Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Katarina Richardson

Sök kontaktuppgifter till Katarina Richardson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Katarina Richardson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Katarina Richardson medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om översyn av Arbetsförmedlingen (A 2014:02) [ Avslutad 2014 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om översyn av Arbetsförmedlingen (A 2014:02)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-02-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:15
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Agneta Dreber, fr.o.m. 2014-02-06 t.o.m. 2014-11-17
Sakkunnig : Carina Cronsioe, kansliråd, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Sakkunnig : Hugo Lindgren, kansliråd, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Sakkunnig : Mia Löw, kansliråd, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Sakkunnig : Katarina Richardson, departementsråd, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Sakkunnig : Johan Stjernfält, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Sakkunnig : Tommi Teljosuo, ämnesråd, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Sakkunnig : Leif Westerlind, ämnesråd, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Sakkunnig : Thomas Åkerberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Expert : Caroline Henjered, verksamhetschef, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Expert : Vivi Jacobson-Libietis, utredare, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Expert : Martin Lundin, fil.dr., fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Expert : Birgitta Målsäter, försäkringsdirektör, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Expert : Mats Wadman, analyschef, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Expert : Gunilla Wandemo, enhetschef, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Huvudsekreterare : Annelie Westman, fr.o.m. 2014-03-10 t.o.m. 2015-01-30
Sekreterare : Johan Höij, fr.o.m. 2014-05-19 t.o.m. 2015-01-31
Sekreterare : Jakob Larsson, fr.o.m. 2014-10-13 t.o.m. 2015-01-31
Sekreterare : Kristina Lindström, fr.o.m. 2014-05-19 t.o.m. 2015-01-14
Sekreterare : Martin Lundin, fr.o.m. 2014-09-22 t.o.m. 2015-01-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2014:15 Översyn av Arbetsförmedlingen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om lärlingsprovanställning – en ny anställningsform med utbildningsinnehåll (A 2011:07) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Utredningen om lärlingsprovanställning - en ny anställningsform med utbildningsinnehåll (A 2011:07)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-11-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:87
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Claes Stråth, fr.o.m. 2011-10-27 t.o.m. 2012-11-30
Expert : Per Byström, kansliråd, fr.o.m. 2011-11-17 t.o.m. 2012-01-23
Expert : Helle Ellehöj, kansliråd, fr.o.m. 2011-11-17 t.o.m. 2012-11-30
Expert : Jacob Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-01-24 t.o.m. 2012-11-30
Expert : Katarina Richardson, departementsråd, fr.o.m. 2011-11-17 t.o.m. 2012-02-14
Expert : Martin Söderström, ämnesråd, fr.o.m. 2012-02-15 t.o.m. 2012-11-30
Huvudsekreterare : Sara Kullgren, fr.o.m. 2011-11-14 t.o.m. 2012-12-16
Sekreterare : Jonas Olofsson, fr.o.m. 2012-01-09 t.o.m. 2012-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:80 Utbildningsanställning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Arbetsgrupp med uppgift att utveckla indikatorer för barnpolitiken (S 2005:B) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2007 ] [ Ledamot ]
Arbetsgrupp med uppgift att utveckla indikatorer för barnpolitiken(S 2005:B)Organ inom Regeringskansliet
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-04-21
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Ds 2005:59 Ett uppföljningssystem för barnpolitiken - delrapport
Ds 2007:9 Ett uppföljningssystem för barnpolitiken - slutrapport
Medverkande :
Ordförande : Tarja Birkoff, kansliråd, fr.o.m. 2006-02-08
Ordförande : Carin Socialdepartementet Jahn, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-02-07
Ledamot : Inger Barnombudsmannen Andersson-Kagios, fr.o.m. 2005-05-25
Ledamot : Inger Ungdomsstyrelsen Ashing, fr.o.m. 2005-05-25
Ledamot : Tarja Socialdepartementet Birkoff, fr.o.m. 2006-02-08
Ledamot : Carin Statens Bokedahl, folkhälsoinstitut, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-09-07
Ledamot : Per Utbildnings- Båvner, och kulturdepartementet, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-10-25
Ledamot : Maria Utbildnings- Caryll, och kulturdepartementet, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-09-07
Ledamot : Abigail Justitiedepartementet Choate, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Gudrun Dahlberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-10-26
Ledamot : Bengt Socialdepartementet Eklind, fr.o.m. 2005-05-25
Ledamot : Arne Fors, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-02-06
Ledamot : Annika Skolverket Haglund, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-04-27
Ledamot : Gigi Sveriges Kommuner Isaksson, och Landsting, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-10-25
Ledamot : Bettina Finansdepartementet Kashefi, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Kenneth Barnombudsmannen Ljung, fr.o.m. 2005-05-25
Ledamot : Åsa SCB Nordström, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-10-25
Ledamot : Kjell Nyman, departementsråd, fr.o.m. 2006-10-26
Ledamot : Madeleine Nyman, undervisningsråd, fr.o.m. 2006-04-28
Ledamot : Abukar Finansdepartementet Omarsson, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-02-07
Ledamot : Thomas Finansdepartementet Pettersson, fr.o.m. 2006-02-08 t.o.m. 2006-10-25
Ledamot : Katarina Rickardson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-10-26
Ledamot : Thomas Sveriges Kommuner Rostock, och Landsting, fr.o.m. 2005-05-25
Ledamot : Ingrid Sjöberg, utredare, fr.o.m. 2006-10-26
Ledamot : Daniel Justitiedepartementet Sjölund, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-04-27
Ledamot : Annika Socialstyrelsen Öquist, fr.o.m. 2005-05-25
Sekreterare : Håkan Socialdepartementet Nyman, fr.o.m. 2005-05-25
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2  Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2005:59 Ett uppföljningssystem för barnpolitiken [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 2007:9 Ett uppföljningssystem för barnpolitiken [ pdf|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman