, fr.o.m. 2005-05-25
Ledamot : Birkoff, Tarja, fr.o.m. 2006-02-08
Ledamot : Bokedahl, Carin, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-09-07
Ledamot : Båvner, Per, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-10-25
Ledamot : Caryll, Maria, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-09-07
Ledamot : Choate, Abigail, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Dahlberg, Gudrun, fr.o.m. 2006-10-26
Ledamot : Eklind, Bengt, fr.o.m. 2005-05-25
Ledamot : Fors, Arne, fr.o.m. 2006-02-06
Ledamot : Haglund, Annika, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-04-27
Ledamot : Isaksson, Gigi, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-10-25
Ledamot : Kashefi, Bettina, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Ljung, Kenneth, fr.o.m. 2005-05-25
Ledamot : Nordström, Åsa, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-10-25
Ledamot : Nyman, Kjell, fr.o.m. 2006-10-26
Ledamot : Nyman, Madeleine, fr.o.m. 2006-04-28
Ledamot : Omarsson, Abukar, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-02-07
Ledamot : Pettersson, Thomas, fr.o.m. 2006-02-08 t.o.m. 2006-10-25
Ledamot : Rickardson, Katarina, fr.o.m. 2007-10-26
Ledamot : Rostock, Thomas, fr.o.m. 2005-05-25
Ledamot : Sjöberg, Ingrid, fr.o.m. 2006-10-26
Ledamot : Sjölund, Daniel, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-04-27
Ledamot : Öquist, Annika, fr.o.m. 2005-05-25
Sekreterare : Nyman, Håkan, fr.o.m. 2005-05-25

Rapporter

Ds 2005:59Ett uppföljningssystem för barnpolitiken – delrapport
Ds 2007:9Ett uppföljningssystem för barnpolitiken – slutrapport
Källa : Sveriges riksdag
Betänkanden av utredningen ( 2  Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2005:59 Ett uppföljningssystem för barnpolitiken [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 2007:9 Ett uppföljningssystem för barnpolitiken [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om Brottsoffermyndigheten (Ju 2003:08) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]

Utredningen om Brottsoffermyndigheten (Ju 2003:08)


Beteckning : Ju 2003:08
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2005-02-24
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2003-09-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:104
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Flossing, Kathrin, fr.o.m. 2003-09-18 t.o.m. 2004-05-31
Expert : Axelsson, Marie, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2004-05-31
Expert : Brinning, Inger, fr.o.m. 2003-12-19 t.o.m. 2004-05-31
Expert : Choate, Abigail, fr.o.m. 2003-12-19 t.o.m. 2004-05-31
Expert : Lindgren, Magnus, fr.o.m. 2003-12-19 t.o.m. 2004-05-31
Expert : Lönnroth, Måns, fr.o.m. 2003-12-19 t.o.m. 2004-05-31
Expert : Muto, Michiko, fr.o.m. 2003-12-19 t.o.m. 2004-05-31
Antemar, Gudrun, fr.o.m. 2003-12-19 t.o.m. 2004-05-31
Billing, Maria, fr.o.m. 2003-12-19 t.o.m. 2004-05-31
Bjelle, Britta, fr.o.m. 2003-12-19 t.o.m. 2004-05-31
Engström, Lars, fr.o.m. 2003-12-19 t.o.m. 2004-05-31
Eriksson, Annika, fr.o.m. 2004-02-11 t.o.m. 2004-05-31
Islander, Peter, fr.o.m. 2003-12-19 t.o.m. 2004-05-31
Klette, Hans, fr.o.m. 2003-12-19 t.o.m. 2004-05-31
Lindström, Peter, fr.o.m. 2003-12-19 t.o.m. 2004-05-31
Moberg, Staffan, fr.o.m. 2003-12-19 t.o.m. 2004-05-31
von Wachenfeldt, Ireen, fr.o.m. 2003-12-19 t.o.m. 2004-05-31
Sekreterare : Rathsman, Annacarin, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2004-05-31

Rapporter

SOU 2004:61En översyn av Brottsoffermyndigheten
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2003:104
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:61 En översyn av Brottsoffermyndigheten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
2002 års vårdnadskommitté (Ju 2002:09) [ Avslutad 2005 ] [ Sakkunnig ]

2002 års vårdnadskommitté (Ju 2002:09)


Beteckning : Ju 2002:09
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2006-02-27
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2002-06-27
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:89 och dir. 2005:35
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Karlstedt, Göran, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2005-06-30
Ledamot : Bergman, Ann-Catrin, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Eldensjö, Kjell, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Engzell, Bitte, fr.o.m. 2003-08-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Gustavsson, Sven-Åke, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Hellquist, Solveig, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Hägg, Carina, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Israelsson, Margareta, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Linderborg, Tanja, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2003-08-20
Ledamot : Lindestam, Åsa, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Magnusson, Cecilia, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Pärssinen, Raimo, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Tornberg, Stefan, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Axelsson, Marie, fr.o.m. 2004-03-10 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Björklund, Agneta, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Carlsson, Nils-Fredrik, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Choate, Abigail, fr.o.m. 2003-06-13 t.o.m. 2004-03-09
Sakkunnig : Kuttenkeuler, Anne, fr.o.m. 2004-08-25 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Sangborn, Johan, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Sunesson, Per-Anders, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2003-02-28
Sakkunnig : Wickström, Anita, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Almebäck, Bengt, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Eiserman, Christer, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Elfver-Lindström, Eva, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Sjösten, Mats, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sekreterare : Salvall, Eva-Charlotte, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2005-07-31
Sekreterare : Åhsberg, Margita, fr.o.m. 2002-08-01 t.o.m. 2005-07-31

Rapporter

SOU 2005:43Vårdnad – Boende – Umgänge Barnets bästa, föräldrars ansvar
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 2002:89
Dir. 2005:35
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:43 Vårdnad – Boende – Umgänge – Barnets bästa, föräldrars ansvar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman