Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Kjell Nyman

Sök kontaktuppgifter till Kjell Nyman på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Kjell Nyman

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Kjell Nyman medverkat i ( 10 st. ):

Analys- och utvärderingsutredningen (Fi 2017:06) [ Avslutad 2018 ] [ Expert ]
Analys- och utvärderingsutredningen (Fi 2017:06)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-07-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:79 och dir. 2018:65
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:79 Analyser och utvärderingar för effektiv styrning
Medverkande :
Särskild utredare : Urban Karlström, generaldirektör, fr.o.m. 2017-07-27 t.o.m. 2018-11-01
Expert : Johan Anderson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-02 t.o.m. 2018-11-01
Expert : Hèléne Bratt Wettergren, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-06-04 t.o.m. 2018-11-01
Expert : Jan Cedervärn, avdelningschef, fr.o.m. 2017-10-02 t.o.m. 2018-11-01
Expert : Emma Ekström, kansliråd, fr.o.m. 2017-10-02 t.o.m. 2018-11-01
Expert : Claes Elmgren, kansliråd, fr.o.m. 2017-10-02 t.o.m. 2018-11-01
Expert : Sverker Härd, direktör, fr.o.m. 2017-10-02 t.o.m. 2018-11-01
Expert : Rolf Höijer, ämnesråd, fr.o.m. 2018-06-14 t.o.m. 2018-11-01
Expert : Therese Karlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-02 t.o.m. 2018-05-03
Expert : Dan Ljungberg, enhetschef, fr.o.m. 2017-10-02 t.o.m. 2018-11-01
Expert : Kjell Nyman, departementsråd, fr.o.m. 2017-10-02 t.o.m. 2018-11-01
Expert : Ann Sofi Persson-Stenborg, kansliråd, fr.o.m. 2017-10-02 t.o.m. 2018-06-13
Expert : Cecilia Stenbjörn, analyschef, fr.o.m. 2017-10-02 t.o.m. 2018-11-01
Expert : Eva Stengård, kansliråd, fr.o.m. 2017-10-02 t.o.m. 2018-11-01
Expert : Eva Svensson, ämnesråd, fr.o.m. 2017-10-02 t.o.m. 2018-11-01
Expert : Kristina Söderström, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-02 t.o.m. 2018-11-01
Expert : Martin Söderström, fil.dr., fr.o.m. 2017-10-02 t.o.m. 2018-11-01
Expert : Anna Weinholt, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-02 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Anna Westphalen, stabschef, fr.o.m. 2017-10-02 t.o.m. 2018-11-01
Expert : Per-Åke Vikman, avdelningschef, fr.o.m. 2017-10-02 t.o.m. 2018-11-01
Expert : Anne Wisten, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-06-15 t.o.m. 2018-11-01
Expert : Esbjörn Åkesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-02 t.o.m. 2018-11-01
Sekreterare : Charlotta Eriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-11-01
Sekreterare : Johan Wockelberg Hedlund, utredare, fr.o.m. 2018-01-08 t.o.m. 2018-06-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:79 Analyser och utvärderingar för effektiv styrning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om inrättande av ett skolforskningsinstitut (U 2014:02) [ Avslutad 2014 ] [ Expert ]
Utredningen om inrättande av ett skolforskningsinstitut (U 2014:02)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-01-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:7 och dir. 2014:104
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Per Thullberg, fr.o.m. 2014-03-01 t.o.m. 2014-12-31
Expert : Anna Barklund, ämnesråd, fr.o.m. 2014-03-25 t.o.m. 2014-12-19
Expert : Andreas Gustafsson, kansliråd, fr.o.m. 2014-06-10 t.o.m. 2014-12-19
Expert : Leo Gumpert, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-25 t.o.m. 2014-12-19
Expert : Ann-Sofie Hollsten-Yamamoto, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-25 t.o.m. 2014-12-19
Expert : Gerd Mörck, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-25 t.o.m. 2014-12-19
Expert : Kjell Nyman, departementsråd, fr.o.m. 2014-03-25 t.o.m. 2014-06-09
Expert : Christine Wälikangas, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-25 t.o.m. 2014-12-19
Sekreterare : Mats Miljand, fr.o.m. 2014-03-01 t.o.m. 2014-12-31
Sekreterare : Eva Wallberg, fr.o.m. 2013-03-01 t.o.m. 2014-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om förbättrade resultat i grundskolan (U 2012:04) [ Avslutad 2014 ] [ Expert ]
Utredningen om förbättrade resultat i grundskolan (U 2012:04)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-05-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:53 och dir. 2013:73
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:30 Det tar tid - om effekter av skolpolitiska reformer
SOU 2014:12 Utvärdera för utveckling - om utvärdering av skolpolitiska reformer
Medverkande :
Särskild utredare : Per Thullberg, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2014-02-28
Expert : Maria Caryll, ämnesråd, fr.o.m. 2012-09-25 t.o.m. 2013-03-17
Expert : Kerstin Hultgren, ämnesråd, fr.o.m. 2013-03-18 t.o.m. 2014-02-28
Expert : Kjell Nyman, departementsråd, fr.o.m. 2012-09-25 t.o.m. 2014-02-28
Sekreterare : Mats Miljand, f.d. överdirektör, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2014-02-28
Sekreterare : Eva Wallberg, enhetschef, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2014-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Arbetsgrupp med uppgift att utveckla indikatorer för barnpolitiken (S 2005:B) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2007 ] [ Ledamot ]
Arbetsgrupp med uppgift att utveckla indikatorer för barnpolitiken(S 2005:B)Organ inom Regeringskansliet
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-04-21
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Ds 2005:59 Ett uppföljningssystem för barnpolitiken - delrapport
Ds 2007:9 Ett uppföljningssystem för barnpolitiken - slutrapport
Medverkande :
Ordförande : Tarja Birkoff, kansliråd, fr.o.m. 2006-02-08
Ordförande : Carin Socialdepartementet Jahn, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-02-07
Ledamot : Inger Barnombudsmannen Andersson-Kagios, fr.o.m. 2005-05-25
Ledamot : Inger Ungdomsstyrelsen Ashing, fr.o.m. 2005-05-25
Ledamot : Tarja Socialdepartementet Birkoff, fr.o.m. 2006-02-08
Ledamot : Carin Statens Bokedahl, folkhälsoinstitut, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-09-07
Ledamot : Per Utbildnings- Båvner, och kulturdepartementet, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-10-25
Ledamot : Maria Utbildnings- Caryll, och kulturdepartementet, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-09-07
Ledamot : Abigail Justitiedepartementet Choate, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Gudrun Dahlberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-10-26
Ledamot : Bengt Socialdepartementet Eklind, fr.o.m. 2005-05-25
Ledamot : Arne Fors, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-02-06
Ledamot : Annika Skolverket Haglund, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-04-27
Ledamot : Gigi Sveriges Kommuner Isaksson, och Landsting, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-10-25
Ledamot : Bettina Finansdepartementet Kashefi, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Kenneth Barnombudsmannen Ljung, fr.o.m. 2005-05-25
Ledamot : Åsa SCB Nordström, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-10-25
Ledamot : Kjell Nyman, departementsråd, fr.o.m. 2006-10-26
Ledamot : Madeleine Nyman, undervisningsråd, fr.o.m. 2006-04-28
Ledamot : Abukar Finansdepartementet Omarsson, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-02-07
Ledamot : Thomas Finansdepartementet Pettersson, fr.o.m. 2006-02-08 t.o.m. 2006-10-25
Ledamot : Katarina Rickardson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-10-26
Ledamot : Thomas Sveriges Kommuner Rostock, och Landsting, fr.o.m. 2005-05-25
Ledamot : Ingrid Sjöberg, utredare, fr.o.m. 2006-10-26
Ledamot : Daniel Justitiedepartementet Sjölund, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-04-27
Ledamot : Annika Socialstyrelsen Öquist, fr.o.m. 2005-05-25
Sekreterare : Håkan Socialdepartementet Nyman, fr.o.m. 2005-05-25
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2  Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2005:59 Ett uppföljningssystem för barnpolitiken [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 2007:9 Ett uppföljningssystem för barnpolitiken [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Underrättelsedatautredningen (Fö 2002:01) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Underrättelsedatautredningen (Fö 2002:01)
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-02-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:13
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:34 Försvarets underrättelseverksamhet och säkerhetstjänst. Integritet - Effektivitet.
Medverkande :
Särskild utredare : Sten Wahlqvist, kammarrättslagman, fr.o.m. 2002-02-07
Expert : Clara Ahlqvist, rättssakkunnig, fr.o.m. 2002-03-15
Expert : Mikael Andersson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2002-03-15
Expert : Peder Liljeqvist, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2002-03-15
Expert : Kjell Nyman, verksjurist, fr.o.m. 2002-03-15
Expert : Göran Olsson, försvarsjurist, fr.o.m. 2002-06-17
Expert : Elisabeth Wallin, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2002-03-15
Expert : Karin Åström, förste arkivarie, fr.o.m. 2002-03-15
Sekreterare : Lars Dahlström, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2002-02-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Expertgruppen för utredning av möjligheterna att förenkla utjämningssystem för kommuner och landsting (Fi 1999:10) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
Expertgruppen för utredning av möjligheterna att förenkla utjämningssystet för kommuner och landsting (Fi 1999:10)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-06-23
Direktiv för expertgruppen, se dir. 1999:58
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:120 Förenklad kommunal utjämning
Medverkande :
Ordförande : Ulf Wetterberg, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2000-12-14
Expert : Rolf Andersson, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2000-12-14
Expert : Jan Bröms, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2000-12-14
Expert : Lena Erixon, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2000-12-14
Expert : Karin Mossler, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2000-12-14
Expert : Kjell Nyman, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2000-12-14
Expert : Lars Roslund, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2000-12-14
Sekreterare : Leif Lundberg, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2000-12-31
Bitr. sekreterare : Bengt Lewin, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2000-12-10
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:120 Förenklad kommunal utjämning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (A 1997:04) om ett förstärkt förlikningsinstitut [ Avslutad 1998 ] [ Sekreterare ]
Utredningen (A 1997:04) om ett förstärkt förlikningsinstitut
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-04-24
Direktiv för se dir. 1997:04.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:164 Medlingsinsitut och lönestatistik + 5 st bilagor. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Svante Öberg, chef ör Konjunkturinstitutet, fr.o.m. 1997-04-24 t.o.m. 1998-12-31
Expert : Roine Carlsson, f.d. statsråd, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1998-11-30
Expert : Lars Dirke, hovrättsassesor, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1998-11-30
Expert : Per-Anders Edin, professor, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1998-11-30
Expert : Ingemar Mundebo, f.d. statsråd, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1998-11-30
Expert : Lennart Nilsson, verkst. direktör, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1998-11-30
Expert : Birgitta Nyström, docent, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1998-11-30
Huvudsekreterare : Irene Nilsson-Carlsson, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1998-12-31
Sekreterare : Kjell Nyman, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1998-11-30
Sekreterare : Marianne Tejning, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1998-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:164 Medlingsinstitut och lönestatistik [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1998:141 Medling och lönebildning [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen (S 1995:04) om översyn av inkomstprövningen m.m. inom bostadsbidragssystemet [ Avslutad 1995 ] [ Sekreterare ]
Utredningen (S 1995:04) om översyn av inkomst- prövningen m.m. inom bostadsbidragssystemet
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1995:65 och dir. 1995:146.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:133 Bostadsbidragen - effektivare inkomstprövning - besparingar Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Bo Jonsson, generaldirektör, fr.o.m. 1995-06-15
Sakkunnig : Billy Thorstenson, departementsråd, fr.o.m. 1995-06-21
Sakkunnig : Per Åkesson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-06-21
Expert : Pär Arvstrand, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-06-21
Expert : Staffan Ivarsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-06-21
Expert : Bo Nordelius, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-11-01
Expert : Inger Philipson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01
Expert : Göran Schubert, kanslichef, fr.o.m. 1995-06-15
Expert : Per Tillander, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-06-21
Sekreterare : Kjell Nyman, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-08-01 t.o.m. 1995-12-22
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1995:133 Bostadsbidragen – effektivare inkomstprövning – besparingar [ pdf |Paragraftecken ]
Bostadspolitiska utredningen (N 1995:01) [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]
Bostadspolitiska utredningen (N 1995:01)
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1995:20.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:98 1990-talets bostadsmarknad - en första utvärdering - delbetänkande
SOU 1996:156 Bostadspolitik 2000 - från produktions- till boendepolitik. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Jan Rydh, landshövding, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Inga Berggren, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Lars Bergstig, informationschef, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Annika Billström, borgarråd, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1996-09-09
Ledamot : Ulf Björklund, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Agne Hansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Owe Hellberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Per Lager, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Inger Lundberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Lennart Nilsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09
Ledamot : Peter Persson, kommunalråd, fr.o.m. 1995-03-09
Sakkunnig : Jörgen Appelgren, departementsråd, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1996-03-03
Sakkunnig : Barbro Fransson, fr.o.m. 1996-04-09
Sakkunnig : Yvonne Gustafsson, direktör, fr.o.m. 1995-03-13 t.o.m. 1996-04-08
Sakkunnig : Björn Karlberg, direktör, fr.o.m. 1995-03-13
Sakkunnig : Kjell Nyman, kansliråd, fr.o.m. 1996-03-04
Sakkunnig : Minga Orkan, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-04-05
Sakkunnig : Gunnevi Petersson, tf. avdelningschef, fr.o.m. 1995-03-13
Sakkunnig : Claes Thimrén, finansråd, fr.o.m. 1995-03-13 t.o.m. 1995-04-04
Sakkunnig : Urban Zetterquist, departementsråd, fr.o.m. 1995-03-13
Expert : Sören Andersson, vice verkst. direktör, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Peter Englund, professor, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Stellan Lundström, universitetslektor, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Annika Schéele, filosofie doktor, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Bengt Turner, docent, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Ulla Werkell, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-03-04
Expert : Anders Victorin, professor, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Eva Öresjö, docent, fr.o.m. 1995-10-23
Expert : Jörgen Appelgren, departementsråd, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1996-02-18
Expert : Percy Bergholtz, chefsekonom, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Per-Åke Eriksson, utredningschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Barbro Fransson, projektledare, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Anders Hederstierna, ekonomidirektör, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Björn Karlberg, direktör, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Jan Kielland, civilekonom, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Mirja Kvaavik, verkst. direktör, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Torsten Landgren, utredningschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Bengt-Göran Löwenthal, utredningschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Gunnar Mongård, utredningschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Kjell Nyman, kansliråd, fr.o.m. 1996-02-19
Expert : Krister Orell, vice verkst. direktör, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Nils Schirren, verkst. direktör, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Lars Schröder, kreditchef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Carl Sundvik, verkst. direktör, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Pär Svanberg, förhandlingschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Kjell Wedin, byggchef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Urban Zetterquist, departementsråd, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Mai Almén, arkitekt, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Marie-Louise Ek, sakkunnig, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Leif Ekström, förvaltningschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Per-Åke Eriksson, utredningschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Barbro Fransson, projektledare, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Inger Göransson, planeringssekreterare, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Bernt Hedin, socialombudsman, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Ulrika Hägred, expert, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Christina Isaksson, sekreterare, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Tomas Lidencrona, vice verkst. direktör, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Erik Lundberg, avdelningschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Marianne Lundberg, bygglovschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Anna-Lena Lövgren, bitr. planeringschef
Expert : Ronny Nilsson, förvalningschef, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Minga Orkan, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Birgitta Ornbrant, sekreterare, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Charlotta Wickman, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-01
Expert : Urban Zetterquist, departementsråd, fr.o.m. 1996-02-01
Huvudsekreterare : Ulla Åhs, planeringsdirektör, fr.o.m. 1995-04-01
Sekreterare : Hans Pörner, direktör, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1996-11-30
Mattias Gustafsson, forskare, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1996-11-30
Kajsa Rahlén, civilekonom, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1996-11-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1995:20 Översyn av bostadspolitiken

Expertgruppen (B 1981:03) för studier i offentlig ekonomi (ESO) [ Avslutad 2003 ] [ Sekreterare ]
Expertgruppen (B 1981:03) för studier i offentlig ekonomi (ESO)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1981-02-26
Direktiv för expertgruppen, se dir. 1981:25 och dir. 2003:84.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Ds 1990:29 Bostadskarriären som förmögenhetsmaskin
Ds 1990:31 Skola? Förskola? Barnskola!
Ds 1990:36 Statens dolda kapital. Aktivt ägande: exemplet Vattenfall
Ds 1990:39 Sjukvårdskostnader i framtiden - vad betyder åldersfaktorn?
Ds 1990:81 Läkemedelsförmånen
Ds 1991:19 Målstyrning och resultatuppföljning i offentlig förvaltning
Ds 1991:20 Metoder i forskning om produktivitet och effektivitet med tillämpningar på offentlig sektor
Ds 1991:26 Vad kostar det? Prislista för statliga tjänster
Ds 1991:27 Det framtida pensionssystemet - två alternativ
Ds 1991:31 Skogspolitik för ett nytt sekel
Ds 1991:49 Prestationsbaserad ersättning i hälso- och sjukvården - vad blir effekterna?
Ds 1991:50 Ostyriga projekt - att styra och avstyra stora kommunala satsningar
Ds 1991:66 Marginaleffekter och tröskeleffekter - barnfamiljerna och barnomsorgen
Ds 1991:77 SJ, Televerket och Posten - bättre som bolag?
Ds 1992:6 Skatteförmåner och andra särregler i inkomst- och mervärdeskatten
Ds 1992:12 Frihandeln ett hot mot miljöpolitiken - eller tvärtom?
Ds 1992:15 Växthuseffekten - slutsatser för jordbruks-, energi- och skattepolitiken
Ds 1992:25 Fattigdomsfällor
Ds 1992:26 Vad vill vi med socialförsäkringarna?
Ds 1992:46 Statliga bidrag - motiv, kostnader, effekter?
Ds 1992:83 Hur bra är vi? Den svenska arbetskraftens kompetens i internationell belysning
Ds 1992:88 Slutbudsmetoden - ett sätt att lösa tvister på arbetsmarknaden utan konflikt
Ds 1992:111 Kommunerna som företagsägare - aktiv koncernledning i kommunal regi
Ds 1992:124 Press och ekonomisk politik - tre fallstudier
Ds 1992:126 Statsskulden och budgetprocessen
Ds 1993:20 Presstödets effekter - en utvärdering
Ds 1993:22 Hur välja rätt investeringar i trans- portinfrastrukturen?
Ds 1993:37 Lönar sig förebyggande åtgärder? Exempel från hälso- och sjukvården och trafiken
Ds 1993:51 Social Security in Sweden and Other European Countries - Three Essays
Ds 1993:58 Idrott åt alla? - Kartläggning och analys av idrottsstödet
Ds 1994:14 Att rädda liv - Kostnader och effekter
Ds 1994:16 Varför kulturstöd? - Ekonomisk teori och svensk verklighet
Ds 1994:22 Kvalitets- och produktivitetsutveckingen i sjukvården 1960-1992
Ds 1994:23 Kvalitet och produktivitet - Teori och metod för kvalitetsjusterade produktivitetsmått
Ds 1994:24 Den offentliga sektorns produktivitetsutveckling 1980-1992
Ds 1994:31 Det offentliga stödet till partierna - Inriktning och omfattning
Ds 1994:37 Den svenska insolvensrätten - Några förslag till förbättringar inom konkurshanteringen m.m.
Ds 1994:38 Budgetunderskott och statsskuld - Hur farliga är de?
Ds 1994:55 Bensinskatteförändringars effekter
Ds 1994:56 Skolans kostnader, effektivitet och resultat - En branschstudie
Ds 1994:71 Den offentliga sektorns produktivitetsutveckling 1980-1992. Bilagor
Ds 1994:72 Valfrihet inom skolan - Konsekvenser för kostnader, resultat och segregation
Ds 1994:81 En Social Försäkring
Ds 1994:86 Fördelningseffekter av offentliga tjänster
Ds 1994:133 Nettokostnader för transfereringar i Sverige och några andra länder
Ds 1994:135 Skatter och socialförsäkringar över livscykeln - En simuleringsmodell
Ds 1994:138 En effektiv försvarspolitik? - Fredsvinst, beredskap och återtagning
Ds 1995:10 Försvarets kostnader och produktivitet
Ds 1995:14 Företagsstödet - Vad kostar det egentligen?
Ds 1995:15 Hushållning med knappa naturresurser - Exemplen allemansrätten, fjällen och skotertrafik i naturen
Ds 1995:25 Vad blev det av de enskilda alternativen? - En kartläggning av verksamheten inom skolan, vården och omsorgen
Ds 1995:31 Kostnader, produktivitet och måluppfyllelse för Sveriges Television AB
Ds 1995:47 Hushållning med knappa naturresurser - Exemplet sportfiske
Ds 1995:68 Invandring, sysselsättning och ekonomiska effekter
Ds 1995:70 Generationsräkenskaper
Ds 1995:74 Kapitalets rörlighet - Den svenska skatte- och utgiftsstrukturen i ett integrerat Europa
Ds 1996:8 Hur effektiv är EU:s stöd till forskning och utveckling? - En principdiskussion
Ds 1996:18 Reglering som spel - Universiteten som förebild för offentliga sektorn?
Ds 1996:29 Nästa steg i telepolitiken
Ds 1996:36 Kan myndigheter utvärdera sig själva?
Ds 1996:37 Novemberrevolutionen - Om rationalitet och makt i beslutet att avreglera kreditmarknaden 1985
Ds 1996:49 Samhällets stöd till barnfamiljerna i Europa
Ds 1996:68 Kommunerna och decentraliseringen - Tre fallstudier
Ds 1997:46 Jordbruksstödet - efter Sveriges EU-inträde
Ds 1997:71 Egenföretagande och manna från himlen
Ds 1997:73 Lönar sig arbete?
Ds 1997:79 Ramar, regler, resultat - vem bestämmer över statens budget?
Ds 1997:81 Fisk och Fusk - Mål, medel och makt i fiskepolitiken
Ds 1998:8 Vad kostar en ren? En ekonomisk och politisk analys
Ds 1998:15 Kommuner Kan! Kanske! - Om kommunal välfärd i framtiden
Ds 1998:16 Arbetsförmedlingarna - mål och drivkrafter
Ds 1998:50 Att se till eller titta på - om tillsynen inom miljöområdet
Ds 1998:56 Regeringskansliet inför 2000-talet - rapport från ett ESO-seminarium
Ds 1998:57 Kommisséerna och bofinken. Kan en kommitté se ut hur som helst? (2 vol.)
Ds 1999:9 Med backspegeln som kompass - om stabiliseringspolitiken som läroprocess
Ds 1999:27 Rapport från ett ESO-seminarium - Med bakspegeln som kompass
Ds 1999:28 Att ta sig i ton - om svensk musikexport 1974-1999
Ds 1999:46 Bostad sökes - en ESO-rapport om de hemlösa i folkhemmet
Ds 1999:47 Att reda sig själv - en ESO-rapport om rederier och subventioner
Ds 1999:49 Att snubbla in i framtiden - en ESO-rapport om statlig utveckling och avveckling
Ds 1999:50 Regionalpolitiken - en ESO-rapport om tro och vetande
Ds 1999:61 Samhällets stöd till de äldre i Europa
Ds 1999:62 Hederlighetens pris - en ESO-rapport om korruption
Ds 1999:65 En akademisk fråga - en ESO-rapport om ranking av C-uppsatser
Ds 1999:66 Återvinning utan vinning - en ESO-rapport om sopor
Ds 1999:67 Dagis och Drivkrafter - en ESO-rapport om fördelningspolitik och offentliga tjänster
Ds 2000:13 40-talisternas uttåg - en ESO-rapport om 2000-talets demografiska utmaningar
Ds 2000:19 Studiebidraget i det långa loppet
Ds 2000:21 Kroppen eller knoppen - en ESO-rapport om idrottsgymnasierna
Ds 2000:23 Med många mått mätt - en ESO-rapport om internationell benchmarking av Sverige
Ds 2000:24 Privilegium eller rättighet - en ESO-rapport om antagning till högskolan
Ds 2000:47 En svartvit arbetsmarknad? - en ESO-rapport om vägen från skola till arbete
Ds 2000:58 Utbildningens omvägar - en ESO-rapport om kvalitet och effektivitet i svensk utbildning
Ds 2000:60 Bra träffbild, fast utanför tavlan - en ESO-rapport om EU:s strukturpolitik
Ds 2000:67 Att granska sig själv - en ESO-rapport om den kommunala miljötillsynen.
Ds 2001:2 Priset för ett större EU - en ESO-rapport om EU:s utvidgning
Ds 2001:12 Konkurrens bildar skola - en ESO-rapport om friskolornas betydelse för kommunala skolorna
Ds 2001:24 Betyg på skolan - en ESO-rapport om gymnasieskolorna
Ds 2001:40 Nya bud - en ESO-rapport om auktioner och upphandling
Ds 2001:42 Rättvisa och effektivitet - en idéanalys
Ds 2001:45 I rikets tjänst - en ESO-rapport om statliga kårer
Ds 2001:59 Mycket väsen för lite ull - en ESO-rapport om partnerskapen i de regionala tillväxtavtalen
Ds 2002:7 Hoten mot kommunerna - en ESO-rapport om ansvarsfördelningen och finansiering i framtiden
Ds 2002:9 Staten fick Svarte Petter - en ESO-rapport om bostadsfinansieringen
Ds 2002:11 Klassfreågan - en ESO-rapport om lärartätheten i skolan
Ds 2002:12 The School's Need för Resources - A Report on the Importance of Small Classes
Ds 2002:18 Att hålla balansen - en ESO-rapport om regelhantering vid avreglering
Ds 2002:21 Lärobok för regelnissar - en ESO-rapport om regelhantering vid avreglering
Ds 2002:49 den svenska sjukan - sjukfrånvaron i åtta länder
Ds 2002:52 What Price Enlargement - Implications of an expanded EU
Ds 2002:58 "Huru skall statsverket granskas?" - Riksdagen som arena för genomlysning och kontroll
Ds 2003:1 Axel Oxenstierna - Furstespegel för 2000-talet
Ds 2003:6 Bostadsbyggandets hinerbana - en ESO-rapport om utvecklingen 1995-2001
Ds 2003:7 Förtjänst och skicklighet - om utnämningar och ansvarsutkrävande av generaldirektörer
Ds 2003:16 Precooking in the European Union - the World of Expert Groups
Ds 2003:31 Politik på prov - en ESO-rapport om experimentell ekonomi
Ds 2003:33 Skolmisslyckande - hur gick det sen?
Medverkande :
Ordförande : Leni Björklund, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2002-10-31
Ordförande : Anna Hedborg, generaldirektör, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 2000-12-31
Ordförande : Eva Lindström, fr.o.m. 2002-11-01 t.o.m. 2003-06-30
Ledamot : Barbro Anell, professor, fr.o.m. 1994-01-14 t.o.m. 2003-06-30
Ledamot : Peter Bohm, professor, t.o.m. 2000-03-19
Ledamot : Per Callesen, avdelningschef, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 2003-03-19
Ledamot : Maria Carlshamre, redaktör, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 2000-12-18
Ledamot : Ingemar Eriksson, departementsråd, t.o.m. 2003-06-30
Ledamot : Stefan FD Fölster, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 2003-06-30
Ledamot : Lars Hultkrantz, professor, fr.o.m. 1993-12-15 t.o.m. 2003-06-30
Ledamot : Lena Johansson, fr.o.m. 2002-05-08 t.o.m. 2003-06-30
Ledamot : Leif Lewin, professor, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 2000-03-19
Ledamot : Susanne Lindh, direktör, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 2000-12-18
Ledamot : Eva Lindström, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 2002-10-31
Ledamot : Tony Malmborg, fr.o.m. 2002-05-08 t.o.m. 2003-06-30
Ledamot : Lena FD Schröder, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 2000-12-17
Ledamot : Levi Svenningsson, fr.o.m. 2002-05-08 t.o.m. 2003-06-30
Ledamot : Irene Wennemo, fr.o.m. 2002-05-08 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Viviann Gunnarsson, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1998-08-31
Expert : Bo Henriksson, fr.o.m. 2001-10-03 t.o.m. 2001-12-04
Expert : Rolf Sandahl, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2002-03-31
Sekreterare : Martin Hörnqvist, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 2001-05-13
Sekreterare : Marja Lemne, organisationsdirektör, fr.o.m. 1993-01-15 t.o.m. 2003-06-30
Sekreterare : Kjell Nyman, fr.o.m. 2001-08-31 t.o.m. 2003-08-12
Bitr. sekreterare : Heidi Bogren, fr.o.m. 1998-04-15 t.o.m. 1998-08-31
Bitr. sekreterare : Lars-Erik Ericson, fr.o.m. 1999-06-22 t.o.m. 1999-08-31
Bitr. sekreterare : Jens Johansson, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 1999-12-31
Bitr. sekreterare : Carina Lindroth, kanslisekreterare, fr.o.m. 1986-10-15 t.o.m. 1999-02-28
Bitr. sekreterare : Lena Nekby, fr.o.m. 1998-04-20 t.o.m. 1998-08-31
Bitr. sekreterare : Christina Rudén, fr.o.m. 1998-08-01 t.o.m. 1998-08-15
Bitr. sekreterare : Thomas Sandberg, fr.o.m. 2002-04-15 t.o.m. 2002-05-31
Bitr. sekreterare : Lena Svanberg, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2001-12-31
Bitr. sekreterare : Björn Sylvén, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 2000-06-30
Bitr. sekreterare : Anne Tanskanen, fr.o.m. 1999-10-15 t.o.m. 2003-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 1981:25

Dir. 2003:84 Tilläggsdirektiv till Expertgrupp för studier i offentlig ekonomi (Fi 1981:25)

Betänkanden av utredningen ( 117 st. Ds ) :

Ds 1990:29
Ds 1990:31
Ds 1990:36
Ds 1990:39
Ds 1990:81
Ds 1991:19
Ds 1991:20
Ds 1991:26
Ds 1991:27
Ds 1991:31
Ds 1991:49
Ds 1991:50
Ds 1991:66
Ds 1991:77
Ds 1992:6
Ds 1992:12
Ds 1992:15
Ds 1992:25
Ds 1992:26
Ds 1992:46
Ds 1992:83
Ds 1992:88
Ds 1992:111
Ds 1992:124
Ds 1992:126
Ds 1993:20
Ds 1993:22
Ds 1993:37
Ds 1993:51
Ds 1993:58
Ds 1994:14
Ds 1994:16
Ds 1994:22
Ds 1994:23
Ds 1994:24
Ds 1994:31
Ds 1994:37
Ds 1994:38
Ds 1994:55
Ds 1994:56
Ds 1994:71
Ds 1994:72
Ds 1994:81
Ds 1994:86
Ds 1994:133
Ds 1994:135
Ds 1994:138
Ds 1995:10
Ds 1995:14
Ds 1995:15
Ds 1995:25
Ds 1995:31
Ds 1995:47
Ds 1995:68
Ds 1995:70
Ds 1995:74
Ds 1996:8
Ds 1996:18
Ds 1996:29
Ds 1996:36
Ds 1996:37
Ds 1996:49
Ds 1996:68
Ds 1997:46
Ds 1997:71
Ds 1997:73
Ds 1997:79
Ds 1997:81
Omslaget till betänkandet
Ds 1998:8 Vad kostar en ren? – en ekonomisk och politisk analys [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 1998:15 Kommuner Kan! Kanske! – om kommunal välfärd i framtiden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 1998:16 Arbetsförmedlingarna – mål och drivkrafter [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 1998:50 Att se till eller titta på – om tillsynen inom miljöområdet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 1998:56 Regeringskansliet inför 2000-talet – rapport från ett ESO-seminarium [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 1998:57 Kommittéerna och bofinken – kan en kommitté se ut hur som helst? [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
Ds 1999:9 Med backspegeln som kompass – om stabiliseringspolitiken som läroprocess [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 1999:27 Med backspegeln som kompass – rapport från ett ESO-seminarium [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 1999:28 Att ta sig ton – om svensk musikexport 1974-1999 [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 1999:46 Bostad sökes – en ESO-rapport om de hemlösa i folkhemmet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 1999:47 Att reda sig själv – Bör subventioner ges till rederiföretag? – en ESO-rapport om rederier och subventioner [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 1999:49 Att snubbla in i framtiden – en ESO-rapport om statlig omvandling och avveckling [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 1999:50 Regionalpolitiken – en ESO-rapport om tro och vetande [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
Ds 1999:61 Samhällets stöd till de äldre i Europa – en ESO-rapport om fördelningspolitik och offentliga tjänster [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 1999:62 Hederlighetens pris – ESO-rapport om korruption [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 1999:65 En akademisk fråga – en ESO-rapport om rankning av C-uppsatser [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 1999:66 Återvinning utan vinning – en ESO-rapport om sopor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 1999:67 Dagis och drivkrafter – en ESO-rapport om fördelningspolitik och offentliga tjänster [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 2000:13 40-talisternas uttåg – en ESO-rapport om 2000-talets demografiska utmaningar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 2000:19 Studiebidraget i det långa loppet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 2000:21 Kroppen eller knoppen? – en ESO-rapport om idrottsgymnasierna [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 2000:23 Med många mått mätt – en ESO-rapport om internationell benchmarking av Sverige [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 2000:24 Privilegium eller rättighet? – en ESO-rapport om antagningen till högskolan [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 2000:47 En svartvit arbetsmarknad? – en ESO-rapport om vägen från skola till arbete [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 2000:58 Utbildningens omvägar – en ESO-rapport om kvalitet och effektivitet i svensk utbildning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 2000:60 Bra träffbild, fast utanför tavlan – en ESO-rapport om EU:s strukturpolitik [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 2000:67 Att granska sig själv – en ESO-rapport om den kommunala miljötillsynen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 2001:2 Priset för ett större EU – en ESO-rapport om EU:s utvidgning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 2001:12 Konkurrens bildar skola – en ESO-rapport om friskolornas betydelse för de kommunala skolorna [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 2001:24 Betyg på skolan – en ESO-rapport om gymnasieskolorna [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 2001:40 Nya bud – en ESO-rapport om auktioner och upphandling [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 2001:42 Rättvisa och effektivitet – en ESO-rapport om idéanalys [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 2001:45 I rikets tjänst – en ESO-rapport om statliga kårer [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 2001:59 Mycket väsen för lite ull – en ESO-rapport om partnerskapen i de regionala tillväxtavtalen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 2002:7 Hoten mot kommunerna – en ESO-rapport om ansvarsfördelning och finansiering i framtiden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 2002:9 Staten fick Svarte Petter – en ESO-rapport om bostadsfinansieringen 1985-1999 [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 2002:11 Klassfrågan – en ESO-rapport om lärartätheten i skolan [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 2002:12 The School’s Need for Resources – A Report on the Importance of Small Classes [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 2002:18 Att hålla balansen – en ESO-rapport om kommuner och budgetdisciplin [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 2002:21 Lärobok för regelnissar – en ESO-rapport om regelhantering vid avregleringar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 2002:49 Den svenska sjukan – sjukfrånvaron i åtta länder [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 2002:52 What Price Enlargement? – implications of an expanded EU [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 2002:58 "Huru skall statsvercket granskas?" – om riksdagen och den demokratiska kontrollen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 2003:1 Axel Oxenstierna – Furstespegel för 2000-talet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 2003:6 Bostadsbyggandets hinderbana – en ESO-rapport om utvecklingen 1995-2001 [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 2003:7 Förtjänst och skicklighet – om utnämningar och ansvarsutkrävande av generaldirektörer [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 2003:16 Precooking in the European Union [ pdf ]
Omslaget till betänkandet
Ds 2003:31 Politik på prov – en ESO-rapport om experimentell ekonomi [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 2003:33 Skolmisslyckande – hur gick det sen? [ pdf|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman