Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Carin Jahn

Sök kontaktuppgifter till Carin Jahn på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Carin Jahn

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Carin Jahn medverkat i ( 17 st. ):

Utredningen om alkoholfrågor (S 2010:03) [ Avslutad 2011 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om alkoholfrågor (S 2010:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-03-04
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:21 och dir. 2010:85
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:98 Gårdsförsäljning
SOU 2011:41 Alkoholservering på särskilda boenden
Medverkande :
Särskild utredare : Lotty Nordling, f.d. ordföranden och chefen för Allmänna reklamationsnämnden, fr.o.m. 2010-04-08
Sakkunnig : Carin Jahn, ämnesråd, fr.o.m. 2010-04-20
Sakkunnig : Sara Johannesson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-04-20 t.o.m. 2011-01-02
Sakkunnig : Kent Löfgren, kansliråd, fr.o.m. 2010-04-20
Sakkunnig : Anette Madsen, kansliråd, fr.o.m. 2010-04-20 t.o.m. 2011-01-02
Sakkunnig : Bengt Rönngren, kansliråd, fr.o.m. 2010-04-20 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Karin Eckerberg, chefsjurist, fr.o.m. 2010-04-20 t.o.m. 2011-01-02
Expert : Jörgen Hettne, forskare, fr.o.m. 2010-04-20 t.o.m. 2011-01-02
Expert : Anders Johannesson, expert, fr.o.m. 2010-04-20 t.o.m. 2011-01-02
Expert : Matz Larsson, avdelningschef, fr.o.m. 2010-04-20
Expert : Stefan Lundin, avdelningschef, fr.o.m. 2010-12-08
Expert : Britta Mellfors, utredare, fr.o.m. 2010-04-20
Expert : Peter Moilanen, verksamhetschef, fr.o.m. 2010-12-08
Expert : Per-Olov Nylander, handläggare, fr.o.m. 2010-04-20
Expert : Ronny Persson, verkst. direktör, fr.o.m. 2010-04-20 t.o.m. 2011-01-02
Expert : Ingeborg Simonsson, rådman, fr.o.m. 2010-04-20 t.o.m. 2011-01-02
Sekreterare : Charlotte Lönnheim, kansliråd, fr.o.m. 2010-04-12 t.o.m. 2011-04-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:98 Gårdsförsäljning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2011:41 Alkoholservering på särskilda boenden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om tobaksförsäljning (S 2008:03) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Utredningen om tobaksförsäljning (S 2008:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-03-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:29 och dir. 2008:147
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:23 Olovlig tobaksförsäljning
Medverkande :
Särskild utredare : Susanne Billum, regeringsråd, fr.o.m. 2008-05-01
Expert : Mats Rikspolisstyrelsen Hjelmgren, fr.o.m. 2008-06-01
Expert : Carin Socialdepartementet Jahn, fr.o.m. 2008-06-01
Expert : Jonas Finansdepartementet Jarefors, fr.o.m. 2008-06-01
Expert : Per Justitiedepartementet Lennerbrandt, fr.o.m. 2008-06-01
Expert : Ulrika Socialdepartementet Lindblom, fr.o.m. 2008-06-01
Expert : Helena Finansdepartementet Linde, fr.o.m. 2008-06-01
Expert : Maria Statens Svelander, folkhälsoinstitut, fr.o.m. 2008-06-01
Expert : Fredrik En Söderhielm, rökfri generation, fr.o.m. 2008-06-01
Expert : Staffan Sveriges Kommuner Wikell, och Landsting, fr.o.m. 2008-06-01
Sekreterare : Fredrik Landgren, hovrättsassessor, fr.o.m. 2008-05-19 t.o.m. 2009-03-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:23 Olovlig tobaksförsäljning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Alkohollagsutredningen (S 2007:11) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Alkohollagsutredningen (S 2007:11)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-09-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:127 och dir. 2008:133
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:113 Några alkoholfrågor med EG-rättslig anknytning
SOU 2009:22 En ny alkohollag
Medverkande :
Särskild utredare : Anita Werner, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2007-10-01
Expert : Ann Sofi Agnevik, förbundsjurist, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Mats Alriksson, rättslig expert, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Mikael Bentzer, enhetschef, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Teresa Brinck, jurist, fr.o.m. 2007-12-10
Expert : Karin Eckerberg, bolagsjurist, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Monica Falck, ämnesråd, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Ulrika Falkman Walhagen, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2008-04-14
Expert : Carin Jahn, ämnesråd, fr.o.m. 2008-03-01
Expert : Anders Johannesson, expert, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Andreas Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Petra Johfur, byrådirektör, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2007-12-09
Expert : Håkan Kjellsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Stefan Lundin, avdelningschef, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Thomas Nilsson, polisintendent, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Peter Scharmer, hovrättsassessor, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Olof Simonsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Thomas Svaton, verkst. direktör, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Benny Torstensson, socialdirektör, fr.o.m. 2007-11-01
Sekreterare : Per-Olov Larsson, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2009-03-31
Sekreterare : Thorbjörn Lindvall, fr.o.m. 2007-11-05 t.o.m. 2009-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:113 Några alkoholfrågor med EG-rättslig anknytning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2009:22 En ny alkohollag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Arbetsgrupp med uppgift att utveckla indikatorer för barnpolitiken (S 2005:B) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2007 ] [ Ordförande ]
Arbetsgrupp med uppgift att utveckla indikatorer för barnpolitiken(S 2005:B)Organ inom Regeringskansliet
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-04-21
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Ds 2005:59 Ett uppföljningssystem för barnpolitiken - delrapport
Ds 2007:9 Ett uppföljningssystem för barnpolitiken - slutrapport
Medverkande :
Ordförande : Tarja Birkoff, kansliråd, fr.o.m. 2006-02-08
Ordförande : Carin Socialdepartementet Jahn, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-02-07
Ledamot : Inger Barnombudsmannen Andersson-Kagios, fr.o.m. 2005-05-25
Ledamot : Inger Ungdomsstyrelsen Ashing, fr.o.m. 2005-05-25
Ledamot : Tarja Socialdepartementet Birkoff, fr.o.m. 2006-02-08
Ledamot : Carin Statens Bokedahl, folkhälsoinstitut, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-09-07
Ledamot : Per Utbildnings- Båvner, och kulturdepartementet, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-10-25
Ledamot : Maria Utbildnings- Caryll, och kulturdepartementet, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-09-07
Ledamot : Abigail Justitiedepartementet Choate, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Gudrun Dahlberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-10-26
Ledamot : Bengt Socialdepartementet Eklind, fr.o.m. 2005-05-25
Ledamot : Arne Fors, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-02-06
Ledamot : Annika Skolverket Haglund, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-04-27
Ledamot : Gigi Sveriges Kommuner Isaksson, och Landsting, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-10-25
Ledamot : Bettina Finansdepartementet Kashefi, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Kenneth Barnombudsmannen Ljung, fr.o.m. 2005-05-25
Ledamot : Åsa SCB Nordström, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-10-25
Ledamot : Kjell Nyman, departementsråd, fr.o.m. 2006-10-26
Ledamot : Madeleine Nyman, undervisningsråd, fr.o.m. 2006-04-28
Ledamot : Abukar Finansdepartementet Omarsson, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-02-07
Ledamot : Thomas Finansdepartementet Pettersson, fr.o.m. 2006-02-08 t.o.m. 2006-10-25
Ledamot : Katarina Rickardson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-10-26
Ledamot : Thomas Sveriges Kommuner Rostock, och Landsting, fr.o.m. 2005-05-25
Ledamot : Ingrid Sjöberg, utredare, fr.o.m. 2006-10-26
Ledamot : Daniel Justitiedepartementet Sjölund, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-04-27
Ledamot : Annika Socialstyrelsen Öquist, fr.o.m. 2005-05-25
Sekreterare : Håkan Socialdepartementet Nyman, fr.o.m. 2005-05-25
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2  Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2005:59 Ett uppföljningssystem för barnpolitiken [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
Ds 2007:9 Ett uppföljningssystem för barnpolitiken [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om föräldraansvar och skydd av barn i internationella situationer (Ju 2004:03) [ Avslutad 2006 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om föräldraansvar och skydd av barn i internationella situationer (Ju 2004:03)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-03-04
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:14 och dir. 2005:55
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning i Göteborg, Lilla Nygatan 3,Box 347, 401 25 GÖTEBORG, tel. 031-701 53 55 (sekr.)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:80 Kompletterande bestämmelser till den nya Bryssel II-förordningen - delbetänkande
SOU 2005:111 Föräldraansvar och åtgärder till skydd för barn i internationella situationer - 1996 års Haagkonvention m.m. - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Ulrika Beergrehn, hovrättsråd, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-12-31
Sakkunnig : Patrik Alm, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-01-19
Sakkunnig : Carin Jahn, ämnesråd, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-12-14
Sakkunnig : Örjan Landelius, departementsråd, fr.o.m. 2005-09-02 t.o.m. 2005-12-14
Sakkunnig : Torbjörn Malm, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-12-14
Sakkunnig : Bengt Sjöberg, departementsråd, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-09-01
Sakkunnig : Mattias Wahlstedt, kansliråd, fr.o.m. 2005-03-11 t.o.m. 2005-12-14
Sakkunnig : Patrik Örnsved, kansliråd, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2004-09-09
Expert : Elias Arfwedson, advokat, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-12-14
Expert : Meit Camving, generaldirektör, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-12-14
Expert : Suzanne Julin, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-12-14
Expert : Maarit Jänterä-Jareborg, professor, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-12-15
Expert : Christer Sjödin, kammarrättslagman, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-12-15
Sekreterare : Boel Wermelin-Börjesson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-05-03 t.o.m. 2006-01-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Arbetsgrupp med uppdrag att beskriva och analysera situationen för barn som lever i ekonomiskt utsatta familjer (S 2003:A) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2004 ] [ Ledamot ]
Arbetsgrupp med uppdrag att beskriva och analysera situationen förbarn som lever i ekonomiskt utsatta familjer (S 2003:A)Organ inom Regeringskansliet
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-06-18
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Ds 2004:41 Ekonomiskt utsatta barn
Medverkande :
Ordförande : Ilija Batljan, departementsråd, fr.o.m. 2003-09-01
Ledamot : Ursula Armbruster, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2003-09-01
Ledamot : Anna Gralberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-01
Ledamot : Carin Jahn, ämnesråd, fr.o.m. 2004-02-29
Ledamot : Eva-Lotta Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-01
Ledamot : Sören Kindlund, kansliråd, fr.o.m. 2003-09-01 t.o.m. 2004-02-28
Ledamot : Karin Nilsson Kelly, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-01
Ledamot : Thomas Pettersson, kansliråd, fr.o.m. 2003-09-01
Ledamot : Kristina Reinholdsson, ämnesråd, fr.o.m. 2003-09-01
Ledamot : Åsa Sohlman, departementsråd, fr.o.m. 2003-09-01
Håkan Nyman, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2003-09-01
Anita Lönnerheden, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2004:41 Ekonomiskt utsatta barn [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om internationella adoptioner m.m. (S 2001:08) [ Avslutad 2003 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om internationella adoptioner m.m. (S 2001:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-11-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:93 och dir. 2002:121
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:49 Adoption - till vilket pris?
Medverkande :
Särskild utredare : Annika Nilsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2001-11-15
Sakkunnig : Gunilla Bodin, kanslichef, fr.o.m. 2002-01-24
Sakkunnig : Gunilla Cederström, jur.kand, fr.o.m. 2002-01-24
Sakkunnig : Carin Jahn, ämnesråd, fr.o.m. 2002-01-24
Sakkunnig : Hans Mattsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2002-01-24
Expert : Jan-Åke Eriksson, familjeterapeut, fr.o.m. 2002-01-24
Expert : Anders Hjern, med.dr., fr.o.m. 2002-01-24
Sekreterare : Anna Flyme Ahlstrand, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2002-01-07 t.o.m. 2003-06-30
Sekreterare : Birgitta Hagström, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2003-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:49 Adoption – till vilket pris? [ pdf |Paragraftecken ]
Kommundemokratikommittén (Ju 2000:03) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]
Kommundemokratikommittén (Ju 2000:03)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-11-25
Direktiv för kommittén se, dir. 1999:98, dir. 2001:36 och dir. 2001:75
Lokal : Justitiedepartementet, 103 33 STOCKHOLM, Regeringsgatan 30-32, tel.08-405 37 34 (Mark-Nielsen) 08-405 38 11 (Lantto)
Kommittén beräknas avsluta sitt arbete senast den 31 mars 2002.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:48 "Att vara med på riktigt - demokratiutveckling i kommuner och landsting" - delbetänkande
SOU 2001:89 "Att tänka efter före - samråd i kommuner och landsting" - delbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Peter Persson, kommunalråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Jabar Amin, statsvetare, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Cecilia Dalman Eek, ombudsman, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Carin Högstedt, kommunalråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Sonia Karlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Kerstin Kristiansson Karlstedt, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Eva-Lotta Nilson, organisationschef, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Monica Selin, regionråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Lars Wegendal, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Henrik Westman, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Roland Åkesson, kommunalråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Sakkunnig : Marcus Bengtsson, departementsråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Sakkunnig : Maude Edgahr-Wettergren, utvecklingschef, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2001-06-30
Sakkunnig : BoPer Larsson, utvecklingschef, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Sakkunnig : Barbro Rosensvärd, departementsråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Ingrid Backlund, kammarråd, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Daniel Bäckman, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2000-09-06
Expert : Eva Cederholm-Cars, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2001-06-20
Expert : Niclas Falkendal, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2000-06-06 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Håkan Hällman, ämnesråd, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Johan Höök, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-10-02 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Berit Israelsson, handläggare, fr.o.m. 2000-06-29 t.o.m. 2001-11-30
Expert : Carin Jahn, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2001-11-30
Expert : Iréne Lindén, avdelningschef, fr.o.m. 2001-04-02 t.o.m. 2001-11-30
Expert : Elisabet Ljungberg, pol.lic., fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2001-02-15
Expert : Sten Ljungdahl, kansliråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2001-11-30
Expert : Mirjaliisa Lukkarinen Kvist, fil.kand., fr.o.m. 2000-12-01 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Vivan Nilsson, sakkunnig, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Eva Olin, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-07 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Emma Sterky, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-12-18 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Björn Sundström, programledare, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2002-04-30
Ingemar Almkvist, fritidspolitiker Älmhults kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Carina Brandt, fritidspolitiker Örebro kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Andreas Falck, fritidspolitiker Värmlands läns lansting, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Mikael Janson, fritidspolitiker Göteborgs kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Mikael Karlsson, fritidspolitiker Växjö kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Helena Koch, fritidspolitiker Täby kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Elin Lundberg, fritidspolitiker Uppsala kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Marianne Molnå, fritidspolitiker Ockelbo kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Fatima Nur, fritidspolitiker Stockholms läns landsting, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Cecilia Obermüller, fritidspolitiker Stockholms stad, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Patric Pettersson, fritidspolitiker Mönsterås kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Eva Ströman, fritidspolitiker Örebro kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Göran Sydhage, fritidspolitiker Örnsköldsviks kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Sekreterare : Ulf Ahlström, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-07-09 t.o.m. 2002-04-21
Sekreterare : Kristina Aurell, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2001-07-30 t.o.m. 2002-04-15
Sekreterare : Helen Janelöv, fil.kand., fr.o.m. 2001-01-29 t.o.m. 2001-11-30
Sekreterare : Johan Lantto, pol.mag., fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-04-14
Sekreterare : Jörgen Mark-Nielsen, socionom, fr.o.m. 2000-05-01 t.o.m. 2002-05-15
Sekreterare : Peder Nielsen, fil.kand., fr.o.m. 2000-05-01 t.o.m. 2001-06-30
Sekreterare : Lars-Erik Persson, länsjurist, fr.o.m. 2001-11-12 t.o.m. 2002-03-31
Sekreterare : Cecilia Sverin, jur.kand., fr.o.m. 2000-08-01 t.o.m. 2001-08-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om översyn av Allmänna arvsfondens och Arvsfondsdelegationens reglering, redovisning och revision m.m. (S 2000:06) [ Avslutad 2002 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om översyn av Allmänna arvsfondens och Arvsfondsdelegationens reglering, redovisning och revision m.m. (S 2000:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-12-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:91 och dir. 2001:89
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:19 Allmänna arvsfonden och Arvsfondsdelegationen
Medverkande :
Särskild utredare : Ingvar Paulsson, lagman, fr.o.m. 2000-12-07
Sakkunnig : Ingela Håkansson, departementsråd, fr.o.m. 2001-02-15
Sakkunnig : Carin Jahn, kansliråd, fr.o.m. 2001-02-15
Sakkunnig : Gunhild Malmqvist, ämnesråd, fr.o.m. 2001-02-15
Sakkunnig : Agneta Möller, kammarråd, fr.o.m. 2001-02-15
Sekreterare : Ian MacArthur, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:19 Allmänna arvsfonden och Arvsfondsdelegationen [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen om socialförsäkringsförmåner vid institutionsvistelse (S 1999:09) [ Avslutad 2000 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om socialförsäkringsförmåner vid institutionsvistelse(S 1999:09)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-06-17
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:51
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:112 Pension på institution
Medverkande :
Särskild utredare : Siv Helmer, f.d. kanslichef, fr.o.m. 1999-06-23
Sakkunnig : Helena Almström, socialförsäkringsombud, fr.o.m. 1999-09-01
Sakkunnig : Lars Ask, byrådirektör, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-07-31
Sakkunnig : Eva Bergström, utredare, fr.o.m. 1999-09-01
Sakkunnig : Christian Groth, ämnesråd, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-05-14
Sakkunnig : Lars Hedengran, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-01
Sakkunnig : Anna Horal, bitr. chefsjurist, fr.o.m. 1999-09-01
Sakkunnig : Carin Jahn, kansliråd, fr.o.m. 2000-05-15
Sakkunnig : Eliabeth Lane, kansliråd, fr.o.m. 1999-09-01
Sakkunnig : Annika Lowén, kansliråd, fr.o.m. 1999-09-01
Sakkunnig : Per Ståhl, Åke byrådirektör, fr.o.m. 2000-08-01
Sakkunnig : Benny Wärnehall, försäkringschef, fr.o.m. 1999-09-01
Sekreterare : Stefan Härmä, jur.kand., fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-12-19
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:112 Pension på institution [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Samverkansutredningen (S 1999:05) [ Avslutad 2000 ] [ Sakkunnig ]
Samverkansutredningen (S 1999:05)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-05-27
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:42
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:114 Samverkan - om gemensamma nämnder på vård och omsorgsområdet
Medverkande :
Särskild utredare : Kerstin Wigzell, generaldirektör, fr.o.m. 1999-05-27
Sakkunnig : Boel Callermo, förbundssekreterare, fr.o.m. 1999-06-17
Sakkunnig : Heléne Dahl Fransson, kansliråd, fr.o.m. 1999-06-17
Sakkunnig : Niclas Falkendal, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-06
Sakkunnig : Ulla Höjgård, direktör, fr.o.m. 1999-06-17 t.o.m. 2000-08-20
Sakkunnig : Carin Jahn, kansliråd, fr.o.m. 1999-06-17
Sakkunnig : Ulla Lönnqvist Endre, jurist, fr.o.m. 1999-06-17
Sakkunnig : Catarina Molin, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-06-17 t.o.m. 1999-09-05
Sakkunnig : Mats Ribacke, medicinalråd, fr.o.m. 2000-08-21
Sakkunnig : Lena Rydenstam, informationschef, fr.o.m. 1999-06-17
Sekreterare : Kristina Jennbert, förbundssekreterare, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-11-30
Sekreterare : Lars Lundgren, bitr. chefsjurist, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-12-17
Sekreterare : Catarina Molin, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-12-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:114 Samverkan – om gemensamma nämnder på vård och omsorgsområdet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Arbetsgruppen för översyn av omskärelse av pojkar med hänsyn till barnkonventionens bestämmelser (S 1998:G) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2000 ] [ Ordförande ]
Arbetsgruppen för översyn av omskärelse av pojkar medhänsyn till barnkonventionens bestämmelser (S 1998:G)Organ inom Regeringskansliet
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-11-26
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Ds 2000:5 Omskärelse av pojkar
Medverkande :
Ordförande : Carin Jahn, kansliråd, fr.o.m. 1998-12-04
Ledamot : Christina Fleur, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-12-04
Ledamot : Erica Hemtke, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-12-04
Ledamot : Göran Lindqvist, kansliråd, fr.o.m. 1998-12-04
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2000:5 Omskärelse av pojkar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (Jo 1997:04) om ILO:s konvention nr 169 om ursprungsfolk och stamfolk i självstyrande länder [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Utredningen (Jo 1997:04) om ILO:s konvention nr 169 om ursprungsfolk och stamfolk i självstyrande länder
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-09-11
Direktiv för utredningen, se dir. 1997:103.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:25 Samerna - ett ursprungsfolk i Sverige.
Medverkande :
Särskild utredare : Sven Heurgren, f.d. landshövding, fr.o.m. 1997-12-01
Expert : Marinette Andersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-06-01
Expert : Lars Anders Baer, jurist, fr.o.m. 1998-02-11
Expert : Bertil Bengtsson, f.d. justitieråd, fr.o.m. 1998-05-18
Expert : Monica Dillner-Thorsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-02-11
Expert : Mikael Gulliksson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-02-11
Expert : Anders Holmgren, departementsråd, fr.o.m. 1998-02-11
Expert : Carin Jahn, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1998-02-11
Expert : Ulla-Karin Kinell, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-06
Expert : Soveig Larsson, agronom, fr.o.m. 1998-02-11
Expert : Lars-Nila Lasko, kanslichef, fr.o.m. 1998-02-11
Expert : Mari Mild, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-02-11 t.o.m. 1998-04-05
Expert : Ann Marie Pennegård, kansliråd, fr.o.m. 1998-02-11 t.o.m. 1998-10-31
Expert : Bertil Roth, departementsråd, fr.o.m. 1998-02-11
Expert : Jan Sandström, ombudsman, fr.o.m. 1998-02-11
Sekreterare : Marie B. Hagsgård, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-01-26
Sekreterare : Göran Ternbo, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-01-07
Sekreterare : Bror Tronbacke, direktör, fr.o.m. 1997-12-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (In 1997:10) om vidgad försöksverksamhet med kommunal uppdragsverksamhet [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
Utredningen (In 1997:10) om vidgad försöksverksamhet med kommunal uppdragsverksamhet
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-08-21
Direktiv för se dir. 1997:96. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Birgitta Lönegård, kommunalråd, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1998-03-16
Expert : Peter Andersson, L departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-13 t.o.m. 1998-03-16
Expert : Nina Cromnier, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-13 t.o.m. 1998-03-16
Expert : Carin Jahn, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-10-13 t.o.m. 1998-03-16
Expert : Inger Kalmerborn, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-10-13 t.o.m. 1998-03-16
Expert : Per Karlsson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-10-13 t.o.m. 1998-03-16
Expert : Barbro Rosensvärd, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-13 t.o.m. 1998-03-16
Sekreterare : Katarina Persson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-03-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:119 Kommunal uppdragsverksamhet 1998 [ pdf |Paragraftecken ]
Barnkommittén (S 1996:01) [ Avslutad 1997 ] [ Sekreterare ]
Barnkommittén (S 1996:01)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1996:15.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:115 Barnkonventionen och utlännings- lagen
SOU 1997:116 Barnets bästa i främsta rummet. FN:s konvention om barnets rättigheter för- verkligas i Sverige
SOU 1997:116 Barnets bästa - en antologi. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Gabriel Romanus, verkst. direktör, fr.o.m. 1996-03-18
Ordförande : Sten De, advokat, fr.o.m. 1996-03-18 t.o.m. 1996-08-13
Ordförande : Lena Ek, kommunalråd, fr.o.m. 1996-03-18
Ordförande : Aldo Iskra, konsulent, fr.o.m. 1996-03-18
Ordförande : Marianne Jönsson, led. av riksdagen/s, fr.o.m. 1996-03-18
Ordförande : Bertil Måbrink, led. av riksdagen/v, fr.o.m. 1996-08-23
Ordförande : Ronny Olander, led. av riksdagen/s, fr.o.m. 1996-03-18
Ordförande : Siw Persson, led. av riksdagen/fp, fr.o.m. 1996-03-18
Ordförande : Ragnhild Pohanka, led. av riksdagen/mp, fr.o.m. 1996-03-18
Ordförande : Gustaf von, led. av riksdagen/m, fr.o.m. 1996-03-18 t.o.m. 1996-08-08
Ordförande : Liselotte Wågö, led. av riksdagen/m, fr.o.m. 1996-08-23
Sakkunnig : Lars Borg, kansliråd, fr.o.m. 1996-10-21
Sakkunnig : Thomas Hammarberg, ambassadör, fr.o.m. 1996-03-18
Sakkunnig : Göran Håkansson, expeditionschef, fr.o.m. 1996-03-18
Sakkunnig : Christina Sandqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-03-18
Sakkunnig : Yrsa Stenius, redaktör, fr.o.m. 1996-03-18
Sakkunnig : Tor Sverne, f.d. justitieråd, fr.o.m. 1996-03-18 t.o.m. 1996-12-16
Sakkunnig : Louise Sylwander, barnombudsman, fr.o.m. 1996-03-18
Sakkunnig : Charlotta Wickman, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-03-18
Sakkunnig : Anita Wickström, hovrättsassessor
Elisabeth Carlsson, B lärare, fr.o.m. 1996-04-26
Ulla Graneli, konsulent, fr.o.m. 1996-04-26
Malin Greenhill, folkrättshandläggare, fr.o.m. 1996-10-07
Ingrid Krogius, jurist, fr.o.m. 1996-04-26 t.o.m. 1996-10-06
Lennart Lindgren, generalsekreterare, fr.o.m. 1996-04-26
Bodil Långberg, generalsekreterare, fr.o.m. 1996-04-26
Lisbeth Palme, ordförande, fr.o.m. 1996-04-26
Sofia Stenfeldt, studerande, fr.o.m. 1996-04-26
Sekreterare : Barbro Holmberg, redaktör, fr.o.m. 1996-03-25 t.o.m. 1997-08-31
Sekreterare : Carin Jahn, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-03-28 t.o.m. 1997-10-05
Sekreterare : Lennart Östblom, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-01-13 t.o.m. 1997-08-31
Louise Bernstein, fr.o.m. 1997-04-12 t.o.m. 1997-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1996:15 Barnkonventionen och svensk rätt

Utredningen (S 1995:03) om finansiering och regelsystem för den statliga assistansersättningen [ Avslutad 1995 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (S 1995:03) om finansiering och regelsystem för den statliga assistansersättningen
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1995:66.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:126 Kostnader för den statliga assistansersättningen Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Kerstin Wigzell, generaldirektör, fr.o.m. 1995-05-15
Sakkunnig : Lennart Andersson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-05-15 t.o.m. 1995-10-01
Sakkunnig : Per-Olof Bengtsson, biträdande kanslichef, fr.o.m. 1995-05-15
Sakkunnig : Vilhelm Ekensteen, utredningssekreterare, fr.o.m. 1995-05-15
Sakkunnig : Andreas Hagnell, ekonom, fr.o.m. 1995-05-15
Sakkunnig : Lars Helgstrand, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-05-15
Sakkunnig : Ulla Höjgård, samordnare, fr.o.m. 1995-05-15
Sakkunnig : Carin Jahn, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-05-15
Sakkunnig : Ingrid Kennborn, förbundssekreterare, fr.o.m. 1995-05-15
Sakkunnig : Lars Lööw, förbundsjurist, fr.o.m. 1995-05-15
Sakkunnig : Agneta Rönn-Diczfalusy, departementsråd, fr.o.m. 1995-05-15
Sakkunnig : Lars Svensson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-10-02
Sakkunnig : Rolf Westin, enhetschef, fr.o.m. 1995-05-15
Sekreterare : Leif Jacobson, byrådirektör, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1995-12-31
Sekreterare : Lars Erik Jönsson, konsulent, fr.o.m. 1995-08-01 t.o.m. 1995-12-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1995:126 Kostnader för den statliga assistansersättningen [ pdf |Paragraftecken ]
Minoritetsspråkskommittén (Jo 1995:03) [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Minoritetsspråkskommittén (Jo 1995:03)
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:84 och dir. 1996:77.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Box 347, 401 25 GÖTEBORG, tel. 031-10 51 39 (Hagsgård) och 031-10 51 63 (Lövrup)
Utredningen har avgett :
SOU 1997:192 Steg mot en minoritetspolitik - Europarådets konvention om historiska monoritetsspråk
SOU 1997:193 Steg mot en minoritetspolitik - Europarådets konvention för skydd av nationella minoriteter.
Medverkande :
Ordförande : Carin Lundberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-27
Ledamot : Monica Harvey, fil.stud., fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Siv Holma, kamrer, fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Henning Johansson, professor, fr.o.m. 1995-10-27
Ledamot : Anita Kangas, hemspråkslärare, fr.o.m. 1995-10-27
Ledamot : Ulf Kero, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-27
Ledamot : Susanna Kuoljok-Angeus, fil. kand., fr.o.m. 1995-10-27
Ledamot : Anders Ljunggren, pol. sakkunnig, fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Lennart Rohdin, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Elisabet Rydell-Janson, skribent, fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Paavo Vallius, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-11-26
Ledamot : Birgitta Wichne, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-27
Sakkunnig : Lars Lindgren, byrådirektör, fr.o.m. 1995-10-27 t.o.m. 1996-09-30
Sakkunnig : Bengt Sandström, adjunkt, fr.o.m. 1996-10-01
Sakkunnig : Susanne Sznajderman-Rytz, språkkonsult, fr.o.m. 1997-03-26
Expert : Ann Blomberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-08-11
Expert : Lars Borg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-11-23
Expert : Torbjörn Eklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-23 t.o.m. 1997-11-05
Expert : Göran Eriksson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-11-23 t.o.m. 1996-11-06
Expert : Eric de, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-23
Expert : Karin Jahn, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-11-06
Expert : Eva-Lotta Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-23
Expert : Helena Jäderblom, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-11-23
Expert : Göran Ternbo, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-23 t.o.m. 1997-08-10
Expert : Tomas Zander, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-11-07
Sekreterare : Marie B. Hagsgård, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-11-06 t.o.m. 1997-01-26
Ragnhild Lövrup, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-01-13
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman