Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Håkan Nyman

Sök kontaktuppgifter till Håkan Nyman på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Håkan Nyman

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Håkan Nyman medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen om en modern föräldraförsäkring (S 2016:02) [ Avslutad 2017 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om en modern föräldraförsäkring (S 2016:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-02-04
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:10 och dir. 2017:98
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:73 Begränsningar i föräldrapenningen för föräldrar som kommer till Sverige med barn
SOU 2017:101 Jämställt föräldraskap och goda uppväxtvillkor för barn - en ny modell för föräldraförsäkringen
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Arrhenius, jurist, fr.o.m. 2016-02-04 t.o.m. 2017-12-20
Sakkunnig : Peter Bryman, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-08-14 t.o.m. 2017-12-20
Sakkunnig : Marie Ek, kansliråd, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2016-06-12
Sakkunnig : Kajsa Eliasson, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-07-31
Sakkunnig : Karin Frank, kansliråd, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2016-10-31
Sakkunnig : Lenita Freidenvall, kansliråd, fr.o.m. 2016-12-09 t.o.m. 2017-12-20
Sakkunnig : Victoria Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-06 t.o.m. 2017-05-14
Sakkunnig : Annika Mansnérus, ämnesråd, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2016-12-08
Sakkunnig : Karin Moberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2016-04-14
Sakkunnig : Karin Sandkull, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2016-02-05
Sakkunnig : Karin Sandkull, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-05-15 t.o.m. 2017-12-20
Sakkunnig : Anna Schölin, kansliråd, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-12-20
Sakkunnig : Kristin Sinclair, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-15 t.o.m. 2017-08-14
Sakkunnig : Charlotta Örn, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Erik Ageberg, utredare, Företagarna, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Tommy Alexandersson, utvecklingsstrateg, Försäkringskasan, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Joa Bergold, utredare, LO, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Ulrika Bertilsson, utredare, Diskrimineringsombudsmannen, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Catharina Bäck, expert, Svenskt näringsliv, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Olof Bäckman, docent, Stockholms universitet, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Thomas Erhag, professor, Göteborgs universitet, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Ulrika Hagström, utredare, TCO, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Arizo Karimi, forskare, Uppsala universitet, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Jenny Lindmark, socialförsäkringsexpert, Arbetsgivarverket, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Thomas Ljunglöf, utredare, SACO, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Karin Röbäck de Souza, utredare, Barnombudsmannen, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Charlotta Undén, förhandlare, SKL, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-12-20
Sekreterare : Marcus Edelgård, kansliråd, fr.o.m. 2016-02-22 t.o.m. 2017-08-13
Sekreterare : Maria Lidström, kansliråd, fr.o.m. 2016-02-15 t.o.m. 2017-12-20
Sekreterare : Åsa Nilsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-12-20
Sekreterare : Håkan Nyman, ämnesråd, fr.o.m. 2016-03-01 t.o.m. 2017-12-20
Sekreterare : Susanna Pålsson Alstergren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-01-01 t.o.m. 2017-12-20
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om betalningsansvarslagen (S 2014:05) [ Avslutad 2015 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om betalningsansvarslagen (S 2014:05)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-02-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:27
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:20 Trygg och effektiv utskrivning från sluten vård
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Stiernstedt, fr.o.m. 2014-03-01
Sakkunnig : Aneta Blåder, rättssakkunnig, fr.o.m. 2014-06-02
Sakkunnig : Lena Hellberg, ämnesråd, fr.o.m. 2014-06-02 t.o.m. 2014-10-23
Sakkunnig : Kent Löfgren, ämnesråd, fr.o.m. 2014-06-02
Sakkunnig : Markus Martinelle, kansliråd, fr.o.m. 2014-06-02
Sakkunnig : Håkan Nyman, kansliråd, fr.o.m. 2014-06-02
Sakkunnig : Ingrid Schmidt, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2014-10-24
Expert : Ulrika Jonasson, jurist, fr.o.m. 2014-06-02
Expert : Mikael Malm, handläggare, fr.o.m. 2014-06-02
Expert : Gunvor Peterson, styrelseledamot, fr.o.m. 2014-06-02
Sekreterare : Anna Ingmanson, fr.o.m. 2014-03-01 t.o.m. 2015-02-28
Sekreterare : Maria Jacobsson, fr.o.m. 2014-05-01 t.o.m. 2015-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2014:27 Betalningsansvarslagen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:20 Trygg och effektiv utskrivning från sluten vård [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Arbetsgrupp med uppgift att utveckla indikatorer för barnpolitiken (S 2005:B) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2007 ] [ Sekreterare ]
Arbetsgrupp med uppgift att utveckla indikatorer för barnpolitiken(S 2005:B)Organ inom Regeringskansliet
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-04-21
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Ds 2005:59 Ett uppföljningssystem för barnpolitiken - delrapport
Ds 2007:9 Ett uppföljningssystem för barnpolitiken - slutrapport
Medverkande :
Ordförande : Tarja Birkoff, kansliråd, fr.o.m. 2006-02-08
Ordförande : Carin Socialdepartementet Jahn, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-02-07
Ledamot : Inger Barnombudsmannen Andersson-Kagios, fr.o.m. 2005-05-25
Ledamot : Inger Ungdomsstyrelsen Ashing, fr.o.m. 2005-05-25
Ledamot : Tarja Socialdepartementet Birkoff, fr.o.m. 2006-02-08
Ledamot : Carin Statens Bokedahl, folkhälsoinstitut, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-09-07
Ledamot : Per Utbildnings- Båvner, och kulturdepartementet, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-10-25
Ledamot : Maria Utbildnings- Caryll, och kulturdepartementet, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-09-07
Ledamot : Abigail Justitiedepartementet Choate, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Gudrun Dahlberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-10-26
Ledamot : Bengt Socialdepartementet Eklind, fr.o.m. 2005-05-25
Ledamot : Arne Fors, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-02-06
Ledamot : Annika Skolverket Haglund, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-04-27
Ledamot : Gigi Sveriges Kommuner Isaksson, och Landsting, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-10-25
Ledamot : Bettina Finansdepartementet Kashefi, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Kenneth Barnombudsmannen Ljung, fr.o.m. 2005-05-25
Ledamot : Åsa SCB Nordström, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-10-25
Ledamot : Kjell Nyman, departementsråd, fr.o.m. 2006-10-26
Ledamot : Madeleine Nyman, undervisningsråd, fr.o.m. 2006-04-28
Ledamot : Abukar Finansdepartementet Omarsson, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-02-07
Ledamot : Thomas Finansdepartementet Pettersson, fr.o.m. 2006-02-08 t.o.m. 2006-10-25
Ledamot : Katarina Rickardson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-10-26
Ledamot : Thomas Sveriges Kommuner Rostock, och Landsting, fr.o.m. 2005-05-25
Ledamot : Ingrid Sjöberg, utredare, fr.o.m. 2006-10-26
Ledamot : Daniel Justitiedepartementet Sjölund, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-04-27
Ledamot : Annika Socialstyrelsen Öquist, fr.o.m. 2005-05-25
Sekreterare : Håkan Socialdepartementet Nyman, fr.o.m. 2005-05-25
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2  Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2005:59 Ett uppföljningssystem för barnpolitiken [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 2007:9 Ett uppföljningssystem för barnpolitiken [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Arbetsgrupp med uppdrag att beskriva och analysera situationen för barn som lever i ekonomiskt utsatta familjer (S 2003:A) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2004 ]
Arbetsgrupp med uppdrag att beskriva och analysera situationen förbarn som lever i ekonomiskt utsatta familjer (S 2003:A)Organ inom Regeringskansliet
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-06-18
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Ds 2004:41 Ekonomiskt utsatta barn
Medverkande :
Ordförande : Ilija Batljan, departementsråd, fr.o.m. 2003-09-01
Ledamot : Ursula Armbruster, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2003-09-01
Ledamot : Anna Gralberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-01
Ledamot : Carin Jahn, ämnesråd, fr.o.m. 2004-02-29
Ledamot : Eva-Lotta Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-01
Ledamot : Sören Kindlund, kansliråd, fr.o.m. 2003-09-01 t.o.m. 2004-02-28
Ledamot : Karin Nilsson Kelly, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-01
Ledamot : Thomas Pettersson, kansliråd, fr.o.m. 2003-09-01
Ledamot : Kristina Reinholdsson, ämnesråd, fr.o.m. 2003-09-01
Ledamot : Åsa Sohlman, departementsråd, fr.o.m. 2003-09-01
Håkan Nyman, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2003-09-01
Anita Lönnerheden, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2004:41 Ekonomiskt utsatta barn [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman